În cursa vaccinurilor anti-Covid, o mică firmă dintr-un sat din Ungaria joacă un rol vital

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 8:58 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Ungaria
Foto: Antonin Vincent / AFP / Profimedia Images
Într-o casă modestă aflată în apropierea capitalei ungare, o mică firmă de familie ajută marile firme farmaceutice în cursa către dezvoltarea unui vaccin împotriva corona­virusului, scrie Reuters, citată de Mediafax.

Noemi Lukacs, o bioloagă de 71 de ani, s-a retras în Szirak, satul său natal, pentru a pune bazele English & Scientific Consulting (SciCons) şi a produce un detector genetic atât de sensibil, încât doar câteva grame din acesta pot alimenta întreaga industrie mondială timp de un an.

”Producem anticorpi monoclonali“, a declarat Lukacs pentru Reuters din casa cu un singur etaj, acum parţial transformată într-un laborator de primă clasă. Pudra albă este livrată la nivel mondial din acest loc. „Aceşti anticorpi recunosc acidul ribonucleic“, a explicat aceasta.

Prezenţa acestuia semnalează prezenţa unui virus viu. Mai important, acesta este un produs derivat al procesului folosit de gigantul Pfizer şi compania germană BioNTech în crearea vaccinului lor experimental împotriva coronavirusului.

Şi pentru că poate fi dăunător celulelor umane, acesta trebuie să fie filtrat afară din orice vaccin utilizat la oameni. Există mai multe metode de filtrare, însă cea mai utilizată pentru controlul calităţii este expunerea vaccinului la anticorpii produşi de Lukacs. Rezultatul: o coadă de reprezentanţi ai marilor companii farmaceutice la uşa sa.

Mica firmă se dezvoltă rapid, însă veniturile sale au atins doar 124 milioane de forinţi (uşor peste 400.000 $) anul trecut, cu profituri de 52 milioane de forinţi. Suficient pentru cinci an­ga­jaţi şi fonduri extra pentru proiecte locale de caritate în Szirak.

Lukacs este mulţumită. Succesul înregistrat în domeniul său este suficient. Metodologia mRNA reprezintă un întreg grup nou de medicamente, vaccinul COVID-19 fiind primul produs care va primi probabil undă verde şi va ajunge la producţie în masă. Însă noi aplicări sunt aşteptate, lucru care o bucură foarte tare pe Lukacs.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8796 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    E banc?! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 9:49)

    danduta [utilizator]

    Daca-i asa "o coadă de reprezentanţi ai marilor companii farmaceutice la uşa sa." de ce nu o sprijina Guvernul Ungariei?!
    Dar UE?!
    Ori e vechea marota "birocratie prea mare"?!
  • -5 (23 voturi)    
    si BionTech este conectat la unguri (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 10:22)

    UnMagyar [utilizator]

    Salut, vicepresedintele BionTech este Karikó Katalin, care detine patentul solutiei Pfizer-BionTech. Ce face Guvernul Ungariei poate nu e treaba noastra, dar sigur ca UE nu este interesat de succese din democratii illiberale etc. Businessul imigratiei este mult mai mare decat a vaccinului....
    • +7 (9 voturi)    
      Orban e si biochimist acum? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:54)

      olimpus [utilizator] i-a raspuns lui UnMagyar

      Ce treaba are el cu inventiile astea? Ele sunt rodul unor cercetatori, nu efectul politicilor sale iliberale..
      • 0 (0 voturi)    
        - (Luni, 23 noiembrie 2020, 0:52)

        tomlin [utilizator] i-a raspuns lui olimpus

        ce cauta un globalift la astfel de subiecte ? Mergeti la pupat angie in dos !
  • +7 (15 voturi)    
    >>>> (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 10:49)

    GemstonePig [utilizator]

    Firme cu miliarde de euro dolari in cont, laboratoare superdotate si intinse pe hectare , cercetatori din toata lumea nu pot face ce face in bucatarie aceasta cercetatoare de 71 de ani. Mda, si marmota invelea ciocolata.
    • +8 (10 voturi)    
      Această cercetătoare este slabă față de români! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 11:03)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Trebuie spus că și mulți români din zona rurală au pe lângă case adevarate laboratoare chimice în care se produce o substanță miraculoasă, considerată de mulți drept remediu pentru COVID. Denumirea științifică este „țuică”.
  • +4 (8 voturi)    
    Simplu de verificat, de mers acolo (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 10:58)

    democtrates [utilizator]

    Este usor sa adaugi comentarii, mai bine trebuie mers acolo si de vazut realitate. Simplu si clar.
    • -2 (4 voturi)    
      Pe moment e putin mai complicat (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 16:32)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Nu circuli prea usor intre state, in momentul de fata.
  • +1 (5 voturi)    
    Nu mi-s genetician, chimist, biolog ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 16:46)

    Eu the first [utilizator]

    ... sau alta meserie din domeniu. Da' pot sa zic calificat ce se intampla in domeniul meu - tot tehnologie de varf: dezvoltarea de software. Anume, aproape nici un produs inovativ nu e dezvoltat de firmele mari. Firmele mari acapareaza idei valoroase si le dezvolta si le pun in piata facand achizitii. Creativitatea, in domeniul cercetarii stiintifice, chiar daca are nevoie de bani multi si lucru in echipa, la nivelul actual de dezvoltare al stiintei si tehnicii, e moarta in interiorul firmelor mari. Google a cumparat Youtube si Android, Facebook a cumparat Instagram, IBM a cumparat Redhat - lista e mai lunga decat permite un comentariu pe HN.

    Cam aceeasi concluzie se poate trage si din modul in care-au fost dezvoltate cele doua vaccinuri cele mai avansate pentru COVID-19. Nici Biontech nici laboratorul de la Oxford, astea fiind organizatiile care de fapt au dezvoltat vaccinurile, nu-s ditamai corporatiile. Un singur laborator de la Oxford University a dezvoltat vaccinul. Biontech a fost infiintata in 2008 de trei cercetatori in domeniu - dar cu o investitie initiala de 180 de milioane de EUR (ceea ce-i bani marunti fata de zecile de miliarde de care dispun marile corporatii farmaceutice pentru cercetare). In schimb, AstraZeneca si Pfizer sunt multinationale enorme din domeniul farmaceutic. Nici AstraZeneca nici Pfizer n-ar fi putut dezvolta ele de capul lor un vaccin atat de repede, nici Universitatea Oxford sau Biontech n-ar fi putut asigura producerea pe scara larga si distributia vaccinului.

    Asa ca faptul ca laboratorul infiintat de cucoana asta din Ungaria produce o marfa cautata si extrem de valoroasa local mi se pare cat se poate de plauzibil. Dar la fel de plauzibil mi se pare ca-n maxim un an sau doi laboratorul ei va fi cumparat, si daca politica lu' Orban continua, mutat in afara Ungariei, din motive de securitate a proprietatii intelectuale.