Alte 8.062 de noi cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore / Bilanțul îmbolnăvirilor a trecut de 500.000

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 4 decembrie 2020, 12:52 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus, imagine generica
Foto: Profimedia Images
​Alte 8.062 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore, bilanțul COVID-19 ajungând la 500.273, potrivit datelor publicate vineri de Grupul de Comunicare Strategică. Numărul de decese raportat este de 176.

35.467 de teste au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 23.340 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.127 la cerere.

De la începutul epidemiei în România 390.212 pacienți au fost declarați vindecați.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.940. Dintre acestea, 1.275 sunt internate la ATI.

Pe teritoriul României, 45.133 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.138 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 78.655 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 64 de persoane.

În ultimle 24 de ore au fost raportate 176 de decese (109 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus. Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 19 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 42 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 decese la categoria de peste 80 de ani.

170 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15771 vizualizari

  • -17 (21 voturi)    
    cifra nu include focarele (Vineri, 4 decembrie 2020, 13:26)

    FFF T [utilizator]

    Ar fi interesant să știm cifra totală, cu tot cu focare.
    De ce sunt excluse de la numărătoarele focarele? Este ciudat.
    • +12 (12 voturi)    
      Focarele nu sunt excluse de la numaratoare (Vineri, 4 decembrie 2020, 13:57)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Sunt excluse numai de la calculul incidentei in ultimele 14 zile pe localitati, pe baza careia se iau masuri de carantinare.

      Or fi si focare unde nu sunt numarati toti cei infectati pentru ca nu sunt testati, dar nu cred ca la asta te refereai.
    • -3 (9 voturi)    
      ! (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:06)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Focarele sunt excluse la calculul, incidentei pe localitate, nu aici! In rest, da, e o tampenie sa scoti focarele din calculul incidentei pt ca oamenii aia umbla, se intalnesc cu prietenii, etc!
      • +1 (5 voturi)    
        Ai spus adevarul (Vineri, 4 decembrie 2020, 15:50)

        mmagic [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        NU inteleg voturile negative.
        Focarele sunt excluse atunci cand spune ca pe Bucuresti sunt de exemplu 6 cazuri la 1000 de locuitori in ultimele 14 zile.

        Dar pe statistica asta generala pe tara nu sunt excluse focarele.
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt excluse doar focarele din institutii (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:34)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        cum sunt caminele de batrani , orfelinate , camine pentru persoane cu handicap , din simplul motiv ca persoanele respective sunt izolate in camine sau spitale , nu umbla pe strada .Restul focarelor se iau in calculul incidentei pe judete.
    • +9 (11 voturi)    
      ce prostii indrugi (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:08)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Ce e un focar? Un loc (firma, comunitate) in care o masa mai mare de oameni sunt infectati. Cum stim ca aia sunt infectati? Pentru ca au fost testati, iar laboratoarele anunta rezultatele DSP-ului, care le centralizeaza si le publica sa se mire oamenii aici.
      Ca sunt unii netestati si infecatati, cu singuranta ca e asa. Dar nu inteleg ce focare vrei tu sa numeri. Romania e un mare focar in prezent.
  • -16 (30 voturi)    
    Deci 4 (Vineri, 4 decembrie 2020, 13:40)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Deci 4 morti de covid. Pandemie, nu gluma.
    • +14 (20 voturi)    
      Pe ce te bazezi? (Vineri, 4 decembrie 2020, 13:55)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Poate 160 dintre cei 170 de morti cu comorbititati aveau ca singura comorbiditate o raceala. Poate nu, dar nu poti sa presupui ca toti 170 ar fi murit oricum azi.

      Sau ti-ai citit nickname-ul de prea multe ori si acum crezi ca tot ce-ti trece prin cap e adevarat, n-ai nevoie de nici o dovada?
      • +5 (9 voturi)    
        E in faza de negare (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:46)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        Exista cinci stari prin care poti trece cand te loveste un necaz: negare, furie, negociere, depresie si acceptare. Acceptarea e in mod evident ultima, prin celelalte treci nu musai in ordine, si nu musai prin toate. Inca n-a ajuns la faza de acceptare - aia fiind singura in care te poti astepta de la o persoana sa reactioneze rational.

        Si da, se crede mai calificat decat medicii sa decida de ce-a murit unu' sau altu', chiar fara sa-i fi vazut vreodata la fata pe cei morti.
        • +1 (9 voturi)    
          Tu ai fost din start in stadiul Acceptare (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:56)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Ai acceptat tot ce ti-a spus Guvernul tau si ai mai si facut lobby non stop. Ati avut dreptate tot timpul si nu ati gresit niciodata. Bravo. Zombia Suprema!
      • 0 (6 voturi)    
        Comorbiditate nu e raceala (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:32)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        Citeste despre tipul de comorbiditati ale acestor morti de covid si vei vedea ca nu ai dreptate.
        Nu zic ca acesti oameni trebuie s amoara, departe de mine...doar ca trebuie titrat altfel: Covid a mai dat lovitura de gratie la: 120 obezi grad 3, 20 dialitici, 12 temrinali etc. Altfel se induce o megapanica. Mai ales cand vezi "coil de 3 ani mort d evovid". Intri pe informatie si gasesti ca era in stare critica, cu conditii foarte dificile. iarasi...nu conisder ca ei trebuiesc sa moara, dar nici s ami se spuna continuu ca e covid si gata.
        • +1 (5 voturi)    
          Pai da, da' ... (Vineri, 4 decembrie 2020, 17:47)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          ... obezii de grad 3 sau dialiticii pot trai bine mersi multi ani, daca nu era COVID-19. Asa ca ce i-a omorat?

          Zicea cineva mai sus despre un studiu britanic care-a calculat ca media de ani de viata pe care-ar mai fi trait-o cei morti de COVID-19 care aveau comorbiditati ar fi fost de 10-11 ani. Cum sa zici, in conditiile astea, ca nu COVID-19 i-a omorat? Daca peste unu' de 80 de ani da masina, de ala zici c-a murit de batranete?
    • +7 (13 voturi)    
      Cat ar mai fi trait cei cu "comorbiditati"? (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:30)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Poate unii aveau hipertensiune sau un usor diabet sau alte boli cu care, luand mdicamente, puteau sa mai traiasca multi ani in conditii bune. Oamenii aceia sigur doreau sa mai traiasca, rudele lor sigur mai doreau ca ei sa traiasca, dar a intervenit boala covid-19 si ea i-a omorat, nu "comorbiditatea".In Anglia s-a facut un studiu statistic pana la un moment dat anul acesta si concluzia a fost ca oamenii cu alte boli care au murit dupa diagnosticarea cu covid ar mai fi avut de trait, in medie 10-11 ani. Asa ca matale ai o mentalitate de nesimtit, caruia nu-i pasa de semenii lui si care se repede sa spuna tampenii, ca sa vada toata lumea ce fel de om e. Mama dumitale stie ce scrii matale p'acia?
      • +5 (9 voturi)    
        E laudabil (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:07)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        ca-i explicati acestui personaj ce prostii debiteaza.

        Nu ma astept ca el sa inteleaga, sper doar ca raspunsurile Dvs vor fi intelese de altii.
        Sanatate!
      • 0 (4 voturi)    
        Poate (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:34)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        Vezi? Si tu spui: poate si cu poate si cu poate. Adica nu stii. Eu pe cei care ii stiu morti de covid sutn in 2 categorii: obez grad 3, diabteic insulino-dependent sau categoria care au negat infectia si au ajuns prea tarziu la spital. Altceva nu conosc si nici nu ni se zice. Cand spun cunsoc ma refer la familie. Tot in familie insa am si recuperati la 85 ani cu silicoza cronica (lucrat la minele de pe Valea Jiului) sai un 74 ani cu cancer pancreatic sub tratament. As vrea sa vad ca se scrie si despre acestia.
    • +6 (10 voturi)    
      tine-ti ineptiile pt tine... (Vineri, 4 decembrie 2020, 15:06)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      aceeasi placa in fiecare zi.
      Zau, devii plictisitor.
  • +3 (5 voturi)    
    >>>> (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:47)

    GemstonePig [utilizator]

    500k ar insemna real conform studiilor de 5-10 ori mai multi. sa spunem de 8, adica 4 milioane. Adica am avea pana in 22-25% deja imuni. Dar pana la efectul de turma care apare la 60-70% crapa spitalele chiar daca toate paturile devin ATI (imposibil tehnic). Vaccinarea daca este rapid si bine facuta ar mai taia din presiune dar citeam ca medicii sunt la 50% grad de acceptare deci ce sa mai vorbim de restul.
    Am ajuns in situatia Suediei scapa cine este sanatos restul ...are grija Tomitanul
    • -3 (7 voturi)    
      Conform studiilor erau de 10-20 de ori mai multi (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:00)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Deci intre 5 milioane si 10 milioane deja infectati si trecuti prin boala deci cam 30-50% deja infectati.

      Clar a venit apocalipsa si sfarsitul lumii si Nostradamus a inviat si civilizatia Maya a inceput un alt ciclu al universului care au fost prezise peste tot in media cand la 18 milioane de oameni din care infectati acum sunt ceva sub jumate si au murit 12.000 de mosnegi si bolnaviciosi(in principal), deci a decedat cam 0.00066% din populatie.

      Multumim OMS pentru isteria globala creeata!
    • +2 (4 voturi)    
      eu am inteles (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:14)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      ca rata de acceptare in randul medicilor e de cca 80% (asa a declarat ieri medicul Valeriu Gheorghita , coordonatorul vaccinarii).
      Iar azi, medicul Adrian Marinescu de la Bals a zis ca medicii din circuitul Covid se vaccineaza in proportie de aproape 100%. Stiu ei ce stiu...

      Eu sunt convins ca, pe masura ce se vaccineaza altii (incep cei dn UK, apoi SUA, apoi celelalte tari europene) si vor vedea romanii ca nu apar efecte adverse majore (eventual doar alea obisnuite la orice vaccin), vaccinul va avea succes si in Romania.

      Important e sa mai avem putintica rabdare si sa respectam regulile pana atunci...
    • +1 (7 voturi)    
      Ma amuza (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:41)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Urlati ca strategia Suediei e sa omoare oameni si ca toti ceilalti au facut extraordinar. Azi Suedia e pe locul 24 si Romania pe 26. Asta cu tot efortul nostru si cu tot "ne-efortul" lor. Nu mai comenteaza nimeni, bag de seama.
      • +1 (5 voturi)    
        Suedia e la 7000 de morti (Vineri, 4 decembrie 2020, 17:00)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Romania la 12000. La ei mor cativa pe saptamana, la noi sute pe zi. Nu e greu de tras concluzia cine a @ucked up si care e cauza!!!
        • +2 (2 voturi)    
          Nu e greu ... (Vineri, 4 decembrie 2020, 22:07)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          ... nici macar de tras concluzii gresite. Ei acuma fac ce facem si noi, doar ca mult mai temeinic. De-aia le-a scazut si lor numarul de morti, si inca mult mai drastic ca la noi. Dac-am face si noi cum fac ei acuma, ar scadea si la noi la fel de rapid si de tare. Da' noi avem prea multi din astia ca matale, care se pricep la tras concluzii, numa' concluzii corecte nu.
      • -2 (4 voturi)    
        Suedezii ... (Vineri, 4 decembrie 2020, 17:59)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        ... mai fac si sport, mananca cat de cat mai ingrijit ca noi, si fumeaza de departe mai putin. Chiar si la bautura ii luam masiv, desi suedezii au renume de betivi. Ii conducem la rata obezitatii si la rata de incidenta a bolilor cardiovasculare.

        Adica altfel spus, desi Suedia era intr-o situatie excelenta, fata de noi, ca sa aibe un numar redus de morti de COVID-19, din cauza ca n-are o proportie semnificativa de oameni cu risc crescut, tot a reusit sa ne depaseasca.

        E util sa te uiti la date. Chiar mai util insa e sa pricepi la ce te uiti. Si cel mai util e sa stii sa te uiti la ce zic altii, cand nu te duce mintea sa te informezi singur.
      • +1 (5 voturi)    
        Hai ca o sa comentez eu... (Vineri, 4 decembrie 2020, 19:42)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Desi ma indoiesc ca intelegi. O fac pentru altii.

        Peste 50% din gospodariile suedeze sunt formate dintr-o singura persoana, deci riscul de transmitere in familie e mult mai mic decat la noi.

        Densitatea populatiei e de 4 ori mai mica in Suedia (450.000 km patrati la 10 mil locuitori) fata de Romania, deci riscul de transmitere comunitara e mult mai mic

        Si nu in ultimul rand, conformarea VOLUNTARA a populatiei e mult mai mare decat la noi.
        Sunt mai civilizati, au incredere in autoritati, pun binele comun mai presus de binele propriu (oare conteaza si faptul ca sunt protestanti?).
        Adica nu e nevoie de interdictii ca la noi pt ca ei respecta in general recomandarile.

        Ia "recomanda" tu romanilor sa poarte masca, ca multi se fofileaza cand e o OBLIGATIE.
        Si se simt si mandri ca se fofileaza, avem astfel de specimene si pe forum...

        Toate la un loc fac ca Suedia sa nu poata fi comparata cu Romania
  • -9 (13 voturi)    
    vine (Vineri, 4 decembrie 2020, 14:56)

    costelo999 [utilizator]

    vaccinarea si scapam de ciuma lu verner
  • -3 (3 voturi)    
    Conteaza cine Voteaza (Vineri, 4 decembrie 2020, 16:19)

    ideinoi [utilizator]

    Oare?
  • 0 (6 voturi)    
    Staţi acasă! Altfel, după sărbători... (Vineri, 4 decembrie 2020, 20:26)

    NicuPandemicu [utilizator]

    ...vom avea înmormântări! Ăsta era îndemnul la 300 de cazuri noi pe zi.

    Acum avem de aproape 30 de ori mai multe cazuri noi pe zi. Drept urmare, „vă îndemn, așadar, să veniți în număr cât mai mare la urne și să vă faceți auzită vocea.”

    Politicienii îți vor binele. :)
  • +1 (3 voturi)    
    dupa alegeri, brusc se vor tripla cazurile (Vineri, 4 decembrie 2020, 22:38)

    BernierC [utilizator]

    cazurile se vor inmulti 3x,4x,5x, brusc dupa alegeri, caci tagma jefuitorilor - aka politicienii, nu vor mai avea nevoie de votul bizonilor. bizonul si-a facut datoria, bizonul poate sa moara, dupa vot.