SUA: Pfizer a depus prima cerere de autorizare a unui vaccin împotriva Covid-19

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 0:28 Actualitate | Coronavirus


Pfizer
Foto: Reuters
La doar zece luni după secvențierea noului coronavirus, grupul farmaceutic american Pfizer și partenerul său german BioNTech au cerut vineri Agenției Medicamentelor din Statele Unite (FDA) să își autorizeze vaccinul împotriva bolii cauzate de virus, Covid-19, fiind primii producători care au făcut acest lucru în Statele Unite sau Europa, potrivit AFP.

Cererea fusese așteptată de câteva zile, în urma publicării rezultatelor studiului clinic efectuat din iulie pe 44.000 de voluntari din mai multe țări și conform căruia vaccinul ar fi 95% eficient în prevenirea Covid-19, fără efecte secundare serioase.

Pfizer a confirmat pentru AFP că a depus dosarul oficial la FDA vineri.

Statele Unite și Europa ar putea autoriza vaccinul încă din decembrie: prima săptămână pentru FDA și a doua pentru Agenția Europeană pentru Medicamente, potrivit președintelui Comisiei, Ursula von der Leyen. Un alt vaccin, al companiei americane Moderna, la fel de eficient, este pe calea Pfizer.

Guvernul lui Donald Trump intenționează deja să vaccineze 20 de milioane de persoane expuse riscului în decembrie, apoi 25-30 de milioane pe lună. În Europa, țările se organizează și ele: Spania, de exemplu, dorește să vaccineze „o parte foarte importantă a populației” în primul semestru.

Viteza acestor evoluții este fără precedent în istoria vaccinurilor. A fost nevoie de o medie de opt ani de dezvoltare pentru vaccinurile autorizate în ultimul deceniu în Statele Unite.

BioNTech i-a oferit Pfizer tehnologia inovatoare de ARN messenger doar în martie, când lumea trecea prin primul blocaj. Primul voluntar a primit vaccinul pe 23 aprilie în Germania, în prima fază a studiilor. Faza 3, ultima, a început pe 27 iulie și a recrutat 44.000 de participanți de pe mai multe continente.

Jumătate dintre acești voluntari au primit un placebo, cealaltă jumătate vaccin experimental, fără să știe care. Ei și-au trăit viața în mod normal, cu aceleași sfaturi de precauție ca și restul populației.

Treptat, odată cu izbucnirea pandemiei în Statele Unite în toamnă, numărul cazurilor de Covid-19 a crescut în grupul placebo - dar nu și în cel al vaccinurilor.

Din 170 de cazuri dintre participanți, 162 au fost în grupul placebo și 8 în grupul tratat, conform declarațiilor producătorilor. Statistica este clară: o persoană vaccinată era cu 95% mai puțin probabilă să prindă Covid-19 decât o persoană nevaccinată.

Mai mult, vaccinul pare eficient în prevenirea formelor severe ale bolii și ar fi la fel de eficient la tineri ca la cei peste 65 de ani.

Un alt fapt liniștitor: efectele secundare s-au limitat la oboseală la 3,8% dintre participanți după a doua doză și la dureri de cap (2%), toate putând fi depășite. Nu au existat efecte secundare grave, potrivit companiilor.

Urmărirea a fost efectuată pe parcursul a două luni, o perioadă care face posibilă identificarea marii majorități a efectelor secundare: 90% din efectele secundare apar în decurs de 40 de zile.

Experții autorităților de reglementare americane și europene vor verifica acum aceste date, anunțate cu mare bucurie, pentru a certifica că vaccinul este sigur și eficient.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3228 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    Wow (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 0:46)

    copci [utilizator]

    Sper ca ce citesc aici e o gluma. Din 44000, s-au infectat 170(0.4%, probabil sub media obisnuita a infectarilor, in primul rand). Din cei 170, 162 au fost cu placebo, iar 8 cu vaccin. De unde au dedus ca protejeaza in cazul formelor grave? I-au evaluat pe cei 8? Asta e numar relevant statistic?
    • +3 (7 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 6:27)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui copci

      Sunt rezultate statistice, extrapolări care dpdv statistic sunt semnificative! E matematică! Cine nu crede așa ceva nu știe despre ce e vorba!
    • +3 (7 voturi)    
      Plus (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 6:44)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui copci

      Vaccinul previne apariția bolii! Deci din cei 95% care nu fac boala, niciunul dintre cei susceptibili de de a dezvolta forme grave nu va fi afectat! La ăștia se face referire! Dintre cei 5% care vor face boala, o parte vor avea forme ușoare sau medii și desigur, f puțini, forme grave. Niciun vaccin nu protejează 100, dar 95% e o rată de protecție f bună! Așa se fac testările și așa se prelucrează datele statistic pt orice vaccin! Nu s-a făcut rabat la nimic din ceea ce se verifică la orice vaccin; doar la verificarea prezenței reacțiilor secundare în timp îndelungat, dar timpul presează! Nu e de ales! Oricum, vaccinarea nu e obligatorie, dar de numărul de vaccinări depinde imunizarea a cel puțin 60% din populație care ar permite controlul epidemiei și reîntoarcerea tuturor la o viață normală! E clar că acești 60% vor prelua și riscul pe care ceilalți 30-35% care vor refuza vaccinarea nu și-l vor asuma! 5-10% vor fi imunizații prin boală!
    • +3 (5 voturi)    
      E simplu.... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 7:15)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui copci

      Din cei 8 niciunul nu a facut o forma grava, iar ceilalti nici nu au luat boala...matematica e grea.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e grea (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 21:57)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Cum poate fi un numar de 8 persoane un esantion statistic semnificativ in orice domeniu? Chiar a innebunit complet lumea?
    • +1 (5 voturi)    
      Din cei 8, doar unul a făcut o formă mai gravă (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 9:21)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui copci

      Și da, este relevant statistic.
      • +1 (1 vot)    
        Serios? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 22:58)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        1 din 8 inseamna 12.5%, iar Worldometers arata ca 1% au forme grave. Sa inteleg deci ca vaccinul duce la forme mai grave?
        Sigur ca nu se poate trage asa concluzie, esantionul e complet irelevant statistic. Ca sa obtii sub 1% forme grave, ai nevoie de minim 100 de infectati, iar noi avem 8...
  • 0 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 2:31)

    [anonim]

  • -5 (5 voturi)    
    pai... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 8:06)

    gab0iu [utilizator]

    5 la suta din cei vaccinati pot face boala, adica 50 la mie...daca toti o fac....adica la 10 la mie autoritatile fac crize de isterie, dar la 50 la mie ...ah, stai, suntem vaccinati!
    • 0 (0 voturi)    
      Matale mai tre' sa inveti ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 16:55)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

      ... cum vine aia cu judecata.

      Daca doar 5% raman susceptibili la imbolnavire, virusul se raspandeste mult mai greu, ca 95% din persoanele cu care intra in contact un infectat n-au cum sa faca boala sau sa dea mai departe virusul.

      Aia inseamna ca desi imbolnaviri o sa fie in continuare, o sa fie extrem de putine in acelasi timp. Aia elimina presiunea enorma care exista in momentul de fata pe spitale peste tot pe glob. Aia inseamna ca fiecare pacient care face boala va putea fi tratat cu maxim de grija si atentie - chestie care in momentul de fata nu se poate, tocmai din cauza numarului ridicat de cazuri.

      Vaccin cu eficacitate 100% nu exista. Scopul vaccinului nu e sa elimine complet boala, ci doar s-o faca gestionabila fara costurile enorme, sociale si economice, pe care le provoaca actuala epidemie.

      Da' na, daca matale ai chiulit la orele de biologie si anatomie, si la logica erai ocupat cu altele, normal ca-ti da cu virgula.
      • 0 (0 voturi)    
        pai... (Duminică, 22 noiembrie 2020, 13:54)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        daca esti vaccinat asta nu inseamna ca nu poti fi purtator...este acelasi lucru cu cei asimptomatici sau daca vrei, stimabile... purtatorii sanatosi... cat despre cei 5%....nu inseamna ca trebuie sa ia virusul de la cineva, fac boala datorita vaccinarii, vezi sas numitul incident Cutter...asa ca, stimabile...nu stiu care dintre noui tre' sa mai invete...sa auzim numai de bine!