O persoană care se va vaccina anti-COVID va mai trebui să poarte mască de protecție? Medicul Valeriu Gheorghiță: Categoric da / Ce categorii de persoane nu vor fi vaccinate

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 22 noiembrie 2020, 22:46 Actualitate | Coronavirus


Masca de protectie
Foto: pixabay.com
Coordonatorul campaniei de vaccinare în România, medicul militar Valeriu Gheorghiță, spune că măsurile de protecție - masca și distanța fizică - vor trebuie respectate chiar și după vaccinarea anti-COVID.

Întrebat, duminică seară, la Digi 24, dacă o persoană care se va vaccina împotriva COVID va mai trebui să poarte mască de protecție, medicul militar a spus că aceste măsuri trebuie respectate până la momentul imunizării colective.

"Categoric da. Până în momentul în care vom atinge un nivel de imunizare colectivă, nu trebuie să facem rabat de la respectarea măsurilor de prevenție. Însă la un moment dat aceste măsuri vor fi uşor, uşor retrase în momentul în care se va atinge pragul de imunizare colectivă. În același timp, dacă ne vom limita doar la prevenție, fără o strategie de vaccinare, nu vom putea pune punct acestei pandemii într-un viitor rezonabil", a afirmat medicul.

Ce categorii de persoane nu vor fi vaccinate

Coordonatorul campaniei de vaccinare a mai spus că tinerii cu vârste sub 18 ani şi pacienții cu boli cronice grave şi în stadii terminale nu vor fi imunizaţi, întrucât nu există studii certe cu privire la aceste categorii de vârstă făcute de companiile care dezvoltă un vaccin anti-COVID.

"În momentul de faţă, o singură companie a inclus în studii persoane între 12 şi 18 ani, deci cu siguranţă sub 18 ani nu vom vorbi despre vaccinare, cel puţin în perioada următoare, şi de asemenea tot în studiile clinice nu au fost incluse persoane care aveau boli cronice care erau decompensate în ceea ce priveşte terapia. Deci pacienţii care au fost instabili, mă refer la un pacient cu un cancer în fază avansată (...). Aceste categorii nu au fost incluse în studiile clinice pentru că, în primul rând, s-a dorit includerea categoriilor de persoane care nu aveau boli cronice pe mai multe categorii de vârstă, la care s-au adăugat ulterior, având în spate un profil de siguranţă deja orientat, s-au adăugat şi categorii de persoane care au boli cronice”, a adăugat Valeriu Gheorghiţă.

"În cel mai fericit caz", primele doze de vaccin anti-COVID vor ajunge în România spre sfârşitul lunii decembrie, potrivit medicului.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30394 vizualizari

  • -7 (97 voturi)    
    mdea (Duminică, 22 noiembrie 2020, 22:59)

    sentenced [utilizator]

    Cei mai amuzanti sunt hipsterasii de call center care credeau ca vor purta masca 1 an ca s-o salveze pe buni.
    Nu, baieti, exista prospectul sa ni se ceara sa purtam zdrente pe fata pentru totdeauna in anumite situatii sub pretexte precum "daca tot ne-am obisnuit, haideti sa purtam masti pentru a evita transmiterea gripei comune" sau "purtam masti pentru a preveni o eventuala raspandire a unui nou virus ce poate aparea".
    • -8 (38 voturi)    
      de ce te referi asa la useristi? (Luni, 23 noiembrie 2020, 8:23)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      ti-e frica sa le spui pe nume?
    • +6 (16 voturi)    
      Dap, eu m-am lamurit (Luni, 23 noiembrie 2020, 11:18)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Iarna cind aerul e poluat am de gind sa-mi pun masca. O FFP2 de exemplu, dar merge si aia chirurgicala. De ce sa risc eu niste cancere de la poluare? Si iarna chiar pute aerul...
        #showComment() #showComment() #showComment()
  • -4 (56 voturi)    
    De reținut (Duminică, 22 noiembrie 2020, 23:05)

    Mazeta [utilizator]

    Cei care acum cred și susțin că nu se vor vaccina sunt aceiași cu cei care în urmă cu mai puțin de un an credeau și susțineau că nu vor purta mască.
    • +2 (14 voturi)    
      Iarna este frig si vara este cald ! (Luni, 23 noiembrie 2020, 9:30)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asta ne-ai spus tu mazetuto ! :))
        #showComment()
    • -5 (5 voturi)    
      - (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:28)

      IP blocat de un dobitoc cu casca [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu, sunt aia care nu cred ca nu mai au voie sa vorbeasca ! Doar klaus si angie mai vorbesc...
  • -5 (65 voturi)    
    Intreb si eu ca Ted Cruz (Duminică, 22 noiembrie 2020, 23:15)

    ac [utilizator]

    Who the hell elected you to take measures?
    • +6 (28 voturi)    
      Asta ii zici si pilotului unui avion in picaj? (Luni, 23 noiembrie 2020, 9:59)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Cred ca nenea asta stie ceva mai multe decat tine despre Covid. Daca esti si tu macar tot atat de calificat in domeniu ca el, te ascultam.
        #showComment()
    • +5 (13 voturi)    
      intreb si eu (Luni, 23 noiembrie 2020, 12:09)

      veratec [utilizator] i-a raspuns lui ac

      who the fuck is ted cruz?
        #showComment()
  • -12 (54 voturi)    
    Manareala PNL. (Duminică, 22 noiembrie 2020, 23:21)

    Marionette [utilizator]

    Daca si vaccinurile vor fi distribuite ca si testele covid de antigen ( pentru care s- a dat lege ca nu se pot vinde in farmacii dar le pot vinde online pretenarii si amantele Ciumei Galbene) atunci e clar cine va avea acces si la vaccin. Pilele, Relatiile si Cunostintele!
  • -3 (39 voturi)    
    urmaresc cu real interes ceea ce spune dansul (Duminică, 22 noiembrie 2020, 23:47)

    ..13 [utilizator]

    Si vad cum ii zboara porumbeii din gura.
  • -3 (49 voturi)    
    Va asteapta Gualgul mediical oricum (Luni, 23 noiembrie 2020, 4:03)

    xolv [utilizator]

    multi ani de acum inainte....
  • -7 (57 voturi)    
    de ce? (Luni, 23 noiembrie 2020, 7:51)

    UnOmOarecare [utilizator]

    De ce trebuie sa mai port mizeria asta de masca? doar pentru ca unele persoane nu rezista la microbi?
    Nu am luat nici un medicament de raceala toata viata, mi-am format singur sistemul imunitar.

    Cand aud chestia cu: elevii merg acasa dupa ore si isi imbolnavesc parintii si bunicii, imi vine sa vomit.

    Imi vinzitez zilnic parintii si bunicii si nu au nimic.
    • -4 (24 voturi)    
      sa salvam natura... (Luni, 23 noiembrie 2020, 8:25)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      .. nu natura e aia care ne zice ca ala puternic traieste si ala slab moare? pai cine suntem noi sa ne impotrivim ei?
    • +3 (19 voturi)    
      Tu vrei (Luni, 23 noiembrie 2020, 11:22)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      sa ti se explice ultimele 10 luni de epidemie? Chiar nimic nu ai retinut, nu ai aflat pina acum? Sa o luam de la zero de fiecare data cind apare cite un nedumerit?
    • -5 (7 voturi)    
      Destui ca tine pentru o țară mică! (Luni, 23 noiembrie 2020, 13:29)

      Vruum [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      Mai caută prin dulapuri, în sobă, după perdele, pe sub covoare... Bieții bunici, te-ai bucura să le iei agoniseala!
    • -4 (6 voturi)    
      - (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:33)

      IP blocat de un dobitoc cu casca [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      masca e buna sa te fereasca de ce iese pe teava la bmw320.
  • -4 (38 voturi)    
    In secunda in care (Luni, 23 noiembrie 2020, 7:53)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Legea (nu o ordonante de urgenta, conform Constitutiei), nu va mai impune obligativitatea purtarii mastii de protectie, le arunc pe toate la cos.
    Nici macar nu le donez cuiva care poate ar vrea sa le foloseasca.
    • -4 (24 voturi)    
      Legea impune doar în spații publice închise (Luni, 23 noiembrie 2020, 9:20)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      așa că și astăzi poți să te plimbi liniștit pe oriunde altundeva - inclusiv prin fața secțiilor de poliție - fără mască pe față.
  • +4 (50 voturi)    
    Citesc comentariile si ma minunez (Luni, 23 noiembrie 2020, 8:16)

    Ovidiu M [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred cati... oameni cu mintea odihnita scriu comentarii pe aici, realmente ma sperie. Singurul lucru care imi da cat de cat speranta e ca mai toti au primit voturi negative. Dar tot sunt destul de aproape de 0, deci sunt si alti odihniti pe aici care nu comenteaza, doar voteaza.

    Trist, tovarasi.
    • -4 (22 voturi)    
      Nu inteleg... (Luni, 23 noiembrie 2020, 10:54)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

      Tu esti de partea covidului sau a botnitei? Ca sa ne lamurim cine sunt "prostii" denumiti de matale.
        #showComment()
    • -4 (4 voturi)    
      - (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:36)

      IP blocat de un dobitoc cu casca [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

      astia voteaza si la urne, asta sa te sperie !
  • -11 (33 voturi)    
    . (Luni, 23 noiembrie 2020, 8:19)

    User53221 [utilizator]

    Citind comentariile nu poti sa nu te gandesti la vorba aia "Mare ti-e gradina, Doamne!"...
    Purtatul mastii va ramane necesar pana nu avem imunizare colectiva, adica probabil vreo 70-80% din populatie. Dupa aceea vom renunta. Asta pentru ca vaccinul nu are eficienta 100%, dar mai ales pentru ca altfel toti idiotii vor renunta la masca in secunda 2 inainte sa fie vaccinati.
    • -9 (35 voturi)    
      adică probabl 70-80 de ani (Luni, 23 noiembrie 2020, 9:23)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui User53221

      nu v-ați făcut plinu cu botnițele nea cașchetă, mai aveți stocuri?...o să rămîneți cu ele, nu cumpărăm botnițe, am două din mai tăt cu alea umblu, le spăl o dată pe săptămînă...amu îs transparente, protejez sistemu tătaroarafatist cu botnțe transparente...și mai răsfirați mă copiii lu moșu, mai răsfirați...vă seamănă comentariili ca două picături de covrig
        #showComment()
    • +4 (8 voturi)    
      Vaccinul nici nu are efect imediat (Luni, 23 noiembrie 2020, 11:39)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui User53221

      Efectul poate fi constatat peste 2-4 saptamini, trebuie sa vedem ce zice prospectul.
    • -3 (11 voturi)    
      Bine, bine (Luni, 23 noiembrie 2020, 15:22)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui User53221

      Intotdeauna mi-au placut cetatenii utili, insi care percuteaza imediat la inaltele comandamente ale autoritatii. Si, prin urmare si dumneavoastra intrati in aceasta ilustra categorie.
      O intrebare insa nu-mi da pace: daca omu-i vaccinat, adica e imunizat, nici nu se mai imbolnaveste, nici nu mai transmite boala, care mai e rostul mastii?
      Daca aceasta intrebare va increteste vreun pic fruntea n-are rost sa va zbateti sa cautati raspunsul, el e acelasi ca si pina acum: masca trebuie purtata pentru ca asa a zis Gheorghita (sau altul ca el).
        #showComment()
  • -1 (31 voturi)    
    bistari sa fie... (Luni, 23 noiembrie 2020, 8:54)

    doarNoi [utilizator]

    E bine, boss. Bistarii sa vina din ambele parti... pardon, din trei parti ca punem si mizeria de teste. Vaccin, teste, masti... Uhuu, mama ce de bistari ies de pe urma sclavetilor platitori de taxe si impozite.
  • -5 (25 voturi)    
    Somnul ratiunii naste monstrii! (Luni, 23 noiembrie 2020, 9:15)

    mike123 [utilizator]

    Somnul Guvernului PNL-ist orchestreaza panica COVID si limiteaza libertatile cetatenilor.
  • -5 (35 voturi)    
    Ha ha ha (Luni, 23 noiembrie 2020, 9:25)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pai ce credeati bai raspandacilor? Ca faceti repede vaccinul si gata, nu mai purtati masti? Ce vreti? Repede dupa aia sa mergeti la restaurant? La spectacole? La teatru sau la cinema? In excursii? Sa folositi linii aeriene? Sa va castigati decent o existenta normala? Sa munciti? Sa duceti copii normal la scoala? Vreti normalitate iar, mai guvizilor? Pai ma, dupa vaccinare ar trebui sa mai stati minim 10 ani in casa in izolare! Ca sa fim siguri ca nu se transmite. Ce sa se transmita? Orice!
    O sa fiti imunizati colectiv cand o sa ni se scoale noua sa fiti. Adica mai alta data.
  • -2 (10 voturi)    
    suntem (Luni, 23 noiembrie 2020, 9:35)

    GNG [utilizator]

    in aceeasi situatie in care s-a aflat omul primitiv cand a vazut primul fulger din viata! Dupa atatea luni de la aparitia acestui virus nu au raspuns la intrebarile esentiale pentru intelegerea modului de propagare a imbolnavirilor. Parerea mea este ca s-a renuntat la abordarea logica a problemei si totul pare un heirupism. Raspunsul la : Care este virimia pentru ca boala sa capete manifestari periculoase? Care este virimia pentru ca o persoana sa devina purtator si sa raspandeasca virusul intr-un mod periculos pentru persoanele cu care interactioneaza? Raspunsul la aceste intrebari determina si numarul de iteratii la testele PCR devina cu adevarat relevante. Odata gasite aceste raspunsuri se poate merge sa se descopere de ce sunt , sau daca sunt, manifestari diferite la persoane cu aceasi virimie? Clarificate aceste intrebari poti incepe cercetarea pentru medicamentatie si/sau un vaccin... Un vaccin, realizat pe repede inainte si dupa o testare de cel mult doua luni de la administrare, ridica semne de intrebare asupra ulterioarelor manifestari care pot sa apara dupa luni/an de la administrare cat si asupra eficientei in combaterea propagarii virusului...
    • +1 (3 voturi)    
      Intrebarea mea: (Luni, 23 noiembrie 2020, 11:49)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      Ce-i aia "virimie"???
  • -4 (22 voturi)    
    Ceva optimisti pe aici? (Luni, 23 noiembrie 2020, 9:36)

    RDU2 [utilizator]

    Este cineva care chiar crede sau spera ca vom reveni la viata normala in 2021?
    Eu ma indoiesc maxim, poate imi ridicati voi moralul un pic. Nu vad cum am putea reveni la ce era iniante de pandemie, campania de vaccinare sigur nu va putea rezolva imunitatea intr-un timp asa de scurt (logistic nu este posibil avand in vedere conditiile speciale de transport si distributie ale vaccinului, faptul ca multi nu au incredere si nu vor sa incerce pe pielea lor ceva care nu este testat pe indelete etc).
    In continuare parerea mea personala este ca toate autoritatile/guvernele au luat-o pe un drum gresit, acela de a spera intr-un vaccin minune care sa ne scota peste noapte din rahat. Comunitatea medicala si industria farma a urmat aceasta cale eronata in viziunea mea.
    As fi preferat concentrarea tuturor eforturilor in a gasi un tratament eficace care sa reduca numarul de pacienti ce necesita spitalizare, sa poata fi aplicat acasa etc. Ne-ar fi rezolvat toate problemele intr-un timp mult mai scurt decat vaccinarea.
    Daca exista astfel de initiative, nu le cunosc, m-ati putea ajuta cu ceva referinte pentru a-mi ridica moralul.
    • +4 (10 voturi)    
      ciudata opinie (Luni, 23 noiembrie 2020, 13:45)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

      Adica vaccinul nu este de dorit mai degraba sa avem tratament???

      Cred ca ne apropiem de intrarea in normalitate.

      Am crezut ca pana la sfarsitula cestui an o sa avem vaccinul si uite s-a implinit. Sigur ca o sa fie greu cu vaccinarea dar cine nu vrea, nu vrea, ramane nevaccinat dar sigur ca sunt altii care sunt interesati in vaccinare.

      LA vara evident ca masa celor interesati sa fie vaccinati o sa creasca. Interesul le va purta fesul.

      este mare pacat ca exista un efort maxim ca vaccinarea sa se petreaca pe gratis si lumea nu vrea ca si cum ar avea si alte variante mai bune la dispozitie.

      O mare de ciudati -cam asa sunt romanii.
        #showComment() #showComment()
  • -3 (15 voturi)    
    si atunci (Luni, 23 noiembrie 2020, 10:28)

    gopo2016 [utilizator]

    de ce sa fac vaccinul daca tot ma tii cu botnita? si nu ma distantezi fizic, ma distantezi social, stiu ca deja a-ti facut distantarea sociala, voi astia de va credeti sefi pe viata, niste panarame, marionete ale unora si altora zic ca nu prea merita sa te vaccinezi in conditiile astea
  • -2 (8 voturi)    
    purtatul mastii va fi necesar (Luni, 23 noiembrie 2020, 11:17)

    Mary80 [utilizator]

    doar pentru cei care nu s-au vaccinat, ca sa-i arate lumea cu degetul pe strada si sa-i ocoleasca. Domnul doctor inca n-a primit aceasta comanda de la sefii lui de la centru, si probabil prea tanar ca sa gandeasca, asa ca ii dau eu aceasta informatie in avans.
    • 0 (0 voturi)    
      Puschea pe limba!. Nu puteai sa te abtii? (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 10:05)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      Nu prea avem cum sa scapam intacti din povestea asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate. De aceea purtam masca pe strazi (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 10:55)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      Impunerea mastii in aer liber nu avea nici o logica. Acum are. Aceea de stigmatizare.
  • +3 (21 voturi)    
    Dupa gripa aviara japonezii si coreenii purtau (Luni, 23 noiembrie 2020, 11:32)

    Alui [utilizator]

    deja mastile astea. Oricum lucrurile s-au schimbat pentru totdeauna. Eu unul refuz sa cumpar gyros de la niste greci care nu poarta masca cand il prepara (aici in Olanda masca nu e obligatorie). Gyrosul miroase foarte bine, dar ma apuca scarba cand ma gandesc ca in timp ce il prepara, respectivii vorbesc si probabil stropesc gyrosul cu saliva prin picaturi microscopice. Bineinteles ca si inainte sa intampla asta, dar acum sunt mai perceptibil la chestia asta. Fara suparare, dar nu mai cumpar niciodata mancare preparata de cineva care nu poarta masca de protectie, indiferent daca mai e Covid sau nu, indiferent cat mi-ar fi de foame si indiferent cat de bine ar mirosi mancarea respectiva.
    • +2 (4 voturi)    
      De ce l-ati minusat? (Luni, 23 noiembrie 2020, 15:16)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      E treaba lui de la cine maninca sau nu. Chiar asa, e dictatura minusurilor? Nu mai are omu' dreptul la o parere a lui?
    • -2 (6 voturi)    
      Chiar mai dinainte (Luni, 23 noiembrie 2020, 15:30)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Japonezii si coreenii purtau masti chiar mai dinainte de gripa aviara, le purtau impotriva poluarii.
      De aia revolutia industriala si capitalismul s-au "intimplat" in Europa si nu in vreo tara din Asia. Europenilor nu le plac asa de mult mastile.;)
  • -3 (13 voturi)    
    botnita pe viata (Luni, 23 noiembrie 2020, 15:27)

    eyesopen [utilizator]

    ce, ati fost suficient de natafleti sa credeti ca va asteapta altceva?
    • -4 (6 voturi)    
      Agenda 2030 ! (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:44)

      IP blocat de un dobitoc cu casca [utilizator] i-a raspuns lui eyesopen

      -
  • -3 (9 voturi)    
    Care (Luni, 23 noiembrie 2020, 15:58)

    alex54 [utilizator]

    "imunizare colectiva" maestre??? Ca aia valabila, sa zicem 6 luni, numai imunizare (mai ales coletiva) nu se poate numi. Pentru dvs a vaccina populatia din 6 in 6 luni (in cel mai fericit caz) inseamna imunizare??? Eu i-as spune doar lobby pentru afacerea "cuiva".
    • +5 (5 voturi)    
      Nu e chiar asa (Luni, 23 noiembrie 2020, 19:41)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui alex54

      Anticorpii sunt produsi pentru citeva luni; organismul nu are de ce sa-i produca in absenta microbului, aia pot chiar dauna, sa atace vreun tesut normal. In schimb imunitatea celulara (la nivel de limfocite) poate rezista ani buni. Asta inseamna ca daca iei virusul dezvolti o forma mai usoara de boala. Deci nu se mai pune problema unei boli grave. Doar daca nu exista complicatii din cauza imunitatii celulare, s-a mai vazut asa ceva. Alea pot aparea si in cazul imunizarii prin boala. Ramine de vazut care e efectul vaccinului si bolii pentru urmatorii ani. Testele nu cred ca au acoperit efectele rare.
  • +6 (8 voturi)    
    care persoane se pot vaccina??? (Luni, 23 noiembrie 2020, 18:16)

    ..13 [utilizator]

    Uite nene ce zice o companie despre vaccinul ei:
    "In September 2020, Pfizer expanded the enrollment of its Phase 3 pivotal COVID-19 vaccine trial to approximately 44,000 participants. This allowed for the enrollment of new populations, including adolescents as young as 16 years of age and people with chronic, stable HIV (human immunodeficiency viruses), Hepatitis C, or Hepatitis B infection. In October 2020, we received permission from the FDA to enroll adolescents as young as 12. By doing so, we are able to better understand the potential safety and efficacy of the vaccine in individuals from more ages and backgrounds."

    deci nenicule - nu prea se potriveste zicerea dansului pentru ca pana la urma au testat vaccinul pe persoane cu varsta mai mare de 16 ani si nu 18 ani cum zice nea gogu asta si in al doilea rand - avand in vedere rezultatele bune obtinute - au extins aplicarea studiului de faza a IIIa si pentru anumite categorii de persoane cu anumite deficiente/boli.

    Acum este ff important de stiut care vor fi categoriile de persoane care vor fi excluse din aprobarile ce vor fi cerute si de abia atunci sa cascam gura ca sa iesim cu declaratii.

    Asta mie imi aparata ca acest gogu este slab si cum am mai spus este pur si simplu un parvenit care citeste putin.

    poate cineva sa se ocupe si de lucrarea sa de doctorat caci am o vaga impresie ca sunt mari urme de plagiat in ea.

    Sanatate si putere de intelegere in citirea studiilor medicale si a stirilor corespunzatoare.

    PS
    Imi este rusine cu acest gogu!
  • -3 (11 voturi)    
    Masca dupa vaccinare ? (Luni, 23 noiembrie 2020, 20:18)

    adrian88000 [utilizator]

    Categoric, NU !
  • 0 (0 voturi)    
    11% dintre italieni aveau anticorpi in sept 2019 (Miercuri, 25 noiembrie 2020, 10:12)

    D-or [utilizator]

    Am vazut o stire cu testarea probelor biologice conservate in laboratoarele din Italia si recoltate in SEPT 2019.

    11% dintre probe contineau anticorpi la Coronavirus 19, deci 11% dintre italieni facusera deja boala.

    Daca nu faceau tot circul chinezii, pe care restul omenirii s-a simtit obligata sa-l imite, nici nu ne-am fi prins ca e un virus nou.