Etapa I de vaccinare se va extinde pe tot teritoriul României/ Vor fi distribuite 36.000 de doze

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 3 ianuarie 2021, 17:40 Actualitate | Coronavirus


Campania de vaccinare in Romania
Foto: Comitetul de coordonare vaccinare Covid
Începând de luni, activitatea de vaccinare pentru Etapa I se va extinde pe tot teritoriul României. Astfel, vor intra în activitate, la nivel național, peste 90% din cele 376 de centre de vaccinare care deservesc personalul medical și personalul din centrele medico-sociale, potrivit Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea.

Pentru buna desfășurare a procesului de vaccinare, în cursul acestei zile începe distribuirea a peste 36.000 de doze de vaccin solicitate de centrele de vaccinare existente în fiecare județ.

Conform instrucțiunilor, direcțiile de sănătate publică județene și Direcția de Sănătate Publică a Muncipiului București centralizează necesarul de vaccinuri din toate centrele de vaccinare arondate și îl transmit, până în ora 13.00 a zilei anterioare vaccinării propriu-zise, către Centrul regionalde stocare de care aparțin.

Centrul regional de stocare pregătește, în vederea distribuirii, cantitatea de vaccinurinecesară, potrivit solicitărilor/programărilor primite și odistribuie, în consecință, către DSP-uri, respectiv centrele de vaccinare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5531 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    36000 (Duminică, 3 ianuarie 2021, 18:18)

    POMPIERUL [utilizator]

    -Doar pentru cadrele medicale ???? Ori doar pentru baroni &co, gen Chirica de la Iasi, care declara in plina pandemie ( fara suficiente teste pentru personalul medical care lucrau fara echipamentul minim de protectie) ca el isi face testul de doua ori pe saptamana ....sic. 36000 de vaccinuri serios???
    • 0 (2 voturi)    
      In Franta < 200 vaccinati (Duminică, 3 ianuarie 2021, 19:12)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

      Oare, de ce?
      Au o organizare mai proasta decat RO? Nu cred.
      • +1 (3 voturi)    
        Au sute de ani de civilizație în plus. (Duminică, 3 ianuarie 2021, 20:08)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        Noi avem doar bugetari și pensionari speciali.
      • 0 (0 voturi)    
        Probabil ca au uitat (Duminică, 3 ianuarie 2021, 20:25)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        sa faca raportarile.
  • +1 (3 voturi)    
    Si?! (Duminică, 3 ianuarie 2021, 18:36)

    Gotal [utilizator]

    Si restul dozelor le pastram pentru ce?! Nu inteleg rationamentul. Avem in total pana acum primite ceva pe la 150.000 de doze. Cam 13.000 au fost folosite. Acum 34.000 ce urmeaza a fi distribuite. Deci raman aproximativ 100.000 in depozit. Ce se va face cu ele?
  • 0 (4 voturi)    
    Israel cum face? (Duminică, 3 ianuarie 2021, 18:37)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    La noi o zguduie!
    36000 doze de vaccin merge la pretinii din partid?

    Cum poate Israel sa vaccineze 2 milioane de oameni /luna?
    Tara e mult mai mica decat Ro iar in final vor vaccina 9 milioane pana la Paste!

    La Ro se face loc de vaccinat la politicieni!
    "Transparent".
    • +1 (3 voturi)    
      Păi vaccinează-te. (Duminică, 3 ianuarie 2021, 20:09)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Ce mai stai? Dovedește că-ți pasă....
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 3 ianuarie 2021, 18:50)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Hai mai taie din ele , (Duminică, 3 ianuarie 2021, 20:35)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui

      da-le dreacu!Israel si SUA au inceput vaccinarea in 20 decembrie si astazi au facute 4.23 milioane vaccinuri SUA si 1.09 milioane Israelul adica o medie de 282.000/zi SUA si 72.600/zi Israelul .De unde 1 milion/zi .Nu mai dezinforma pe aici!


      https://ourworldindata.org/covid-vaccinations
  • +3 (9 voturi)    
    Ia hai sa (Duminică, 3 ianuarie 2021, 19:26)

    Alex2016 [utilizator]

    Comparam entuziasmul pompierostic - militienesc de impunere de izolări, internari forțate, carantine, închideri, amenzi, măști, provocarea de falimente, șomaje, probleme, boli asociate sedentarismului forțat cu debutul și continuarea "eroica" a campaniei de vaccinare. Oare nu da cu virgula? Cind vom vedea centre de vaccinare open 24/7 la noi? Cind vom auzi de un medic erou care i-au căzut unghiile de la cite vaccinuri a făcut? Cind epuizam pina joi transa saptaminala de 140 000 vaccinuri primite luni? Pina acum s-au tot decretat masuri și poporul a tot fost de vina, inclusiv pt ca respira. Acum de bun simt e necesara o implicare și un sacrificiu identic din partea autorităților și specialiștilor și medicilor eroi. Altfel totul pute a altceva...