Guvernul din Cehia interzice cafeaua la pachet din cauza pandemiei

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 14:30 Actualitate | Coronavirus


Cafea la pachet
Foto: pxhere.com
Iubitorii de cafea din Cehia ar putea să treacă printr-o perioadă dificilă, după ce Guvernul de la Praga a interzis cafeaua la pachet, în dorinţa de a contracara pandemia de coronavirus, relatează agenția DPA, citată de Agerpres.

Decizia Guvernului i-a determinat pe cetăţenii cehi să îşi exprime nemulţumirea în comentariile postate pe portalurile de ştiri. „Este bătaie de joc”, s-a plâns un internaut. „Nu am timp să stau în cafenea dimineaţa, înainte de muncă”, a scris un alt utilizator. Alţii au răspuns într-o manieră mai ironică, unul dintre comentatori apreciind că „asta cu siguranţă ne va salva de pandemie”.

Decizia de interzicere a cafelei la pachet a fost aprobată joi de Guvernul ceh, însă, din cauza formulării neclare, unii au crezut că este vorba pur şi simplu de o eroare. Ministrul ceh al Industriei şi Comerţului, Karel Havlicek, a sporit confuzia după ce a spus că, în opinia sa, cafeaua la pachet va fi permisă doar în cazul în care consumatorii vor lua paharul de cafea „acasă, într-o pungă”.

Ministrul Sănătăţii, Jan Blatny, a risipit orice îndoială cu prilejul unei dezbateri care a avut loc vineri seara.

„Nu este vorba de o greşeală: obiectivul este acela că nu vom mai face plimbări prin pieţele de Crăciun sau pe străzi cu căni de cafea sau mâncare în mână”, a precizat ministrul Sănătăţii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4690 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    unii (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 15:03)

    aero [utilizator]

    dovedesc ca sunt mai tampiti ca oficialii nostrii!
    Eu cred ca faptul ca existam duce la raspindirea coronavirusului. Ce sa facem? Sa ne sinucidem? Sa nu mai traim? Avem 7 vieti?
    Restrictii inteleg, masuri de preventive inteleg si sunt de acord..dar nu trebuie sa devenim exagerati!
  • +3 (9 voturi)    
    Limba noastră... (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 15:15)

    spirache [utilizator]

    Cafea la pachet?!! Așa se zice când cumperi un pahar cu cafea? :))
    • +1 (3 voturi)    
      Exact așa (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 17:52)

      DanteW [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Da, așa se zice. Puteți verifica și in dicționar.
      • 0 (2 voturi)    
        "To go" e in engleza (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 21:39)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui DanteW

        La pachet, suna bizar, imi aminteste de pachetul cu mancare de la Gradinita!
      • 0 (2 voturi)    
        Oare ? (Duminică, 13 decembrie 2020, 0:01)

        danmarian [utilizator] i-a raspuns lui DanteW

        Sa bei tu cafea - sau ori ce vrei - lichid - la pachet ! Hai sa fim seriosi ! Beau cafea de vreo 75 de ani - Dar INCA - n-am apucat sa beau la .... pachet ! Terminati cu stupiditati tip "politically correctness" ! Chiar imi produc scarba !
  • -2 (12 voturi)    
    alți dilii (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 15:26)

    di livio [utilizator]

    au și cehii tătarii și arafații lor...tătari și arafați sînt peste tot, strînși uniți în juru bigfarma...cu botnițe
  • +5 (13 voturi)    
    Noaptea mintii... (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 15:29)

    Gigi Kent [utilizator]

    Le recomand cehilor sa isi ia cafea la termos cu care sa se plimbe in continuare pe strazi pentru a duce la disperare autoritatile cretine din tara lor.

    Nu de alta dar cu siguranta plimbatul cu paharul de cafea in mana nu duce la contactarea virusului ba dimpotriva mersul pe jos e foarte sanatos. In aer liber. Iarna se intareste si sistemul imunitar.

    Parca scopul autoritatilor e de a duce oamenii la disperare, la depresie, la boli asimilate sedentarismului si izolarii, la suicid. Urmeaza interzicerea focurilor de artificii ca nu cumva oamenii sa se bucure vreun pic.
    • +1 (3 voturi)    
      Sunt diabolici. Sa interzici cafeaua? Aerul,mai in (Duminică, 13 decembrie 2020, 1:48)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Cehii o foloseau drept pretext ca sa respire pe furis. Ticalosii.

      Parca am fi pe Marte si aerul costa. Aici o sa ajungem, sa platim aerul pe care-l respiram.

      Parca italienii au facut niste masti inteligente care raporteaza, nu stiu cui anume, daca masca e folosita corect sau utilizatorul triseaza.
      Masti inteligente pentru idioti.
  • +3 (11 voturi)    
    Cretini peste tot (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 15:31)

    Luk [utilizator]

    O mare de cretini cu putere de decizie.
  • 0 (6 voturi)    
    Bun titlu (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 16:46)

    oldman_boy [utilizator]

    Pana mea, se înțelege că nu mai vând pachete de cafea!
    • 0 (2 voturi)    
      Chiar ma gindeam sa-mi fac rapid stocuri (Duminică, 13 decembrie 2020, 1:39)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      Pot renunta la multe, dar nu la cafea!