Șeful operațiunii ”Warp Speed” din SUA: Efecte secundare vizibile la 10-15% dintre cei pe care s-au testat vaccinurile Moderna și Pfizer. Care sunt acestea și cât durează

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2020, 8:45 Actualitate | Coronavirus


Vaccin anti-covid
Foto: Vito Corleone/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
Doar 10-15% dintre voluntarii pe care s-au testat vaccinurile Pfizer și Moderna contra Covid-19 au raportat efecte secundare ”semnificativ observabile”, a declarat Dr. Moncef Slaoui, șeful Operațiunii Warp Speed pentru vaccinarea anti-coronavirus din SUA, potrivit CNBC.

Efectele secundare de după inoculare pot dura până la o zi și jumătate, a spus cel care conduce programul de vaccinare demarat de Administrația Trump în martie.

Persoanele cu efecte secundare au raportat roșeață și durere la locul injecției, dar și febră, frisoane, dureri musculare și dureri de cap, a precizat Slaoui, adăugând că cei mai mulți nu au avut efecte secundare observabile.

Acesta a declarat că în ce privește problemele ce puteau apărea pe termen mai lung, precum bolile autoimune, nu au fost diferențe între voluntarii care au primit vaccinul și cei cărora li s-a administrat un produs placebo în testele clinice de la cele două vaccinuri, ”lucru foarte liniștitor”.

Slaoui a spus că acum cunoaștem efectele pe termen scurt și pe cele pe termen mediu ale inoculării, dar nu și pe cele pe o perioadă foarte lungă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















77115 vizualizari

  • +20 (52 voturi)    
    Din fericire (Miercuri, 2 decembrie 2020, 8:53)

    gamma [utilizator]

    Pe termen foarte lung suntem cu totii morti .
    • -9 (33 voturi)    
      Reactiile la Vaccin pe termen de 3-4 ani (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:13)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      3-4 ani inseamna termen LUNG

      astea nu se stiu. e pe riscul tau
  • -36 (118 voturi)    
    simple math (Miercuri, 2 decembrie 2020, 8:53)

    sentenced [utilizator]

    Sansele sa fac o forma grava de covid: 0.00x%
    Sansele sa am efecte adverse pe termen scurt, mediu si lung ca urmare a administrarii vaccinului anticovid: necunoscute.

    Concluzie: o sa merg pe mana Covidului.

    P.S. Da, da, stiu ca mass media ne-a facut sa credem ca "oricine poate muri de covid, chiar si tu", "este o loterie, o ruleta ruseasca". Manipulare ca in manualul KGB.
    • +23 (63 voturi)    
      Despre șanse (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:11)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Daca numesti "șanse" riscurile de a face covid, inseamna ca iti doresti acest lucru. Carențele in educația primară, unde ar fi trebuit sa inveti sa te exprimi elocvent si corect, isi arata, mai devreme sau mai tirziu, efectele.
      • -7 (35 voturi)    
        wow (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:11)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

        Daca obiectivul comentariului tau a fost sa ne arati ca esti un pseudo-intelectual, felicitari, ai reusit.
        Sa detaliem:
        Risc = posibilitatea ca un eveniment nedorit sa aiba loc in viitor. Cand vorbim de risc, probabilitatea si impactul sunt cele mai importante.
        Referitor la "sanse", atunci cand esti pseudo-intelectual probabil cuvintele au un singur sens sau sensul care-ti convine tie in functie de context, insa cuvantut "sanse" poate insemna si "posibilitate", chiar daca in general este folosit cu sens pozitiv (e.g. sanse de reusita).
        Puteam alege cuvinte mai potrivite pentru a exprima aceeasi idee? Da. S-a schimbat sensul mesajului pentru ca am folosit cuvintele pe care le-am folosit? Nu.
        Sper ca te-am lamurit, pseudo-intelectualule.
        • +8 (18 voturi)    
          Nelămuritul (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:10)

          NoFive [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          Sensul mesajului e foarte clar, din start. Din cauză că scrisul s-a democratizat și au acces la cel public și cei neaveniți, vrăjmași ai slovei scrise adică, cei ca tine bat in tastatură în loc să purceadă la munca câmpului, acolo unde de fapt le este locul. Se încăpățânează să o facă, mereu și mereu, spre prost și de neurmat exemplu. ”Șansele” să creșteți în număr și nocivitate sunt foarte mari, sunteți mulți, însă noi, ceilalți, ne mai putem feri prin citit și bună educație, termeni care nu îți sunt foarte familiari, se vede bine.
          • -8 (18 voturi)    
            "munca campului" (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:45)

            sentenced [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

            Si totusi, prin merit, lucrez intr-un domeniu foarte tehnic unde de regula se primesc sute de cv-uri cand se deschide o pozitie noua, pe cand tu, cu "slova scrisa", pari a fi un frustrat neimplinit.
            Scrisul cu diacritice este, probabil, cea mai mare realizare a ta.
            • -2 (4 voturi)    
              Sentenced to ridicolous (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:13)

              NoFive [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

              Tare argument. Ca capu tău. Am murit de râs, mai trimite de astea cu cv-uri când se deschide o poziție nouă, ești irezisibil, mersi fain, am murit de râs toată familia de fapt.
    • +24 (56 voturi)    
      Dar ati calculat si ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:17)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      ... sansele de a-i imbolnaviti pe altii, mai sensibili, indiferent ce forma de covid faceti dumneavoastra?
      • -10 (24 voturi)    
        Ceilalti se vor vaccina, nu-i asa?! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:00)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

        Unde va e logica?
        • -2 (6 voturi)    
          Pana una alta ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:29)

          Diletant [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          ... nu e vaccin chiar pentru toti! Dar, dupa cate aud chiar si cei ce ar fi in capul listei de prioritati refuza vaccinul.
      • +10 (26 voturi)    
        ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:13)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

        E clar ca il itereseaza doar propria persoana.
      • -6 (24 voturi)    
        nu (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:22)

        andr1stE [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

        aia care se stiu sensibili sa stea acasa! aia sa aiba manusi si sa poarta masca daca e IMPERIOS NECESAR sa ia contact. cred ca procentele ca unul care munceste intre 18-65 ani sa moara le stim deja,nu? asa ca las-o jos pe asta cu imbolavitul unuia sensibil si cu sechele de dupa. mancati sanatos si lasa-ti mallurile daca nu aveti treaba. altceva nu faceti in tara asta.
      • -8 (22 voturi)    
        pai (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:35)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

        nu ati zis ca faceti vaccinul ?
        Daca faceti vaccinul atunci nu mai luati virusul nu ?
        Pai si atunci ce conteaza ca trece unu cu virusul pe langa tine ? Vedeti dvs, sau credeti ca vaccinul functioneaza sau nu.
        Daca functioneaza nu are sens ce ziceti, pt ca nu conteaza decat pt aia care nu il iau.
        • 0 (4 voturi)    
          Poate vi se pare ciudat ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:36)

          Diletant [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          ... dar mie chiar imi pasa si de ceilalti. Da, as face vaccinul daca mi s-ar oferi ocazia, dar, pentru eradicarea virusului e nevoie sa faca aproape toata lumea si probabil, intr-un interval cat mai scurt de timp. Altfel ... "boala lunga, moarte sigura".
      • -7 (27 voturi)    
        ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:39)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

        Cu alte cuvinte, ar trebui sa imi asum un risc cu propria sanatate pentru ideea utopica de a-i salva pe altii?
        Voi, toti cei care acum sunteti inundati de un fals altruism, sunteti aceeasi care nu dati doi bani pe oamenii care mor de boli tratabile. Spune-mi, de la inceputul pandemiei pana acum, de cate ori ai luat apararea celor care au murit de cancer IN EXCES cu 2-300/zi la inceputul pandemiei pentru ca li s-au inchis spitalele in nas, in timp ce spitalele erau goale in asteptarea covizilor? De cate ori ai aparat dreptul la munca al celor care au ramas fara munca in aceasta perioada? Falsul tau altruism se opreste la covizi dar partinirea cognitiva nu te va lasa niciodata sa accepti asta.
        • +3 (21 voturi)    
          Minti ordinar (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:49)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          In prima parte a anului rata mortalitatii a fost mai mica decat in 2019 in aceeasi perioada.
          • +4 (16 voturi)    
            Completare (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:42)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            In acea perioada am avut un maxim de 30 morti pe zi si in general sub 10 care nu s-au vazut statistic avand in vedere ca 700 mor zilnic in mod natural . In a doua parte a anului in schimb am avut peste 100 pe zi mult timp si aproape cate 200 recent si garantez ca se vor vedea statistic .
            • -3 (13 voturi)    
              minciuna? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:30)

              sentenced [utilizator] i-a raspuns lui gamma

              Uite aici sursa, prietene, chiar de pe acest site:
              https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-24052415-numarul-deceselor-zilnice-cauzate-cancer-dublat-sau-chiar-triplat-timpul-pandemiei-ajungand-300-400-romania-asociatiile-pacienti.htm
              • +4 (8 voturi)    
                Declaratiile unor indivizi (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:07)

                gamma [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

                Nu reprezinta date . Cum impaci aceste declaratii cu statistica oficiala ? Cum le impaci cu bunul simt ?!
                • -1 (5 voturi)    
                  mda (Miercuri, 2 decembrie 2020, 20:10)

                  sentenced [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                  Toate datele care nu-ti valideaza credintele sunt false in timp ce toate datele care ti le valideaza sunt adevarate.
                  Bag de seama ca esti si un pic analfabet functional, este vorba de un exces de decese pe segmentul bolnavilor de cancer, nu in general.
                  • 0 (2 voturi)    
                    Alea nu sunt DATE (Joi, 3 decembrie 2020, 8:50)

                    gamma [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

                    Sunt DECLARATII ! Daca nr de cancerosi s-a dublat dar nr de morti a ramas acelasi poate imi zici tu mie cum alte boli mortale au fost tratate fara spital in exces incat sa aiba impact statistic compensator ? Prin absurd aceasta schema de "non tratament" ar fi cea mai mare descoperire din medicina in ultimii 10 ani !
            • -3 (15 voturi)    
              Exista studii facute in UK (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:06)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui gamma

              Cu privire la cresterea mortalitatii bolnavilor cronici in perioada lockdown-ului. Studiile lor arata ca pentru fiecare 3 persoane care au decedat cu Covid, 2 persoane au murit din lipsa accesului la servicii medicale (fie n-au avut acces, fie le-a fost frica sa se duca la spital).
              Daca va inchipuiti ca sistemul nostru de sanatate e mai bun decat cel din UK, atunci sunteti liber sa credeti ce vreti.
              • +2 (8 voturi)    
                UK nu e China (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:15)

                gamma [utilizator] i-a raspuns lui Luk

                Si Romania nu e nici una din ele ca sa faci "paralele" . UK a avut o multime de morti necontorizate suplimentare in prima parte a anului , noi nu .China a avut mama lockdownului , noi o versiune mai rahitica . De fapt e redescoperirea apei calde cum ca bolnavii de cancer sunt suprasensibili la Cov .Toata lumea stie asta numai cativa interesati bat toba pt idioti .
                • -1 (5 voturi)    
                  Nu ai inteles (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:30)

                  Luk [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                  Au murit cronici si bolnavi care n-au avut Covid, au murit de bolile de care sufereau, dar care nu i-ar fi ucis anul asta daca ar fi avut acces la actul medical.
                  Nu inteleg treaba cu China si dumneata n-ai noima. Spuneam ca sistemul sanitar din UK, asa numitul NHS, este net superior sistemului nostru. Daca in UK au murit oameni nevinovati pentru ca n-au avut acces la sistemul sanitar in timpul carantinei nationale, atunci (probabil ca) si la noi au murit cel putin intr-o proportie similara.
                  Te rog sa citesti cu atentie inainte sa certi idiotii.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Uite vezi (Joi, 3 decembrie 2020, 8:39)

                    gamma [utilizator] i-a raspuns lui Luk

                    Cum faci greseli de logica ?
                    Daca NHS e eficient atunci lipsa lui se simte . Daca ai ceva gen apa de ploaie atunci nu ii simti lipsa deloc ! - nu "cel putin in proportie similara " .In plus nu au murit fara Cov ci netestati .
                    Cum necum desi in UK e posibil sa fie un procentaj care a suferit acest scenariu la noi nu e cazul nici pe departe .
        • 0 (2 voturi)    
          Cu alte cuvinte ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 18:48)

          Diletant [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          ... da, eu cred ca fiecare ar trebui sa faca atat cat poate sa faca sau are posibilitatea ... inclusiv acest vaccin. Pe de alta parte, pot sa va spun ca nu sunt de loc adeptul medicatiei in exces, citesc cu atentie toate prospectele medicamentelor care mi se prescriu si nu le iau pe cele care mi-ar face mai mult rau decat bine. Imi asum asta doar pentru mine si atata vreme cat nu-i afecteaza pe ceilalti. Cu vaccinul asta e altceva!
          Daca toti medicii care lucreaza acum in spitale ar gandi ca dumneavoastra ... nici nu vreau sa ma gandesc!
    • +25 (49 voturi)    
      Pai de ce nu te oferi voluntar? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:32)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      In spitale sau șofer pe ambulante, dricuri etc? Ca avem mare nevoie de voluntari. Se plătește și bine, primești și decorație. Va dați toți viteji din spatele tastaturii.
      • -7 (29 voturi)    
        ah? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:21)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        De unde reiese din comentariul meu intentia de a ma oferi voluntar? Sau cum ai ajuns la ideea asta?
        Si vezi ca e un non-sens sa zici ca un voluntar este bine platit. :)

        Eu inteleg ca foarte multi din voi ati descoperit spalatul pe maini, grija fata de sanatate si respectarea spatiului personal al oamenilor in Martie 2020, insa pentru noi cei care aplicam aceste masuri de bun simt si pre-pandemie perioada asta este foarte absurda si insultatoare la adresa inteligentei unora dintre noi.

        De cand suntem in pandemie, nu am facut nicio schimbare la stilul meu de viata cu exceptia muncii de acasa si nu m-am imbolnavit. Insa am lista de facebook plina de call centeristi care traiesc pe baza de junk foods si gaming/seriale pana la 5 dimineata care acum imi zic mie ca trebuie sa stau in casa ca sa le salvez vietile lor patetice.
        • 0 (14 voturi)    
          EXACT (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:47)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          exacta sta observ si eu...toti sunt ingrijorati ca "ii infectezio ep ceilalti". Ceilalti fiind cine? Aia care se ingramadesc in tine de fapt.
        • +6 (20 voturi)    
          Altul de trebuie sa-i fac o schema (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:49)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          Tu te-ai lăudat ca ești super sănătos și ca șansele sa faci o forma grava sunt neglijabile. De aia ți-am propus sa te dai jos din turnul de fildeș și sa te duci sa lucrezi în mod voluntar ( nu gratuit) ca sa-i scoatem pe aia de au văzut războiul din Vietnam live la televizor din linia întâi. Eu o sa ma vaccinez , ca am văzut războiul live la televizor și spre deosebire de tine lucrez în linia întâi și mai bine de jumate din colegii mei au făcut deja boala. Ai înțeles sau trebuie sa-ti fac un Power point?
          • -2 (4 voturi)    
            Respect Senteced (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:25)

            Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

            Foarte bune si argumentate comentariile dlui Senteced; falsul altruism si ingrijorarile exagerate ale unor pentru vietile lor, ca, vezi-doamne, vor fi infectati de altii sunt la mare cautare in zilele astea.
            Dar apropo, ca ce lucrati dvs de sunteti in "linia intai"? cumva pandar (politist sau jandarm)? altfel nu pot sa numesc astfel de oameni, dupa cat nas li s-a dat anul acesta ...
            • +1 (1 vot)    
              Altul care are nevoie de Powerpoint (Joi, 3 decembrie 2020, 9:48)

              feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

              Să-și dea seama unde lucrez. Sunt pilot de vânătoare, ma dau cu F16. Unde crezi ca lucrez?
              • 0 (0 voturi)    
                Vai de tine (Luni, 14 decembrie 2020, 21:27)

                Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

                Saracul de tine, le intelegi tu pe toate din prima. numai pilot de vanatoare nu pari a fi, dupa limbajul pe care il ai.
                haide raspunde, cu ce te ocupi?
        • -1 (13 voturi)    
          Bun comentariul (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:08)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          Perfect de acord cu dumneata.
    • +13 (35 voturi)    
      tu ai citit efectele secundare?! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      apropos apa bei?
      ceama cartofi, seminte?!
      TOATE astea mentionate mai sus au "efecte secundare"
    • +14 (38 voturi)    
      alegi prost (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      dar na... am stabilit ca romanul are o gandire logica sublima... care lipseste cu sesavarsire

      eu iti recomanda sa nu bei apa ca are efecte adverse in cantitati mari.... se numese "inec"
      • -6 (12 voturi)    
        se intelege (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:29)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ca si tu, ca roman, ai " o gandire logica sublima... care lipseste cu sesavarsire"
        Felicitari pentru sinceritate!
    • -4 (32 voturi)    
      sanse (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:03)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Depinde foarte mult si cam ce istoric medical ai sau alte morbiditati. La urma ai de ales intre doua riscuri. Riscul care vine la pachet cu vaccinul scos in graba sau riscul de a te infecta cu COVID si tot ceea ce presupune infectia. Eu daca as fi in varsta si/sau as avea alte probleme de sanatate as merge pe mana vaccinului. Cum sunt tanar si fara nicio afectiune, am sa merg in prima faza pe mana COVID-ului.
      • -4 (22 voturi)    
        Minusuri (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:49)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

        Ti-ai luat minusuri la greu desi ar trebui sa fie fericiti ca ii lasi pe ei sa se vaccineze primii. Stati linistiti, nu vor fi doze pentru toti decat poate in cativa ani. Vaccinati-va frumos si lasati pe Calin de exemplu sa faca alegerea lui.
        • +4 (8 voturi)    
          Nu va dura atata (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:52)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          Drept e, nu va fi dintr-o data disponibil vaccinul pentru toata lumea. Da' io ma astept sa fie disponibil pentru toti cei ce vor sa se vaccineze cam prin vara anului ce vine.

          Pe urmele lu' Pfizer, Moderna si AstraZeneca mai vin si altii. Alte vreo 8 vaccinuri sunt in studiu clinic de faza 3. Fiecare producator a anuntat ca vrea sa produca macar cateva sute bune de milioane de doze pana la sfarsitul lui 2022, daca nu un miliard sau peste. Asta ar trebui sa acopere toata populatia, daca le iese socoteala. Doar astia trei primii care-au terminat studiile clinice ar trebui sa acopere pe cazul optimist aproape jumatate din populatia lumii.

          Daca insa punem in balanta si multii cretini care cred ca medicii si companiile farmaceutice isi asuma riscuri inutile, si in consecinta vor sa refuze vaccinul, populatia care va vrea sa se vaccineze va fi bine mai putina decat toata populatia planetei, cel putin la inceput. Aia va face ca vaccinul sa fie disponibil la liber mai devreme decat daca toata lumea ar cauta sa se vaccineze cat mai devreme.
          • -1 (11 voturi)    
            Tu te astepti (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:47)

            Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            Deocamdata nu e inca aprobat. Si nici produs in mehahectolitri. Si nici distribuit cum trebuie. Si nici recomandat de medici.Saptamana trecuta am fost cu cea mica la pediatru, german de 60 ani, a trecut el insusi prin covid in aprilie, imunolog pneumolog ca si specializare si e si el uimit de rapiditatea cu care s-a dezvoltat (aia e de inteles ca s-au pus bani multi) dar cu aprobarea avea probleme mari sa inteleaga. A zis ca el ar zice pas (considerand ca el a trecut prin boala a folosit conditionalul).
            Ma rog, nu stiu pe cine faci cretin...e un curent si aici, inclusiv din lumea medicala. Asa ca lasa-ne cu clasificarile. Lasa-i pe cretini sa moara si stai tu frumos si linistit in sanatatea ta.
      • +4 (16 voturi)    
        Discutii fara sens. Efecte adverse?! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:04)

        danduta [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

        Cititi prospectul oricarui medicament si veti gasi la toate efecte adverse.
        Aspirina are efecte advese, (nu le insir). Cititi prospectul si le veti gasiti, inclusiv fraza:
        "Ca toate medicamentele, Aspirin poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele".
    • +6 (18 voturi)    
      sansele mele de a muri de varicela (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:25)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      erau practic 0 dar crede-ma ca as fi preferat oricand un vaccin ! Am facut varicela ca adult si nu mi-a placut de loc!
      • +3 (7 voturi)    
        Te inseli (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:37)

        n4c [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Sansele de a deceda cind esti infectat la virsta matura (> 30 ani) cu VZV sint aproximativ egale cu mortalitatea (reala) covid-19, 0,2 - 0,3 %

        Iar vaccinul anti-VZV nu confera imunitate permanenta: este necesara repetarea lui la intervale de ~5-10 ani.

        De aceea OMS recomanda vaccinarea anti-VZV doar daca autoritatile sanitare sint capabile sa asigure o acoperire de minim 80% din populatie si rapel periodic.

        Altfel patesti ca mine, care m-am captusit cu varicela la 41 de ani dupa ce am fost vaccinat in copilarie s-am zis ca dau coltul: febra 40+, bube si-n fund, puls 100+ in timp ce zaceam in pat.
        • +3 (5 voturi)    
          Cred ca ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:13)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui n4c

          ... ati inteles gresit comentariul la care-ati raspuns.

          Aia zice si comentariul la care-ati raspuns, ca sansele de-a muri de varicela sunt foarte apropiate de 0 - da' dvs. ii ziceti ca se inseala.

          Ce mai zice comentariul la care-ati raspuns e exact tot ce ziceti si dvs., da' mai putin explicit: c-a avut o forma foarte nasoala ca adult.

          Dvs. ati adaugat precizari legate de durata de protectie oferita de vaccin, da' comentariul initial nu s-a legat in nici un fel de problema asta.

          Zic asta doar ca sa pricepeti minusurile.

          Personal, cred ca estimarile dvs. privind mortalitatea reala a COVID-19 sunt gresite. Cele mai optimiste estimari ce le-am vazut pana acuma, din lumea medicala, le estimeaza la mai bine de dublu - 0.6%. Majoritatea estimarilor insa zic de 2%-3%.

          Exista tari cu populatie foarte mica, care au facut deja mai multe teste decat au populatie - Andorra de ex. a facut de mai bine de doua ori mai multe teste decat are populatie. Cu toate astea, chiar si la ei rata fatalitatii e de 1.1%. Asa ca si daca n-o fi de 2%-3%, mai putin de 1% slabe sanse sa fie.

          In plus, mai e o chestie. Rata fatalitatii nu e constanta peste tot, si depinde de calitatea tratamentului, de starea generala de sanatate a populatiei, de obiceiurile de viata, de calitatea vietii etc. Ceea ce face ca sansele de rata atat de redusa a fatalitatii in Romania sa fie minime. Suntem pe ultimul loc, la concurenta cu Bulgaria, la numarul de cetateni care fac sport macar 2.5 ore pe saptamana, in top 4 la fumat si baut si tot pe loc codas la consumul de sapun si de pasta de dinti. Avem si-un sistem medical sarac, cu prea putin personal. Astea toate se aduna.

          Ca sa revin la statistica pe tari. Exista si tari care au facut foarte multe teste, si unde rata fatalitatii tot e subunitara - nu foarte multe, ce-i drept. Mai toate sunt tari semnificativ mai bogate si/sau cu populatie mai sanatoasa decat Romania. Inca un argument care sprijina supozitia cum ca-n Romania rata fatalitatii e mare.
    • +7 (13 voturi)    
      Veorico (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:22)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Veorico, nu mai tu puteai gândi în halu’ ăsta
    • -2 (16 voturi)    
      s-ar putea sa fim obligati (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:33)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      daca baga chestii de genul nu intrii la teatru decat cu stampila covid sau nu te sui in avion sau nu intreii la supermarket.
      Mie de aia mi-e teama acum.
      • -3 (11 voturi)    
        Ei...ne tinem bine (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:57)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Calatorim cu masina, ne facem teatrele noastre exclusiviste (ca pesterile din timpul crestinilor prigoniti), pietele noastre. Dar sa nu-i prindem pe aia pe la noi :)
        Mai in gluma mai in serios, spre asta se tinde...vad tot mai mult informatii in directia asta.
    • -3 (11 voturi)    
      Exact (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:41)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Ei vorbesc de ruleta ruseasca de 1 la 6 cand de fapt e ruleta lumii cu 1 la 10 de mii iar pentru anumite categorii de 1 la 100000.
    • +1 (13 voturi)    
      100% covidiot (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:57)

      barc [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Next..
    • +2 (14 voturi)    
      Sansele (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:39)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      sa te infectezi cu Covid sunt de 100%.Putintica rabdare sa ai,stimabile.Sa faci o forma grava a bolii sunt de 15-20%.Si pentru ca negi aceasta mare realizare a stiintei medicale-vaccinul- ai merita ceva ca lumea...Oricum,toti astia o alergati cu limba scoasa dupa vaccin.
      ,
      • -2 (10 voturi)    
        Bullshit (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:12)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Asteapta sa ma vezi la coada la vaccin.
    • +2 (8 voturi)    
      Dar sechelele la cei cu forme usoare? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:22)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Toti au sechele, inclusiv asimptomaticii. Sechelele sunt mult mai grave decat o roseata, niste dureri musculare, sau de cap o zi jumatate.
      Dar sansele sa faci o forma usoara?
      "Sansele sa fac o forma grava de covid: 0.00x%".
      Eroare. Vezi tabelul de mai jos.

      Conform ponderi varstei tale in populatia totala.
      varsta Cazuri Cumulat Decese Cumulat
      0 - 9 2,882 1.7% 2 0%
      10 - 19 6,209 3.6% 1 0%
      20 - 29 17,823 10.3% 4 0%
      30 - 39 30,349 17.6% 29 1%
      40 - 49 36,310 21.0% 121 3%
      50 - 59 32,895 19.1% 330 9%
      60 - 69 23,637 13.7% 872 25%
      70 - 79 14,228 8.2% 1,216 35%
      80 - 99 8,310 4.8% 946 27%
      172,643 100.0% 3,521 100.0%
      Tabelul e facut in perioada
      10 noiembrie -1 decembrie 2020.
    • +2 (10 voturi)    
      Premise gresite, rationament gresit. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:45)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Sansele sa faci o forma grava de COVID-19, chiar daca esti tanar si sanatos, sunt mai mari, poate 0.1%, cu mult optimism poate 0.01%. Da' pe langa sansele sa faci o forma grava, mai tre' sa iei in considerare si sansele sa ramai cu fibroza in plamani, rinichi, ficat sau in alte organe interne, care-s mult mai mari, si nu atat de puternic dependente de varsta - poate 5%. Alea-s efecte secundare pe viata, si-ti cresc semnificativ riscul de imbolnavire pentru o gramada de boli.

      Ce-i fibroza: tesut cicatrizant format in plamani, inima, rinichi sau orice alte organe, ca urmare a unei infectii puternice, care-a provocat atata distrugere, local, incat organismul n-a putut face reparatii corecte suficient de repede. Tesutul ala e slab vascularizat si greu accesibil sistemului imunitar - pepiniera de infectii.

      Sansele de efecte secundare grave de la vaccin, pe termen lung, chiar daca necunoscute, pot fi estimate. Vaccinul nu face altceva decat sa stimuleze sistemul imunitar in acelasi fel ca virusul in sine. Doar ca nu provoaca aceleasi distrugeri ca virusul. Asa ca facand abstractie de cazuri atipice, gen alergie la vreunul din ingredientele inerte ale vaccinului, gen antibiotic adaugat pentru a preveni contaminarea cu agenti patogeni sau varii substante adaugate pentru stabilizarea vaccinului, sau erori de fabricatie care sa altereze grav compozitia, sansele de efecte secundare grave de la vaccin sunt cel mult comparabile cu cele ale bolii in sine.

      Asa ca ce pui matale in balanta e o probabilitate infima, pe varianta pesimista de poate 0.1%, de efecte secundare grave ale vaccinului, cu sanse de poate 5% de efecte secundare pe viata ale bolii.

      In plus, pe cand ajunge vaccinul disponibil pentru masa populatiei, vor fi deja mii de oameni cu peste un an de la vaccinare, pe care se pot estima efectele pe termen mai lung. Sansele de efecte secundare grave nedescoperite pe termen lung scad pe masura ce trece timpul.
      • -1 (9 voturi)    
        Domnule (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:21)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Nu pricep cum ai estimat efectele pe termen lung (?!) ale pretinselor "sechele" lasate de Covid si nu stiu nici cum ai ajuns la 5%.
        Poate ai rabdare sa ne explici putin cum ai facut si ce ai avut in vedere.
        Multumesc.
        • +5 (7 voturi)    
          De exemplu, fibroza pulomanara ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:14)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          ... e o sechela cunoscuta si raspandita a oricarei pneumonii grave, cu distrugere masiva de tesut pulmonar, indiferent de natura ei. Cam 20% dintre cei confirmati cu COVID-19 ajung la spital, si dintre astia 20% cam un sfert, adica 5% din total, ajung la terapie intensiva in cauza ca dezvolta pneumonie suficient de grava cat sa necesite ventilatie mecanica. (In alte parti de lume, nu la noi - la noi nu mai ajung paturile de la terapie intensiva, asa ca se da oxigen si pe saloane, desi ala e un risc de siguranta, cum a demonstrat incendiul de la Piatra Neamt.)

          Sansele sa scapi fara fibroza dupa o pneumonie care necesita intubatie sunt mici. Chiar daca nu in toate cazurile fibroza ajunge atat de grava incat sa-ti afecteze grav functionarea plamanilor, in majoritatea cazurilor creste riscul de infectii ulterioare, prin mecanismul pe care l-am explicat. In cazurile mai grave, cand zonele afectate din plamani sunt mai mari - alea care provoaca suferinta cronica si necesita ingrijire medicala permanenta, faptul ca tesutul cicatrizant e semnificativ mai putin elastic decat plamanul sanatos afecteaza respiratia - minerii va pot povesti mai multe, fibroza cauzata de inhalarea de praf e comuna.

          Fibroza nu afecteaza insa doar plamanii. Acolo e comuna ca urmare a pneumoniilor grave. Tesut fibros e insa periculos si-n inima, si-n rinichi, si-n ficat, pentru ca peste tot afecteaza buna functionare a organului respectiv. Si partea nasoala e ca nu exista tratament. Odata ce-ai facut un nod cicatrizant in vreun organ intern, ala sta acolo pana mori. Adica chiar daca mare parte din sechele dispar, daca COVID-19 te-a dus la terapie intensiva, sansele sa scapi complet neparlit pe termen lung sunt minime. Ba chiar medici din varii tari de pe glob au constatat zone mici de fibroza si-n plamanii multor asimptomatici.

          Efectele secundare despre care se stie ca dureaza mult sunt mai multe. Despre fibroza insa se stie de la alte boli ca e permanenta.
          • 0 (4 voturi)    
            Multumesc pentru explicatie (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:36)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            Deci dumneata presupui ca 5% fac o pneumonie grava. Nu stim cati dintre ei o sa faca o fibroza foarte grava, asa ca-i trecem pe toti la fibroze cu urmari grave. Interesant.

            Nu am nicio tangenta cu pregatirea medicala, asa ca nu stiam asta. Obiceiul meu e sa nu-mi dau cu parerea unde nu ma pricep, multumesc frumos pentru explicatie.
            • +1 (3 voturi)    
              Eu nu presupun (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:28)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              Ca cam 5% fac pneumonie grava e statistica medicala care nu s-a prea schimbat de la vremea de cand avea epidemia doar cateva luni in China.

              Fibroza, cu varii grade de gravitate, e tipica pentru toate pneumoniile grave. Zic medicii, cel putin. Acuma, ce sa zic, daca stiti dvs. mai bine ca medicii ...
              • -2 (2 voturi)    
                Nu ati urmarit rationamentul pana la capat (Joi, 3 decembrie 2020, 10:05)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

                Sau incercati s-o scaldati. Spuneti ca toti cei care fac pneumonie grava fac si o fibroza foarte grava, desi mai sus spuneti altceva.
                Daca sunteti medic, atunci puteti sa-mi reprosati ca am opinii deplasate, daca nu, atunci nu prea puteti vorbi in numele lor, asa este?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e simple math, (Miercuri, 2 decembrie 2020, 23:10)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      este " pure imbecility". Eu zic ca totdeuna e mai bine sa inveti sa gandesti, decat sa nu inveti o limba straina...
  • +1 (29 voturi)    
    . (Miercuri, 2 decembrie 2020, 8:55)

    g01an [utilizator]

    d-asta raman de parere ca vaccinul de la oxford este cea mai buna varianta - din cauza efectelor pe termen mediu si lung. practic este testat deja pe termen lung pentru ca a fost dezvoltat pentru o tulpina inrudita si schimbarile necesare pentru covid-19 sunt prea mici pentru a pune probleme. cata vreme isi dovedeste eficienta pe termen scurt, stim ca nu va avea efecte negative pe termen lung.

    altfel efectele secundare par nesemnificative, destul de similare cu alte vaccinuri pentru boli infectioase. organismul detecteaza ceva ca o infectie si raspunde agresiv - exact ceea ce ne dorim.
    • +9 (15 voturi)    
      esti in eroare amice (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:19)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      - "practic este testat deja pe termen lung pentru ca a fost dezvoltat pentru o tulpina inrudita si schimbarile necesare pentru covid-19 sunt prea mici pentru a pune probleme" total gresit! diferentele pentru glicoproteina spike intre sars si sars2 sunt semnificative. chiar foarte mari. gp spike de la sars2 are niste trickuri in plus foarte eficiente. probabil ca nu intelegi nimic din acest domeniu si din acest motiv tragi concluzii total gresite. in plus ... vezi ca si tehnologia pe baza de mRNA a fost testata de ani buni pe coronavirusuri, deci, dupa rationamentul tau, ar trebui sa fie la fel de sigura ca si cea bazata pe proteine recombinante, cum e cazul astrazeneca ;)
      • -1 (3 voturi)    
        . (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:07)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        aberezi cu prisosinta. lucrarea celor de la oxford te contrazice:
        https://www.research.ox.ac.uk/Article/2020-07-19-the-oxford-covid-19-vaccine

        aparent fix exteriorul (corona, cea care depinde de proteina spike) este partea compatibila si motivul pentru care vaccinul poate fi adaptat cu usurinta, le ofera punctul de plecare cel putin - dar eu nu vorbeam de diferentele intre familiile de virusi, ci intre vaccinurile finale (vectorii virali care difera foarte putin).

        desigur, cerintele pentru testarea eficacitatii nu scad, chiar daca teoretic ar trebui sa fie mai simplu asa. trebuie dovedit ca vaccinul este eficient impotriva COVID-19, dar daca este, probabilitatea de efecte pe termen lung este deja validata prin derivarea unui vaccin dintr-un proces matur de testare care a produs rezultate bune pe multi ani de zile.
    • +1 (7 voturi)    
      Termen lung?! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:01)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Ce crezi ca inseamna termen lung?! 2-3 luni?!
      • +2 (4 voturi)    
        5 ani plus... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:47)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        vaccinul pentru MERS din care a fost modificat vaccinul pentru COVID-19 a fost testat acum aproximativ un deceniu pe zeci de mii de oameni si daca ar fi existat probleme in timp ar fi fost cunoscute pana acum.
  • +30 (48 voturi)    
    Titlul vostru e cam de fake news (Miercuri, 2 decembrie 2020, 8:56)

    gugurila [utilizator]

    ... nu credeti?

    La orice vaccin sunt sanse sa te inrosesti si sa te umfli la locul injectiei.
    • +14 (18 voturi)    
      - (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:33)

      andrei9999 [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      de click bait da, de fake news nici pe departe
  • -24 (62 voturi)    
    Stiinta - vai de mama ei (Miercuri, 2 decembrie 2020, 8:58)

    idealogul [utilizator]

    Cat de penibila poate fi "STIINTA" in zilele noastre.
    "Slaoui a spus că acum cunoaștem efectele pe termen scurt și pe cele pe termen mediu ale inoculării" - citat dintr-un SAVANT.
    Ce insemana temen lung? O saptamana. Testele preliminare tocmai s-au incheiat. Cum poate sti efectele pe termen lung?
    Curios este ca acesta recunoaste ca 15% (enorm) au diverse efecte secundare pe termen scurt. Asta avand in vedere ca provaccinistii in general recunosc procente de genul 0,00001%.
    Daca 15% vor avea efecte secundare si pe termen lung si foarte lung atunci stiintific si matematic vorbind este mult mai sigur sa te risti cu Covidul decat cu vacccinul.
    • +15 (25 voturi)    
      ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:12)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Aiurezi maxim, cine a zis 0,000001% la alte vaccinuri?
      Roseata la locul vaccinarii e cunoscuta, la fel si usoara stare febrila, inclusiv dupa vaccinul TBC, super testat de ani de zile si din nefericire inca esential in Romania de azi. Ca nu fac multi, e altceva.
    • +15 (27 voturi)    
      - (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:33)

      andrei9999 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      tu mai degraba ai risca sa iei virusul si sa faci o forma medie spre grava, cu efectele care sunt deja cunoscute, decat un pic de roseata si durere in zona injectiei? ti se pare comparabil?
    • +19 (35 voturi)    
      Nu prea ai fost la scoala mosule. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:37)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Scopul vaccinului este sa oprim virusul prin interzicerea gazdelor. In clipa când 70 % dintre populație este vaccinata virusul nu se mai transmite și se usucă și moare. Ai mai auzit de poliomielita sau varicela? Vaccin. Dar nu prea înțelegi altceva decât vezi la latrina 3.
      • -5 (13 voturi)    
        =)) (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:24)

        andr1stE [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        se usuca si moare? =)))) baaaaa cum ati prins frate varsta asta? cum aveti ba habar sa deschideti lidu si sa tastati?
        • +7 (11 voturi)    
          Ma scuzi ca folosesc (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:57)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui andr1stE

          Hiperbole și alte chestii care te depășesc. Dupa părerea ta "bă" , ce s-a intamplat cu poliomielita sau varicela? Au explodat? și-au făcut seppuku ?
      • -6 (12 voturi)    
        De acum en zapaciti cu asta (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:00)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Pana acum ca nu avem decat sa murim, sa ne infectam sa.... Acum o dati pe asta ca de fapt va punem pe voi in pericol. 30% e ok, sper sa fiu printre ei si sa nu ma oblige cineva sa il fac chiar acum.
        • +6 (12 voturi)    
          Cate clase ai mosule? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:24)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          Daca ai mai mult de 4 trebuie sa te duci sa-ti dea banii înapoi ca te-au înșelat. Postul tău este neinteligibil.
          • -3 (7 voturi)    
            Probabil ca tu nu ai prea multe (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:11)

            Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

            Motiv pentru care ai nevoie de explicatii suplimentare.
    • +17 (35 voturi)    
      cam cate puncte ai atins? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:48)

      AM1981 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Pe scurt, cele șase puncte principale din manualul negativistului sunt (adaptate la vaccinare):

      1. Îndoiți-vă de știință, și de oamenii de știința.
      2. Întrebați de motivele și integritatea oamenilor de știință.
      3. Axați-va pe dezacordurile din rândul oamenilor de știință și lansează idei ca adevăruri.
      4. Exagerați răul potential
      5. Apel la libertatea personală
      6. Respinge orice ca o filosofie cheie.
      • -5 (23 voturi)    
        In oglinda (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:22)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

        1) apeleaza la "consensul" stiintific
        2) nu pune la indoiala nimic din ce afirma mass media
        3) ataca preopinentul
        4) exagereaza raul potential (interesant, nu?!)
        5) sustine interesul grupului in detrimentul intereselor individului
        6) obliga preopinentul sa accepte orice in numele credintei grupului din care faci parte

        Sa fim intelesi: este dreptul individului sa accepte sau nu un vaccin, individul e singurul capabil sa aleaga intre bine si rau pe raspunderea lui.

        Vaccinarea nu trebuie sa fie obligatorie, iar prioritate la vaccinare trebuie sa aiba cetatenii din grupele de risc (pe baza voluntara).
        Ati sustinut 1) detentia in spitale insalubre fara nicio baza si fara niciun rezultat (din pura prostie si, cred eu, din ticalosia pe care ti-o da frica), 2) sustineti purtarea mastii pe strada, in aer liber, cand nu exista nicio baza stiintifica nici macar pentru purtarea ei in interior si acum 3) sustineti vaccinarea obligatorie desi: 3.1) nu exista si nu vor exista destule doze de vaccin, 3.2) nu exista un orizont de timp acceptabil pentru vaccinarea a 6-7 miliarde de oameni 3), 3.3 efectele si riscurile Covid sunt cunoscute, efectele si riscurile unui vaccin nu sunt cunoscute.

        E dreptul dumneavoastra sa va vaccinati si e dreptul dumneavoastra sa alegeti sa nu va vaccinati. Cantariti riscurile si alegeti pentru dumneavoastra, nu pentru ceilalti, bine?
        • +3 (13 voturi)    
          Am dreptul sa trag la intamplare in aer (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:54)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Si ai dreptul sa te pitesti , nu ?
          Am dreptul sa put in autobuz si ai dreptul sa cobori daca nu-ti place , nu ?


          Ehei , e greu cu civilizatia asta ...
          • -2 (10 voturi)    
            Nu pricep ce spuneti?! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:59)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui gamma

            Nu are logica. Daca esti vaccinat, nu-ti pasa daca unul de langa tine nu e vaccinat, e complet irelevant. Daca oamenii din grupele de risc se vor vaccina, iar dintre ceilalti cei mai multi vor alege sa se vaccineze, ce treaba am eu sau dumneata cu cei care nu se vaccineaza? Despre ce vorbim? Ce problema am/aveti/avem cu ei?

            Admit partea cu igiena personala si legatura ei cu civilizatia, aici aveti dreptate si mi-ar placea sa gandeasca mai multa lume ca dumneavoastra.
            • +2 (4 voturi)    
              Mai mai (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:18)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              Dupa ce ai umblat cu imunitatea de turma in gura o vara intreaga ai uitat complet ce reprezinta conceptul ?!!!
              • +1 (3 voturi)    
                Asta nu-i un raspuns, e o eschiva (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:51)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                Raspune-mi la intrebare: ce treaba ai tu cu aia care (spun ei) nu vor sa se vaccineze?
                Hotarasti dumneata care e turma si cine face parte din ea sau te vaccinezi si-ti vezi de treaba? Ce nelinisti ai daca esti vaccinat?
        • +8 (14 voturi)    
          Corect (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:02)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Aveți dreptul sa nu va vaccinați. Dar daca faceți asta când va duce la spital le ziceți la doctori ca nu vreri sa fiți intubați, ca nu aveți nevoie de medicamente speciale ca e doar o răceala și ca tu ești mai deștepte decât ei. Da. Ca asa e corect. Toti poparii se dădeau cu dzeu nu îmbolnăvește ,vindeca si ca nu exista covid, dar când s-au îmbolnăvit i-au dus cu elicopterul la spitale sa-i intubeze.
          • -4 (12 voturi)    
            Nu ne intelegem (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:53)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

            1) Nu am afirmat ca n-o sa ma vaccinez
            2) Am si astazi dreptul sa refuz o procedura medicala (cum ar fi intubarea) pe propria raspundere
            3) Drepturile nu sunt conditionate intre ele, pot refuza vaccinul si pot accepta intubarea sau invers. Este exclus sa hotarasti dumneata pentru mine
            4) Asiguram tratamente medicale gratuite pentru marii ciminali din penitenciare, cum sa refuzam tratamentul unuia care refuza un vaccin? Aveti idee cum sa facem asta?
            Repet: alegerea e individuala, raspunderea e la fel. NU alegem pentru ceilalti.
            Puteti avea o opinie despre vaccin sau necesitatea lui, nu puteti sili pe nimeni sa o impartaseasca, asa cum nici eu nu pot.
            Nu stiu ce-i complicat?!
            • -1 (1 vot)    
              nu e complicat deloc (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:44)

              mariokempess [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              problema este cand incerci sa explici unor imbecili chestii firesti!
      • +4 (16 voturi)    
        Felicitari! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:35)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

        In sfarsit un comentariu la obiect. Papitoiul numit "idealogul", precum si altii de teapa lui, nu au treaba cu argumentele.

        Ei doar arunca idei cu care sa atace stiinta si sa inoculeze frica in cei care au incredere in ea. Si, la fel cum bine ai punctat, foloseste un manual de manipulare bine pus la punct.

        Din pacate, cu sprijinul major al bisericii, astfel de papitoi incep sa aiba tot mai mult succes in ceea ce-si propun...
      • -7 (15 voturi)    
        manualul celui pro vaccin (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:39)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

        vaccinati-va ca altfel ne imbolnaviti
        Pai daca dv v-ati facut vaccinul de ce va mai speriati ? Daca vaccinul ala chiar functioneaza atunci nu exista motiv de sperietura sau istericale. Cine vrea sa fie safe il ia cine nu vrea nu il ia. Nu vad unde e problema.
        Doar daca nu aveti incredere in vaccin sau nu intelegeti ce inseamna vaccinare ... eh atunci e alta problema ...
        • +5 (9 voturi)    
          Iti platesti tu spitalizarea? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:58)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          Daca nu il faci si ajungi la ATI? Atunci eu sunt de acord cu tine
        • +7 (11 voturi)    
          Nu stim perioada in care da protectie vaccinul. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:29)

          danduta [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          D-aia cei "pro vaccin" insista sa se vaccineze cat mai multi, ca imbinand cu "efectul de turma", sa avem posibilitatea de a reveni la o viata normala, ca inainte.
          S-ar purea sa fim nevoiti sa ne vaccinam periodic, ca la gripa!...
          Si atunci, "efecte adverse" ca roseata si durerea de o zi jumatate sunt apa de ploaie.
          Orice medicament are efecte adverse.
          Cititi prospectul la aspirina, paracetamol, la ce vreti. Producatorii sunt obligati sa le scrie, ca altfel nu primesc licenta de productie si vanzare.
          Cartofii, banalii cartofi au efecte adverse, chiar mari, asupra diabeticilor.
          Painea are efecte adverse asupra celor cu intoleranta la gluten si asupra diabeticilor, ce sa mai vorbim.
          Alunele pot fi mortale pentru cei cu alergie la ele.
          Si atunci, cum poti sa fii atat de obtuz sa pretinzi ca un vaccin sa nu te doara, sau inroseasca, la locul injectiei (atentie, numai la 15%) si sa ceri sa stii efectele pe termen lung, cand acesta a fost facut intr-un an, iar termenul lung include notiunea de mai multi ani (timpul curgand liniar, nu cu bucle, sau intoarceri)?!
    • +19 (31 voturi)    
      ai citit in viata ta un prospect (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      la orice medicament?
      chiar si la un kkt de ceai?!

      te apuca dracii si ai impresia ca o sa mori...
      pe practic toate ceaiurile scrie "nerecomandat gravidelor" da ... ceauri DIN PLANTE!
      pe majoritatea medicamentelor scriu efectele astea secundare...

      dar na ...e mai simplu sa ne alarmam decat sa gandim!
  • -14 (26 voturi)    
    Ramanem (Miercuri, 2 decembrie 2020, 9:51)

    Harald2 [utilizator]

    in asteptarea unui vaccin european, care sa respecte normele de siguranta europene si mai ales sa ne asiguram ca sunt respectate.

    Pfizer este o companie mult prea controversata ca sa ne incredem in succesul unui vaccin dezvoltat pe repede inainte.

    E important sa facem distrinctia intre marketing si stiinta, mai ales cand in balanta sunt vietile atator oameni!
    • +12 (24 voturi)    
      Ramai tu. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:15)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Noi ne riscam.
      • -4 (16 voturi)    
        care voi? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:26)

        andr1stE [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        care voi? reprezinti sindcatul de la otelu rosu? care voi? vorbeste in numele tau - un anonim si nimic mai mult.
        • +3 (13 voturi)    
          Noi astia care avem (Miercuri, 2 decembrie 2020, 13:27)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui andr1stE

          Mult mai multe clase decât trenul. Tu ești persoana public? Ești cumva Ciolacu ? Ca vorbești ca el.
          • 0 (4 voturi)    
            Daca aveai mai multe clase decat trenul ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:29)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

            ... puneai si matale mana sa te informezi ca vaccinul care va fi comercializat de Pfizer a fost dezvoltat de o firma germana, ca EMA (Agentia Europeana pentru Medicamente) nu preia fara sa digere aprobari sau studii clinice facute-n alte parti, ca Pfizer si-a testat vaccinul si in Europa, ca Pfizer e o firma multinationala la origine pe jumatate germana si ca vaccinul a fost dezvoltat pe repede inainte prin reducerea la maxim a timpilor de asteptare cauzati de birocratie si suprapunerea partiala a studiilor clinice cu riscurile corespunzatoare pentru voluntarii implicati, da' fara rabat de la rigurozitatea stiintifica in evaluarea rezultatelor testelor.

            Asa ca nu. Daca chiar ai mult mai multe clase decat trenu', au fost toate de ciclu primar, cu multe repetitii.
    • +10 (10 voturi)    
      lol (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:03)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Vaccinul Pfizer e de fapt creat de BioNTech, firma germana.
      Pfizer e doar cu banii si distributia.
    • +7 (9 voturi)    
      Pfizer (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:43)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Harald2

      Este o firma de productie. Nu ei au facut acest vaccin. Vaccinul a fost facut de BioNTech, de niste oameni care au experienta in domeniu. Si sunt europeni (ok, turci emigrati in Germania).
      Pfizer se ocupa cu producerea la scara larga si cu distributia lui.

      E important sa faci distinctia intre productia in masa/logistica si cercetare/dezvoltare inainte de a-ti expune parerile despre norme de siguranta si altele.
  • -7 (15 voturi)    
    Stiinta - reply (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:30)

    idealogul [utilizator]

    Poate nu m-am exprimat clar.
    1) 15% e destul de mult ca si efecte secundare pe termen scurt
    2) "SAVANTUL" a fost prins cu minciuna cum ca nu ar fi efecte pe termen lung - vaccinul nu a fost testat pe termen lung deci a mintit. Eu personal nu am incredere in miciunosi care vor sa imi faca bine cu forta.
    3) Daca a mintit o data poate sa minta si de mai multe ori
    4) Din cele anterioare putem deduce ca avem 15% victime cu efecte secundare pe termen lung care nu vor fi doar o simpla roseata pe brat. Raman la gripa numit Covid.
    5) Poate ca nu stiti dar operatiunea Warp Speed include armata. Armata care veni cu mitralierele si va face vaccin mai mult sau mai putin de buna voie. Toata experienta mea personala imi spune ca lucrurile bune nu se fac cu forta. Daca voua vi se fac zilnic lucruri bune impotriva vointei voastre va invidiez (sau nu).
    6) Ciudat e ca acest site e plin de mega-sceptici cand vine vorba de Biblie si in acelasi timp mega-creduli cand vorbeste orice sarlatan rau intenionat care pretinde sau are doctorat. Faucii fiind un exemplu clar - persoana care a anunt in 2017 ca urmeaza o pandemie, s-a imbogatit de pe urma Redemsivirului si arunca ca un fals profet interdictii care se bat cap in cap.
    • +5 (11 voturi)    
      Citezi din manualul KGB-istului, omitand! (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:36)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      "Slaoui a spus că acum cunoaștem efectele pe termen scurt și pe cele pe termen mediu ale inoculării, dar nu și pe cele pe o perioadă foarte lungă."
      Ca la radio Erevan, numai ca nu a dat, a luat, si nu era autoturism, era bicicleta, si nu a zis, a auzit...
  • -3 (15 voturi)    
    Astept vaccin cu virus atenuat - sunt antivaxer?? (Miercuri, 2 decembrie 2020, 10:43)

    RDU2 [utilizator]

    Daca eu nu vreau sa incerc inainte de a afla mai multe detalii despre efectele pe termen lung al unui vaccin inovator gen Pfizer sau Moderna (de tip mARN) si vreau sa astept autorizarea si punerea in piata a unui vaccin cu virus atenuat gen Oxford (similar cu cel antigripal pe care il fac in fiecare an), inseamna ca sunt anti-vaxer, ca nu imi pasa ca ii pot infecta pe ceilalti, ca sunt inconstient legat de riscul de infectare cu Covid?
    Citind comentariile si ingrijorarile oamenilor, marea majoritate sunt sceptici la vaccin tip mARN, nu la vaccin in general. Ce e rau in a analiza si alege ce e mai putin riscant pt propriul corp? Fiecare decide cum doreste pentru el.
    Da, stiu, in cazul pandemiei trebuie sa faci ce e bine si pentru cel de langa tine - dar daca vaccinul Pfizer sau Moderna sunt asa eficiente si nu mai transmit virusul mai departe de la cel vaccinat, care e problema ca unii vor astepta alt tip de vaccin?
    Nu am avut niciodata nicio reactie adversa la vaccinul antigripal "clasic", nici macar acea roseata locala, sa nu mai vorbim de dureri musculare, febra etc. Si il fac in fiecare an de peste 10 ani, si eu si familia.
    Efectele secundare pe termen scurt si mediu descrise mai sus pt vaccinul Pfizer sunt mai rele si mai de durata decat simptomele avute de aproape toti cunoscutii mei care au facut Covid. Prefer sa astept vaccinul cu virus atenuat. E si mai ieftin, si mai usor de transportat si administrat, pot sa mi-l cumpar singur sa il fac in orice cabinet medical, nu depind de guvern si de planul lor de vaccinare "gratuita".
    • -3 (11 voturi)    
      Imi raspund singur... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 12:49)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

      Dupa cate minusuri mi-am luat, se pare ca sunt considerat anti-vaxer daca nu sar imediat pe Pfizer sau Moderna si astept sa fac vaccinul clasic cu virus atenuat.
      Fratilor, se pare ca numai parerea voastra conteaza, ceilalti nu au niciun drept in fata voastra.
      Nu am zis ca nu ma vaccinez anti-covid! Am zis doar ca vreau sa aleg cu ce tehnologie prefer sa ma vaccinez.
      As aprecia ceva comentarii din partea celor care mi-au dat minus, sa inteleg si eu cu ce am gresit!
      • -1 (5 voturi)    
        Si sunt insistent... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:39)

        RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

        ... voi continua sa imi raspund singur atata timp cat am minus la voturi fara sa primesc niciun comentariu concret.
        Daca scriu tampenii, de ce nu ma contraziceti? Discutiile in contradictoriu nasc idei si genereaza progres! Vot negativ fara feedback inseamna fix 0 evolutie.
        • +2 (2 voturi)    
          Eu nu ti-am dat minus (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:28)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

          Da nici plus . E ok sa lasi pe altii sa testeze chestiile noi , mai toata lumea stie povestea "adoptatorilor timpurii " nici eu nu sunt unul din ei . In alta ordine as vrea sa fac o analogie , poti speria niste idivizi aratandu-le o maimuta lovind cu ciocanul o bomba care explodeaza si in acelasi timp sa nu iti fie deloc frica lovind cu ciocanul o nicovala de 10k ori . Doctorii fac diferenta intre ce stie maimuta si ce stie omul . Chestii ce se pot intampla in capul omului de rand (in cazul nostru povesti asociate mai ales bioacumularilor ) nu au cum sa aiba loc .
    • 0 (6 voturi)    
      Ti-am dat si io minus (Miercuri, 2 decembrie 2020, 15:32)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

      Am deliberat cu mine insumi, da' cre' ca meriti totusi minusurile.

      Anume, asteptarea matale, desi nu esti medic, pune sub semnul intrebarii calificarea medicilor, si increderea pe care putem sa le-o acordam, nu la nivel individual, ci ca breasla. Aia mie nu mi se pare OK.
      • -1 (5 voturi)    
        Ete fleosc (Miercuri, 2 decembrie 2020, 16:25)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Ca si cum calificarea medicilor este exceptionala in toate cazurile si increderea in ei trebuie sa fie absoluta.
        Hai sa ramanem seriosi.
        • -1 (3 voturi)    
          Ce-am scris io si ce pricep unii ... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 22:30)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Sa ma citez pe mine insumi, poate-poate va indurati sa si pricepeti, nu doar sa cititi - cu sublinieri, sa va fie citirea mai usoara: "pune sub semnul intrebarii calificarea medicilor, si increderea pe care putem sa le-o acordam, NU LA NIVEL INDIVIDUAL, CI CA BREASLA."
      • 0 (0 voturi)    
        Increderea in medici (Joi, 3 decembrie 2020, 12:03)

        RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Nu prea are sens ce spui @Eu the first legat de increderea in medici. Nu am spus ca nu am incredere in vaccin/sistemul medical/medici, doar ca vreau sa pot alege varianta cea mai buna.
        Aduc cateva argumente:
        1. Daca toate variantele de vaccin care vor iesi in piata se dovedesc ca au aceeasi eficienta, dar unul e mult mai ieftin, usor de administrat, transportat, etc. nu este corect sa il alegem pe acela, chiar daca intarzie 1-2 luni? Cine suporta toate costurile extra ale unui vaccin mult mai scump care are singurul avantaj (repet, in cazul in care se dovedeste ca toate au aceeasi eficienta, sau similara) ca e primul pus la vanzare?
        2. De ce sunt multi medici care inca nu sunt convinsi sa se vaccineze si asteapta si ei restul de alternative?

        Repet, ma voi vaccina pentru ca am incredere in sistemul medical si in medici si in industria farma, dar nu accept orbeste primul produs aruncat in piata doar pentru ca cineva a fost mai rapid in a da pe repede inainte procedurile standard de testare.
  • +9 (17 voturi)    
    1-2-3, nu vă supărați pe ei.. (Miercuri, 2 decembrie 2020, 11:39)

    mgexpert [utilizator]

    1º - roșeață și durere apar și dacă ți-a intrat o așchie, un spin sau te pișcă vreun țânțar(să nu-l facem așadar armăsar..)
    2º - febră, frisoane, dureri musculare, ai la orice răceală de sezon, sau dacă exagerezi la sală.
    3º - dureri de cap avem zi de zi, când vedem câtă credulitate, ignoranță, imbecilitate, ticăloșie și hoție este în jur..
  • +1 (5 voturi)    
    N-ar avea de ce să fie probleme... (Miercuri, 2 decembrie 2020, 14:56)

    Gabu [utilizator]

    ...dacă nu trăiești mult!