Cum a lansat Israelul cel mai rapid proces de vaccinare anti-Covid din lume - The Guardian

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:50 Actualitate | Coronavirus


Benjamin Netanyahu
Foto: Captura YouTube
Israelul este pe punctul de a fi vaccinat până în weekend 10% dintre cetățenii săi, în timp ce guvernele din lume rămân mult în urmă deși au început mai devreme vaccinarea, relatează The Guardian. Palestinienii ar putea să aștepte alte câteva luni până la vaccinare.

Până la sfârșitul acestei săptămâni, țara de 9 milioane de oameni va ajunge să vaccineze peste 10% din populație, un procent mult mai mare decât alte state, inclusiv decât Regatul Unit care a început vaccinarea cu aproape două săptămâni mai devreme.

Cu o operațiune disponibilă 24 de ore pe zi, 7 zile pe săptămână, angajații din sănătate administrează prima doză a vaccinului Pfizer/BioNTech la o rată de 150.000 de oameni pe zi - aproape 2% din populație.

Persoanele de peste 60 de ani, angajații din sănătate și persoanele aflate în situații de risc sunt prioritizate. Mass media locală a relatat că Israel a încheiat acorduri cu Pfizer și Moderna pentru mai multe milioane de doze până la începutul lui 2021.

Cum a pus la punct Israelul cel mai rapid proces de vaccinare?

Israelul are anumite avantaje naturale, scrie The Guardian, fiind o țară relativ mică, atât din punct de vedere geografic, cât și din punctul de vedere al populației.

Cu toate acestea, multe alte țări au aceleași caracteristici. Succesul inițial al Israelului este de asemenea atribuit sistemului de sănătate, care are tradiție și este acum foarte digitalizat. Fiecare persoană de peste 18 ani este obligată să se înregistreze la agențiile de asigurări ale guvernului, iar medicii militari au fost chemați să ofere ajutor.

În același timp, guvernul a lansat o campanie viguroasă împotriva dezinformării anti-vax. Ministerul Justiției a solicitat cu succes Facebook eliminarea a patru grupuri care au publicat „conținut conceput pentru a induce în eroare cu privire vaccinurile anti-Covid”.

Cetățenii de asemenea sunt încurajați să facă vaccinul de către oficiali prin ”pașapoartele verzi”, un document care permite persoanelor vaccinate să mănânce în restaurante, să călătorească liber și care sunt exceptate de la carantină. Cu toate acestea, nu există dovadă că vaccinul va reduce transmiterea virusului, iar ideea a fost întâmpinată cu scepticism.

Există o mare disensiune la nivel politic.

Luna aceasta, după ce Pfizer a publicat rezultatele preliminare, Netanyahu a făcut presiuni pentru a încheia un acord, inclusiv a sunat CEO-ul companiei la 2 dimineața.

Mulți israelieni au fost dezamăgiți de reacția de până acum a guvernului la criză. Țara se află în al treilea lockdown.

Milioane de palestinieni care trăiesc sub controlul Israelului în Cisiordania și Fâșia Gaza nu sunt incluși în procesul de vaccinare, ceea ce duce la acuzații că țara ocolește obligațiile morale, umanitare și legale.

Oficialii palestinieni speră să primească doze de vaccin prin programul COVAX al OMS, dar cu toate acestea, distribuția în teritoriile palestiniene nu vor veni mai devreme de mijlocul lui 2021.

Bahrain, țară din Orientul Mijlociu cu o populație de 1,5 milioane, este pe locul 2 în ceea ce privește progresul vaccinării populației, cu un procent de 3% din populație vaccinată.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14553 vizualizari

  • +14 (26 voturi)    
    Chapeau ! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:59)

    Plagarus [utilizator]

    Creier si cultura organizationala.
    • +13 (21 voturi)    
      Am lucrat cu contract 5 ani acolo (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:44)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      M-au platit f bine, dar mi-au tras-o cu pensia. Am contribuit ca orice alt cetatean al lor, dar acum la soroc nu imi dau nimic! Mi-au trimis niste formulare de completat, le-am trimis completate si...nimic. La fel au patit toti ceilalti colegi de-ai mei!
      Deci nu pot fi acuzat de impartialitate, cand afirm ca in privinta sistemului de sanatate si a grijii fata de proprii cetateni!! sunt cu mult in fata tuturor celorlalti (am mai lucrat si locuit in Fr si De alti 7 ani).
      Cetatenii lor o incredere totala in autoritatile statului (politie, sistem de sanatate, armata) si colaboreaza cu acestea. Nu exista lipsa de voluntari.
      • +1 (5 voturi)    
        trebuia sa platesti tu separat (Miercuri, 30 decembrie 2020, 22:08)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        am vazut in postarile Violetei Alexandru discutata problema asta...asta e regula pt cei care nu sunt cetatenii lor...
        • +1 (1 vot)    
          Cred ca nu ai citit! (Vineri, 1 ianuarie 2021, 18:46)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Mi s-au oprit pe statul de plata. Am documentele respective (paysheet-ul din fiecare luna+ situatia de la incheierea fiecarui an).
          Dupa tine trebuia sa mai platesc o data.
          Cam ciudat mod de gandire!
          A 7 ani de contributie in Germania. in fiecare an primeam situatia prin plic la adresa indicata de mine. Acolo mi se prezenta contributia platita pe fiecare luna si cata pensie voi primi pt contributia de pana atunci, la data trecerii la pensie.
          Cand mi-am facut dosarul de pensie in Germania, le-am spus si despre contributia din Israel, mi-au spus ca ei imi pot rezolva situatia pt ca au conventii clare cu Israelul, platind multe pensii acolo. Nici ei nu au obtinut niciun raspuns pt mine.
          Pana la urma sa o spunem pe aia clara. Nu vor sa plateasca pt romani, cel putin, niciun fel de pensie! Desi cei care au lucrat in Ro inainte de 89 si au emigrat in Israel, primesc din Ro drepturile de pensie!
          S-or fi inteles cu ai nostri intreaba asta, inteleg si asta, dar de ce pe seama muncii noastre?
    • +2 (10 voturi)    
      re (Miercuri, 30 decembrie 2020, 22:33)

      gewurtztraminer [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Asta ar trebui sa elimine indoielile oricarui pleb care crede ca gates ii injecteaza cipuri.

      Daca poporul evreu merge pe repede inainte, poti sa ii urmezi fara sfiala.

      acu o sa zica bovinii ca da, da aia au alt vaccin. SI gata discutia :-)
      • -5 (9 voturi)    
        noi bovinii avem botnițe (Miercuri, 30 decembrie 2020, 23:59)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui gewurtztraminer

        și-l avem pe geniul Arafat în care avem totală încredere...domnu Arafat ne-a esplicat clar că botnița protejează bovinii de covrig pînă la 99,99%...ce să mai facem cu vaccinu, nu ne trabă...nu ezicstă așe vaccin performant ca botnița
  • +8 (10 voturi)    
    Asta e un bun exemplu pentru Ro! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 22:27)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Aici sunt codri verzi de brad si vaccinarea in ritm de melc!
    • +1 (9 voturi)    
      Da (Joi, 31 decembrie 2020, 8:34)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Deoarece aici iti trebuie 1000 de aprobari de avize ca sa incepi un lucru...

      Ca un exemplu in Israel armata poate interzice presei sa dezbata un anumit subiect mai toate sunt secretizate...

      Israelul nu este o tara , este mai degraba o unitate militara TOTI catatenii acesteia sunt OBLIGATI sa faca armata, oamenii se plimba cu ditamai arma de asalt in spate pe strada, sunt pregatiti oricand de razboi...

      Aia nu sunt popor de lasi si de dezertori cum sunt altii (prefer sa nu spun cine dar va prindeti voi ) care au fugit 6 milioane cat au vazut cu ochii in Italia, Spania, Germania, Anglia, Austria etc).

      Ei au mers acolo in 1945 alungati din toata lumea si au facut dintr-un petec de desert ceea ce ii acuma, si anume una dintre cele mai avansate tari din lume.

      Dar ca sa obtii rezultatele astea iti trebuie educatie, disciplina, iubire de tara si multa multa munca deoarece lucrurile nu se fac de la sine...
      • +3 (5 voturi)    
        omg (Joi, 31 decembrie 2020, 15:36)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        tu esti real tata?

        vrei sa spui ca evreii au fost un popor de lasi ca si-au parasit tara ca apoi sa revina in 1945? eu asta inteleg.

        prea multa scoala securista/pcr-ista domn' Scarface?
        • -1 (3 voturi)    
          doamne rau intelegi (Joi, 31 decembrie 2020, 23:20)

          Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

          mai reciteste fraza aia odata fara ce e in paranteza, poate asa io sa ntelegi...

          si daca nici cum nu ti se pare logic ca sa te scutesc sa-ti chinui neuronii afla ca m-am referit la Romani ca au fugit ca niste lasi dupa 2007 cand am intrat in UE

          Evreii sunt printre cei mai putin lasi neam/natie din lume...
  • +5 (7 voturi)    
    serios vorbind (Miercuri, 30 decembrie 2020, 23:04)

    gurka [utilizator]

    daca isi inchipuie cineva ca israelienii n-au habar daca ceva este bun sau nu,este in mare eroare,cred!sincer,nu prea ma intereseaza vaccinarea(oricum,as fi printre ultimii luati in calcul,conform criteriilor publicate) insa citind stirea aceasta sunt 90% sigur,ca este sigur...daca nici Israelul n-are informatii de la sursa,atunci cine?
  • +2 (8 voturi)    
    Intre timp Romania ajunge la 2867 vaccinari (Miercuri, 30 decembrie 2020, 23:23)

    Marionette [utilizator]

    .
  • +4 (4 voturi)    
    Vine si melcul tare din spate (Joi, 31 decembrie 2020, 2:15)

    Dudu69 [utilizator]

    Romania vine tare din spate cu 1000 de vaccinari pe zi. :) Stim doar ca sint 25 de centre de vaccinare dar habar nu avem citi oameni se pot vaccina pe zi la aceste centre. In articol asta este clarificat pentru Israel, adica 150.000 pe zi.
    • +3 (5 voturi)    
      În 15.000 de zile se termină pandemia și la noi (Joi, 31 decembrie 2020, 8:43)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Dudu69

      Dacă o ținem tot așa.
  • +1 (13 voturi)    
    iti dai seama (Joi, 31 decembrie 2020, 8:44)

    Scarface1000 [utilizator]

    Netanyahu l-a sunat pe CEO de la Pfizer la 2 noaptea pentru interesul tarii lui... !

    Nu l-as vedea pe Iohanis niciodata sa faca asta pentru tara lui...

    Aia sunt conducatori adevarati, care muta muntii cu dintii pentru poporul si pentru tara lor nu ca lasii nostrii care sunt mai moi decat un copil in burta mamei...

    Un exemplu ce imi vine acuma in minte e faptul ca Olanda nu ne accepta in Schengen iar primi-ministrul Olandei, Mark Rutte a fost in Romania si ne-a facut troaca de porci la noi acasa cum ca nu suntem demni ca sa intram in Schengen si " o sa intram cand o sa meritam"...
    Ciudat, 26 tari + comisia Europeana + Parlamentul European spun toti ca meritam si trebuia sa intram de mult si doar o tara singura spune ca nu meritam.

    Pai daca zicea Mark Rutte asa ceva in Israelde exemplu era PE LOC facut pachet si pus in avion, Israelul isi rechema ambasadorul iar Netanyahu il facea pe Mark Rutte troaca de porci in toata mass-media internationala...

    In schimb noi ce am facut? am stat cu capul plecat si am lasat un amarat de olandez sa ne batjocureasca la noi in casa fara a lua cea mai mica atitudine in privinta asta.

    Tara de fricosi, conducatorii nostrii sunt mai fricosi decat nistefete de 10 ani... penibili
    • -1 (3 voturi)    
      Chapeau (Joi, 31 decembrie 2020, 15:44)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      .
    • -3 (5 voturi)    
      Israelul are un PIB cu vreo 50% mai mare (Joi, 31 decembrie 2020, 16:31)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Decat cel al Romaniei la o populatie de 8 milioane. Daca chiar crezi ca telfonul de la 2 noaptea si nu banii au prioritizat Israelul in afat altor state traiesti pe alta lume!
      • +1 (3 voturi)    
        prietene (Joi, 31 decembrie 2020, 23:25)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        a avut cohones sa-l sune direct pe CEO la 2 noaptea indiferent cati bani are israelul au altii mai multi gen Finlanda, Suedia, Norvegia etc si nici un presedinte de tara nu a facut ce a facut Netanyahu...

        poate e vorba si de bani intr-o oarecare masura, nu zic ca nu, dar totusi trebuie sa ai sange, vointa si daruire pentru poporul tau ca sa faci asa multe pentru ei!
        • -2 (2 voturi)    
          povestea cu telefonul la 2 noaptea suna (Vineri, 1 ianuarie 2021, 17:29)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          un mit urban.
          Si nu se precizeaza unde era 2 noaptea, la Tel Aviv sau la New York?
          Daca cineva crede ca un CEO decide de capul lui unde si cum se vor duce vaccinurile probabil ca mai crezi si in Fat_frumos.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu contest patriotismul lui Netanyahu (Vineri, 1 ianuarie 2021, 21:45)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          Dar cu cohones, las-o mai moale.
          E usor sa faci pe durul cand ai pe cine ai in spate...
  • +1 (3 voturi)    
    Israelienii (Joi, 31 decembrie 2020, 10:51)

    mopsu [utilizator]

    au comunicat ceva timp în urmă realizarea unui vaccin cu ace de zahăr , probabil ca au primit în schimb ceva F 35 de la USA ca să nu-l mai facă....
  • 0 (4 voturi)    
    e miscator sa vezi romanii cum (Joi, 31 decembrie 2020, 16:01)

    __alex__ [utilizator]

    cred bullshitu-rile de presa ca Netanyahu l-a sunat la 2 dimineata pe CEO Pfizer. Adica ala are telefonul deschis si cu numarul lui Netanyahu salvat ;) Criminalul de Netanyahu are ca si Iliescu lipici la prosti.
  • 0 (2 voturi)    
    Cum a realizat cea mai rapida vaccinare? (Joi, 31 decembrie 2020, 18:27)

    TheFreeOne [utilizator]

    Cum a adunat animalele la Arca? Magic!
    Cum le-a asezat in Arca sa incapa toate? Magic!
    Cum a facut ca animalele sa se poarte "frumos" (sa nu se manance intre ele)? Magic!
    Mancare pentru toate animalele? Magic!
    Apa?
    Temperatura si oxigenul scazute la nivelul apei care acoperea cei mai inalti munti?
    Facutul rost de mancare dupa inundatie?
    Diversitatea genetica?
  • +2 (2 voturi)    
    Netaniahu desi contestat, este un conducator (Joi, 31 decembrie 2020, 19:48)

    Cugetator [utilizator]

    Netaniahu este contestat de foarte multi ani si e greu de stiut daca justificat. In mod evident este un conducator adevarat si are o contributie certa in nivelul de dezvoltare si forta al Israelului . Chiar daca ar pierde viitoarele posibile alegeri, ar ramane in istoria tarii la nivel asemanator cu Ben Gurion , Golda Meyr , Dayan, Rabin, Sharon !