Coronavirus Belgia: Peste 70 de contagieri la un azil de bătrâni după vizita unui bărbat îmbrăcat în Moș Nicolae

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2020, 16:38 Actualitate | Coronavirus


Mos Nicolae in Belgia
Foto: NICOLAS MAETERLINCK / AFP / Profimedia
Peste 70 de persoane au fost testate pozitiv cu coronavirusul într-un azil de bătrâni din Belgia după o vizită a unui bărbat costumat în Moș Nicolae, relatează VRT.

Bărbatul este o rudă a unuia dintre rezidenți și a fost testat pozitiv cu SARS-CoV-2 săptămâna trecută după vizita la azilul de bătrâni Hemelrjick din Mol - un municipiu din provincia Anvers din Belgia, potrivit CNN.

Oficialii locali au declarat pentru CNN că vizita nu a fost raportată centrului municipal pentru situații de criză și că nu ar fi fost autorizat dacă autoritățile ar fi știut de acesta.

75 de persoane ce au participat la vizită au fost ulterior testate pozitiv cu coronavirusul: 14 angajați și 61 de rezidenți.

Unul dintre rezidenți și-ar fi pierdut viața între timp ca urmare a focarului însă majoritatea sunt asimptomatici, potrivit CNN.

„A fost o zi foarte neagră pentru azil. Este o povară mentală foarte grea pentru bărbatul care l-a jucat pe Moș Nicolae precum și pentru organizatori și angajați”, a declarat Wim Caeyers, primarul municipiului Mol.

Potrivit 9 News, autoritățile din Mol au afirmat inițial că bărbatul îmbrăcat în Moș Nicolae și rezidenții s-au întâlnit în „zonele comune” și au urmărit indicațiile de siguranță precum respectarea distanței fizice și purtarea de „acoperitoare faciale”.

Însă primarul Caeyers a declarat că „fotografiile familiilor rezidenților” sugerează contrariul și că „am primit informații incorecte din partea conducerii [azilului]”.

„Regretăm profund acest lucru. După ce ne-am uitat la câteva fotografii am concluzionat că a fost vorba de mult mai mult decât o eroare de judecată. Mai degrabă acesta este un caz de conducere iresponsabilă”, au precizat ulterior autoritățile din Mol.

Acestea au anunțat de asemenea că investighează focarul de la azil.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2079 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Lol (Marţi, 15 decembrie 2020, 16:56)

    mitg [utilizator]

    Nu-i de ras, dar daca asa au inteles cei de la centru (de la director la rezidenti) ca functioneaza izolarea ...

    Daca ei care sunt chiar un grup de mare risc o tin in petreceri, atunci ce sa te astepti de la studenti sau tineri casatoriti?
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 decembrie 2020, 17:01)

    [anonim]

  • -3 (5 voturi)    
    flase flag (Marţi, 15 decembrie 2020, 17:43)

    TrickyWicky [utilizator]

    Au virusul dar sunt asimptomatici..ce virus ucigas!!. Mai stim ca testul PCR da 90% rezultate false.
    • +3 (5 voturi)    
      nu (Marţi, 15 decembrie 2020, 18:46)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      postarea ta e 95% fake news!
      • -2 (4 voturi)    
        negi faptul (Marţi, 15 decembrie 2020, 19:26)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

        ca in Australia programul de vaccinare a fost retras pt ca testele dadeau HIV positiv dupa vaccinare?
        S-au irosit 750 milioane dolari
        • +2 (2 voturi)    
          nu schimba subiectul, da sursa! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 10:30)

          outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

          Australia a retras VACCINUL care dadea rezultate false HIV-pozitiv. Asta nu are legatura cu testul RT-PCR, ci cu faptul ca interfera cu doagnositgul pt HIV. Au facut-o din motive de increrede a populatiei, desi vaccinul era OK. La fel au facut cu thimerosalul din vaccinuri, care era perfectly safe, dar a creat isterie. Si nu s-au irosit 750K, ci s-au realocat. Dupa cum am zis, fake news. PCR are 90% rezultate false? Really? Fals pozitive, fals negative, sau habar nu ai de diferenta? Pune aici sursa stiintifica sau ciocul mic.
          • 0 (4 voturi)    
            troll (Miercuri, 16 decembrie 2020, 16:07)

            TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

            Dar ce esti sa inversunat sa vaccinezi populatia pt o boala care nu exsta?
            • 0 (4 voturi)    
              iar schimbi subiectul (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:26)

              outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

              Nici macar nu am facut lobby pentru vreun vaccin, te-am atentionat doar ca raspandesti stiri false. Procente scoase din burta, fara surse. Nici macar nu iti dai seama cat de ridicol esti sustinand ca PCR are eroare de 90%.
              • 0 (2 voturi)    
                Ignori adevarul (Miercuri, 16 decembrie 2020, 20:09)

                TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

                Cu o rată fals pozitivă de 0,8% - o cifră utilizată de doamna Hartley-Brewer și în gama largă a ceea ce credem că ar putea fi rata reală pentru testarea comunității - ați obține opt falsuri pozitive. Deci, în acest context, este adevărat că aproximativ 90% dintre pozitive ar fi false
                Sursa: https://www.bbc.co.uk/news/54270373.
                • +1 (3 voturi)    
                  continuarea (Miercuri, 16 decembrie 2020, 23:01)

                  outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

                  Dar corectia de la sfarsitul articoului ai vazut-o?

                  "Correction 7 October: The piece was corrected to show that 63 out of 1,000 people tested would be true positives if there was a 7% positivity rate and a 0.8% false positive rate." Uite, 0.8%, nu 90% precum spui tu pe aici.

                  Macar autorii se corecteaza, dar tu tot 90% analfabet functional ramai....
                  • -1 (3 voturi)    
                    ai frustrari (Joi, 17 decembrie 2020, 0:08)

                    TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

                    Banuiesc ca traiesti bine din teste.
                    • +2 (2 voturi)    
                      aculta aici (Joi, 17 decembrie 2020, 7:56)

                      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

                      Credeam ca daca ai nick de Anglea, intelegi ceva engleza din tot articolul, inafara de valoarea aia de 90%. Dar pare-se ca nu. Uite, fix din articolul pe care l-ai postat:

                      "Could it be true that 90% of positive results from tests in the community - that means tests not carried out in hospitals - are false? The answer is "no" - there is no way that so-called false positives have had such an impact on the figures."

                      Raspunsul e NU! Apoi:

                      "Dr Paul Birrell, a statistician at the Medical Research Council's Biostatistics Unit at the University of Cambridge, says: <<The false positive rate is not well understood and could potentially vary according to where and why the test is being taken. A figure of 0.5% for the false positive rate is often assumed.>>"

                      ZERO VIRGULA CINCI LA SUTA, adica o fractie de 5 la mie, ar fi fals pozitive! O zice unul cu doctorat in statistica de la Cambridge, nu Oivia Steer, nu realizatoarea aia radio pe care o mentionezi, analfabeta functional si ea, ca si tine.

                      Si acum contra-argumentul la textul tau. Esantionarea statistica are un impact enorm asupra rezultatuui. Autorii articolului explica in sectionea "Randomness is the key" faptul ca daca esantioanrea ar aleatoare, in Septembrie, era de asteptat sa ai un caz pozitiv la 1000 de teste. In caz ca nu ai habar nici de aia, aleatoare inseamna testezi total la intamplare, nu doar pe cei cu simptome. Daca rata de fals pozitive a PCR ar fi 0.8%, aia ar inseamna ca 8 din 1000 vor iesi pozitivi, desi doar 1 era pozitiv, in medie. De aici rezulta cifra aia pe care o tot fluturi pe aici, si pe care nu o intelegi deloc. E eronat rationamentul cucoanei de la radio. Esantionarea NU este aleatoare, se testeaza in prinicipal cei cu simptome. Nu mai vorbesc de asimptomatici, care sunt tot pozitivi. Nu iti dai seama nici acum ca afirmatia aia a cucoanei de la radio e gresita?

                      Nu sunt frustrat deloc, doar vreau dovezi pentru afirmatii si atat, iar tu ai dovedit ca habar nu ai despre ce vorbesti.
                      • -2 (2 voturi)    
                        gogule (Joi, 17 decembrie 2020, 17:19)

                        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

                        Ce esti asa innversunat pe calitatea unui produs care da teste fals pozitive? Istoria vaccinarii si a industriei vaccinurilor nu este una tocmai buna . A fost testat si pe sucuri care a dat fals pozitiv.
                        Inlcin sa cred ca traiesti din teste bine sau esti part din sistemul asta mafiot cu gulere albe dar care se va intoarce impotriva voastra curand
                        • +2 (2 voturi)    
                          de compatimit (Vineri, 18 decembrie 2020, 20:33)

                          outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

                          Gigele, cand nu ai argumente, iti dai cu parerea la intamplare despre cineva pe care nu il cunosti. Crezi ca imi mai pierd timpul sa iti fac debunking la afirmatii? Nu, e de datoria ta sa prezinti divezile si nu a mea sa iti demonstrez ca nu e asa. Se numeste povara dovezii. Ti-am demonstrat ca vorbesti aiureli. Nu mai insista, ca macane.