Coronavirus: Vaccinul Pfizer va fi aprobat în UE înainte de Crăciun / Agenția Europeană pentru Medicamente se va reuni în 21 decembrie - UPDATE

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2020, 15:17 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul Pfizer
Foto: Siraj Ahmad / Alamy / Alamy / Profimedia
Agenția Europeană pentru Medicamente (EMA) urmează să aprobe primul vaccin anti-Covid pentru uz în Uniunea Europeană în 23 decembrie, a declarat marți o sursă din guvernul german pentru Reuters.

UPDATE Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen a anunțat pe Twitter că „Este probabil ca primii europeni vor fi vaccinați înainte de sfârșitul lui 2020” după ce EMA a anunțat că se va reuni într-o ședință extraordinară în 21 decembrie.


Sursa citată inițial de Reuters declarase că „Da, EMA va fi gata în 23 decembrie”, referindu-se la revizuirea datelor privind vaccinul dezvoltat în colaborare de compania americană Pfizer și cea germană BioNTech.

Ministrul sănătății german Jens Spahn a declarat în cadrul unei conferințe de presă că speră ca Uniunea Europeană să aprobe vaccinul înainte de Crăciun, deschizând calea pentru demararea vaccinărilor înainte de sfârșitul anului.

„Este o veste bună că aprobarea poate fi acordată la 23 decembrie”, a afirmat Spahn când a fost întrebat despre informația respectivă.

„Scopul încă era să avem o aprobare normală, nu una pentru uz de urgență. Va fi prima aprobare normală a unui vaccin (anti-Covid) din lume”, a adăugat Spahn.

Un oficial EMA a declarat că încă sunt discutate date posibile pentru aprobarea vaccinului Pfizer/BioNTech înainte de Crăciun.

Marea Britanie a fost prima țară din lume care a aprobat utilizarea vaccinului celor două companii în regim de urgență la 3 decembrie, aceasta fiind urmată apoi de Canada în 9 decembrie și de Administrația pentru Medicamente din Statele Unite în 11 decembrie.

EMA a afirmat anterior că intenționează să finalizeze revizuirea datelor privind vaccinul Pfizer/BioNTech până în 29 decembrie și cele pentru vaccinul dezvoltat de Moderna până în 12 ianuarie.

Comisia Europeană va avea ultimul cuvânt în ceea ce privește aprobarea vaccinului însă aceasta urmează de regulă recomandările EMA.

Joia trecută, directorul executiv al EMA, Emer Cooke, a declarat în cadrul comisiei de sănătate din Parlamentul European că datele prezentate agenției de către Pfizer/BioNTech şi Moderna cu privire la vaccinurile lor anti-COVID-19 sunt „foarte solide”.

„Dispunem de un set de date cu privire la peste 30.000 de subiecţi care au fost monitorizaţi de-a lungul unor teste clinice. Astfel, avem la dispoziţie date foarte solide pe baza cărora să luăm o decizie, atât în ceea ce priveşte siguranţa, cât şi eficacitatea”, a afirmat aceasta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2111 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    pt noi e bine... (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:37)

    Mihalav [utilizator]

    pt ca daca nu eram in UE nu beneficiam in perioada urmatoare de nimic. Poate e bine ca avem doua sapt pt a urmuri rezultatele, dar e rau daca sunt bune. O singura viata inseamna enorm pt persoana respectiva.
  • +2 (6 voturi)    
    EEEEEE (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:42)

    Martinezu [utilizator]

    S-au trezit si ultimii!
    Mai bine mai tarziu decat la anul.
  • -3 (5 voturi)    
    Astept sa vad cozile la vaccinare (Marţi, 15 decembrie 2020, 16:24)

    Vasile-Vasile [utilizator]

    Parerea mea este ca vor fi niste cozi la vaccinare in Romania de cum nu s-a vazut inainte de 1989.
    romanii, la cat de indoctrinati si spalati pe creier au fost anul acesta de catre guvernanti se vor bate efectiv pentru a fi printre primii la inoculare.
    iar printre categoriile acestea se numara cei casatoriti, unde s-a vazut clar, ca si inainte de a se impune obligativitatea purtarii mastii (si afara si interior), au fost primii care s-au conformat orbeste acestei aberatii. sa fi vazut familii de 3 sau 4 membrii cum purtau masti si manusi de parca era dupa un atac nuclear ;)))) atata minte aveau !
    va fi mai ceva decat cozile la depuneri de bani la caritas cluj napoca !!! ;)))
    In concluzie, treziti-va oameni buni, imunizarea cea mai buna este cea naturala, in ciuda faptului ca vad ca si Suedia e tentata sa renunte, nu un vaccin testat doar pe aprox. 30.000 de oameni, in conditiile in care in trecut era nevoie de ani buni de experiente si chiar daca se bate toba sus si tare ca tehnologia e foarte evoluata.
    lucrez in domeniul tehnic, am vazut cate ceva, oricat ai inceca sa testezi in laborator, simulari pe PC, niciodata nu poti cuprinde toate situatiile aparute in viata reala .... asa si cu vaccinul asta: nu va puneti baza prea tare in el, oricum oamenii care au murit mureau in viitorul apropiat, cei care chipurile nu aveau boli, de fapt, nu stiau ca aveau.
    cred ca suntem folositi ca si cobai pentru un experiment, avand la baza o situatie fff mult exagerata ....
    • 0 (2 voturi)    
      Pt vasile bis (Marţi, 15 decembrie 2020, 19:24)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

      Nu știi și nu știi că nu știi! Dar nu înțeleg ceva: că nu vrei vaccin, te privește, dar de ce vrei să convingi și pe alții e f dubios! Argumente medicale n-ai; ai doar convingeri! Păstrează-ți-le și taci!
      • +1 (1 vot)    
        Oamenii si instinctul de turma (Marţi, 15 decembrie 2020, 20:05)

        Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui VR007

        Nu e vorba ca vreau neaparat sa conving si pe altii, dar e bine sa reflecteze inainte de a lua o decizie, nu ca oile inainte. cand au inceput sa moara in romania primii oamenii de covid se sustinea apasat ca e datorita covid, cand au murit unii in timpul testelor vaccinului imediat se mentiona ca NU e din cauza vaccinului, nu si nu, nu e de la acesta .... cata ipocrizie, cata falsitate .....
        acum ca dl gheorghita anunta ca primele doze vor sosi in tara intre Craciun si Anul Nou pare ca acest om e noul Mesia, erou national, salvatorul .....
        plus ca vor urma campanii de indoctrinare asemeni celor cu purtatul mastilor ....
    • +1 (1 vot)    
      Logica (Marţi, 15 decembrie 2020, 21:58)

      sliceoflife [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

      « CEI care mor oricum mureau”
      Te rog frumos sa nu mai calci pe la medic tu și familia ta. Oricum veți muri intr-un viitor apropiat, ce rost mai are!
      In alta ordine de idei, mai sunteți mulți?
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 decembrie 2020, 16:31)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      :) (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:09)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui

      Reprezentantul Romaniei va mai trebui sa puna toate documentele intr-un dosar cu sina (dintrala cartonat)
  • 0 (0 voturi)    
    sunt curios (Miercuri, 16 decembrie 2020, 11:12)

    hanu [utilizator]

    cine va raspunde pentru decesele cauzate de aceasta birocratie stufoasa a UE?

    Formalism bizar in situatie de criza.

    dez-uniunea e pe ultima suta tic tac. Lamentabila "gestiune" a pandemiei, a fost fiecare tara pe cont propriu, ei chiar cred ca nu am remarcat??

    Disclaimer:
    nu sunt rus, terminati cu aberatiile.