- "Sunt foarte mulți care au intrat deja pe platforma de programări și s-au înscris, adică și-au făcut un cont, dar oamenii trebuie să înțeleagă că programarea în sine pentru vaccinare, care implică alegerea unei zile, ore și a unui centru de vaccinare, se va putea face doar de vineri, începând cu ora 15.00", au declarat, miercuri, pentru HotNews.ro reprezentanți au Comitetului național de coordonare a vaccinării în România.
- Persoanele cu vârsta de peste 65 de ani
- Persoanele aflate în evidențe cu boli cronice
- Personale care lucrează în domenii-cheie
- Pentru persoanele cu vârsta peste 65 de ani, programarea se poate face individual, prin înscrierea pe platformă, prin medicul de familie sau prin call center.
- Va exista un număr unic la nivel național - 021.414.44.25 -, iar sunând la acest număr apelurile vor fi preluate în cele 42 de call center-uri distribuite în fiecare județ.
- O altă modalitate de programare va fi prin direcțiile de asistență socială din primării sau prin intermediul aparținătorilor, care își pot face cont și pot înscrie pe platformă până la cel mult 10 persoane din familie.
- Aceeași procedură este și în cazul persoanelor cu boli cronice, cu recomandarea autorităților ca acestea să fie înscrise pentru vaccinare de către medicii de familie.
- Angajații din activități în domenii-cheie - aceștia vor putea fi înscriși în platforma de vaccinare și de către angajator. Persoana înscrisă intră apoi în platformă, se identifică în baza numărului de telefon, după care selectează centrul de vaccinare, data și ora la care vrea să se programeze pentru vaccinare.
- Diabet zaharat
- Obezitate
- Alte boli metabolice, inclusiv congenitale
- Afecțiuni cardiovasculare
- Afecțiuni renale
- Afecțiuni oncologice
- Afecțiuni pulmonare
- Afecțiuni neurologice, inclusiv sindromul Down
- Afecțiuni hepatice moderate/severe
- Afecțiuni autoimune
- Personal cheie pentru funcționarea instituțiilor statului (parlament, președinție, guvern, ministere și instituții subordonate acestora);
- Personalul din domeniul apărării, ordinii publice, siguranței naționale și a autorității judecătorești;
- Personalul din sectorul economic vital:
- Procesare, distribuție și comercializare a alimentelor de bază (panificație, lactate, carne, fructe și legume);
- Uzine de apă, epurare, transport și distribuție apă;
- Centrale electrice, producție, transport și distribuție curent electric;
- Unități de producție, transport și distribuție gaze;
- Unități de producție, transport și distribuție combustibili lichizi și solizi;
- Unități de producție, transport și distribuție medicamente și materiale sanitare;
- Transport de persoane și mărfuri;
- Noduri feroviare, aeroporturi civile și militare, porturi esențiale;
- Comunicații (serviciul de telecomunicații speciale, radio și televiziune naționale);
- Personalul din unitățile de învățământ și creșe;
- Personalul poștal și din servicii de curierat;
- Personalul cultelor religioase;
- Personalul din mass-media care desfășoară activități cu risc crescut de expunere la infecția cu SARS-CoV-2 (ex: reportaje în unități medicale);
- Personalul din domeniul salubrității și deșeurilor.
CITEȘTE ȘI:
- Cum funcționează vaccinurile pe bază de ARN mesager împotriva COVID-19
- Asemănările și deosebirile dintre vaccinurile împotriva COVID-19 produse de BioNTech/Pfizer și Moderna
- Românii pot alege singuri cu ce vaccin împotriva COVID să se vaccineze - Pfizer sau Moderna?
- Persoanele care se vaccinează și intră în contact cu un pacient cu COVID-19 nu vor mai sta în carantină
Sa nu ma intelegeti gresit, eu sunt pro vaccinare, ma vaccinez an de an impotriva gripei, m-am vaccinat impotriva tuberculozei, am toate vaccinurile de mic, o sa ma vaccinez si anticovid. Dar pentru un om obisnuit, el se asteapta de la Sosoaca, Garcea, Dana Budeanu sa fie anti vaccinare si stie la ce se asteapta daca citeste ce posteaza ei, dar de la guvernanti s-ar astepta la organizare, nu hara babura de acum,
Aceasta informatie este neconfirmata la acest moment.
Pai eu am unsfat, acela care se ia dupa ce spune un nustiucine pe internet, cand ii va fi rau de nu mai poate, sa se uite tot pe internet si sa se trateze numai dupa sfaturile de acolo!
va dati seama ca toti bugetarii SPECIALI, toti politicienii, toti aia care au pile si relatii s-ar vaccina primii si ar lasa restul; lumii fara
De buna voie si nesiliti de nimeni introduceți datele personale, in deplina nesiguranta si neprotejate de nimeni, aici:
platforma de programări?
Da!
Dăm datele noastre, chiar daca normele GDPR interzic, la Securitate si ANAF, sa faca varza viata noastra privată!
Sa fuga cu baza de date vreun securist sau anafist!
Trăiască Marea Vaccinare cu Securistii care ne protejează viata!
Plus ANAF!
O mai spun odata:
Cei care au acces la aceasta platforma beneficiaza de actualizarea datelor.
Voluntar.
Daca înțelegi când te trezesti din betie!
Voluntar cedăm libertatea la Securitate!
pana se vaccineaza 70%ndin populatie , apoi este ok.
Ceva NU ESTE CLAR ACI . dar cei care au fost cu covid nu sunt imunizati pe cale naturala . ??????
Mare confuzie in explicatii .
Nu, nu toti dezvolta un raspuns imunitar corespunzator, chiar daca au facut covid-19.
plus ca NU se stie cat dureaza efectul vaccinului
Eu ma vaccinez, e decizia mea.
Crescand in comunism am facut nenumarate vaccinuri, fara atatea campanii si fara s-o vad la tv pe madam Beatrice Mahler ca se vaccineaza in direct. Urmeaza KWI...e rasul lumii. Ca nivel de cunoastere si educatie Romania este sub UE cu ani lumina. Adica se zbat mii de savanti sa fabrice vaccinul , mii de piloti soferi, muncitori sa il transporte,sa il depoziteze, e gratuit si tu faci mofturi? Inseamna ca nu pricepi ce este lumea asta...si e rau, ca bate ratarea la usa ta.
Atât pentru etapa 1 (Persoanele incluse în categoria lucrătorilor din domeniile sănătății și social – sistem public și privat), cât și pentru etapa 2 (populația cu grad de risc și lucrători care desfășoară activități în domenii-cheie, esențiale), înscrierile se realizează la nivelul persoanelor juridice. Mai exact, fiecare instituție desemnează responsabil care să facă programarea centralizat pentru personalul care dorește să se vaccineze.
Pentru etapa 3 (Populația generală), programările nu sunt disponibile în acest moment. Opțiunea de programare efectivă va fi activă ulterior, după parcurgerea primelor două etape de vaccinare.
Hă ? Bine că ți-ai făcut cont