Coronavirus: Bolsonaro spune că vaccinul Pfizer te-ar putea transforma în ”femeie cu barbă” sau ”în crocodil”

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2020, 17:40 Actualitate | Coronavirus


Jair Bolsonaro
Foto: Xinhua/Avalon.red / Avalon Editorial / Profimedia
Președintele brazilian Jair Bolsonaro a lansat un atac oficial împotriva vaccinurilor anti-Covid-19, fără a ezita să asigure că vaccinul Pfizer i-ar putea transforma pe cei care se vaccinează în „femei cu barbă” sau „crocodili”, relatează AFP.

"În contractul Pfizer, este foarte clar: nu suntem răspunzători pentru orice efecte secundare. Dacă te transformi într-un crocodil, este problema ta", a spus joi șeful statului, în timpul „un discurs în Porto Seguro (nord-est).

El făcea aluzie la vaccinul dezvoltat de laboratorul american Pfizer și germanul BioNTech, testat în Brazilia de câteva săptămâni și folosit deja pentru imunizarea populației din Regatul Unit sau Statele Unite.

„Dacă devii Superman, dacă unei femei începe să-i crească barba sau dacă un bărbat începe să vorbească cu o voce efeminată, ei (laboratoarele) nu au nimic de-a face cu asta”, a spus președintele de extrema dreaptă pe un ton provocator.

Joi, în ciuda reticenței președintelui, Curtea Supremă a făcut obligatorie vaccinarea împotriva Covid-19, dar nu „forțată” în cea mai îndurerată țară din lume după Statele Unite, cu aproape 185.000 de morți.

Aceasta înseamnă că autoritățile nu vor putea folosi forța pentru a obliga o persoană să fie vaccinată, dar că vor putea impune o amendă sau vor putea interzice accesul în anumite locuri publice.

"Vaccinul, odată ce este certificat de (agenția de reglementare) Anvisa, va fi accesibil tuturor celor care îl vor vrea. Dar eu nu voi fi vaccinat", a insistat Jair Bolsonaro la Porto Seguro.

"Unii spun că dau un exemplu prost. Dar imbecililor, idioților care spun asta, răspund că am luat deja virusul, am anticorpii, deci de ce mă vaccinez?", a continuat el, ignorând aparent cazurile de recontaminare din întreaga lume, inclusiv Brazilia.

Șeful statului s-a contaminat cu noul coronavirus în iulie și și-a revenit după aproximativ douăzeci de zile, fără a avea simptome grave.

Această țară cu dimensiuni continentale și 212 milioane de locuitori se confruntă cu un puternic al doilea val de pandemie.

Miercuri s-a depășit recordul de noi contaminări în 24 de ore (peste 70.000) și joi țara a revenit la peste 1.000 de decese cauzate de Covid pe zi, pentru prima dată din 30 septembrie.

Vaccinarea se anunță haotică în Brazilia, cu un plan național de imunizare tardiv criticat din toate părțile și efectul descurajant al remarcilor președintelui asupra motivației brazilienilor de a fi vaccinați.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















9129 vizualizari

  • +14 (28 voturi)    
    sa nu cumpere vaccin atunci... (Vineri, 18 decembrie 2020, 17:52)

    liviu_ [utilizator]

    brazilia e in top... sa vedem cum se descurca fara vaccin....

    hai sa facem clar un lucru: faptul ca e presedintele unei tari nu-l face mai inteligent sau sa aiba mai multa dreptate...
    tot un agramat dpdv medical e!
    • -7 (29 voturi)    
      Bolsonero a zis altceva (Vineri, 18 decembrie 2020, 18:04)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Bolsonero a zis altceva

      "În contractul Pfizer, este foarte clar: nu suntem răspunzători pentru orice efecte secundare. Dacă te transformi într-un crocodil, este problema ta."(Bolsonero)

      ============================

      Dar sigur, pentru orice analfabet functional (70% di populatia tanara a Romaniei), ce a zis Bolsonero e despre "transformarea in crocodil", nu despre "lipsa responsabilitatii".

      Dar, cand la un capat al neuronasului ai "Bolsonero/Trump/Putin/BJ = rai"...la capatul celalat poti pune orice, rezultatul e acelasi.
      • +5 (19 voturi)    
        nu-i bai.. (Vineri, 18 decembrie 2020, 18:49)

        YamamotoIsoroku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Am scapat de Trump o sa scapam si de restul..mai ales ca 70% din populatia peste 50 de ani a Romaniei si care a mancat salam cu soia, este trump-ista...asa ca nu va vaccinati MAGA2020 !
        • -6 (14 voturi)    
          TU ai scapat, mai Bula? (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 3:43)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui YamamotoIsoroku

          TU "ai scapat de Trump", mai Bula?

          hahaha, viermele intestinal zice catre elefant cand trecea podul: "Tropaim, Tropaim!"
          • 0 (2 voturi)    
            Biden2020 (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 11:49)

            iolea [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Trumptard, acum esti doar un cuck
  • +11 (29 voturi)    
    PS: (Vineri, 18 decembrie 2020, 17:55)

    liviu_ [utilizator]

    si asta cu "nu ne asumam raspunderea pt efectele secundare" e normala....
    ce ar fi ca vanzatorii de alune sa fie trasi la raspundere pt reactiile alergice di mortile cauzate de alune?!

    mai mult... daca ar fi raspuznatori... well.... atunci brusc toti ar avea alergii la vaccinuri sau orice altceva!

    presedintele brazilian (un idiot si jumatate) uita ca aproape orice aliment sau lucru de pe lumea asta provoaca alergii... exista alergie la lumina (si nu vb. de vampiri)...
    • +8 (10 voturi)    
      Alergii ciudate (Vineri, 18 decembrie 2020, 18:08)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cine a urmarit serialul Better Call Saul, intelege ce spuneti: unul din personaje era alergic la tot ce insemna consumator al energiei electrice (sau, cel putin, asa afirma)...
    • +1 (1 vot)    
      noroc ca nu exista alergie la prosti (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 16:45)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca s-ar goli strazile:)
  • -7 (23 voturi)    
    iata o alta parere (Vineri, 18 decembrie 2020, 18:00)

    nea-nea [utilizator]

    presedintele Braziliei a evidentiat că cei ce se vacinează trebuie să fie gata sa accepte riscurile pentru un vaccin care este realizat in graba.
  • +5 (21 voturi)    
    Vine si momentul platii (Vineri, 18 decembrie 2020, 18:02)

    carvil [utilizator]

    Dupa terminarea mandatului acest imbecil criminal trebuie judecat pentru genocid.
    • -8 (14 voturi)    
      Cip-cirip, Cip-cirip, Cip-cirip, (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 3:45)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui carvil

      Cip-cirip, Cip-cirip, Cip-cirip,

      Niii-nooo, niii-nooo
  • +9 (19 voturi)    
    ? (Vineri, 18 decembrie 2020, 18:13)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asta nu e ala de era negationist si cand se ingrosase gluma zicea ca oricum e ca o gripa apoi s-a imbolnavit si el ?

    Doamne saracii brazilieni cu cine s-au pricopsit... Trump varianta braziliana.
  • +6 (18 voturi)    
    ”femeie cu barbă” (Vineri, 18 decembrie 2020, 18:17)

    VOX. [utilizator]

    Ai sanse mult mai mari in Lumea noua.
  • +7 (17 voturi)    
    femeie cu barbă (Vineri, 18 decembrie 2020, 19:05)

    nahir [utilizator]

    sau crocodil sunt evoluții superioare nivelului lui de tăntălău gogoman.
  • -6 (16 voturi)    
    Perdea de fum cu crocodili (Vineri, 18 decembrie 2020, 19:13)

    Setalcott [utilizator]

    "Curtea Supremă a făcut obligatorie vaccinarea împotriva Covid-19". Asta e adevarata stire.
    • +5 (13 voturi)    
      Ai citit pe jumatate (Vineri, 18 decembrie 2020, 20:08)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      E obligatoriu dar nu fortat. Adica daca esti bolsonarist nu te vaccinezi, platesti o amenda care sa acopere costurile medicale generate de lipsa ta de igiena si poti sa-ti duci mai departe existenta inepta fara riscul de a deveni crocodil sau femeie cu barba, imbecil fiind deja.
      • -2 (4 voturi)    
        Progresismul fscist in toata splendoarea lui (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 13:39)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Logica bazata pe giumbuslucuri semantice irelevante, atacuri infame la persoana cu mare succes la aplaudaci feroce.
  • +1 (7 voturi)    
    recomandare (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 10:35)

    Walking_dead [utilizator]

    Fiind facuta de o unguroaica recomand celor din AUR sa nu se vaccineze. S-ar putea sa inceapa sa vorbeasca in maghiara ca efect secundar al vaccinului.
    • +1 (1 vot)    
      Si sa-i apuce taiatul padurilor... (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 16:47)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      :)
  • +1 (3 voturi)    
    Un (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 18:17)

    persuasiv [utilizator]

    imbecil.