Mall-urile și supermarket-urile din București vor limita accesul clienților / Prefect: Le-am indicat să adreseze CNSU solicitarea de prelungire a programului

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2020, 15:26 Actualitate | Coronavirus


mall
Foto: sibiu100%
Mall-urile și supermarket-urile din București vor limita accesul clienților, pentru a evita aglomerația, a declarat prefectul Capitalei, Traian Berbeceanu, la finalul unei întâlniri cu reprezentanții centrelor comerciale și ai marilor magazine. El a spus că aceștia au solicitat prelungirea programului până la 23.00, în ajun de sărbători, însă i-a direcționat cu acestă solicitare către Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU), pentru că decizia restricționării programului magazinelor până la ora 21.00 a fost luată prin hotărâre de guvern, la propunerea CNSU.

"Au existat astfel de solicitări (n.r. - extinderea programului magazinelor de la 21.00 la 23.00, în ajun de sărbători). Programul de funcționare a magazinelor este reglementat normativ prin hotărâre de guvern, astfel că noi, ca și comitet municipal, nu putem interveni peste. Există și restricția de circulație pentru ora 23.00. I-am rugat să transmită cererea la CNSU, iar aceștia vor analiza cererea și vor propune măsuri", a afirmat Berbeceanu.

El a mai spus că a discutat cu reprezentanții supermarket-urilor și ai mall-urilor să permită intrarea în magazin a unui anumit număr de oameni, pentru a evita aglomerația. "Practic, vor limita numărul de clienți care vor intra în mall sau supermarket la suprafața magazinului", a adăugat prefectul Capitalei.

Directorul executiv al Asociaţiei Marilor Reţele Comerciale din România, George Bădescu, a afirmat că ar ajuta o flexibilizare a programului magazinelor în ajunul Crăciunului şi al Anului Nou, când va fi un număr mare de cumpărători. El afirmă nu ar mai trebui impuse noi măsuri restrictive în magazine, ci trebuie respectate cele care sunt în vigoare: "Aşa cum sunt reglementate în acest moment, aceste măsuri, aceste restricţii ar trebui să fie suficiente pentru a putea să asigurăm şi fluidizarea şi respectarea regulilor sanitare".

Vineri, Capitala a ajuns la cea mai mare rată de infectare din România, de la debutul pandemiei - 7.04.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9053 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Genial. (Vineri, 11 decembrie 2020, 15:33)

    Alexa.99. [utilizator]

    E iarna, e frig, stam afara pana cand ni se permite sa intram in magazin, sa inghetam si sa ne imbolnavim, mai ales ca vin sarbatorile si se va aglomera la supermarket.
    Si va mirati ca voteaza lumea cu AUR....Cand sunt oamenii batjocoriti cu toate aberatiile astea de restrictii negandite, ce respect sa mai aiba fata de cei care ne conduc?
    Cand se inchideau la 22:00 supermarketurile, nu era aglomeratie ca acum. De ce or fi impus sa se inchida la 21:00? De inteligenti ce sunt. Si o tin din prostie in prostie. Dar daca lor le fac cumparaturile menajerele si soferii, de unde sa stie cum e la magazin?
  • +1 (9 voturi)    
    Prefectul asta trebuie bagat la puscarie pt abuz (Vineri, 11 decembrie 2020, 16:20)

    Gryphus [utilizator]

    cum adica sa tii oamenii in FRIG pt ca tu crezi ca poti opri COVID daca in loc de 800 bagi 500 de oameni in magazin????


    Arafat si cu asta trebuie dati jos urgent

    deja e un abuz cui atatea restrictii cretine inventate de niste minti bolnave doar ca sa iti strice sarbatorile

    - APA calda nu dati
    - vreti sa stam in casa de la 9
    - iesim de la munca la 6 si vreti ca pana la 9 sa stam la COADA sa sa facem cumparaturi
    • +1 (7 voturi)    
      Plânge-te la Fifi (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:27)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Vezi că pentru apa caldă trebuie să bați acatist la catedrala din Voluntari.
      Acolo găsești țoapa responsabilă de dezastrul Radet.
      • 0 (4 voturi)    
        când era primar "ţoapa" cum îi spui... (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:36)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Kap

        nu se întâmplau astfel de situaţii deşi reţeaua era şi atunci la fel de rablagită...
        • +2 (2 voturi)    
          Completări despre șoapă și ce n-a fpcut (Vineri, 11 decembrie 2020, 23:22)

          Kap [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          Cum să nu fie asemenea probleme când era Fifi Catastrofă primar, erau dar poate nu aflam de ele, că le ascundea bine.
          Asta deși a preluat o rețea în stare mult mai bună însă transparența de acum, deși madama a clamat-o la greu în campania trecută, era o opacitate densă ca interesele de partid în treburile primăriei.

          Îi zic țoapă că asta e, printre altele.
          O matracucă obraznică și mincinoasă ocupată doar cu manipulare și citit de prompter, care de luna asta se va ocupa de legile țării din senat.
  • +5 (7 voturi)    
    Atentie mare! (Vineri, 11 decembrie 2020, 16:52)

    Mihail. [utilizator]

    Daca le luati mall-urile si facebook-ul, unii chiar nu mai au pentru ce trai.
    • -2 (4 voturi)    
      bine că poţi tu trăi fără mâncare... (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:38)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      inteligentule. majoritatea oamenilor ce merg la malluri merg la hypermarketuri pt. aprovizionare cu alimente, nu la shopuri de fitze...
  • +7 (11 voturi)    
    Limitarea programului magazinelor, o prostie (Vineri, 11 decembrie 2020, 17:30)

    clint [utilizator]

    criminala, de dimensiuni cosmice.
    Nu face decat sa creasca aglomeratia, mai ales acum, in ajun de Sarbatori.
    Eu as fi facut invers, le-as fi facut pe toate cu program prelungit, pana la 24, iar cele care vor sa functioneze non-stop, cu atat mai bine !
  • +7 (9 voturi)    
    .... (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:11)

    _Sherlock_ [utilizator]

    Deci nu o sa mai ia covid in magazin, dar sigur o sa il
    ia la coada afara unde o sa stea gramada uni cu alti, la
    cozi astronomice!

    Destepti baietii astia, unu si unu!
  • +2 (4 voturi)    
    relarare de astă primăvară, de la începutul (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:47)

    let_s_twist_again [utilizator]

    pandemiei. după primele măsuri cu distanţarea, un magazin de discount arhicunoscut şi de suprafaţă apreciabilă vine cu ideea (sinistră) de a băga grupuri de câte 20 de persoane iar restul să aştepte afară până ce iese întreg grupul şi se face dezinfecţie. rezultatul? s-a creat cvasiinstantaneu o coadă uriaşă ce înconjura întreaga insulă cu magazinul şi alte multe clădiri pe patru străzi şi cu tendinţa de a se prelungi coada în spirală. echipajele de poliţie care verificau din auto erau total depăşite căci degeaba cereau păstrarea distanţei când oamenii erau unul în spatele celuilalt pe o coadă care fără exagerare cred că trecea de un km... după acest dezastru au renunţat chiar de a doua zi la aceste măsuri tembele ce făceau mai mult rău decât bine.