​Science News: Cercetători au descoperit o corelație între utilizarea constantă a măștilor și o stare mentală și fizică bună

de A.Th.C.     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:47 Actualitate | Coronavirus


Masti anti-covid
Foto: Ina FASSBENDER / AFP / Profimedia
​De la apariția bolii COVID în 2019, cauzată de virusul SARS-CoV-2 care induce sindrom respirator acut, majoritatea țărilor au impus purtatul universal al măștilor. O echipă de cercetători de la University of Edinburgh, UK, afirmă că această practică este asociată cu o stare de bine ameliorată a utilizatorilor, informează News Medical.

În studiul publicat pe serverul pre-print medRxiv* au fost observați 11.000 de subiecți din Regatul Unit. Au fost efectuate analize care au colectat date pe platforma Qualtrics între aprilie și iunie 2020. Cei 11.000 de participanți recrutați au completat sondajul CovidLife, creat de universitatea din Edinburgh pentru a evalua și înțelege impactul pandemiei asupra sănătății și stării de bine a națiunii. Pe baza acestor date a fost evaluată sănătatea mentală a participanților.

Cercetătorii au aflat că obiceiul acoperirii feței nu are vreo asociere cu sănătate mentală diminuată. Echipa a mai constatat că oamenii care purtau constant măști aveau în proporție semnificativă o sănătate mentală mai bună decât aceia care nu le purtau.

Din studiu a rezultat că probabilitatea apariției unei senzații de anxietate era cu 58% mai mică pentru cei care purtau mereu măști, iar cea a simptomelor depresive cu 25%. Și sentimentul de singurătate era cu 67% mai puțin frecvent la cei care purtau măști.

Rezultatele studiului au corespuns cu studii anterioare care au constatat că absența adeziunii la regula purtatului măștilor faciale poate fi interpretată negativ de ceilalți. De asemenea, au subliniat că purtatul măștii nu este suficient pentru a preveni infectarea cu SARS-CoV-2. Spălatul regulat al mâinilor, menținerea distanțării sociale și evitarea locurilor aglomerate sunt factori cruciali pe lângă acoperirea feței.

„Datele noastre oferă dovezi solide că urmând îndrumările guvernamentale privind acoperirea fețelor se obține o îmbunătățire a sănătății mentale și fizice, mai frecvent decât o deteriorare”, sună concluziile echipei.

Corelația nu trebuie interpretată drept cauzalitate. Dar studiul oferă rezultate interesante, despre care cercetătorii cred că sunt dovezi împotriva părerii că purtatul constant al măștii poate avea un impact negativ asupra sănătății mentale și stării de bine. Ei chiar sugerează că rezultatele lor „ar putea fi o motivare importantă pentru continuarea susținerii de către guvernanți și adeziunea populației”.

Vor fi necesare noi cercetări pentru înțelegerea mai deplină a corelației și ar trebui evaluate și căile prin care utilizarea constantă a măștilor poate avea efecte negative asupra stării mentale și fizice.

*Notă: medRxiv publică rapoarte științifice preliminare care nu sunt evaluate de terți competenți și ca urmare nu ar trebui interpretate ca îndrumări finale de practică clinică pentru sănătate sau văzute ca informații confirmate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3594 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    alta (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:51)

    Mircea1978 [utilizator]

    alta manipulare grosolana care sa conduca spre sclavagism.
    • -4 (8 voturi)    
      AI dreptate (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 15:02)

      ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      Si mai vor sa scunda o un mare adevar: De cand cu pandemia, toti analfabetii functionali isi dau cu parerea la diverse stiri...
  • +1 (9 voturi)    
    Se numeste (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:55)

    MAGArusul [utilizator]

    Placebo.
  • +2 (10 voturi)    
    Propagandistii mastii au pierdut simtu ratiunii (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 11:59)

    Gryphus [utilizator]

    corelatie intre purtaqrea mastii si o stare fizica buna????

    nu am timp de pierdut cu asemenea 'cercetatori' propagandisti. problema e ca acesti oameni sunt platiti gras pt aceste aberatii
  • 0 (10 voturi)    
    Cred (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:03)

    VARCIOROVA [utilizator]

    ca asa se explica faptul ca, tot mai des, punem sub semnul intrebarii sanatatea mintala a celor care sunt impotriva purtarii mastii.
  • +1 (9 voturi)    
    măi frate, n-aveți de gînd să terminați? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:18)

    di livio [utilizator]

    nu terminați cu cîrpele astea sinistre?...nici negri pe plantații nu erau obligați la așa umilință, să nu mai aibă voie să respire normal...alioo, esperții lu pește, le purtăm cîrpili de frica amenzilor, lăsați-ne-n amaru nost cu studiili voastre de doi bani, așa ne-mpingeți către AUR și Teodosie...botnițe și botnițe, fir-ar mama lor a dreq de zdrențe împuțite, cîrpe acoperitoare inutile
  • +9 (9 voturi)    
    Concluzia este deci... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:24)

    BEDE [utilizator]

    Concluzia este deci să purtăm toți burkha dacă acoperirea feței ne face bine.
    Tot felul de studii demonstrează tot felul de lucruri...
    A nu se înțelege cumva că sunt în grupul farabotnita de pe FB, dar nu se poate să nu spun că masca este incomodă, că transpir dacă este cald, iar dacă este rece vaporii de apă din respirație condensează pe mască și se umezește și, ori așa, ori așa, este neplăcut. Neplăcut, dar necesar!
  • +2 (10 voturi)    
    Cred (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 12:44)

    raducutu [utilizator]

    că studiul a fost efectuat pe maimute, toți indivizii pe care-i cunosc afirma ca purtatul mastii îi face mai agresivi și mai înclinați să îi ia la pocneala pe polițiști..propagandă de doi bani
    • -2 (4 voturi)    
      Sau (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 16:13)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui raducutu

      Asta dovedește că cunoști numai brute...
  • 0 (0 voturi)    
    ce ma ? (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:07)

    nick1587873340950 [utilizator]

    atunci senatul SUA are o timpenie pe masa ce prevede obligativitatea mastilor acolo unde sint impuse. (in asteptar pentru votare)
  • +1 (1 vot)    
    Confirm! (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:21)

    n4c [utilizator]

    E mult mai bine!

    Si orgasmele sint altfel, mai lungi, mai intense, mai cu tremurici, de cind port filtrul anticovid!

    Ma ofer voluntar pentru studiul care va descoperi ca oamenii nu mai vor sa-si dea mastile jos de pe fata dupa epidemie, atit de bine se simt in spatele lor!
  • +1 (1 vot)    
    Normal... (Miercuri, 6 ianuarie 2021, 17:39)

    mike123 [utilizator]

    Oxigenarea redusa a creierului a indus delirul cercetatorilor britanici, la fel ca si re-absorbtia CO2 rezidual ramas sub masca in singe!
    Nu mai conteaza nici faptul ca vaporii expirati blocheaza permeabilitatea mastii si schimbul de O2 vs CO2!