Coronavirus: Papa Francisc a anulat tradiţionalul pelerinaj de 8 decembrie

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2020, 0:59 Actualitate | Coronavirus


Papa Francisc
Foto: Captura YouTube
Papa Francisc a anulat tradiţionalul act de veneraţie care avea loc pe 8 decembrie din centrul istoric al Romei, din cauza pandemiei.

„Pe 8 decembrie, Sfântul Părinte Francisc va săvârși un act de devoțiune în privat, încredințând Fecioarei Maria orașul Roma, locuitorii acestuia și pe numeroșii bolnavi din orice parte a lumii. Decizia de a nu merge în după-amiaza zilei de 8 decembrie în Piazza di Spagna pentru tradiționalul act de venerație la Neprihănita se datorează situației actuale de urgență sanitară, fiind luată cu scopul de a evita orice risc de infectare provocat de formarea unor grupuri de oameni”, a anunțat directorul Biroului de Presă al Sfântului Scaun, Matteo Bruni, citat de ANSA, scrie Mediafax.

Suveranii Pontifi efectuează în fiecare an un scurt pelerinaj la imaginea Fecioarei Maria din Piazza di Spagna, în centrul istoric al Romei, pentru a-i încredința Maicii Domnului orașul, locuitorii și speranțele viitorului. Traseul pe care Papa îl parcurge între Cetatea Vaticanului și Piazza di Spagna este flancat de o mulțime de persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2092 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Papa Francisc (Marţi, 1 decembrie 2020, 1:11)

    fat.cat [utilizator]

    Versus Preafericitul Daniel & Co.
    Absolutely no comment.
  • +4 (4 voturi)    
    pe riscul tau (Marţi, 1 decembrie 2020, 1:56)

    BlueX [utilizator]

    ALOOO PAPA ... vezi ca te iau la ochi preLUMINATIi si preapupaciosii de icoane astia ordodoXCHSI cu tot cu alaiu lor .. cum poti mama sa faci asa ceva ? .. adica sa se ia lumea crestina dupa tine sa nu mai pupe ei sfintele icoane ca sa dea bine la al de sus cand or da ochii cu el ???

    vai davai..si-a bagat necuratu coada
  • +5 (5 voturi)    
    Cine are creier si bun simt,........ (Marţi, 1 decembrie 2020, 6:06)

    gigiN [utilizator]

    .......asa procedeaza,cine nu se inchina decat la bani,precum BOR,ii pune pe "stupid people" sa se inchine la moaste !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Uite ca la case mai mari se poate. (Marţi, 1 decembrie 2020, 7:57)

    persuasiv [utilizator]

    si fara circ.
  • +4 (4 voturi)    
    eh, se poate??? (Marţi, 1 decembrie 2020, 8:17)

    ..13 [utilizator]

    Si fara pelerinaj daca intelepciune este.
  • +4 (4 voturi)    
    Ha, ha, ha ce faza (Marţi, 1 decembrie 2020, 8:57)

    feroviarul123 [utilizator]

    se pare ca la catolici exista totuși covid. Dupa ce i-a bulit bine de tot s-or fi convins ca e adevărat si ca d-zeu nu te protejeaza.
  • -2 (4 voturi)    
    Sfantul Teodosie (Marţi, 1 decembrie 2020, 10:34)

    Cugetator [utilizator]

    Italia si Vaticanul tanjesc dupa Teodosie si de ciuda ca Sfantul Andrei a crestinat Romania, mult inainte de aparitia ei si la vreo 600 de ani dupa aceea a intemeiat si Kievul. Dar Roma nu a avut norocul asta si nici pe acest minunat Teodosie nu-l are !