Actorul Victor Rebengiuc dezvăluie că a avut Covid-19: Nu am avut manifestări ale bolii, am stat două săptămâni cuminte în casă şi am urmat un tratament

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:00 Actualitate | Coronavirus


Victor Rebengiuc
Foto: Captura Digi 24
Actorul Victor Rebengiuc afirmă că a avut Covid-19, a trecut prin boală fără a avea nevoie de internare şi a stat acasă, urmând un tratament. Actorul în vârstă de 87 de ani, care s-a declarat un adept al respectării regulilor de protecţie, a povestit la Digi 24 că nu ştie cum s-a infectat, relatează News.ro.

„Nu am avut manifestări ale bolii, am stat două săptămâni cuminte, în casă, închis, şi am urmat un tratament care mi-a fost prescris şi gata”, a povestit Victor Rebengiuc, duminică după amiază, într-o intervenţie la Digi 24.

„Nu ştiu cum s-a putut întâmpla chestia asta”, a adăugat actorul, povestind că a purtat mască, nu simte nicio dificultate atunci când poartă masca de protecţie şi că este adeptul respectării regulilor de prevenire a răspândirii bolii.

Întrebat ce a învăţat de pe urma acestei experienţe, artistul a răspuns: „Să mai stau pe acasă, să nu plec în lume, în pieţe aglomerate şi metrouri”.

Victor Rebengiuc declara în luna mai, pentru News.ro, că pandemia şi perioada de izolare nu reprezintă o problemă. „Nu reprezintă o problemă această perioadă. Am altele pe cap. Mai citesc, mai fac câte o chestie nouă, nu stau spânzurat în casă. Mai merg la policlinică. Nu sunt impacientat de perioada asta de stare urgenţă. Nu mă supăr că stau în casă. Îmi place”, a declarat el pentru News.ro. „Fiecare îşi petrece timpul cum poate şi cu ce îl interesează”, adăuga el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11138 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Mai avem și valori în țara asta! (Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Bravo, iată un actor inteligent și talentat!
  • -17 (33 voturi)    
    A purtat masca si degeaba, a luat COVID (Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:10)

    Gryphus [utilizator]

    dar ca majoritatea desi a luat covid, nu a simtit nimic

    o raceala o simti dar COVID nu - motivul e necunoscut
    • +8 (18 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:35)

      [anonim] i-a raspuns lui Gryphus

      • +4 (6 voturi)    
        Bullshit (Duminică, 29 noiembrie 2020, 22:14)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui

        Iar citesc comentarii de tipul "se stie ca", "e de notorietate ca", "expertii spun".
        Pure and utter bullshit.
    • +5 (7 voturi)    
      Inteligența te ajută . (Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dacă intri în panică și cauți ajutor,în situația actuală,riști să nimerești într-un focar,de unde să nu mai ieși viu.Personalul medical are și el rețineri în a se apropia de un bolnav COVID,pentru a-i acorda asistența medicală necesară,așa că riști megând la spital.Nu înseamnă că să o faci pe grozavul negând capacitatea virusului de a ucide.Inteligența îți permite să-ți analizezi capacitatea organismului și să aplici tratament specific în faze incipiente.Da,acasă,ferindu-i pe ceilalți membri ai familiei.
    • +3 (13 voturi)    
      A purtat mască și a făcut o formă f. ușoară... (Duminică, 29 noiembrie 2020, 20:18)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ...neinhalând atâtea particule virale, așadar oferind organismului timpul necesar pentru a organiza un răspuns imunitar adecvat și eficient!

      Apropo, și eu am avut o formă ușoară de COVID, dar la fel ca d-l Rebengiuc, am purtat mască și am încercat pe cât posibil să păstrez distanța de siguranță de 2m! Aceste măsuri au funcționat, dovadă că postez încă aici: nu am ajuns la spital cu tubul în gât și simptomele mi-au dispărut integral după 2 săptămâni și jumătate, fără să rămân cu sechele!
      • +2 (8 voturi)    
        S-a mai spus asta (Duminică, 29 noiembrie 2020, 22:20)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Ce spui dumneata e "cei care fac o forma grava sunt doar cei care nu poarta masca" cu curolarul "toti cei care au purta masca au facut o forma usoara".
        Amandoua sunt minciuni gogonate.
        50% dintre cetatenii care fac Covid de la SARS CV sunt asimptomatici, inca 30% fac forme usoare sau medii si doar 20% fac o forma mai grava. Nu are nicio legatura cu masca, astea-s tampenii pentru speriat copiii.
        • +4 (4 voturi)    
          sistemul imunitar (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:36)

          mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          corect, ține de imunitatea dobândită de fiecare de-a lungul vieții, de alimentație, de stilul de viață...etc
      • +1 (3 voturi)    
        Well.. (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:11)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Ca postezi aici este in acelasi timp o dovada ca nu ai ajuns in spital cu tubul in gat dar si ca sechelele persista...
      • 0 (4 voturi)    
        Hai ca ai luat-o razna! (Luni, 30 noiembrie 2020, 15:39)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Nush de ce unii mai trebuie si sa semnalizeze, sa se faca de ras!!!
    • +1 (9 voturi)    
      Ba nu (Duminică, 29 noiembrie 2020, 20:43)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Nu degeaba, bovis, a făcut o formă ușoară pentru că a purtat masca.
      • +3 (5 voturi)    
        Vad ca mintile mari gandesc la fel (Duminică, 29 noiembrie 2020, 22:20)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        In refrene si catrene.
      • -1 (3 voturi)    
        Fals. (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:15)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        Sunt si dintre cei care nu au purtat masca si nu au avut simptome, sau au avut forme usoare. Si sunt si dintre cei care au purtat masca si au avut forme grave. Altfel nu se raspandea virusul, daca toti cei care nu purtau masca ar fi avut forme severe, caci ar fi fost usor localizati si izalolati.

        Si da, "bovis" este modul de exprimare al unui suporter stelist. Cu masca, asa cum va place voua cand aruncati cu pertarde si sa va bateti intre voi.
  • -5 (9 voturi)    
    Bine ca nu a fost tarat la ATI (Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:16)

    Parzivall [utilizator]

    Ca nu mai era in viata!!!
    PS: si btw, croncanitorii Martorii lui Govid, sa nu mai spuneti nimanui ca "daca ar avea Covid, ar vedea ei"!!!
  • -1 (9 voturi)    
    A obținut imunitate? (Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:23)

    nick24 [utilizator]

    “ Întrebat ce a învăţat de pe urma acestei experienţe, artistul a răspuns: „Să mai stau pe acasă, să nu plec în lume, în pieţe aglomerate şi metrouri”.”

    Dacă ai avut Covid, în principiu nu mai poți să faci, chiar dacă au mai fost niște excepții.
  • -5 (9 voturi)    
    e clar ca minte de fapt (Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:27)

    alfa1 [utilizator]

    a fost intubat s-a chinuit groaznic si nu vrea sa spuna, covid afecteaza si oamenii tineri e clar
  • -4 (8 voturi)    
    avu sau n-avu (Duminică, 29 noiembrie 2020, 19:54)

    di livio [utilizator]

    fuse dăcît test pozitiv, ca medicu din Piatra Neamț, în Ro pozitiv, în Belgia negativ...poate și Rebengiuc se vindeca într-o zi dacă mergea cu avionu în Belgia
  • +2 (4 voturi)    
    Covidu' lui Rebe .... (Duminică, 29 noiembrie 2020, 21:47)

    farafiltru [utilizator]

    Pai cum si-a dat seama ca a fost Covid sau o raceala banala ?? A facut testul covid pe blat ??Ca doar nu e test de sarcina , sa-l faci in baie !
    Daca iesea pozitiv vuiau ziarele si presa.
    Deci e alba sau neagra ??
    • +2 (2 voturi)    
      Covidu' lui Rebe... (Luni, 30 noiembrie 2020, 17:47)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui farafiltru

      Nici una, nici alta , e un cabotin!!!
  • 0 (6 voturi)    
    Respect Victor Rebengiuc! (Duminică, 29 noiembrie 2020, 22:13)

    Marionette [utilizator]

    De cand le-a dat hartia igienica "revolutionarilor" si pana in ziua de azi: respect!