Coronavirus în România: 4.403 de cazuri noi, din 28.297 de teste / Au fost raportate alte 86 de decese

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 13:20 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: Lutcanu Iuliana / IPA / PA Images / Profimedia
În România au fost raportate, sâmbătă, alte 4.403 de cazuri de coronavirus, după 28.297 de teste, bilanțul total urcând la 668.202 de infecții, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică. În ultimele 24 de ore au murit alte 86 de persoane diagnosticate cu Covid-19.

Până acum, 596.515 pacienți au fost declarați vindecați. Până astăzi, 16.592 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.01.2021 (10:00) – 09.01.2021 (10:00) au fost raportate 86 de decese (50 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 20 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

76 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 7 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.541. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.001.827 teste. Dintre acestea, 28.297 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.011 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.286 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 22 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 9 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 30.401 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.530 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.157 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 798 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7468 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Testarea ar trebui oprita (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 15:46)

    TrickyWicky [utilizator]

    Sunt rvidente mari ca testele sunt false.
    Chiar inventatorul PCR Kary Mullis a spus clar ca testele PCR nu spun nimic ci doar amplifica o molecula de 1000 de ori.
  • -5 (9 voturi)    
    1000 lire UK pt fiecare pacient amanat! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 16:25)

    mike123 [utilizator]

    In UK doctorilor care fac vaccinuri li s-a cerut sa amane al 2-lea vaccin de la 3 saptamani la 12 saptamani, fiind platiti cu 1000 lire sterline pt fiecare pacient amanat!?
    Oare de ce?
    • +4 (4 voturi)    
      li s-a cerut (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 18:41)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      de catre cine? ai o sursa?
    • +1 (3 voturi)    
      Minciuni ordinare! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:34)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      .
  • +1 (7 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 17:16)

    transpenibilus [utilizator]

    Pe clencix si pe simplex1+Guvid19 i-a disponibilizat ambasada?
    Ca nu-si mai varsa seriile de numere cu infectii si ce mai aveau ei...
    Pana la urma se curata lumea de voi, postaceilor transnistreni ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    Mai normala era lumea in trecut, (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 18:00)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    cu toate ca traim pe aceeasi planeta!
    Dar decidentilor li sa facut lehamite de restul lumii!!
    Oricum oamenii vor guverna !!
  • +1 (5 voturi)    
    Le duceau grija suedezilor (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 18:30)

    alfa1 [utilizator]

    In curand vom avea dublul numarului mortilor din Suedia si aia au resturantele deschise si scolile...
    • -1 (5 voturi)    
      daca ai vedea (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 19:28)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      restrictiile lor, ia gandeste-te daca nu cumva ai protesta si atunci ca ti se ingradeste libertatea de a chefui cat vrei si cu cine vrei!
      https://www.krisinformation.se/en/hazards-and-risks/disasters-and-incidents/2020/official-information-on-the-new-coronavirus/restriktioner-och-forbud

      dar date fiind diferentele de temperament si de sistem sanitar intre noi si ei, probabil ca daca am fi avut restrictiile lor, numarul de morti n-ar fi fost dublu, ci de 4-5 ori mai mare.
      • 0 (4 voturi)    
        am citit ce ai trimis (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 20:14)

        alfa1 [utilizator] i-a raspuns lui Vecin

        nu stiu despre ce restrictii spui : din ce ai trimis scrie ca evenimentele cu publicul sunt inchise ca si la noi DAR : Schools, public transport, private events and visits to shops are excluded. Deci scoli deschise . Apoi :Restaurants, cafés and pubs:
        The size of a dining party allowed to sit at one table is limited to four people. If a party is larger than eight people, it must be divided between several tables with at least one metre between them.

        Deci : restaurante deschise ...

        Asa ca citeste cu atentie inainte sa vorbesti de restrictii la suedezi si sa scrii aici ....