Vaccinare antiCOVID-19 în România: O singură reacție alergică după administrarea serului la 2.066 de persoane

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 28 decembrie 2020, 18:58 Actualitate | Coronavirus


vaccinul anti-COVID in Romania
Foto: Comitetul național de coordonare a activităților privind vacccinarea împotriva COVID-19
Comitetul Naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19 transmite că luni au fost vaccinate 1.101 persoane, numărul total de la începutul campaniei ajungând la 2.066 de persoane vaccinate, fiind înregistrată o sigură reacţie adversă minoră de tip alergic.

Comitetul Naţional a dat publicităţii evidenţa persoanelor vaccinate împotriva COVID-19.

Astfel, potrivit datelor puse la dispoziţia CNCAV de către Institutul Naţional de Sănătate Publică prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor (RENV), care ţine evidenţa vaccinărilor, situaţia vaccinărilor din ziua de luni, ora 17.00 este:

* Număr de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech (astăzi, 28 decembrie) - 1.101.

* Număr total de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech (începând cu data de 27 decembrie 2020) - 2.066.

* Număr de reacţii adverse validate (în ultimele 24 de ore) - 1 (reacţie comună, minoră, de tip alergic).

De asemenea, potrivit datelor puse la dispoziţie de către Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR), a fost raportată, până în acest moment, 1 reacţie adversă (disconfort local), în curs de validare.

Comitetul Naţional precizează că programul centrelor de vaccinare se încheie la ora 20.00, motiv pentru care numărul vaccinărilor realizate în intervalul orar 17.00 - 20.00 va fi reflectat în raportarea din ziua următoare.

Comitetul Naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19 este un organism interministerial, fără personalitate juridică, în subordinea directă a Secretariatului General al Guvernului şi coordonarea prim-ministrului. (Sursa: Agerpres)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















11216 vizualizari

  • -21 (33 voturi)    
    Interesant (Luni, 28 decembrie 2020, 19:05)

    Mazeta [utilizator]

    Grupul de Comunicare Strategică a fost înlocuit de Comitetul Național de Vaccinare.
    • +10 (26 voturi)    
      hehe (Luni, 28 decembrie 2020, 19:35)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Voi nu sarbatoriti nasterea Domnului cu restul crestinilor? Ca postati non stop de o saptamana
    • -4 (14 voturi)    
      o curiozitate? (Luni, 28 decembrie 2020, 21:22)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      1000 de vaccinari pe zi, e pentru ca nu au gasit asistente suficiente sa faca injectia?

      SAU

      suficienti musterii sa accepte vaccinarea?

      vorba aia....linia intai...zid in fata urgiei....nu trebuia sa fie cererea mai mare? sau or fi ocupati cu carnatii?
      • +7 (17 voturi)    
        Tu gandesti? (Luni, 28 decembrie 2020, 21:46)

        Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Ai dreptate, oare de ce n-au vaccinat macar 100.000 de persoane chiar din prima zi? Rusine sa le fie!

        Tu gandesti inainte sa comentezi? N-aveau decat 10.000 de doze. Abia au trecut 2 zile, in prima nici nu era corpul medical la servici ca era duminica, erau doar cei de garda. Asteapta macar 1-2 saptamani sa vezi cum decurge vaccinarea. In prima zi, multa lume este tematoare, si e si normal sa fie asa din n motive. Tu ai vrea sa fii vaccinat in prima zi, sau ai vrea sa mai astepti putin sa vezi ce se intampla cu primii vaccinati? Apoi si personalul trebuie sa invete cum se foloseste vaccinul, ca nu e o banala injectie, trebuie sa il iei de la -80°.. Stiu ca tu esti expert in toate, dar nu toti sunt ca tine
        • +3 (7 voturi)    
          Pai puteau vaccina 10 000 (Marţi, 29 decembrie 2020, 6:34)

          Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

          Dacă atitea doze aveau. Nu 2000. Pai adica cum duminica? Credeam ca medicii eroi sunt zilnic în linia intii, luptind eroic cu virusul. Pai cum învață? Nu a zus Iohannis ca îs pregătiți deja? A fost doar în vizita de lucru la centru de vaccinare și a zis el ca totul e pregătit. 1000 de vaccinuri pe zi după atita pregătire și propaganda e jalnic, mai ales în condițiile în care medicii eroi se vaccinează între ei. O sa dureze cit construcția de autostrăzi în rominia
  • -23 (39 voturi)    
    2000 (Luni, 28 decembrie 2020, 19:11)

    dx [utilizator]

    Doua zile, 2000 persoane. De ras. Israel peste 100.000 intr-o singura zi. Rușine! Problema noastră nu este ca sunt persoane care nu vor sa se vaccineze ci incompetenta autorităților in administrarea vaccinului. In ritmul asta ne va lua aproximativ 30 ani. Bravo Catu & Voiculescu - definiția incompetentei.
    • +12 (26 voturi)    
      stai calm (Luni, 28 decembrie 2020, 19:39)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui dx

      Israel-ul e cat 3-4 judete din Romania. Cu infrastructura si populatie disciplinata, care a facut armata, si care e in permanenta stare de razboi dar nu despre asta e vorba.
      E vorba ca aici sunt vreo 10.000 doze de vaccin distribuite catre sute de unitati medicale raspandite in zeci de orase.
      • +3 (13 voturi)    
        Si in plus (Luni, 28 decembrie 2020, 20:25)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

        Ce a facut comentatorul respectiv la viata lui ca sa compare Romania cu Israelul? O ardem romaneste si vrem sa ne comparam cu top ten
  • -2 (20 voturi)    
    Hilar (Luni, 28 decembrie 2020, 20:00)

    VasilicaPokemon [utilizator]

    Daca se administreaza la 1000 persoane pe zi asta inseamna 365000 persoane pe an daca se lucreaza si de sarbatori
    Mai punem la socoteala ca toti trebuie sa faca de doua ori asta inseamna 180000 persoane pe an
    In felul acesta peste 10 ani poate reuseste toata populatia
    Un show mediatic demn de filme de mana a II a
    • +5 (13 voturi)    
      tu faci show de inteligenta (Luni, 28 decembrie 2020, 21:57)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui VasilicaPokemon

      Tu mai stii si altceva inafara de regula de 3 simpla?

      Daca vrei sa vaccinezi toata populatia intr-un an, dar firma in prima zi iti da doar 10000 de doze, iar in total, prin contract, iti da doze doar pentru un sfert din populatie, iar asta intr-un interval de timp pana in septembrie, poti tu sa vaccinezi toata populatia?
      • +2 (10 voturi)    
        Exact (Luni, 28 decembrie 2020, 22:22)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

        Pfizer va livra 200 mil de doze pt UE pana in septembrie 2021, iar comentacii fac aritmetica sa ne arate ca vaccinarea 100% a populatiei romaniei va dura nu stiu cat. Pai 200 milioane de doze, cu rapel, inseamna 100 mil de vaccinati la o populatie de 500 mil cat are UE. Asta inseamna ca daca nu vom avea si alti furnizori de vaccinuri, anul viitor doar 1 din 5 europeni vor fi vaccinati. Carcotasii de serviciu.. Nu stiu daca e de ras sau de plans.
        Ps. Sper sa fie aprobate cat mai repede si cele de la Astra/Moderna.
    • -1 (11 voturi)    
      Ba , da multi comentaci pe aici , (Luni, 28 decembrie 2020, 22:33)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui VasilicaPokemon

      numai prostii debitati. E doar prima faza de vaccinare , si se vaccineaza in 10 centre. In fazele urmatoare se va ajunge la 1000 de centre de vaccinare . Asa ca , ia refa tu frumos calculele si vezi ce iese. Cam 18 milioane pe an , nu ? Iar tinta de vaccinare e de 11 milioane , adica in vreo 7 luni e gata.
  • -6 (14 voturi)    
    încă un cnsu cașchetar, mai o numărătoare (Luni, 28 decembrie 2020, 20:15)

    di livio [utilizator]

    la cît mai multe dragi tovarăși și pretini
  • -4 (22 voturi)    
    1000/zi (Luni, 28 decembrie 2020, 20:17)

    Alex2016 [utilizator]

    La 1000 /zi, chiar dacă se vaccinează zilnic 365 zile dintr - un an, sa faci 5 milioane de vaccinuri îți ia peste 13 ani. Eficienta medicilor eroi, a arafatilor și a campaniei de vaccinare promise de Iohannis este..... Tulburătoare. Bravo ura, tot asa.
    • +1 (13 voturi)    
      stai linistit... (Luni, 28 decembrie 2020, 21:56)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

      au anuntat ca vor fi cca 950 centre de vaccinare in tara cu cca 200 vaccinari/zi/centru.
      Asta inseamna cca 190.000 vaccinari potentiale/zi.

      Zic potentiale, ca sigur nu se va ajunge la acest prag.
      Macar 100.000/zi dupa ce se atinge "viteza de croaziera" si tot e un ritm foarte bun. Asta inseamna ca in 6 luni vaccinezi 100% din populatia Romaniei.

      Sa avem noi suficiente vaccinuri si oameni dispusi sa se vaccineze, ca aici "scartaie"...
      • +7 (9 voturi)    
        Esti prea optimist (Luni, 28 decembrie 2020, 22:15)

        Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui festina

        In primul rand, fiecare persoana necesita 2 doze.

        In al doilea rand, vom avea doar 140.000 de doze de vaccin pe saptamana. Daca se lucreaza 5 zile pe saptamana ar fi suficient 28.000 de vaccinari zilnice, adica circa 300 pe centru pe zi. Daca se lucreaza 10h/zi vine undeva la 30 pe ora, adica un vaccin la 2 minute. Nu-i imposibil, dar trebuie sa lucreze la foc continuu cel putin 5 asistente concomitent. Pentru un spital nu e mult. Dar mai ai nevoie si de personal auxiliar, care face programarile, relatii cu publicul etc. Abia supa primele 2-3 saptamani vom putea trage niste concluzii.

        In al treilea rand, UE a rezervat doar 200 de milioane doze, adica pentru 100 de milioane de persoane, ceea ce reprezinta doar 22% din populatia UE. Sa vadem cand vor fi aprobate alte vaccinuri
        • +1 (9 voturi)    
          Stai linistit , 200 milioane de doze (Luni, 28 decembrie 2020, 22:37)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

          sunt de la Pfizer , insa UE a rezervat 2 miliarde de doze de la 6 producatori. Cand vor fi aprobate si alte vaccinuri , o sa vina mai multe doze pe saptamana decat putem vaccina noi , deci problema nu va fi de vaccin , ci de personal si logistica.
        • +2 (2 voturi)    
          ai dreptate... (Marţi, 29 decembrie 2020, 9:36)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

          dar eu me refer la un termen mediu, la "viteza de croaziera:
          - vor fi mai mult de 140.000 doze de vaccin/zi cand va veni si Moderna (il aproba la inceput ianuarie) si AstraZeneca (probabil aprobare tot in ianuarie).
          UE are contracte semnate cu Prizer - 200 mil doze, Moderna - 160 mil doze si AstraZeneca -300 mi doze. Proportional Romania are alocate: Pfizer - 8,8 mil doze (pt 4,4 mil persoane), Moderna - 7,2 mil doze (pt 3,6 mil perosane), AstraZeneca - 13,5 mil doze (6,75 mil persoane).
          Deci un potential de aproape 15 milioane persoane vaccinate. Plus ca Moderna necesita "doar" -20 grade C pt depozitare iar AstraZenca poate fi tinut in frigidere obisnuite, ceea ce-l face usor de administrat si de catre medicii de familie.
          - in momentul in care exista siguranta si ritmicitate a livrarilor, sttind ce/cand vin vaccinurile, nu trebuie sa stochezi jumatate din doze pt rapel. Faci prima injectie si epuizezi stocul urmand ca rapelul sa fie facut din livrarile ulterioare
          - exact asta au si zis: fiecare centru va avea 5 "linii de vaccinare", adica se vor administra serii de cate 5 vaccinuri de cate 5 echipe medicale.
          Vom vedea prin februarie cum stam. Important e sa vrea lumea sa se vaccineze...
  • -5 (19 voturi)    
    Cu cat mai putin cu atat mai bine (Luni, 28 decembrie 2020, 21:09)

    ALFY [utilizator]

    Cat de clat trebuie SPUS: NU VREM SA NE OTRAVITI, NU SUNTEM COBAI!

    SA IASA LUMEA IN STRADA, CU BOTNITA JOS, SA FACEM DEMO MARE, PANEUROPEAN!

    JOS DICTATURA MEDICALA!
    • 0 (14 voturi)    
      Ce noroc avem (Luni, 28 decembrie 2020, 22:18)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      Nici nu stii cat de fericit sunt ca a venit pandemia asta cu tot cu vaccin la pachet. In felul asta avem sansa sa scapam de 5% din cei care gandesc ca tine, ca atat e rata moltalitatii (la nevaccinati)
    • -1 (5 voturi)    
      Nu trebuie sa scrii cu majuscule (Marţi, 29 decembrie 2020, 9:19)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      Toata lumea stie ca nu sunteti cobai doar simpli imbecili!
    • -1 (5 voturi)    
      auzi... (Marţi, 29 decembrie 2020, 9:45)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      tu nu mananci si nu respiri?

      Pe tine te doare de un vaccin pe care nu te obliga nimeni sa-l faci, da' inghiti zilnic pesticide,E-uri si arome artificiale din alimente si respiri un aer care e dovedit a fi cel mai poluat din Europa. Ia protesteaza tu pt motivele astea, ca sunt reale.

      Crezi ca daca scrii cu majuscule esti mai convingator?

      Du-te in Germania sa protestezi "fara botnita", ca-ti iei automat un dus rece (la propriu) si o amenda...

      JOS DICTATURA PROSTILOR! Nah, ca sa scriu si eu cu majuscule:)