Primarul unei localități din Călărași a sărit rândul si s-a vaccinat împotriva COVID: Am zis că dacă rămâne vreo doză mă vaccinez și a rămas. Nu am vrut să lezez pe nimeni

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:45 Actualitate | Coronavirus


primarul Niculae Eremia, peste rând la vaccinare
Foto: Facebook
Primarul liberal al localității Alexandru Odobescu din județul Călărași, Niculae Eremia, s-a vaccinat deja împotriva COVID-19, deși nu este inclus în această etapă de vaccinare și nici în cea de a doua etapă, care va începe vineri. Contactat de HotNews.ro, primarul a spus că a reușit să se vaccineze pentru că a rămas o doză și "s-a putut", susținând că el nu a vrut să ia locul "la nimeni", ci doar să dea un semnal ca oamenii să se vaccineze, pentru că "lumea e reticentă".
  • "RESPONSABILITATE! Prima doza de vaccin", a scris pe Facebook primarul. Niculae Eremia a postat și o fotografie cu el în timp ce se vaccinează.
Contactat de HotNews.ro pentru a explica cum a fost posibil să se vaccineze, în condițiile în care nu face parte din categoriile prevăzite nici în prima, nici în a doua etapă de vaccinare, primarul a susținut că a mers la centrul de vaccinare și a așteptat să vadă dacă rămâne vreo doză.
  • "A fost programat asistentul medical de la noi (de la dispensarul din comună -n.r.) să își facă vaccinul. Mi s-a spus că eu nu pot să îl fac acum, că nu mă încadrez, și am zis că dacă există posibilitatea și rămâne vreun vaccin pot să stau să mă vaccineze și pe mine. Și a rămas și m-am vaccinat", a declarat Eremia.
El susține că s-a vaccinat nu pentru că ar avea "vreo cauză", ci pentru a da un semnal oamenilor să se vaccineze, pentru că "lumea e reticentă": "Sunt mulți oameni în comună care nu vor să facă vaccinul. Băi, fraților, e foarte important vaccinul pentru toată lumea. Chiar dacă am contact cu atâtea persoane zilnic, nu îmi făceam probleme. Nu am vrut să lezez pe nimeni".

Întrebat ce le transmite oamenilor care îl acuză că a sărit peste rând ca să își facă vaccinul împotriva COVID, Eremia a răspuns: "V-am spus, am zis că dacă am posibilitatea să îl fac, îl fac, dacă nu, nu. Eu nu am vrut să sar rândul la nimeni. Dacă e vreo problemă și deranjez pe cineva nu mai fac al doilea vaccin. Eu chiar nu am vrut să lezez pe cineva. Nu m-a interesat să iau locul la nimeni, chiar nu e cazul. Am fost destul de răcit în ultima vreme, mi-am făcut două teste, au ieșit negative amândouă...Și am zis să fie un îndemn să fac vaccinul, dacă se poate".

Întrebat unde anume s-a vaccinat, el a spus că a mers la centrul de vaccinare din Călărași, împreună cu asistentul și cu medicul de la dispensar, evitând să dea alte detalii.

Niculae Eremia (PNL) este la al cincilea mandat de primar. El a absolvit Universitatea Spiru Haret, Facultatea de Drept.

În România se derulează, din 27 decembrie, prima etapă a campaniei de vaccinare anti-COVID, în care sunt incluși angajații din spitale. De vineri va începe cea de a doua etapă a campaniei, în care sunt incluse persoanele cu vârsta de peste 65 de ani, bolnavii cronici și angajații din domenii esențiale de activitate, în care nu sunt incluși și primarii.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6570 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    65, nu 45 (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:51)

    Rtchj [utilizator]

    Erata
    • +4 (4 voturi)    
      ///// (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:01)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Rtchj

      O sa-i ia Boșșii de la bicicleta, nu au ce sa-i faca, disperarea e mare, in ce fel a ramas o doza? pandea el la usa dispensarului sa vada? l-a anuntat felcerul ca a ramas o doza? batranul satului nu a vrut doza?
      Sa vedeti cum luni fac vaccin toti de la CCR chiar daca asta vara blocau orice demers al guvernului legat de pandemie, parca o vad si pe doaman aia mai multa de la avocatul poporului penal cu siringa infipta responsabil ca un bun exemplu
      • +1 (1 vot)    
        Geneza 1.Capitolele 1—11:9. Facerea lumii (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:39)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!” Şi a fost lumină.

        Ala acolo, el e Dumnezeu!
  • +1 (19 voturi)    
    Exemplu clasic de politician (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 11:57)

    ready4war [utilizator]

    Prostul daca nu e si fudul, parca nu e prost destul.
    Trecand peste faptul ca s-a comportat exact ca un politician si s-a bagat ca musca in oala, s-a mai si laudat cu asta. Cata minte poti sa ai....
    • +2 (6 voturi)    
      Parca problema era ca nu vor unii vaccin.. (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:51)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui ready4war

      Acum daca s-a vaccinat un primar in loc sa se arunce o doza pentru ca s-a deschis pachetul de 5 si s-au vaccinat 4 si deci una se arunca, acum e problema ca s-a vaccinat.
      Pai, hotarati-va, e gresit sa nu te vaccinez sau sa te vaccinezi?
      Sau problema e ca nu e primar de la USR, noul PCR? Ca daca era de la USR sigur erau elogii scrise cu avant proletar de toti scriitorii de partid gen Eugen Istodor!
      • 0 (4 voturi)    
        Tratament preferential - iti spune ceva? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 17:40)

        un_moftangiu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Nu e problema ca s-a folosit doza si nu s-a aruncat. E problema ca situatia pute de la o posta a tratament preferential. Deci cum iti imaginezi tu ca au descurs lucrurile? A ramas o doza si cei de la centru au inceput sa-i sune in ordine alfabetica pe locuitorii comunei sau l-au sunat direct pe primar? Sau poate imi spui ca primarul era intamplator acolo cand a ramas doza singurica?
  • +9 (29 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:07)

    tirolez [utilizator]

    Sigur, faceti din tantar armasar din nou. Mai bine sa le arunce, nu? Sau sa dea toata presa ochii peste cap, vai, nu se vaccineaza nimeni.
    Acum toata lumea o sa vrea, ca daca s-a vaccinat primarul si a mai si sarit randul...
    • 0 (4 voturi)    
      mda (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:28)

      qwertyasd [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Evident ca nu, sa nu le arunce, sa se organizeze in asa fel incat sa le foloseasca, caci sigur au mai ramas oameni de vaccinat in oras.
      Problema nu este ca s-a vaccinat, ci ca s-a bagat in fata fara minim de bun simt. Daca tinea sa se vaccineze civilizat, putea sa spuna ca o face pentru a da incredere populatiei, era un motiv justificat pentru care nimeni nu l-ar fi criticat. Altfel trebuie stabilita o ordine in care populatia se vaccineaza si trebuie respectata acea ordine. ...iar prioritizarea trebue facuta in asa fel incat intotdeauna sa existe pe lista mai multe persoane decat doze disponibile de vaccin, tocmai pentru a nu se arunca. Daca raman sa fie trimise in alte orase, iar daca se termina populatia tarii sa trimita in Africa gratis, nu sa arunce.
      • +2 (4 voturi)    
        Stii ca dozele deschise expira intr-o ora? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 16:20)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui qwertyasd

        Ideea pentru care sunt multe doze aruncate e ca vin in pachet de 5, iar daca pachetul e deschis ai 60 minute la dispozitie sa le folosesti altfel expira si le arunci. Asa ca suna bine, hipsterist, propagandist "sa le duca in alte orase sau in Africa" dar practic nu se poate. D-asta poate a zis si primarul "vreti sa aruncati unul? Mai bine ma vaccinati ca vreau sa o folosesc eu si dupa mine o sa vrea si altii".
        Intr-un mediu in care trebuie sa dai incredere si sa combati valul de anti-vaccinezi, sa blamezi pe cineva care tocmai a vrut sa se vaccineze e ucidere curata a increderii...
        • -1 (1 vot)    
          Primarul a sarit peste rand (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 19:41)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Mi-am contactat medicul de familie pt. a cere detalii in legatura cu campania de vaccinare, raspunsul a fost ca nu figurez cu nicio boala cronica iar datorita varstei, nu fac parte din categoria de varsta a celor cu risc ridicat de infectare. Mi-a dat de inteles ca fac parte dintre cei care vor fi vaccinati ultimii.
  • -8 (12 voturi)    
    si uite asa (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:08)

    tkd [utilizator]

    si in felul asta sa vezi nebunie de pe 15 ianuarie...nu cred ca bolnavii cronici sau cei care vor fi in nevoie vor avea acces la vaccin ci acesti nesimtiti cu trecere politica.
    Ce nu era vreun om cu vreo boala cronica sau vreun tanar cu vreo nevoie care sa faca acea doza ramasa ?
    Nu ne vom face bine niciodata......
    Gheorghita la mata se aude?
    Voiculescu la mata se aude?
  • -1 (15 voturi)    
    HUGO BOSS (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:11)

    schumi [utilizator]

    HUGO BOSS...
    • -3 (9 voturi)    
      HUGO BOSS (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:31)

      tomi2381 [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      cat de redusi is Doamne...
      mergi sa iti faci imagine si iei tricoul ala...
      SAU
      poate ma insel: isi stie publicul tinta...
      Mai este nu mult, ci foarte mult, pana departe.
      • +1 (3 voturi)    
        HUGO BOSS (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:18)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui tomi2381

        abi - Papuci Gucci
        27 de milioane de vizualizari pe Youtube.

        Daca nu traiesti intr-o pestera, ar trebui sa stii ca asta-i tara.
    • 0 (0 voturi)    
      Hugo Boss (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:24)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      Spiru Haret si politician pnl care se baga in fata.
  • -5 (5 voturi)    
    Cutia Pandorei deschisa de Belusica... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:45)

    un_moftangiu [utilizator]

    Acum vede si Belusica ce cutie a Pandorei a deschis. Unde incapa unul...incap mai multi... Ca a ramas o doza.... sau ca nu a venit la ora fixa cel programat... ca cineva se programeaza si din servilism ii lasa doza sefului.... Asa e Belusica cand faci pe Dumnezeu...
  • -4 (12 voturi)    
    Exemplu clasic (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 12:49)

    Martinezu [utilizator]

    de profitor. Si care din pacate, ramane nepedepsit. Care va duce bineinteles si la alte abuzuri, care mai de care de justificate.
    Pai poate era un batran care asteapta, sau un bolnav cu risc mare.
    De asta, s-au stabilit niste reguli, ca sa nu iasa nebunie. Mai mare decat si asa este.
    Can ai reguli nu fentezi cu niste motive bune. Ma grabeam, eu sunt paralamentar, eu sunt scutit etc etc etc.
    Se arunca doza? fie. In orice cam[panie exista niste pierderi colaterale, luate in calcul.
    De asta la nemti sau la japonezi niciodata nu s-ar fi livrat vaccinuri in cutii ( noi) de pizza. Chiar daca ar fi costat de 10 ori mai mult sau s-ar fi pierdut 1000 de doze. Pentru ca regula e regula. Si de aiai orice lucru care venea d ela nemti sau japonezi era considerat 100% de incredere.
    • 0 (4 voturi)    
      eh (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:45)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Batranii si bolnavii cu risc oricum nu sunt considerati prioritari de guvern, nu au acces la vaccin in faza asta. Deci ori ca era primarul Hugo Boss, ori ca era un batran sau bolnav cu risc, tot incalca regulile. Dar cred ca abuzuri de felul celui din stire vor fi din plin in faza a doua, cand batranii si persoanele cu risc vor fi net devansati de orice pila tanara si sanatoasa din guvern sau primarii, pe motiv ca ei sunt ”personal esential pentru functionarea statului”.
  • +1 (3 voturi)    
    nu s-a aruncat doza ! (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:23)

    Vic_Tor [utilizator]

    daca este adevarat si nu s-a irosit o doza, cred ca este foarte bine. zilele trecute am vazut ca s-au aruncat 272 de doze de la inceputul campaniei. e doar 12 euro o doza ...
  • +6 (6 voturi)    
    Om serios, de incredere (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:37)

    Victtor [utilizator]

    Asa arata un om de incredere: bine furajat, tricou mulat, freza de ocnas, mandrie specifica mediului din care face parte.
  • +1 (1 vot)    
    Ce inseamna "a RAMAS o doza" ????? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:39)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Imi e teama de incompetenta dintotdeauna a statului roman, care va face ca vaccinul sa nu aiba efectele care ar trebui sa il aiba.

    Ce inseamna "a ramas o doza" !??? Cum adica "a ramas in plus" ?

    Dozele de vaccin ar trebui inventariate ca aurul.

    Imi e teama ca vaccinarea defectuoasa din cauza incompetentei va duce in cele din urma la ineficienta.

    Romania are o migratie foarte mare continua, in special de sarbatori, o vaccinare defectuoasa va duce la o ineficienta in lupta cu virusul.
    • +2 (2 voturi)    
      Simplu, sunt in pachet de 5 (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:53)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      Toate vaccinurile vin in pachet de cate 5. Odata deschis pachetul, ai 60 de minute sa le faci pe toate 5. Daca nu le-ai facut, ele expira si se arunca. Iar, sa zicem ca sunt 44 de oameni, ai facut 40 din 8 pachete si trebuie sa deschizi al 9-lea pentru restul de 4. Le-ai facut si a ramas o doza. Aceea ori o faci cuiva ori o arunci. Simplu.
      • 0 (0 voturi)    
        Expira !?? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 21:25)

        MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Cum sa expire? De ce nu le pui inapoi in frigider?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu, nu poti sa le pui la loc in frigider (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 22:09)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

          Asa sunt regulile spuse de producator. Odata intrerupt lantul de frig, ai 60 de minute sa le folosesti altfel expira. De ce? Intreaba-i tu pe Pfizer.
  • 0 (2 voturi)    
    Sigur (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 13:52)

    Alex2024 [utilizator]

    Da, da sigur a mers cu medic si asistent sa vada daca ramane vaccin, pai daca ramanea pana acum se spunea ca se cheama alti medici care sunt pe lista.Clasic , altfel pariez ca daca verifica careva cum trebuie listele alea mai mult de un sfert nu aveau ce sa caute (adica nu sunt personal medical) .
  • +2 (2 voturi)    
    De ce nu o buna reclama graba asta provaccinare (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:07)

    Plagarus [utilizator]

    Asta-i mai buna decat " nu ma vaccinez' nici cand imi vine randul.
  • +5 (9 voturi)    
    nicicum nu-i bine (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 14:13)

    unsimpluom123 [utilizator]

    Daca nu te vaccinezi, esti anti-vaccinist.
    Daca te vaccinezi, sari randul.

    Daca se arunca dozele ramase, dar deja deschise, se face risipa.
    Daca se folosesc dozele ramase pe persoanele care nu sunt incluse in aceasta etapa, se face favoritism.

    Bravo, asa sigur va creste rata de vaccinare.
    • +1 (1 vot)    
      Exact (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:16)

      Xtian [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

      Exact!
    • -2 (2 voturi)    
      presa vigilentă (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 17:09)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

      presa numărătoare de covrigi, cățălu dă pază al democrației botnițate...Friț are covrig, Răducanu are covrig, popa nuștiucare muri de covrig, prefectu „infectat” cu covrig...astea-s știrile, vînătoare și numărătoare de covrigi...da să numere presa miile de sate fără nici un covrig care au școlile închise, asta nu...le-a închis prostanu de fikusz la grămadă că uite ce-i în Lombardia
  • -1 (3 voturi)    
    Vaccinul trebuie repetat in cateva saptamani (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 15:09)

    Georgeo [utilizator]

    Mai mult ca sigur ca si la al doilea vaccin or sa se gaseasca doze ramase pentru dl. primar. Acum are prioritate.

    Gheorghita, cum facem?
  • +2 (2 voturi)    
    Tocmai, la tara primarul da exemplu (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 16:26)

    Miky60 [utilizator]

    Se vede ca cei care au inceput scandalul impotriva primarului sunt doar niste oameni de birou care nu au fost niciodata la tara si, pe deasupra, nu stiu nici logistica practica a vaccinarii.
    La tara, oamenii fac ce face primarul. Daca primarul se vaccineaza, o sa capete mai multi incredere sa se vaccineze, pe sistemul "Daca primarul s-a vaccinat, inseamna ca e sigur, ca e ceva bun, hai ca ma vaccinez si eu". Dar daca primarul nu se vaccineaza, nimeni nu o sa aiba incredere pe sistemul "e ceva ciudat cu vaccinul, d-asta nici primarul nu l-a vrut".
    Iar ca logistica, vaccinul vine in pachete de 5 doze, iar odata desfacut in 60 de minute trebuie facute toate 5 altfel expira. Iar daca ti-au mai ramas 4 de vaccinat, ai desfacut pachetul de 5, ai vaccinat 4, iar doza ramasa o arunci ca nu ai ce sa faci cu ea. Dar primarul posibil sa fi spus "a ramas una? Hai ca ma vaccinez eu, sa dau exemplu sa vina si altii". Iar sa incepi sa il arzi pe rug acum e total neproductiv pt increderea in procesul de vaccinare!
  • +1 (1 vot)    
    A “absolvit” (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:19)

    Coco Whistle [utilizator]

    Lol, ptr ca se poate.