Coronavirus: Autorităţile din Rusia le recomandă celor care se vaccinează să nu consume alcool 56 de zile

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2020, 16:29 Actualitate | Coronavirus


Vodca
Foto: Pixabay.com
Autorităţile sanitare ruse au îndemnat marţi persoanele care se vaccinează împotriva Covid-19 să se abţină de la consumul de alcool timp de 56 de zile, scrie agenţia EFE, citată de Agerpres.

„Două săptămâni înainte de imunizare (prima doză de vaccin - n.red.) trebuie categoric să nu se consume (alcool). Formarea imunităţii înseamnă 21 de zile între cele două injecţii şi alte 21 de zile după”, aşadar în total 56 de zile, a declarat Anna Popova, responsabila sanitară rusă, la postul de radio Komsomolskaia Pravda.

Ea a subliniat că cei care se vaccinează trebuie să aibă mare grijă de organismul lor în acest interval de timp dacă doresc să-şi întărească sistemul imunitar în faţa coronavirusului.

„Dacă dorim să avem sănătate şi autoapărare (imunitară), atunci trebuie să lăsăm organismul să o formeze. Pentru aceasta, nici înainte, nici după, nici în timpul (vaccinării nu trebuie să se consume alcool - n.red.). Pur şi simplu deloc şi în niciun caz”, a explicat responsabila sanitară rusă despre consumul de votcă şi alte băuturi alcoolice.

În cazul unor efecte adverse generate de abstinenţa forţată la alcool, ea le-a recomandat celor care suferă vreun „disconfort” din acest motiv să apeleze la medic.

Vicepremierul rus Tatiana Golikova le-a cerut săptămâna trecută celor care doresc să se vaccineze cu vaccinul rusesc Sputnik-V să nu consume alcool timp de 42 de zile, recomandare extinsă acum de Anna Popova la 56 de zile.

Potrivit presei ruse, pe reţelele de socializare mulţi cetăţeni ruşi au reacţionat negativ faţă de acest îndemn la abstinenţă la alcool, mai ales că se apropie sărbătorile de iarnă.

Responsabila sanitară rusă a mai spus marţi că Rusia este pregătită pentru vaccinarea masivă gratuită şi voluntară ordonată de preşedintele Vladimir Putin, într-o ţară ce a înregistrat până în prezent 44.159 de decese în rândul celor peste 2,5 de milioane de persoane testate pozitiv la Covid-19.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12185 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    lel (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:36)

    sentenced [utilizator]

    Si-au sabotat campania de vaccinare dinainte sa inceapa.
  • +22 (24 voturi)    
    In concluzie... (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:38)

    grongobar [utilizator]

    ...0 vaccinari la maica Rassia...
  • +24 (28 voturi)    
    Nu-i problema pt rusi (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:39)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vodka e aliment, nu bautura alcoolica.
  • +18 (22 voturi)    
    Hahaha (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:39)

    Milka Man [utilizator]

    Nici nu mai trebuie campanie anti-vaccin. =)) Cum naiba sa nu mai bei 56 zile doar de dragul vaccinului? E o chestie de cultura pana la urma! =)) Hai noroc!
  • +8 (12 voturi)    
    antivax=95% (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:40)

    newlook [utilizator]

    antivax=95%

    No Vodka= No Vax
  • +15 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:41)

    [anonim]

  • +22 (24 voturi)    
    Cauta si ei portite prin care sa explice ... (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:43)

    LoBa [utilizator]

    ... mai incolo de ce nu a functionat :)
  • +14 (18 voturi)    
    Am ras cu lacrimi! (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:44)

    asistat [utilizator]

    !
  • +9 (15 voturi)    
    >>>> (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:45)

    GemstonePig [utilizator]

    ''Vaccinul'' rusesc este un amestec de minerale si vitamine. Apa sfintita, nu face nimic rau.
  • +11 (13 voturi)    
    Hop! (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:45)

    patrick_higher [utilizator]

    Acum să vezi ce crește numărul de zombii!
  • +10 (12 voturi)    
    Ha, ha,ha! (Marţi, 8 decembrie 2020, 16:46)

    Gabu [utilizator]

    Ăștia aruncă vaccinul și-și injectează direct vodca!
    • +12 (14 voturi)    
      probabil. (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:09)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

      .. vodka e mai eficienta decat vaccinul lor.
  • +8 (10 voturi)    
    hohohoho.... (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:08)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    nu se va mai vaccina nimeni.
  • +10 (12 voturi)    
    Vor muri (Marţi, 8 decembrie 2020, 17:32)

    unins [utilizator]

    mai multi de abstinenta decat ar fi murit de Cov-19!
  • +4 (4 voturi)    
    Unii voiau vaccin rusesc ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 18:51)

    asavreau [utilizator]

    Mai vor în astfel de condiții?
  • +3 (3 voturi)    
    parerea mea (Marţi, 8 decembrie 2020, 22:23)

    Walking_dead [utilizator]

    Daca n-are efect, e din cauza ca ai consumat alcool, nu ca in loc de vaccin ai primit un simplu ser fiziologic.
  • +4 (4 voturi)    
    vaccin anti vodka (Marţi, 8 decembrie 2020, 23:13)

    stanescu [utilizator]

    de fapt au inventat un vaccin anti vodka
  • +1 (1 vot)    
    Să-i spună cineva și lui Țiriac. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 8:36)

    asavreau [utilizator]

    Țiriac întreba șmecherește,de ce nu cumpărăm vaccin rusesc ! Din cauza efectelor adverse care se bat cap în cap.Vodka te protejează de COVID,Vacinul sputnik nu-i sigur și fără vodkă riscul să te infectezi crește.Să-l încerce Țiriac.