Raed Arafat, despre o eventuală blocare a zborurilor cu Marea Britanie: Azi sau mâine este posibil să luăm o decizie - UPDATE

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 20 decembrie 2020, 16:29 Actualitate | Coronavirus


Raed Arafat
Foto: Captura
Secretarul de stat Raed Arafat a declarat, duminică, după identificarea unei noi tulpini de coronavirus în Anglia, că astăzi sau luni este posibil ca România să ia decizia dacă va bloca sau nu zborurile cu Regatul Unit, după ce mai multe state au făcut deja acest lucru. Între timp, decizia a fost luată duminică seara.

”Nu este nimic de ascuns. Am avut o discuție și domnul prim-ministru la telefon și INSP urmează să ne dea un punct de vedere astăzi, o analiză în acest sens. Normal că urmărim situația și normal că dacă se impun măsuri, vor fi luate măsuri”, a spus șeful DSU, la Digi24.

Întrebat când ar putea fi luată o astfel de decizie, Raed Arafat a spus că azi sau mâine.

”Azi-mâine este posibil, da, să apară o decizie care să spună care este poziția noastră”, a declarat Raed Arafat la Digi24, în contextul în care Marea Britanie nu se află pe lista țărilor cu risc epidemiologic ridicat, astfel că persoanele care vin de acolo nu sunt obligate să stea în carantină pentru 14 zile.

”Aici revenim, trebuie să se respecte regulile de distanțare, nu vom putea sărbători”, pentru că dacă această tulpină ajunge la noi, ”din momentul în care se spune că e cu 70% mai contagioasă, înseamnă că se răspândește mai ușor”

”Rog populația să înțeleagă că suntem într-o situație neobișnuită”, a mai spus șeful DSU.

Amintim că Italia, Belgia și Olanda blochează zborurile cu Regatul Unit, iar Germania și Franța se pregătesc să facă același lucru, din cauza temerilor legate de noua tulpină Covid-19 din sud-estul Angliei.


Citește și:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18143 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    nu „dacă” această tulpină ajunge la noi, ci... (Duminică, 20 decembrie 2020, 16:44)

    NicuPandemicu [utilizator]

    ...când o vom detecta e întrebarea.
    • +2 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 decembrie 2020, 18:35)

      [anonim] i-a raspuns lui NicuPandemicu

      • 0 (2 voturi)    
        dacă testăm din ce în ce mai puțin... (Duminică, 20 decembrie 2020, 19:05)

        NicuPandemicu [utilizator] i-a raspuns lui

        ...o să dureze până când o detectăm și noi.
        • 0 (0 voturi)    
          Testarea e una, secvențierea genetică e alta (Luni, 21 decembrie 2020, 18:58)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui NicuPandemicu

          Cam câte genomuri de virus crezi că secvențiază pe lună România?

          Eu unul nu știu această cifră, dar mă hazarder să spun că e mult mai mică decât în UK.
  • +3 (17 voturi)    
    nimeni nu scapa, oricat s-ar izola (Duminică, 20 decembrie 2020, 16:48)

    bobo2 [utilizator]

    numia naivii mai cred ca se pot apara prin carantina.
    Civilizatia Maya, perfect izolata, a disparut la contactul cu bolile europenilor
    • +4 (10 voturi)    
      pai era pefect izolata... pana cand (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:20)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      au venit spaniloii:)
    • 0 (12 voturi)    
      Greu de cap (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:42)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Ba s-a demonstrat că măsurile sunt eficiente. Iar infectarea are loc fix atunci când îți “scapă”, un pic de neatenție si gata, dacă nu ești de tot cu capul si nu te protejezi deloc.
      • +4 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 decembrie 2020, 18:33)

        [anonim] i-a raspuns lui Dogul

  • +9 (11 voturi)    
    Normal (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:02)

    Relaxat [utilizator]

    Azi e duminica, se duc tratative, nici caldura nu prea este
    • +3 (7 voturi)    
      guvernul e in chinurile facerii (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:13)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      abia dupa se da izoleta
  • -9 (23 voturi)    
    Lol (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:07)

    HP [utilizator]

    Nu e suficient ca din cauza diasporei ne-am umplut de covid, inca li se permite sa se plimbe ca voda prin loboda de colo colo.

    Ati plecat, la revedere, drum bun.
    • +8 (14 voturi)    
      Da, da, altfel erai curat ca un porumbel alb (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:58)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Fara Diaspora va papati intre voi de mult timp. Auzi la el, nu se spala si se plange ca l-a umplut Dispora cu raie!
      • -5 (11 voturi)    
        Lol (Duminică, 20 decembrie 2020, 18:24)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

        Contrar a ceea ce crezi, majoritatea românilor nu dau doi bani pe Diaspora, pe sistem Bădălău.

        Tot contrar a ceea ce crezi, 90% din diasporeni sunt muritorii de foame din satele româniei, care stau câte 6 în cameră ca sclavii prin toate cătunele din vest.

        Diaspora nu e vreo forță democratică legendară care luptă cu corupția.

        Sunt niște amărâți analfabeți care au introdus covidul din italia și din spania.
        • +4 (6 voturi)    
          Dar si grosul celor cu IQ ridicat e in Diaspora (Duminică, 20 decembrie 2020, 19:25)

          Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui HP

          De aia ai niste ghertzoi la conducere, asa popor, asa conducatori.
          • +4 (4 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 decembrie 2020, 20:56)

            [anonim] i-a raspuns lui Fu Leng

            • +1 (5 voturi)    
              Absolut, doar ca prieteni ca ai tai is putini (Duminică, 20 decembrie 2020, 21:23)

              Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui

              Grosul pupa ciolane vechi si abia stiu sa scrie. Sunt liceeni care termina liceul si habar nu au de Eminescu. Tough country dar una care te caleste si te face priceput in multe, ca asa ne descurcam afara, suntem policalificati si ne merge mintea mai bine decat la nativi. Partea proasta e ca suntem efectiv Folositi, de nativi.
              PS: si nu poti fi considerat las, e nevoie de curaj sa lasi absolut totul in urma si sa pleci in necunoscut unde incepi de fapt alta viata, una de lupta printre straini. Macar ai mai multe oportunitati comparativ cu Romania, unde ai in mare una singura, sa stai capra la autoritati!
              • +1 (1 vot)    
                Comentariu sters de utilizator (Luni, 21 decembrie 2020, 11:45)

                [anonim] i-a raspuns lui Fu Leng

          • 0 (0 voturi)    
            Or fi votanții AUR din Italia niște genii? (Luni, 21 decembrie 2020, 19:00)

            Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

            Parcă nu aș crede!
        • +4 (6 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 decembrie 2020, 19:31)

          [anonim] i-a raspuns lui HP

  • +2 (6 voturi)    
    sigur... (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:15)

    ..13 [utilizator]

    Masca se poarta altfel la intalnirea cu vers. 21 a noului coronavirus???

    intreb pentru un prieten din UK...

    PS
    Uite asa ne trec caldurile cand citim stiri care oarecum vor sa ne sperie

    raspunsul este simplu si relaxat:
    purtati ca si pana acum masca pe nas si pe gura
    si spalati mainile, si nu numai, mai des.
  • +3 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:18)

    [anonim]

  • +3 (11 voturi)    
    sa izolati si nurcile LoL! (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:26)

    BernierC [utilizator]

    Nu uitati de nurci, porci, gaini, vaci, carabusi, fluturi si papaya (cica si fructul de papaya a iesit pozitiv la testul covid)
    • -1 (1 vot)    
      A ieșit în Tanzania (Luni, 21 decembrie 2020, 19:01)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      Chiar crezi că această țară reprezintă un model de dezvoltare pentru România sau orice altă țară de pe glob?
  • -3 (7 voturi)    
    astia nu erau pā brexit? (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:30)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ce atatea zboruri? sa stea la ei pe insula lor plina de islamisti.
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 decembrie 2020, 18:23)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    Greu de luat decizia (Duminică, 20 decembrie 2020, 19:08)

    TrueBlue [utilizator]

    Daca nu o luati acum, n-o mai luati deloc ca tot aia e.
  • 0 (2 voturi)    
    dinozaurii nostri (Duminică, 20 decembrie 2020, 22:19)

    johnescu [utilizator]

    se spune ca dinozaurii au pierit datorita vitezei impulsului nervos de la coada spre cap.
    daca ii ataca ceva de la coada pana intelegeau ce li se intampla puteau foarte bine s-o mierleasca.
    asa si cu guvernantii astia, se repeta acelasi scenariu de la inceputul pandemiei, cand toata lumea vedea pericolul si le striga sa carantineze si sa verifice fluxul de intrari si ei isi faceau pedichiura.
    suntem in 20 decembrie si ei trag speranta ca pana pe 21 decembrie orele 19.00 poate reusesc englezii sa ne trimita o tulpina de virus nou de samanta !