Preţul testelor PCR pentru COVID-19 diferă chiar şi cu 50% de la o clinică la alta / O analiză comparativă a tarifelor clinicilor din România

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:07 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: ERNESTO BENAVIDES / AFP / Profimedia
Preţul testelor COVID Real Time PCR diferă cu până la 50% de la o clinică la alta, cel mai mic tarif fiind de 285 de lei, iar cel mai mare, de 420 de lei, potrivit unei analize realizate de Agerpres, care a comparat ofertele a nouă dintre cele mai importante centre medicale private cu acoperire naţională, pe baza informaţiilor publicate pe site-urile companiilor.

La Synevo, testul costă 285 de lei, iar rezultatul se primeşte în 24 de ore. La Lotus Med, preţul este de 300 de lei, iar răspunsul vine în 48 de ore, iar la MedLife - 340 de lei, cu primirea rezultatului în două zile.

La Sante, testul costă 350 de lei, cu rezultatul în 72 de ore, clinicile Gral Medical fac teste Covid pentru 380 de lei, iar Sanador pentru 390 de lei şi ambele promit rezultatul în 48 de ore.

La Ok Medical, preţul unui test RT PCR SARS-CoV-2 este de 390 de lei cu rezultatul în 48 de ore. Clinica permite testarea simultană de gripă şi Covid cu 440 de lei. La Regina Maria, de asemenea, preţul testului Covid este de 390 de lei, cu rezultatul în două zile. Pachetul Covid + gripă costă 420 de lei, iar rezultatul vine în trei zile.

Cel mai mare preţ dintre clinicile analizate îl are MedSana, unde RT PCR costă 420 de lei, cu rezultatul în 24 de ore. Oferta aceasta este cu 48% mai mare decât cea mai ieftină (285 de lei la Synevo, cu primirea rezultatului tot în 24 de ore). MedSana mai are o variantă de preţ, de 350 de lei, cu rezultat în 72 de ore.

Clinicile recomandă pacienţilor o programare prealabilă pentru testare.

Oamenii ar trebui să fie foarte atenţi la testele RT PCR pentru Covid, să compare mai multe preţuri şi să aleagă oferta cea mai ieftină, întrucât există diferenţe foarte mari de preţuri pe această piaţă, a declarat, joi, Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei.

"Dacă în sectorul alimentar am văzut că lucrurile au continuat să meargă ok, chiar fiind sub şoc, pe zona de produse medicale pieţele nu au funcţionat. Am văzut fenomenele speculative din perioada de început a pandemiei, când preţurile au crescut la măşti, la dezinfectanţi, vedem acum pe zona testelor de tip PCR, vedem diferenţe foarte mari de preţuri, deci e clar că nu este o piaţă stabilizată şi nu rezistă la şocuri. Vom fi şi mai atenţi decât am fost până acum", a spus Chiriţoiu, într-o conferinţă online.

Întrebat ce le recomandă oamenilor în această perioadă în care există o cerere mare de astfel de teste, el a răspuns că trebuie să fie foarte atenţi, să compare mai multe preţuri şi să aleagă oferta cea mai bună.

"Pentru oameni: să fie atenţi, să nu se repeadă la primul furnizor, să verifice două, trei, patru locuri, pentru că diferenţele de preţ sunt mari şi pot găsi oferte foarte bune în piaţă la sau sub preţul mediu din alte state", a recomandat preşedintele Consiliului Concurenţei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5932 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Asa, si? (Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:17)

    Marionette [utilizator]

    Mie nu asta mi se pare gresit in criza asta, ci ca testele de antigen sunt obligatorii fie facute in clinici care le cresc pretul de vreo 10-20 de ori fie in online (unde vand cate 20-50 in calup) fara sa fie disponibile in farmacii!!!!! Si asta este un "tun" PNL.
    Ca de ce o clinica incaseaza mai mult pe serviciile ei nu este o problema a statului jegos, lenes si care cheltuie bani pe pensii speciale.
    Ah, da, daca i se par scumpe serviciile vreunei clinici particulare statului poate sa nu apeleze la ele, nu sa zdrobeasca libertatea economica a contribuabililor!
    Si fata de problema raportata mai sus, referitoare la testele de antigen ce ciudata e preocupare Statului: adica la o categorie (testele de antigen) il doare-n spitz pe stat ca prin clinici testul respectiv devine mult mai scump intrucat clinica isi adauga serviciul la testul respectiv (cum e si normal)
  • +2 (6 voturi)    
    Economie de piața ... (Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:29)

    rio1 [utilizator]

    ... pe banii oamenilor nevoiași. In China testul costa 240 RMB (150 RON) la început iar apoi l-au înjumătățit - 75RON.
    • +3 (7 voturi)    
      asta-i motivu pt care sunt interzise Testele Covid (Duminică, 22 noiembrie 2020, 13:43)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui rio1

      alt articol din Hotnews de astazi: https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24434202-vanzarea-testelor-rapide-pentru-covid-19-farmaciile-din-romania-interzisa-agentia-medicamentului-deoarece-testele-sunt-profesional-testele-pot-vandute-online.htm?sbox

      Agentia Medicamentului interzice populatiei sa isi face singura testetle, adica sa le cumpere cu 100 RON din FARMACIE


      pt ca la agentia medicamentelor sunt prietenii celor de la Sanador, Gral Medical, Medlive etc si le-ar lua alora din profit
      • +1 (1 vot)    
        hm (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:17)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Singur nu poti sa faci decât teste de anticorpi (saliva sau sânge) care oricum sunt sub 100 Ron daca le comanzi online (se pot comanda și individual nu pachet de 10-20 samd).

        Legat de PCR, am comandat recent de la Regina Maria (cu recoltare in clinici Poliana) la 199 Ron bucata- promoție de Black Friday/Emag. Testele se pot face până în 20 februarie 2021. Sincer nu m-am uitat in cat timp îți dau rezultatele.
      • 0 (4 voturi)    
        Alea sunt altfel de teste, instant. (Duminică, 22 noiembrie 2020, 16:54)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Si probabil principalul motiv a fost ca datorita manipularii neprofesioniste creste f.mult rata de eroare care oricum era sub cea a RPCurilor.
        • +3 (3 voturi)    
          Gresit. (Duminică, 22 noiembrie 2020, 22:36)

          Marionette [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          Se pot lua de pe net si manipula neprofesionist. S-a interzis vanzarea in farmacii pentru ca cel care a dat ordinul din agentia medicamentului este corupt. DNA trebuie sa investigheze asa ceva si sa-i dea nulti ani.
  • 0 (6 voturi)    
    difera si ce rezultat iti comunica (Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:36)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de ex, facut test la GRAL- 370 lei, au comunicat doar ca e pozitiv la SAR-COV-19. La Sanador, 390 lei, iti comunica si pt ce tip de tulpina/versiune genetica de virus...ceea ce e important de ex daca vrei sa faci vaccin, sa stii daca ai avut COVID de la o tulpina si sa faci vaccinul pt alta...
    • +5 (7 voturi)    
      vaccin (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:39)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      "eea ce e important de ex daca vrei sa faci vaccin, sa stii daca ai avut COVID de la o tulpina si sa faci vaccinul pt alta..."

      Bati campii, nu exista vaccin SARS Cov2 specializat pe "tulpini". Mai mult decat atat, cele doua vaccinuri care tocmai termina faza 3 de testare sunt eficiente in teorie la orice mutatie a aparut si poate aparea in viitor, fiindca tintesc o proteina care se intalneste in TOATE variantele acestui coronavirus.
      • +1 (1 vot)    
        stii tu sigur asta? (Luni, 23 noiembrie 2020, 10:40)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        ca vaccinul facut acum pe noua tehnologie mARN e UNIC si UNIVERSAL si nu se va schimba defel si gata, il aplici odata si esti imunizat?

        Bati campii nene, cu gratie, nici ei nu au aceste informatii: cat tine imunitatea la el (nici nu au cum, testele clinice au durat cateva luni, daca imunitatea tine peste 6 luni sau un an, nu aveau cum sa constate asta), pot cel mult sa faca o predictie. Sau daca virusul sufera mutatii. Au si zis ca e posibil sa fie ca la gripa, iar la gripa, an de an, se modifica si formula vaccinurilor.
        Sunt foarte multe intrebari la care nu au raspuns si nu au cum sa aiba raspuns, pana nu e testat si in mediu "real", iar faza cu tulpinile si variantele genetice mie mi se pare f importanta, pt ca daca ai avut o anume varianta, esti imunizat la ea. Vaccinul nu imunizeaza contra oricaror tulpini si mutatii, nu are cum, nimeni, dar absolut nimeni nu poate si nu va garanta asa ceva....
  • +6 (6 voturi)    
    Biine că le-ați atras atenția... (Duminică, 22 noiembrie 2020, 13:34)

    Soarele [utilizator]

    ... în câteva zile se rezolvă cartelul la ~400 de lei și rezultatul în 48 de ore. C-așa-i în tenis! pam-pam.