Coronavirus în România: 6.171 de cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore / Bilanțul a ajuns la 565.758 / Alte 204 decese în ultima zi, 1.255 de pacienți la ATI

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2020, 13:18 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: ERNESTO BENAVIDES / AFP / Profimedia
Alte 6.171 de noi cazuri de COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, în urma a 25.185 de teste, ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de peste 24%. Bilanțul a ajuns la 565.758, potrivit datelor transmise marți de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi s-au înregistrat alte 204 decese, în timp ce la terapie intensivă sunt internați 1.255 de pacienți. Printre pacienții care au decedat în ultima zi se află și două tinere de 24 și 26 de ani din Bihor și Caraș-Severin, ambele având comorbidități, conform GCS.
Până astăzi, 15 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 565.758 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.171 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, au decedat 13.698 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.

În intervalul 14.12.2020 (10:00) – 15.12.2020 (10:00) au fost raportate 204 decese (133 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București. Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 21 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 58 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 55 decese la categoria de peste 80 de ani. 190 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 12 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.202. Dintre acestea, 1.255 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.461.315 teste. Dintre acestea, 25.185 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.740 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.445 la cerere.

Pe teritoriul României, 42.590 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.666 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.751 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 138 de persoane.

De la debutul pandemiei, 465.050 de pacienți au fost declarați vindecați.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12527 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Suedia 26, Romania 28 (Marţi, 15 decembrie 2020, 13:23)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Ce mai ciripiti carcotasilor? Cand ziceam ca timpul va arata cine are dreptate imi dadeati cu minusuri.
    Intre timp Suedia e tot mai la coada si multe tari "precaute" sunt tot mai sus pe lista...
    Ce mai comentati "minusistilor"???
    • -4 (8 voturi)    
      ce minte ingusta! (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:14)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      voi va certati pe masca/carpa in loc sa fiti in strada.. stiti ca astazi ccr a decis ca trebuie sa fim sclavii smecherilor pt todeauna, a decis ca nu trebuie sa se atinga nimeni de pensiile speciale?! la aceasta decizie sunt complici si politicienii care asta au si urmarit! ei(politicienii sunt principali vinovati)!
      • +3 (3 voturi)    
        Numai asta? (Marţi, 15 decembrie 2020, 16:40)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        De parca doar pensiile speciale sunt o problema in Romania. Sunt sute de motive de iesit in strada incat s-a saturat romanul. Acum avem USR care a promis ca scoate pensiile. O s avedem cum face, vad ca sunt batute in piramidele egiptene aceste pensii speciale.
    • +1 (7 voturi)    
      Mananci xxxat! (Marţi, 15 decembrie 2020, 16:43)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Suedia are cel mai mare numar de morti din 1918. E chiar pe HN un articol!
  • -2 (18 voturi)    
    de la 40.000 la 25000 teste dupa alegeri. straniu (Marţi, 15 decembrie 2020, 13:24)

    Gryphus [utilizator]

    nu vi se pare ciudat ca imediat dupa alegeri a scazut nr de teste de la 40.000 la 25.000???

    evident si nr cazurilor zilnice a scazut din cauza asta.
    ciudat cum daca nu mai e interes pt influentarea alegerilor scade nr de cazuri

    PS masca chirurgicala protejeaza de la 1 la 5 microni
    COVID are 0.06 - 0.14 microni deci nu poate fi oprit de masca atunci cand e livrat in particule SUB 1 micron (adica daca vorbesti)

    dar stiinta e buna numai atunci cand serveste interesului
    • +3 (7 voturi)    
      am obosit sa tot explic (Marţi, 15 decembrie 2020, 18:06)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ca virusul nu circula liber prin aer , ci prin aerosoli, picaturi de saliva si praf care au dimensiuni mari si pot fi oprite si de o masca chirurgicala.

      Esti capcaun sau analfabet functional?
  • -1 (11 voturi)    
    E clar (Marţi, 15 decembrie 2020, 13:25)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Nu mai testeaza nimeni. De la 38-40 000 de teste in timpul saptamanii, am ajuns la 25 000.
  • -2 (14 voturi)    
    Exterminare in masa (Marţi, 15 decembrie 2020, 13:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Peste 200 de decese. Nelu Tataru tinut in brate de sistem. Felcerul Arafat decorat de presedinte. Cocinele numite spitale colcaie de personal incompetent, indolent si spagar. Exterminarea continua...
  • -3 (17 voturi)    
    Purtati masca, nu ascultati la imbecili! (Marţi, 15 decembrie 2020, 13:46)

    Marionette [utilizator]

    Purtati masca de la iesire din casa pana la reintrare in casa. Nu o dati jos ca aveti de mers 200 m prin parc. O tineti pe fata tot drumul sa nu va contaminati mana.
    Nu tineti nasul afara! Punanad mana pe ea sa o luati de pe nas sau sa o puneti pe gusa atat cresteti prosteste riscul sa va contaminati cat si riscati sa contaminati pe cei din jur parand nesimtit, unii poata va vor da si o scatoalaca!
    Ajunsi acasa aruncati masca intr-o punga si la gunoi si mergeti direct la baie si va spalati nu doar mainile ci intreg corpul.
    Sa nu va contaminati casa puteti pune hainele in masina de spalat.
    Tot la fel puteti spreia spirt pe produsele cumparate. N-ar fi rau ca saptamanal sa va dezinfectati casa cu un produs dezinfectant profesionist care sa distruga si coronavirusul.
    Nu e musai daca respectati, dar nici nu face rau.
    • +2 (10 voturi)    
      haha (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:13)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Eu zic sa te muti in pestera Sfintei Teodora si sa stai acolo pana trece pandemia. Nu e musai dar nici nu face rau.
    • +1 (7 voturi)    
      Tu mai traiesti, inca? (Marţi, 15 decembrie 2020, 16:37)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Ca banuiesc ca n-ai mai iesit din beci de 8 luni!!!
  • +4 (16 voturi)    
    huh (Marţi, 15 decembrie 2020, 14:41)

    transpenibilus [utilizator]

    Ciudat ca in mai bine de 2 ore de la publicarea articolului postacii animatron, Mazeta, Nevermind sau Guvid 19 nu au nici o parere despre cifrele astea, iar clencix si simplex 3 nu mai publica serii de cifre intelese doar de siberieni...
    Se pare ca Moscova a renuntat la metanaratiunea cu coronavirusului.

    Ia sa vedem ce au primit azi postacii slavi in темник.
    • -1 (3 voturi)    
      S-au schimbat postacii, ... (Marţi, 15 decembrie 2020, 18:30)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      ... si aparent si ceea ce posteaza. Da' tot la datorie sunt.
  • +1 (5 voturi)    
    Ciolanul a ajuns pe catifea, Dar o Intrebare este (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:15)

    ideinoi [utilizator]

    Asa cum am indraznit sa scriu, ciolanul din cel 30 de mililitrii de ciorba, deja e gata. Nu e pe masa, ci in scaune comode de catifea.
    Dar o mica intrebare este, Vaccinul AntiCovid unde este?
    E prea mare liniste, nici macar cu logistica de distribuire nu se lauda nimeni, ca pana acum unii-altii.
    Se pare ca intram in "anul nou fericit" la fel de obosit, cu spitale pline, asteptam impreuna in frig afara, cu cazuri noi. Nornal cu masca, (la unii sub nas).
    Si cu vaccinul tot sub nas, ca e timp, si ce era important a trecut.
  • 0 (4 voturi)    
    ESTE DEZASTRU (Marţi, 15 decembrie 2020, 15:41)

    jidanul [utilizator]

    Situatia este catastrofala, si nici pana in prezent nu se iau masurile care trebuie. Nu se testeaza gratuit la nivel national, nu avem o situatie exacta a asimptomaticilor si infectatilor si statiul infectarii acestora si numarul deceselor e tot mai mare. De masuri de protectie sociala de abia daca se mai spune ceva si de planurile viabile si de masurile practice de relansare economica nici atata. In rest, masuri antidemocratice negocieri politice si bataie pe ciolan cat cuprinde.