DSP Ilfov: Eroare la calculul incidenței cazurilor de COVID în județ - 6,89 la mia de locuitori, nu 3,41

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:33 Actualitate | Coronavirus


Testare RT-PCR
Foto: Hotnews
Direcţia de Sănătate Publică Ilfov precizează că incidenţa cazurilor de infectare cu virusul SARS-CoV-2 în judeţ este de 6,89 de cazuri la 1.000 de locuitori, și nu de 3,41 cum a fost anunțată duminică de Grupul de Comunicare Strategică.

„Ca urmare a constatării scăderii incidenţei din judeţul Ilfov, în data de 29.11.2020 a fost efectuată o verificare a datelor introduse în baza DSP Ilfov şi utilizate la calculul incidenţei zilnice. În urma verificării efectuate s-a constatat existenţa unei erori în programul informatic utilizat la calculul incidenţei, eroare care a fost remediată în cursul zilei. După recalcularea datelor se constată că incidenţa la nivelul judeţului Ilfov este de 6,89 cazuri la 1.000 de locuitori”, se arată într-un comunicat de presă difuzat duminică seară de DSP Ilfov și citat de Agerpres.

În informarea de duminică a Grupului de Comunicare Strategică, judeţul Ilfov apărea cu o incidenţă a cazurilor de infectare cu noul coronavirus de 3,41 cazuri la 1.000 de locuitori.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3280 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    idiotii (Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:43)

    vodatepes [utilizator]

    Idiotii daca asculta de ordinele de la Cotroceni
    • +2 (4 voturi)    
      O fi ordinu`dar idioti sunt pusi de PSD pe functii (Duminică, 29 noiembrie 2020, 21:07)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Si prea multi si prea incompetenti si prea bine platiti!
      • -1 (1 vot)    
        Pai nu se lauda Sica (Luni, 30 noiembrie 2020, 7:03)

        mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        ca a depesedizat toate institutiile, asa cum a facut-o la compania de apa tg mures unde a dat afara un profesionist pt a pune un sponsor al pnl-ului care nu avea nici o pregatire in domeniul apelor ?
        • +1 (1 vot)    
          Nu, nu s-a laudat (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:20)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

          A tacut precum dansul in cucuruz. Nici presa nu l-a "presat"
  • -4 (6 voturi)    
    rata infectare (Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:57)

    atc [utilizator]

    Atentie, sa nu ajungeti la o rata cu "minus" pe 6.12.2001!
  • +1 (3 voturi)    
    tocmai ma bucuram si eu! (Duminică, 29 noiembrie 2020, 20:52)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ba idiotilor, ne-ati carantinat , avem si noi sperante sa scapam de caralii care ne pandesc sa vada daca avem declaratii, si zbang ati gresit calculele!
    Nu cumva le-ati gresit si cand ne-ati bagat in carantina?
  • +1 (1 vot)    
    Oare nu cumva acel "sistem informatic" (Duminică, 29 noiembrie 2020, 22:10)

    Milka Man [utilizator]

    e de fapt un simplu fisier Excel in care un functionar "competent" introduce datele venite pe fax? Intreb si eu...Intreb si eu. Nu de alta, dar imi este foarte greu sa cred ca statul roman foloseste "sisteme informatice". Ca nu mai e cine sa ia spaga in absenta lui Sebastian Ghita. Oare mai are rost sa vorbim de formulele de calcul extrem de indoielnice?
  • -1 (1 vot)    
    Sistemul informatic (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:35)

    Ibit [utilizator]

    Utilizat de DSP are aceiasi origine cu sistemul de numarare a voturilor utilizat de STS ?