Lista țărilor din "zona galbenă”. A fost scoasă Italia, au fost incluse Republica Moldova, Olanda sau Cipru. Cei care vin din aceste țări trebuie să intre în carantină pentru 14 zile

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2020, 15:26 Actualitate | Coronavirus


Carantina
Foto: Profimedia Images
Comitetul Național pentru Situații de Urgență a actualizat joi lista ţărilor cu risc epidemiologic ridicat, în care au fost incluse și alte state, precum Republica Moldova, Olanda, Cipru sau Turcia. În schimb, Italia a fost eliminată din listă. Cei care vin din aceste țări trebuie să intre în carantină pentru 14 zile.

Lista statelor din zona galbenă a fost actualizată joi, prin decizie a CNSU. Din listă a fost eliminată Italia, dar au fost introduse mai multe state - Republica Moldova, Olanda, Cipru sau Turcia.

Statele din zona galbenă sunt:
  • Serbia
  • Georgia
  • Croația
  • Lituania
  • Luxemburg
  • Muntenegru
  • San Marino
  • Slovenia
  • Belize
  • Statele Unite ale Americii
  • Andorra
  • Jersey
  • Curaçao
  • Suedia
  • Ungaria
  • Panama
  • Elveția
  • Liechtenstein
  • Macedonia de Nord
  • Cehia
  • Azerbaidjan
  • Puerto Rico
  • Palesina
  • Olanda
  • Polinezia Franceză
  • Cipru
  • Bulgaria
  • Portugalia
  • Danemarca
  • Slovecia
  • Turcia
  • Republica Moldova
  • Austria
  • Armenia
  • Letonia
  • Estonia
  • Iordania







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14956 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    carantina (Joi, 17 decembrie 2020, 15:59)

    asx [utilizator]

    La domiciliu? Cum se procedeaza?
    • +2 (2 voturi)    
      Mda (Joi, 17 decembrie 2020, 17:02)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui asx

      Acasa, dar cum nu-i verifica nimeni si romanu e nascut sa nu respecte nimic si sa-si bata joc de toti ceilalati, se vor plimba linistiti peste tot.
  • -1 (3 voturi)    
    Vai, câtă precauție! (Joi, 17 decembrie 2020, 16:09)

    Bubico [utilizator]

    De unde atâta grijă cu Bulgaria? Nu cumva e o măsură care protejează în mod fățiș turismul românesc?
  • +1 (1 vot)    
    Reguli facute fara cap.. (Joi, 17 decembrie 2020, 17:23)

    dorin78 [utilizator]

    Romania cazuri poz la 100 de teste 27.56 (sursa este ECDC de unde iau si ei datele).
    Austria cazuri pozitive din 100 de teste 14.63.

    Austria e pe lista galbena, deci 14.63%e mai rau decit cei 27.56% din romania.
    bine ca in tara din zonele unde e carantina lumea poate sa iasa pe declaratie si sa faca ce vrea. avem ce avem cu diaspora.

    O sa va mai voteze diaspora cind o zbura porcu.
    • +1 (1 vot)    
      o sa votam, (Joi, 17 decembrie 2020, 17:48)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui dorin78

      dar vom vota numai antisistem, stai pe pace.
    • +1 (1 vot)    
      E complex (Joi, 17 decembrie 2020, 18:25)

      rationalism [utilizator] i-a raspuns lui dorin78

      E destul de complex de combinat toate variabilele. In Austria se fac probabil mai multe teste, dar poate insemna ca se fac mai multe fiindca e mai multa lume cu simptome si deci mai multi cer sa fie testati, un indicator pentru o situatie grava.

      Corect ar fi sa se combine cumva intr-un indice toate variabilele: nr de cazuri, teste efectuate, capacitate de testare, procent teste pozitive, procent teste rapide (care sunt mai unreliable) etc.

      In orice caz, e o prostie cum e acum sa fie doar criterul de cazuri raportat la populatie. O abordare superficiala, cum am fost obisnuiti...
  • +1 (1 vot)    
    sunt singurul care observă asta?! (Joi, 17 decembrie 2020, 20:21)

    hdd [utilizator]

    la atâtea luni după carantină, pandemie, bolnavi, morți, boală, probleme

    NU EXISTĂ UN SITE OFICIAL ACTUALIZAT LA ZI!!!

    Ați verificat vreunul site-ul grupului de informare strategică? pe prima pagina sunt știri din MARTIE!!!

    Lista cu țările cu risc epidemiologic ridicat am găsit-o CU GOOGLE (și asta este revoltător, pentru că ar fi trebuit ca absolut toți românii să știe pe dinafară care sunt canalele de comunicare ale guvernului)
    deci am găsit-o cu google pe site-ul poliției de frontieră,
    actualizată acum o săptămână.

    Ceea ce nu este neapărat rău, dar subliniază modul în care instituțiile statului funcționează și comunică complet deconectat una de alta.


    Deci, revenind:
    Hotnews, Recorder, investigatorii
    de ce nu faceți voi un articol cu elefantul din cameră:

    la atâtea luni de la pandemie, guvernul nu are u. instrument unic de distribuire a informațiilor decizionale, actualizat la minut.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesanta abordare (Joi, 17 decembrie 2020, 21:21)

    KArpi [utilizator]

    Teoretic aceste masuri sunt menite sa reduca riscul de dispersie, in consecinta acum, inainte de sarbatori ar trebui sa fie inasprite, pentru a proteja... dar vine acasa Italia de sarbatori, trebuie sa-i lasam sa aduca banutzul, sa castigam capital electoral in diaspora, etc, nu conteaza riscul exponential... unde-i logica, sau doar eu nu inteleg ?!?!