Platformă pentru raportarea reacțiilor adverse după vaccinarea anti-COVID

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 28 decembrie 2020, 11:00 Actualitate | Coronavirus


vaccinul anti-COVID in Romania
Foto: Comitetul național de coordonare a activităților privind vacccinarea împotriva COVID-19
Autoritățile anunță că a devenit funcțională o platforma pentru raportarea unor eventuale reacții adverse după vaccinarea împotriva COVID-19.
Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR) a publicat pentru pacienți și pentru cadrele medicale noile fișe de raportare a reacțiilor adverse suspectate post-imunizare la vaccinurile împotriva COVID-19.

Fișa de raportare poate fi accesată pe site-ul anm.ro, în secțiunea - VACCINARE COVID-19 -https://www.anm.ro/medicamente-de-uz-uman/farmacovigilenta/raportarea-reactiilor-adverse-incontext-covid-19/.

Modalitatea de raportare poate fi făcută atât on-line, cât și prin modalitățile clasice de raportare – completarea fișei de reacții adverse și transmiterea acesteia către Direcția Farmacovigilență si Managementul Riscului.

România a primit, de Crăciun, o tranșă simbolică de 10.000 de doze de vaccin Pfizer, iar duminică a început campania de vaccinare, primele doze ajungând la cele zece spitale de boli infecțioase din țară. Prima persoană vaccinată a fost Mihaela Anghel (26 de ani), asistentă medicală generalistă la Institutul Național de Boli Infecțioase "Prof. Dr. Matei Balș“ din Capitală, membră a echipei medicale care, în 27 februarie a acestui an, a preluat primul pacient din România confirmat cu virusul SARS-CoV-2.

În prima zi a campaniei de vaccinare anti-COVID în România, s-au vaccinat 960 de cadre medicale din cele zece spitale aflate în prima linie în lupta cu noul coronavirus.

România ar fi urmat să primească un nou lot de vaccin luni. Pfizer a anunțat însă România că sunt probleme la fabrica din Belgia și dozele de vaccin vor sosi cu întârziere de 24 de ore, a spus duminică seara coordonatorul Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19, Valeriu Gheorghiță. El a explicat că întârzierea a fost cauzată de o problemă de organizare și soft a companiei Pfizer.

”Săptămânal va fi câte o tranșă de circa 150.000 de doze. Vreau să precizez încă un aspect: calendarul de livrare este estimativ. Este o certitudine că va fi săptămânal, însă ziua exactă în care se livrează poate să sufere modificări. Compania Pfizer și-a luat angajamentul că ne va anunța cu cel puțin două zile înainte față de momentul livrării, tocmai pentru a putea organiza procesul logistic de recepție și de stocare”, a mai spus coordonatorul Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3114 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    Reactiile adverse nu trebuie sa stopeze vaccinarea (Luni, 28 decembrie 2020, 11:26)

    Miky60 [utilizator]

    Chiar daca apar reactii adverse, oricat de mari ar fi, nu ar trebui ca acest lucru sa pericliteze cumva procesul de vaccinare, sa-l opreasca sau sa-l stopeze. Si aceste reactii adverse ar trebui sa fie facute publice doar dupa ce se termina tot procesul de vaccinare pentru a nu incuraja antivaccinistii in propaganda lor! Eu chiar daca o sa am reactii adverse nu le voi face publice pentru a nu speria posibilii oameni care doresc sa se vaccineze!
    S-a dat termenul la care noi, oamenii obisnuiti, de varsta media din multinationale vom putea sa ne vaccinam? Chiar si pretul la care va fi?
    • +3 (9 voturi)    
      oare asa sa fie ? (Luni, 28 decembrie 2020, 12:05)

      lnicolae1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      daca esti asa de sincer, de ce firmele nu vor sa fie transparente daca vaccinul este asa de bun iar efectele adverse nu exista ? ca sa nu ai spunem ca vaccinurile sint in etapa a treia de testare ? Oare de ce ?
    • -2 (4 voturi)    
      deces (Luni, 28 decembrie 2020, 12:24)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Sper să nu faci detaliile publice și să fii printre cei care suferă cea mai severă reacție alergică.

      Ar fi minunat dacă 100% din reacțiile adverse s-ar întâmpla celor mai NPC-uri dintre oameni.
    • -3 (5 voturi)    
      Cu mentaltiatea ta... wow ! (Luni, 28 decembrie 2020, 12:39)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ar trebui ca nici uraganele si tornadele sa nu fie raportate, decat dupa ce trec, ca sa nu se panicheze lumea aiurea si sa fie haos.

      Eventual nici raspandirea unei epidemii de genul SARS-COV-2 nu ar trebui raportat decat dupa ce mor toti.

      Si nici la teste sa nu se dea rezultatele, decat cand vine urmatoarea sesiune. De ce sa deprimi lumea? Oricum nu e ca si cand incepi scoala/munca a doua zi dupa concurs, nu?

      Nici la dentist sa nu te duci cand simti ceva la dinte, eventual cand ramai cu 2 dinti.

      Orice om cu creier stie ca efectele adverse tin de o multitudine de factori. De asemenea, ceva posibil letal trebuie identificat cat mai repede ca sa fie stopat procesul sau sa se gaseasca o solutie (sau chiar sa poata vindeca persoanele afectate de reactii adverse, pana se agraveaza). Cine e impotriva vaccinului va fi impotriva vaccinului indiferent daca marele Miky60 de varsta medie "angajat la multinationala" face public efectele secundare azi, maine sau in 2 ani.

      Din pacate, perioada testelor cu efecte pe termen mediu, precum si tratamentul in sine se suprapun, fiind criza mondiala. Acum este momentul sa se identifice orice problema poate aparea, nu peste 100 de ani cand ai tu chef. Altfel nu se facea platforma aia, nu?! Si faceau doar sondaj "vreti sa raportati efecte adevrse? Da/Nu".

      Cat despre conspiratiile antivaxxerilor cred ca ai observat ca odata cu covid, au disparut. Dintr-o data tipau ca vor tratament. Noroc cu 5G care i-a invatat ca nu exista virus sau boala, ci doar iradierea martienilor condusi de Bill Gates. Spre deosebire de alte campanii anti-vaccin, acum s-a pus accent doar pe anti-masca. Deci argumentul tau nu este valid.
    • -1 (5 voturi)    
      Nu merge asa (Luni, 28 decembrie 2020, 12:51)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Reactiile adverse trebuie sa fie cunoscute pentru ca medicii sa poata interveni daca apar. In rest, vaccinurile sunt testate, deci nu te poti astepta la moarte foarte probabila si subita sau reactii grave in numar mare. Niste reactii mai usoare sau in orice caz mult mai usoare decit boala pot fi asteptate si ar trebui acceptate, dar trebuie sa fie cunoscute.

      Sa fim seriosi, reactii adverse au si berea, tariile si sarmalele. Nu prea se renunta la ele din cauza asta, ba chiar se recidiveaza. Iar reactiile alcoolului pot fi destul de grave, chiar daca nu simte omul, poate sa-si paradeasca ficatul incet-incet si sa se trezeasca ca are nevoie de unul nou. Ce ar fi daca bauturile ar veni cu prospect, cu lista de reactii adverse?
    • 0 (4 voturi)    
      "Noi oamenii obisnuiti din multinationale..." (Luni, 28 decembrie 2020, 12:56)

      aim64bm [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ...serios ???Incearca sa mai tai din infatuarea de casta din care crezi ca faci parte si intelege ca abia atunci cand vom inceta sa impartim oamenii in categorii vom putea sa speram si la politicieni care sa faca ceva si pentru noi...
      • +1 (3 voturi)    
        Postarea era la misto pusa , (Luni, 28 decembrie 2020, 13:29)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui aim64bm

        respectivul e un postac pesedist vechi.
        • 0 (0 voturi)    
          Multumesc... (Luni, 28 decembrie 2020, 13:47)

          aim64bm [utilizator] i-a raspuns lui kokos

          ...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Luni, 28 decembrie 2020, 13:54)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      De-aia se si face observarea celor vaccinati dupa vaccinare, pentru ca nu toate efectele adverse sunt la fel. Si aia-i stiinta: nu-ti ofera niciodata garantie 100%.

      Asa ca se face si cu vaccinul asta ce s-a facut pana acuma cu orice alt vaccin, si ce se va face cu orice alt vaccin de-acum inainte: dupa vaccinare, un numar statistic reprezentativ al celor vaccinati vor fi tinuti sub observatie un numar de ani - pe baza de voluntariat, ca la studiile clinice. Pe baza lotului aluia se vor urmari si observa eventualele efecte adverse legate de vaccin.

      Daca se constata efecte secundare in plus fata de ce s-a constatat in cadrul testelor clinice, dar care sa nu fie grave, chiar daca incidenta e mare - gen febra, dureri de cap, urticarie - acestea vor fi adaugate la prospect. Daca insa se constata o incidenta semnificativa a unor efecte secundare grave, de natura sa-ti afecteze sanatatea pe termen lung, sau chiar sa te omoare, in functie de incidenta, vaccinul are sanse sa fie retras de pe piata.

      Pana acuma avem deja cateva milioane de vaccinati, pe glob, cu prima doza a vaccinului BionTech/Pfizer. Avem insa si macar cateva sute care-au facut vaccinul in urma cu mai bine de sase luni, si zeci de mii care l-au facut in urma cu mai mult de trei luni. In afara reactiilor alergice, cu un numar infim (sub 0.05%) de reactii grave, n-a fost constatat macar un singur caz de alt soi de reactii serioase altele decat alea scrise in prospect. Asa ca pana acuma n-avem motive de ingrijorare. Daca peste trei luni, cand se trece de la vaccinarea medicilor la vaccinarea celor cu hipertensiune, obezitate sau diabet, apare macar un caz de ceva diferit, si grav, abia atunci merita discutata intreruperea vaccinarii.

      Da' ca sa faci constatarea aia, tre' sa ii urmaresti pe cei vaccinati. Ala e motivul pentru care a fost pus pe picioare sistemul.
  • 0 (0 voturi)    
    eu una (Luni, 28 decembrie 2020, 13:08)

    Fedora [utilizator]

    as vrea sa vad o platforma unde sa se poata urmari progresul vaccinarii. Cum se anunta zilnic numarul de cazuri noi pe judete, asa sa se anunte si numarul de vaccinuri administrate. Dar asta ar arata incompetenta fundamentala a statului roman...