Patriarhul Serbiei a murit din cauza infecției cu Covid-19

de DG     HotNews.ro
Vineri, 20 noiembrie 2020, 9:10 Actualitate | Coronavirus


Patriarhul Irineu al Serbiei
Foto: Andrej Isakovic / AFP / Profimedia Images
Patriarhul Serbiei Irineu a murit din cauza infecției cu Covid-19, anunțul fiind făcut de președintele Aleksandar Vucic pe contul său oficial de instagram, relatează Reuters.

"Am fost onorat să vă cunosc. Oameni ca dumneavoastră nu pleacă niciodată cu-adevărat”, a scris președintele Serbiei, postarea fiind însoțită de o fotografie alb-negru a șefului Bisericii Ortodoxe din Serbia.

Irineu avea 90 de ani și a fost o figură cu o puternică influență politică, conservatoare. A fost diagnosticat cu infecția cu noul coronavirus pe 4 noiembrie și, de atunci, a fost internat într-un spital militar din Belgrad.

Starea sănătății sale s-a înrăutățit joi când a fost intubat, potrivit echipei de medici care l-a tratat.

Irineu a devenit cel de-al 45-lea patriarh al Serbiei în 2010. A condus Biserica Ortodoxă care are 12 milioane de credincioși, majoritatea în Serbia, Muntenegru și Bosnia, având însă dioceze și în SUA, Australia și Europa de Vest.

S-a opus independenței Kosovo, fosta provincie a Serbiei populată predominant de albanezi și considerată ca fiind leagănul Bisercii Ortodoxe Sârbe, în perioada medievală. De altfel, acolo se află cele mai importante mănăstiri ale bisericii.

În același timp, el a susținut că Serbia ar trebui să adere la Uniunea Europeană dacă ”UE respectă identitatea, cultura și religia Serbiei”.

Alegerea noului patriarh din rândul episcopilor va avea loc în lunile următoare.

În total, peste 104.000 oameni au fost infectați cu noul coronavirus și 1.110 au murit în Serbia, o țară cu o populație de 7.2 milioane de locuitori.

Știre actualizată








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7000 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    tot asa si (Vineri, 20 noiembrie 2020, 9:38)

    Namaste! [utilizator]

    Mathusalem...
    • +3 (7 voturi)    
      Sa intelegem ca... (Vineri, 20 noiembrie 2020, 12:46)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

      l-a batut dumnezeu? Murise si ala din Munte Negru...
  • +7 (13 voturi)    
    >>>> (Vineri, 20 noiembrie 2020, 9:46)

    GemstonePig [utilizator]

    Inca un suveran coronasceptic se duce in excursie sa verifice vesnicele plaiuri ale vanatorii.
  • +3 (9 voturi)    
    din pacate si patriahul Muntenegrului (Vineri, 20 noiembrie 2020, 9:57)

    bancher [utilizator]

    A murit tot de covid, luat in urma unui pelerinaj.
  • +10 (16 voturi)    
    dumnezeu nu bate cu parul (Vineri, 20 noiembrie 2020, 10:03)

    real didi [utilizator]

    uite asa se mai raresc astia care nu cred in covid si spun ca masca a lucratura diavolului, botnita, antena 5g etc. la sfarsitul lunii octombrie irineu asta fusese la un mare parastas sau cum dracu ii zice cand il inmormantasera pe alt inalt preafericit. la slujba au fost mii de oameni, ca in orice tara ortodoxa unde enoriasii nu cred in covid, nu se purtau masti si nici nu se pastra distanta sociala.
  • +10 (16 voturi)    
    Hai si in Romania! (Vineri, 20 noiembrie 2020, 10:09)

    emil bobu [utilizator]

    Hai ca se poate!
  • +4 (8 voturi)    
    Avea 90 de ani (Vineri, 20 noiembrie 2020, 10:09)

    Luk [utilizator]

    Imi pare rau ca a murit un om, dar 90 de ani e o varsta la care foarte putini ajung oriunde in lume.
  • +6 (8 voturi)    
    Au mai ramas vreo 2 (Vineri, 20 noiembrie 2020, 10:19)

    bcsb [utilizator]

    Kiril si Daniel
  • +8 (14 voturi)    
    Poarta masca! (Vineri, 20 noiembrie 2020, 10:33)

    BIM15 [utilizator]

    De ce nu scrieti si ca cel mai probabil s-a infectat la inmormantarea mitropolitului Amfilohie din Muntenegru, unde "au participat mii de persoane, iar multe dintre ele nu au purtat măşti sanitare".

    https://www.digi24.ro/stiri/externe/mapamond/patriarhul-irineu-al-serbiei-in-varsta-de-90-de-ani-are-covid-19-si-a-fost-internat-in-spital-1396983
  • +10 (16 voturi)    
    Să-i fie ţărâna uşoară! (Vineri, 20 noiembrie 2020, 10:36)

    fokerul [utilizator]

    Acum poate pricep şi popii noştri că nu e de glumit cu virusul ăsta şi că li se poate întâmpla şi lor. Dacă nu, se pot duce după IPS Himen dar să ne lase în pace cu atitudinea lor de negare a realităţii.
  • -9 (17 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Vineri, 20 noiembrie 2020, 10:43)

    shobolanul de santina [utilizator]

    Era tanar saracu'...si in putere...asta-i:COVIDU nu iarta pe nimeni!
    PS:e sarcastic dar sa zici ca un om la 90 de ani a murit de covid e prea mult! Si o gripa normala putea sa-i puna capat...nu mai spun de panica generalizata difuzata pe toate canalele media!
    Parerea mea.
  • +9 (15 voturi)    
    IPS Daniel se pregateste... (Vineri, 20 noiembrie 2020, 11:00)

    Divergent [utilizator]

    IPS DANIEL, se aude? Haide, preacufuritule, fa-ti incalzirea si pregateste-te! ;-)
  • +12 (18 voturi)    
    Ce sa mai zici (Vineri, 20 noiembrie 2020, 11:24)

    HankRearden [utilizator]

    Daca nici pe seful bisericii nu-l vindeca Dumnezeu, cum te astepti tu, ca om simplu si umil de la tara sa te ajute cu ceva?

    Si totusi mergi la moaste, cotizezi la biserica, pierzi ore intregi pe an rugandu-te, iar preotii au in continuare indrazneala de a-ti spune ca Dumnezeu face chestii pt tine...
    • -1 (11 voturi)    
      Sancta simplicitas! (Vineri, 20 noiembrie 2020, 13:24)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui HankRearden

      In naivitatea lui, analfabetul religios crede ca scopul unui credincios este sa traiasca, cat mai mult. Gresit: dorinta de mantuire este nadejdea si scopul credinciosilor care nu de moarte se tem ci de judecata Divina. Obsesia mortii ii bantuie doar pe liber-cugetatori, atei si, in general, pe cei fara niciun Dumnezeu.
      • +3 (7 voturi)    
        Hmm... (Vineri, 20 noiembrie 2020, 16:21)

        sparrow [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Din postarea ta rezultă că liberii cugetători și ateii sunt obligatoriu analfabeți religios. Eu înclin să cred că mult mai mulți pretinși credincioși sunt atinși de acest neajuns. Cât despre frica de moarte sau de judecata divină sunt convins că cei mai sus pomeniți nu fac mare diferență mai ales când uitând că relația cea mai curată cu divinitatea sălășuiește în universul interior se înghesuie la moaștele sfinților protestând isteric pentru încălcarea libertății religioase.
  • -7 (19 voturi)    
    bai frate (Vineri, 20 noiembrie 2020, 11:55)

    Point [utilizator]

    la voi alte cauze nu mai exista?
    cica avea 90 de primaveri,tinerel ce mai si a murit de covid maica.bine ca nu a murit de la fumul de cadelnite,mai stii?
    e ca aia cu motociclistul mort de covid care gonea cu 200 la ora.tot la fel,a murit de covid saracul...
    sunteti ridicoli pana la absurdul kafkian!
    • +3 (9 voturi)    
      Amănunte (Vineri, 20 noiembrie 2020, 14:26)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Unde ai citit de motociclistul ăla? Un link, ceva? Fiindcă pare doar o născicire care să-ți susțină argumentele aiurea...
      • +4 (6 voturi)    
        old news (Vineri, 20 noiembrie 2020, 15:18)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        https://cbs12.com/news/local/man-who-died-in-motorcycle-crash-counted-as-covid-19-death-in-florida-report
      • +1 (5 voturi)    
        mda (Vineri, 20 noiembrie 2020, 16:43)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        sincer,unora nu trebuie gandire sau reflectie proprie,ei se multumesc cu bolul de tarate puse in fata.daca incerci sa scoti magarul de pe traseul lui prestabilit,te lovesti de nenumarate zbierete caracteristice,urechiatul intorcandu-se la poteca lui cunoscuta si lina.
        aaah dar oile...
        • +1 (1 vot)    
          Link (Duminică, 22 noiembrie 2020, 14:13)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Mulțumesc pentru link-ul pus prompt de Nevermind. Dar asta nu scuză înfloritura din comentariul inițial, ca să sporească ridicolul și să vă susțină argumentele, cea în care dv. ați adăugat că motociclistul „gonea cu 200 la oră”! Sunt destui cei care oferă un bol cu tărâțe, dar ascund asta sub o glazură...
  • +3 (9 voturi)    
    Patriarhul Serbiei s-a infectat (Vineri, 20 noiembrie 2020, 13:34)

    Dilematic [utilizator]

    cu coronavirus la funerariile patriarhului Muntenegrului, cand, in urma cu trei saptamani, a pupat mana mortului expus in cosciug deschisa pe catafalc, infectat tot cu coronavirus,
    Morala: patriarhii nu se bucura de imunitate speciala.