Kelemen Hunor, despre campania de vaccinare: Trebuie să venim şi cu alte personalităţi, cu mai multe emoţii

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2021, 10:20 Actualitate | Coronavirus


Kelemen Hunor
Foto: Facebook
Vicepremierul Kelemen Hunor spune la RFI că Executivul va adopta săptămâna viitoare o ordonanță de urgență pentru intensificarea campaniei de comunicare anti-Covid-19. În opinia sa, ar fi nevoie de mesaje ”cu mai multe emoții”.
  • ”Pe tema vaccinului, eu cred că suntem la început, am început bine. Mai e nevoie de o Ordonanță de Urgență prin care putem intensifica această campanie. Probabil că săptămâna viitoare se va adopta. Era pe ordinea de zi, dar am amânat o săptămână.
  • Se va intensifica în mass-media și în tot ce înseamnă căi de comunicare online, televiziuni, radiouri, printuri și așa mai departe. Trebuie să existe un conținut în această comunicare, un conținut foarte-foarte bine pus la punct din punct de vedere științific. După aceea, sigur, trebuie găsite acele forme, modalități, prin care oamenii pot fi convinși. Se va intensifica această campanie, atâta pot să vă spun și sunt convins că va fi o campanie profesionistă”, a declarat Kelemen Hunor.
El a spus că trebuie găsite modalitățile de a-i convinge să se vaccineze pe cei care sunt sceptici.
  • "(....) sunt convins că în câteva zile acest lucru se va schimba și așa cum a fost și în celelalte campanii, nu numai la noi, peste tot, în fiecare zi se găsesc alte modalități și eu zic că va fi OK. Trebuie să așteptăm și această OUG, prin care se poate trece la etapa următoare. Eu nu pot să dau sfaturi de comunicare, pentru că acolo sunt specialiști, știu ce ar trebui să facă. Exemplele personale sunt importante și bineînțeles, dincolo de medici, dincolo de oameni de știință, trebuie să venim și cu alte personalități, cu alți oameni care transmit mesaje mai personale și cu mai multe emoții”, a adăugat Kelemen.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1411 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    sigur,sigur (Vineri, 8 ianuarie 2021, 10:49)

    bancheru83 [utilizator]

    mai multe contracte,mai multe spagi!!!luati l pe bitman sa faca si el un ban cinstit.
    • 0 (0 voturi)    
      nu conteaza faptele si datele (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:38)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      trebuie bagata frica, raspuns instinctual de supravietuire, desene animate, studii platite de big farma si "crede in masca si nu cerceta"
  • +5 (7 voturi)    
    Cu cat incerci mai mult... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 11:00)

    smeuletz [utilizator]

    Cu cat incerci mai mult sa convingi pe cineva de ceva, cu atat mai suspicios se uita la ce ii propui. Ar trebui sa se faca liste cu cei care doresc acum vaccinarea, sa se sorteze pe grupe de prioritate si sa se inceapa cu ei in primul rand, caci oricum nu sunt vaccinuri suficiente pentru toti. Si apoi vor urma si ceilalti, de bunavoie.
  • +1 (9 voturi)    
    mai, tata, mai (Vineri, 8 ianuarie 2021, 11:14)

    revo [utilizator]

    daca nici perspectiva mortii (varianta usoara a situatiei), si daca nici perspectiva grea - aceea de a fi pacient in Romania, nu-i convinge ca trebuie sa-si apere sanatatea si viata, pentru ce te mai strofoci sa-i iei la sentiment?

    Daca instinctul de supravietuire e mort si capacitatea de a decela primejdia nu mai exista, cum crezi ca mai pot fi reactivate?

    Lasati selectia naturala sa actioneze! E sfanta!
    • -2 (4 voturi)    
      Corect! (Vineri, 8 ianuarie 2021, 11:44)

      Razvan002 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Legea lui Darwin e mai actuala ca niciodata. Dupa ce vom trece de faza vaccinarii populatiei doritoare, vor fi la ATI doar antivaccinistii. Iata o modalitate simpla de a scapa de prostie.
  • +3 (5 voturi)    
    De ce cu „emoții”? De ce „emoții”? (Vineri, 8 ianuarie 2021, 11:34)

    Tayen [utilizator]

    Păi nu-i „pandemie”? Nu mor milioane ca la pandemia trecută, cea de acum un secol? Gripa spaniolă, aia de-a răpus zeci de milioane în câteva luni.

    Deci, de ce „emoții”? Nu ajunge realitatea?
  • +2 (2 voturi)    
    El s-a vaccinat? Fiecare se poate proteja singur. (Vineri, 8 ianuarie 2021, 11:44)

    D-or [utilizator]

    Acum, ca exista vaccin, va dispare ca non-sens conceptul de impunere a restrictiilor pentru a-i proteja pe ceilalti.
    Aceia se pot proteja singuri, asa ca nu vad de ce ar mai trebui sa ceara vaccinarea sau distantarea generala.
  • 0 (2 voturi)    
    Trebuie mai intai sa explicati urmatoarele: (Vineri, 8 ianuarie 2021, 11:53)

    mmagic [utilizator]

    De ce s-ar vaccina cineva care a fost deja infectat cu SARS-COV-2 ??
    Sunt beneficii demonstrate?!
    Eu nu am habar si nu s-a mediatizat treaba asta.

    Statistic au avut covid-19 cam jumatate din populatia romaniei.

    Explicatie:
    Conform declaratie oficiale a Domnului Doctor Rafila numarul de infectati reali este de 10x-20x ori mai mare decat numarul de cazuri gasite la testare la fel ca in toate tarile deci intre [6.600.000 si 13.200.000] romani au fost in mod logic deja infectati. Acestia de ce sa mai fie vaccinati?

    Link-ul cu declaratia care a ramas neschimbata:
    https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24068314-numarul-real-imbolnaviri-este-probabil-10-chiar-20-ori-mai-mare-decat-cel-indicat-statisticile-oficiale-rafila.htm

    Explicatia intai chestia asta altfel din punct de vedere logic vaccinare se va face fara ros si normal ca multa lume va refuza.
    Asta pe langa teoriile complotiste care infloresc la tot pasul.