ÎPS Teodosie s-a răzgândit și spune că are "gânduri pozitive" despre vaccin

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2021, 0:17 Actualitate | Coronavirus


Arhiepiscopul Teodosie
Foto: Facebook
Arhiepiscopul Tomisului, Teodosie, și-a schimbat opinia legată de vaccin. Înaltul prelat face acum îndemnuri la vaccinare și susține că anterior nu fusese informat suficient de autorități despre acest subiect, potrivit Digi24.

"Sunt într-un studiu foarte bun și am gânduri pozitive. Am dobândit niște cunoștințe, pe care nu le aveam, de la cineva care a studiat îndelung. Și nu am fost informați, maine voi fi mai informat și vă voi spune", le-a spus Teodosie jurnaliștilor.

Întrebat dacă și-a schimbat părerea despre vaccin, Arhiepiscopul Tomisului a răspuns că nu-și dă cu părerea, ci se încrede în cele științifice.

"Nu că părerea, m-am documentat. Nu umblăm cu păreri, umblăm cu cunoștințe solide, știintifice.

Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, este vizat de o plângere penală pentru zădărnicirea combaterii bolilor, pentru atitudinea avută în toată perioada pandemiei, în care a contestat măsurile impuse de autorități. Plângerea penală a fost depusă la Poliția Județeană Constanța și a fost trimisă joi Parchetului Curții de Apel. Arhiepiscopia Tomisului a reacționat spunând că plângerea penală este neîntemeiată, iar unul dintre motivele invocate este că IPS Teodosie nu poartă răspunderea purtării măștii de către participanții la slujbe sau a păstrării distanței fizice.

Ministerul Sănătății anunță duminică, într-o postare pe Facebook, că Biserica Ortodoxă Română va sprijini campania de vaccinare și va difuza materiale informative în eparhii, printr-o broșură intitulată “Vaccinarea împotriva COVID-19 în România. Gratuită. Voluntară. Sigură.”

"Încheiem duminica și această săptămână cu bucurie și cu multă speranță pentru creștinii ortodocși sau catolici din România și de pe întreaga planetă. Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, a anunțat că Biserica Ortodoxă Română va difuza materiale informative despre vaccinare în eparhii, printr-o broșură intitulată “Vaccinarea împotriva COVID-19 în România. Gratuită. Voluntară. Sigură.”"- a scris Ministerul Sănătății, duminică seara, pe pagina oficială de Facebook.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24404 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Mai dati-l naibii! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 0:33)

    Cataleya [utilizator]

    In afara de 2-3 sosoaice si cateva sute de tampiti nu-l mai baga nimeni in seama pe acest ipochimen.
    Daca presa nu l-ar pomeni zi de zi ar ramane izolat in tampena lui, inconjurat de cativa popi pupincuristi.
    • -7 (15 voturi)    
      Așa o fi, cum zici tu, dar (Marţi, 12 ianuarie 2021, 0:50)

      vax_XXL [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      dacă cele câteva sute de ”tâmpiți” se vaccinează pentru că îl cred pe el și nu pe tine, care preferi să-i jignești și să le respingi dreptul lor de a avea o opinie, fie ea și greșită, asta te va face pe tine și pe mulți alți oameni să trăiască mai bine, fiind protejați de a se mai îmbolnăvi, fiind sănătoși și neaglomerând spitalele.
      Măcar pentru atât și pentru că nu va mai susține alți antivaxeri, este un câștig pentru noi toți.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu îți închipui cât de mulți sunt tâmpiții... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 10:45)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Din nefericire nu sunt doar câteva sute, ci mult mai mulți. Dacă zice-se că 30% din români nu vor să se vaccineze, de ce cerezi? Sunt răspândite teorii că vaccinul ar avea legătură cu semnul fiarei. Că vaccinul ar avea legătură (cum?) cu 5G... Mai ales pe FB. Și sunt destul de mulți care cred tâmpenii din astea.
      Acum, sunt chestii care țin de nivelul de educație. Dar la a crede teorii conspiraționiste contribuie și corupția politicienilor și corupția din mediile academice și din comunitatea științifică - unii aranjând studii zis științifice la comandă pentru a demonstra ce convine anumitor companii -, încât în unele chestiuni nu mai știi ce să crezi. Practic pentru a avea informații sigure ar trebui să ai un serviciu de informații...
  • +17 (21 voturi)    
    Hai mars (Marţi, 12 ianuarie 2021, 0:48)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Comunist dinozaur expirat cu mentalitate de ev mediu care profita de naivi. Dupa ce si-a batut joc de sanatatea oamenilor 7 luin, vine acum - marele erou al vaccinului.
  • +11 (15 voturi)    
    Sondaj de opinie (Marţi, 12 ianuarie 2021, 1:19)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Vreti, nu vreti, PRESA l-a facut notoriu pe acest personaj. El NU ERA notoriu, nu a facut nimic demn de remarcat (in pozitiv), dar presa a promovat (si inca mai promoveaza) tampeniile lui, la fel cum in trecut a facut cu Becali, cu Irinel Columbeanu si cu multi altii.

    Iar presa a facut-o pentru ca lumea se arata interesata de aceste subiecte, care produceau audienta, rating, produceau vizulalizari si like-uri. Iar acestea din urma provin de la noi, de la popor. Deci, pana la urma, poporul a decis ca vrea sa auda despre astfel de specimene. Halal popor.

    In schimb, o emisiune cu Liiceanu sau cu Cristian Presura sau cu altii de teapa lor, nu produce audienta, fiindca lumea nu intelege, si, prin urmare, nu apreciaza. Popor de inculti.

    ROG REDACTIA sa elimine sau macar sa limiteze articolele despre acest personaj.

    Chiar as lansa un sondaj de opinie: cei care nu mai vreti sa gasiti pe Hotnews stiri despre ÎPS Teodosie, dati-mi un plus; cei care in schimb vreti sa mai cititi stiri despre acest personaj: dati-mi un minus. In felul acesta redactia va putea evalua cat de mult sunt apreciate articolele despre ÎPS Teodosie...
  • +7 (7 voturi)    
    cât a luat ăsta să se sucească? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 3:07)

    NicuPandemicu [utilizator]

    A mers mai greu negocierea, dar, gata, au bătut palma și cu îps.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca... (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 1:49)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui NicuPandemicu

      Au fost bani "investiti" mai eficient decat grosul platit mafiei media pt. acele clipuri pe care orice antiiohanist si antipnlist nu le tolera, oricum.
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 12 ianuarie 2021, 8:06)

    [anonim]

  • +5 (7 voturi)    
    O dovadă de prostie criminală. (Marţi, 12 ianuarie 2021, 9:12)

    asavreau [utilizator]

    A lui Teodosie.Ce spune acum,este ca și cum ar recunoaște că a făcut intenționat,pentru a face rău.tot ce a făcut.Are gânduri pozitive,deci ce a făcut a fost negativ ! Este o recunoaștere a infracțiunilor !
  • +8 (10 voturi)    
    Neinformatul Teodosie ! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 9:24)

    Cugetator [utilizator]

    Acum arhiepiscopul Teodosie redevine un personaj relativ benign, fiind probabil sfatuit in acet sens de capabila sa avocata celebra Sosoaca, care posibil ca o sa-i recomande mastiile transparente ale partidului sau metalic, desi pe unii i-ar ajuta masti normale, care le pot atenua fizicul oarecum hidos !
  • +7 (7 voturi)    
    si care a fost motivul? (Marţi, 12 ianuarie 2021, 10:22)

    liviu_ [utilizator]

    l-au amenintat ca-l lasa fara parorhie si nu mai paote fura? s-au i-au promis niste versizori?!
    de constiinta si binele aproapelui nici nu se pune problema de la securistu hotzoman!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu s-a sucit degeaba (Marţi, 12 ianuarie 2021, 17:47)

    niciolae [utilizator]

    Când prea-prea-fericitul i-a luat hotelurile din Suceava, a trebuit să se cumințească. Prea o luase pe arătură!
    Acum i-o fi promis că dacă e cuminte, îi dă hotelurile înapoi!
  • +2 (2 voturi)    
    ii-au intrat banii in cont (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 1:30)

    stefan2008 [utilizator]

    Inainte nu avea niciun interes sa-si schimbe parerea....