Valeriu Gheorghiţă: De luni, activitatea va fi începută în peste 90% din cele 370 de centre de vaccinare. Ar trebui să avem cel puţin 20.000 de persoane vaccinate pe zi

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 3 ianuarie 2021, 0:03 Actualitate | Coronavirus


Valeriu Gheorghita
Foto: AGERPRES
Coordonatorul campaniei de vaccinare, medicul Valeriu Gheorghiţă, a anunţat sâmbătă seară că din 4 ianuarie vor începe activitatea de vaccinare 90% dintre cele 370 de centre de vaccinare din România şi ar trebui să se ajungă la 20.000 de persoane vaccinate pe zi. „Ne creează posibilitatea cât se poate de reală ca, din a doua jumătate a lunii ianuarie, să începem vaccinarea pentru etapa a doua din Strategia de vaccinare”, a spus el, potrivit News.ro.

„Trebuie menţionat că astăzi avem 13.200 de persoane vaccinate şi - încă un lucru foarte important - activitatea de vaccinare a fost începută într-un număr relativ mic de centre de vaccinare. Sunt circa 47 de centre de vaccinare care au avut activitate în aceste zile, începând cu acele 10 centre medicale de linie 1”, a declarat, sâmbătă seară, la Antena 3, Valeriu Gheorghiţă.

Acesta a anunţat că de luni vor începe activitatea cele mai multe dintre centrele de vaccinare.

„De luni, 4 ianuarie, activitatea va fi începută în peste 90% din cele 370 de centre de vaccinare destinate pentru personalul medical, ceea ce ar trebui să ne asigure o imagine reală a ratei de vaccinare din România. Eu cred că numărul va fi mult mai mare şi vom reuşi să acoperim într-un timp relativ scurt, cel puţin până la jumătatea lunii ianuarie, mare parte din personalul medico-social, ceea ce ne creează posibilitatea cât se poate de reală ca, din a doua jumătate a lunii ianuarie, să începem vaccinarea pentru etapa a doua din Strategia de vaccinare, începând cu vaccinarea persoanelor din căminele rezidenţiale, din centre medico-sociale”, a mai precizat medicul Valeriu Gheorghiţă.

Întrebat câte persoane vor fi vaccinate zilnic, Gheorghiţă a explicat: „Din 4-5-6 ianuarie ar trebui să avem cel puţin 20.000 de persoane vaccinate pe zi”.

Campania de vaccinare împotriva coronavirusului a început în 27 decembrie.

Până sâmbătă, 2 ianuarie, la ora 17.00, fuseseră vaccinate 13.242 de cadre medicale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


12187 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    Sa speram! (Duminică, 3 ianuarie 2021, 0:37)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Adica, altfel spus, pana acum au fost deschise mai putin de 13% din centrele de vaccinare care se vor activa, mai putin de o septime din total. Sa speram ca si ritmul de vaccinare va creste de cel putin 7 ori. Ar fi suficient 25.000 de vaccinari pe zi, ca sa epuizam dozele care ne vor ajunge saptamanal in urmatoarele luni. Adica ce-am facut in prima saptamana va fi norma pe o zi. Spor la vaccinat!!
    • -8 (28 voturi)    
      Dar de ce nu așteptam sa se imunizeze Israelul? (Duminică, 3 ianuarie 2021, 1:21)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      De departe cei mai avansați cu imunizarea sunt israelienii care au ajuns cu 11.55% din locuitori vaccinați în timp ce numărul de infectați zilnic a crescut de la 1027 pe 1 Dec. 2020 la 4874 pe 1 Ian. 2021, (medii pe 7 zile).

      Vezi: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/
      • +4 (10 voturi)    
        Cei care s-au infectat au făcut-o acum 2 săpt. (Duminică, 3 ianuarie 2021, 10:13)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Înainte ca Israelul să fi început vaccinările.
    • +5 (27 voturi)    
      Au ajuns vaccinurile? Eu vreau sa ma vaccinez azi. (Duminică, 3 ianuarie 2021, 1:41)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      Ok, bine ca spune ca sunt deschise centrele, dar vaccinuri sunt? Eu vreau sa ma vaccinez azi, pot sa ma vaccinez? Ca vad ca statul se preocupa doar de antivaccinisti, sa spuna cat de prosti sunt, dar noi, cei 60% din romani care vor sa se vaccineze, putem sa ne vaccinam azi? Mai bine sa se concentreze sa vina vaccinurile alea mai repede.
      • +5 (5 voturi)    
        Prea putine doze (Duminică, 3 ianuarie 2021, 10:10)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Si daca sunt 40% care refuza, tot nu ajung. Testele s-au facut cu rapel. Vaccinul Pfizer se face in doua doze, la interval de 21 de zile. Ramane de vazut daca autoritatile din Romania vor avea suficente doze, vointa si capacitatea administrativa pentru a inocula ambele doze conform specificatiilor producatorului. Daca nu, 90% va deveni 30-40% si un procent mic de persoane vaccinate va insemna ca nu atingem niciodata imunitatea "de turma".
    • +1 (3 voturi)    
      Luati Israel ca exemplu la vaccinare! (Duminică, 3 ianuarie 2021, 17:22)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      Cu o populatie de două ori mai mica acest stat arată ca se poate sa-si salveze compatrioții de virus!

      https://m.digi24.ro/stiri/externe/mapamond/israelul-vrea-sa-imunizeze-2-milioane-de-cetateni-contra-covid-19-pana-la-sfarsitul-lui-ianuarie-1427751

      La noi in ritm de melc, cu o armata de incompetenți in frunte vaccinarea in masa e un vis!
      • -2 (2 voturi)    
        in Israel (Duminică, 3 ianuarie 2021, 18:47)

        Kornell [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

        imbecili anti vaccinisti ca Sosoaga, Bittman si compania nu au dreptul sa deschida gura, poate ajung in Gaza. In plus acolo exista disciplina, de nevoie. La noi....
    • +1 (1 vot)    
      Comunicarea a Zero! (Duminică, 3 ianuarie 2021, 18:56)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      1. Nu mai comunicări cifre idioate.
      Dati si explicatii pentru neputință.
      2. Sunt si persoane cu cov19 care merg la vaccinare.
      Nu comentează nimeni situatia asta.
      In mod sigur sunt si multi infectati
      si nedectati!
  • +9 (15 voturi)    
    Subțire (Duminică, 3 ianuarie 2021, 6:36)

    Celbland [utilizator]

    Cu 20.000 de vaccinări pe zi, imunizarea tuturor românilor va dura vreo 3 ani, timp în care vor trebui reluate vaccinările.
    • +4 (4 voturi)    
      6 ani (Duminică, 3 ianuarie 2021, 10:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Doua doze/persoana la interval de ~3 saptamani, conform protocolului din faza de testare.
    • -1 (3 voturi)    
      O parte (Duminică, 3 ianuarie 2021, 16:00)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      consistenta din populatie va obtine imunitate prin infectari naturale. Vaccinul doar va completa acest numar. Bineinteles ca meritul va fi al vaccinului!
  • 0 (14 voturi)    
    mda (Duminică, 3 ianuarie 2021, 8:33)

    albastrele [utilizator]

    Va fi ca testarea, 1000 azi, 4000 maine, 10000 poimaine, apoi iar e weekend.
    Toata lumea a inceput cu categoria cea mai vulnerabila batranii, noi suntem mai speciali.
    • +5 (13 voturi)    
      Au inceput cum trebuie: doctorii si asistentele (Duminică, 3 ianuarie 2021, 9:23)

      rtibv [utilizator] i-a raspuns lui albastrele

      La noi cele mai mari focare au fost in spitale, asa ca au inceput cum trebuie cu doctorii si asistentele si ambulantierii.

      In etapa 2 se vor vaccina batranii.
      • -1 (5 voturi)    
        uite-l nu e (Duminică, 3 ianuarie 2021, 12:51)

        Alin124 [utilizator] i-a raspuns lui rtibv

        managerii de spitale & Co nu sunt nici ambulatieri, nici asistenti medicali si nici nu profeseaza medicina la locul de munca(biroul ala mare si curat)...20000 vacinati/zi= mult timp pana la 10 milioane de vaccinati; incercati sa va vaccinati macar antigripal in RSR...nu se poate!
    • -2 (2 voturi)    
      (avertisment pt jigniri) (Duminică, 3 ianuarie 2021, 15:10)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui albastrele

      OMS recomanda aceeasi strategie, toate tarile civilizate au urmat aceeasi strategie.
  • +7 (7 voturi)    
    organizare precara (Duminică, 3 ianuarie 2021, 9:34)

    dragsor [utilizator]

    s-a facut o asa zisa strategie din care nu reiese nimic concret, poate doar care sunt etapele, dar pentru asta nu era nevoie de atata tevatura si propaganda, nu scrie nicaieri cine face programarea celor din etapa a2a! se inscrie singur, se face organizat prin medicii de familie?
    • +2 (6 voturi)    
      Oare este lipsa de organizare? (Duminică, 3 ianuarie 2021, 11:10)

      mini_max [utilizator] i-a raspuns lui dragsor

      In ce consta dezorganizarea? Au publicat strategia si etapele de vaccinare, au spus cu cate centre au inceput si cate vor fi activate in etapa a 2a, cate vaccinuri au fost contractate, procedurile pe cele 3 etape, site-ul platformei pe care oamenii se pot inscrie ptr vaccinare, ca vaccinarea este voluntara, etc. etc.! Ce este neclar? Poate faptul ca unii sunt tentati sa puna "botul" la tot felul de fantezii si conspiratii, dar asta tine de neclaritatea "cognitiva" a fiecaruia.
      • +2 (2 voturi)    
        neclar ! (Duminică, 3 ianuarie 2021, 15:47)

        ofsenita [utilizator] i-a raspuns lui mini_max

        Neclar este :
        - Cate persoane trebuiau sa se vaccineze si cate s-au vaccinat de la sosirea vaccinului in tara?
        - Cati medici si asistente au refuzat vaccinarea si de ce? Ce consecinte are refuzul de vaccinare a medicilor si asistentelor asupra pacientilor si a actului medical ? Cine raspunde de consecintele negative ulterioare ale acestui refuz?
        -Care este de fapt rolul militarilor in acest proces de vaccinare? Ce responsabilitati au ei?
        - Cine raspunde de problemele organizatorice ale operatiunii si cum ?

        Mai vreti ....
      • +1 (1 vot)    
        vaccinare (Duminică, 3 ianuarie 2021, 16:19)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui mini_max

        Intrucat pareti a fi singurul care cunoaste organizarea acestei actiuni, va rog sa-mi dati urmatoarele informatii ( estimative):
        - avand in vedere cele 5 tipuri de centre de vaccinare infiintate conform legii, care este repartizarea populatiei pe ele ( concret: cate in fixe/ mobile/caravane/ drive-through / medici de familie.) si pe unitatea de timp?
        - care este programarea intrarii in Romania a vaccinului, pentru a-l compara cu capacitatea de vaccinare pe cele 5 sisteme legale?
        - avand in vedere repartizarea in teritoriu a medicilor de familie si a numarului aleatoriu de pacienti aferenti fiecaruia, cum se vor distribui vaccinurile ( cu pastrarea lor la -( minus) 80 grade Celsius)?
        - care este, in final, concluzia organizarii de care vorbiti: stim cand a inceput, dar cand se va sfarsi?
        - exista vre-un control al vaccinatilor care sa impiedice tot felul de "fani" ai vaccinarii, care sa se vaccineze de "X"ori?
        Pentru dvs. este totul clar, dupa cum spuneti. Pentru mine NU, drept care va cer sprijinul.
  • +5 (7 voturi)    
    20.000 pe zi? (Duminică, 3 ianuarie 2021, 10:00)

    anonim3 [utilizator]

    Sper ca sunt pregatiti pentru mai mult de atat. 60% din populatie inseamna circa 12 milioane de persoane. Daca avem in vedere faptul ca este nevoie de rapel, inseamna circa 24 milioane de injectari. Bine ar fi sa ajungem la circa 200.000 vaccinari pe zi. Daca nu se poate, tinta tot ar trebui sa fie minimum 100.000 vaccinari pe zi.
  • +3 (7 voturi)    
    Deocamdată (Duminică, 3 ianuarie 2021, 10:01)

    Alex2016 [utilizator]

    Suntem ca în bancul cu zugravul "gata, de miine trecem la treaba". În stilul asta chiar și cei care vor sa se vaccineze o sa renunțe, fiindcă va dura vreo 15 ani. O fi vreo urgenta?
  • -2 (14 voturi)    
    Prioritati ! (Duminică, 3 ianuarie 2021, 10:27)

    VasilescuA [utilizator]

    In tarile civilizate vaccinarea a inceput cu persoanele in varsta, cele mai predispuse la forme grave si, implicit, la internarea la ATI. La noi se incepe cu personalul medical (multi tineri, fara nicio legatura cu sectiile de infectioase). Urmeaza parlamentarii (de ce ???), profesorii (care sunt someri de lux, nu fac nimic, stau acasa pe banii contribuabililor privati de aproape 1 an, invatamantul e practic desfiintat din martie 2020).
    • +3 (5 voturi)    
      Gandeste un pic (Duminică, 3 ianuarie 2021, 14:45)

      Ghita99 [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Indiferent de varsta, cadrele medicale se pot infecta de covid. Daca se infecteaza, trebuie sa intre in izolare. Daca intra in izolare, cine mai are grija de bolnavii din spitale??? Nu iti dai seama ca e fundamental sa avem cadre medicale sanatoase, ca sa poata sa isi faca treaba?
    • +1 (1 vot)    
      Fals (Duminică, 3 ianuarie 2021, 15:44)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Numește o singură țară în care personalul medical nu este in primul val de vaccinării.
  • +1 (5 voturi)    
    Campanile de vaccinare (Duminică, 3 ianuarie 2021, 11:03)

    ady77 [utilizator]

    La noi in tara, de multe ori au fost puternic contestate, indiferent de natura bolii.
    E bine ca se vrea a se ajunge la 20.000 de vaccinari pe zi, dar practica ne omoara.
    Cred ca o persoana mai cu experienta pe zona medicala ar fi fost mai potrivita pentru aceasta coordonare de vaccinare
    La 38 de ani cat are don' colonel (repede a mai ajuns colonel) nu stiu ce il recomanda probabil sa mers pe ideea ca e tanar si poate sa "duca".
    • -1 (3 voturi)    
      E vorba de organizate, logistica (Duminică, 3 ianuarie 2021, 14:47)

      Ghita99 [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Militarii se pricep la organizare, logistica, sa mute echipamente dintr un loc in altul, sunt disciplinati, obisnuiti cu stresul. De asta au pus un militar sa se ocupe.
  • -1 (11 voturi)    
    Cum a ajus asta colonel al armatei romane (Duminică, 3 ianuarie 2021, 11:39)

    <> [utilizator]

    Stie cineva pe ce fronturi, in spitale de campanie, a luptat acest militar. Ce fapte de bravura ostaseasca a facut acest personaj incat sa fie avansat la gradul de colonel? Ceea ce este grav este ca colonelul nici macar armata nu a facut-o!
    http://www.scumc.ro/wp-content/uploads/2013/06/CV5.pdf
  • +4 (8 voturi)    
    20.000/zi e PREA PUȚIN! (Duminică, 3 ianuarie 2021, 12:03)

    Marionette [utilizator]

    Si stiu sigur ca nu de luni sau marti pentru ca am auzit oameni telefonati care se programaseră luni sa se reprogrameze pentru ca nu deschid un flacon pentru un doritor de vaccinare, sa vina alta data!
    20.000/zi inseamna ca Romania se va vaccina in 3 ani.
    Alta problema: vaccinatii de luna asta trebuie revaccinati in toamna
    Alta problema: 140.000 pe săptămână e prea putin, Romania discuta separat pentru achiziționarea altor doze? Franta si Germania deja au luat! Coreea de sud deja are 50 mil de doze luate.
    Romania are nevoie de vreo 1 milion de doze pe săptămână.
    Alta problema: sa zicem ca statul e incapabil sa susțină vaccinarea: de ce nu se legalizează vânzarea+vaccinarea prin clinici care pot achiziționa frigidere -80°C? Adică : daca ritmul e 20.000 pe zi, lasa-l frate pe cel ce vrea să-și protejeze sănătatea sa poata plati 500 lei pentru achiziționare si vaccinare!
    Eu spre exemplu sunt in valul 3. Cand imi vine mie randul cu 20k vaccinati pe zi? Niciodată? După ce ajung in sacul sigilat mort de covid? Pai dati-ne frate si noua o alternativa!
    • -2 (4 voturi)    
      la 20.000 vaccinati pe zi (Duminică, 3 ianuarie 2021, 13:32)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      pentru 370 de centre , inseamna cam 55 oameni /zi/centru de vaccinare. La 8 ore /zi inseamna cam 7 vaccinati pe ora pentru un centru. Pe bune , de ce atata graba?
  • +3 (7 voturi)    
    penibili (Duminică, 3 ianuarie 2021, 12:06)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    20.000/zi?!?! speram ca asta e la inceput, cand avem doar de la Pfizer, ca asta e ritmul dozelor saptamanale-140.000, dar cand vor veni si de la Moderna si AstraZenecca...?!
    Pai cu 20000/zi in cati ani se vor vaccina macar 60-70 % din populatie, tinand cont ca e nevoie de rapel (a doua doza la 3,4 saptamani, fctie de vaccin)+ca ar putea fi nevoie sa se repete vaccinul la 6 luni?
    Israel cum poate domnilor sa vaccineze in asemenea ritm? Macar 10 % daca ati vaccina din ritmul lor si ar fi o perspectiva sa terminati in 2021, altfel...
    Rusine, sunteti penibili, incepand de la KWJ in jos, toti care organizati procesul de vaccinare..."colonel" la 38 ani, probabil pe repede inainte....se vede deja lipsa de experienta si competenta, atata a coordonatorului, dar si a subordonatilor lui....aflam ca normele au iesit cu intarziere (dar de 3 luni ce ati pazit), ca spitalele spun ca e nevoie de avizele DSP, dar DSP nu le dau samd...adica isi pun singuri piedici normative si legale si tor ei, idiotii nu sunt in stare sa coordoneze instiutiile si procesele asa incat sa se desfasoare conform popriilor norme si sa se si miste repede...
  • +3 (5 voturi)    
    Haos organizat... (Duminică, 3 ianuarie 2021, 12:57)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    In 5 zile trecute sau vaccinat cca 265 /zi.
    Daca se vaccineaza 20000/zi nu inseamna ca e suficient.
    Durează minimum 5 ani pentru a obtine imunitatea de turma.
    Cum se face programarea la vaccinare?
    E vreo regula stabilită?
    E vreun termen de aplicare?
    E vreo sancțiune prevăzută pe undeva care sa se aplice cadrelor medicale , militare?
    E cineva care monitorizează nerespectarea regulilor?

    Vor fi multe "mallpraxis" in campanie avand in vedere "calitatea profesionala" a multor cadre medicale din spitalelor romanesti.
    Pentru care doar SPAGA conteaza!

    Haos organizat!
  • +2 (4 voturi)    
    Deja a inceput debandada, sunt medici (Duminică, 3 ianuarie 2021, 13:20)

    xrogo [utilizator]

    care au fost programati pentru vaccinare, s-au dus la centru dar acolo totul inchis, cica n-au aviz de la DSP, cat despre prioritizare noi iar suntem mai ocosi ca altii, la noi prioritatile sunt altele de cat la altii!
  • +2 (6 voturi)    
    Proritati gresite (Duminică, 3 ianuarie 2021, 14:58)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Nu ne dezmintim nici in campania asta, nimic nu putem organiza ca lumea. Adica toata Europa de vest incepe cu batranii, noi incepem cu cei mai smecheri din sistem. Iar ritmul zilnic e jalnic.
  • -1 (3 voturi)    
    Jmekerii din sistem.....adikalea politicienii! (Duminică, 3 ianuarie 2021, 15:21)

    mike123 [utilizator]

    Politicienii nu se vaccineaza (Werner + Guvernul PNL_USR).
    Ei se "sacrifica" cedind locul lor medicilor, (care se cam fofileaza si ei) si mai nou aflam ca Werner doneaza 200000 doze de vaccine....Moldovei!