ACTUALIZAT

Pacienți COVID-19 în stare gravă și care nu mai au loc în spitalele din București, transferați cu o aeronavă militară la spitale din Bacău și Iași

de C.V.     HotNews.ro
Joi, 19 noiembrie 2020, 15:16 Actualitate | Coronavirus


Pacienti transportati cu o aeronava C-27J Spartan
Foto: Facebook/ Ministerul Apararii Nationale, Romania - www.mapn.ro
O aeronavă militară de tipul C-27J Spartan decolează joi după-amiază de la Otopeni cu mai mulți pacienți COVID-19 din București aflați în stare gravă și care nu mai au loc în secțiile de Terapie Intensivă. Pacienții sunt transferați la spitale din Iași și Bacău. MApN anunță că în total joi vor fi mai multe zboruri efectuate și vor fi transportați 15 pacienți din București.

ACTUALIZARE - Ce spune MApN:
  • Ministerul Apărării Naționale este pregătit să transporte joi, 19 noiembrie, din București la spitale din regiunea Moldovei, 15 pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2, aflați în stare gravă.
  • Astfel, într-un prim zbor, o aeronavă C-27J Spartan a Forţelor Aeriene Române, configurată pentru misiuni medicale, transportă, în regim de urgență, pe ruta Otopeni - Bacău - Iași, cinci pacienți bolnavi de COVID 19.
  • Următoarele zboruri vor fi planificate în perioada imediat următoare.Transportul pacienților de la unitățile spitalicești către aeroport se realizează cu trei ambulanțe SMURD și două ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță București-Ilfov.

  • Misiunea se efectuează ca urmare a aprobării ministrului apărării naționale, Nicolae-Ionel Ciucă, la solicitarea secretarului de stat și șef al Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă din Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat.
  • Echipa medicală este formată din specialiști din cadrul Ministerului Apărării Naționale și SMURD București.

Managerul Spitalului de Boli Infecțioase Iași, Carmen Dorobăț, a anunțat că cinci pacienți vor fi transferați de la București la Iași.

„În cursul zilei de astăzi (joi-n.r.), alți cinci pacienți de terapie intensivă vor veni de la București spre Iași și doi dintre ei vor fi preluați în secția de Terapie Intensivă de la Lețcani”, a declarat Carmen Dorobăț, potrivit Mediafax.

Potrivit acesteia, spitalul a mai primit șase pacienți de la Spitalul din Piatra Neamț, în noaptea de sâmbătă spre duminică, după incendiul care a afectat secția ATI a spitalului din județul Neamț.

„Așa cum se știe, în noaptea de sâmbătă spre duminică, am primit șase pacienți de la Spitalul Județean Neamț. Din nefericire, am pierdut un pacient. Alți cinci se află în continuare în îngrijirea echipei de terapie intensivă de la spitalul mobil de la Lețcani”, a mai spus Dorobăț.

În București au fost anunțate peste 1.400 de noi cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore. La nivelul țării, joi, au fost raportate peste 1.100 de persoane internate la secțiile ATI COVID-19 din țară.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4266 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    Inca o prostie marca Arafat (Joi, 19 noiembrie 2020, 15:27)

    PrivireCritica [utilizator]

    Vrea Arafat sa demonstreze ca face ceva, mai bine aranja cu spitale private din Bucuresti sa ii primeasca.
  • +3 (11 voturi)    
    Inainte de pandemie colcaia! (Joi, 19 noiembrie 2020, 15:31)

    Andy500 [utilizator]

    de clostridium si stafilococi aurii pe la Iasi, la infectioase!
    Credeti ca intre timp s-a dezinfectat?
    • +1 (3 voturi)    
      Numai bine se declara "de la Covid" (Joi, 19 noiembrie 2020, 16:39)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Si au impuscat 2 iepuri dintr-un foc, ba chiar 3...cu pacientul care nu scapa!!!
  • +4 (18 voturi)    
    Ce ghinion! (Joi, 19 noiembrie 2020, 15:32)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Am purtat botnita ca prostul (am cheltuit o gramanda pe masti, manusi si dezinfectant) iar de pe 17 martie lucrez mai mult de acasa.
    Daca era si eu increzator ca nu exista virus, precum Lupul dacic sau razesul liber, aveam si eu acum sansa sa zbor cu Spartanul!
    Cati se pot lauda cu asta??
  • +3 (11 voturi)    
    Organizare dezastruoasă (Joi, 19 noiembrie 2020, 15:53)

    Shaolin [utilizator]

    Să le dea Dumnezeu sănătate și sper să scape cu toții.

    Dar vin și mă întreb. Nu era mai eficient din punct de vedere al costurilor dacă se investeau bani încă de acum 9 luni în spitale modulare bine puse la punct și strategic poziționate în țară? În loc să dăm banii (deloc puțini) pe combustibil de avioane...
  • -3 (11 voturi)    
    PNL-ul este pe faras! (Joi, 19 noiembrie 2020, 16:06)

    mike123 [utilizator]

    Chiar nu vede nimeni ca PNL-ul este DEPASIT de situatia COVID, in ciuda miliardelor venite de la EU?
    Mor oameni zilnic de COVID ....nu tu spitale, nu tu spatii ATI.......dar exista bani pt rachete si instalatii si militare, cheltuieli care sint PRIORITARE pt Johannis si PNL!
    • +2 (6 voturi)    
      PNL poate fi depasit si de un val de sinucideri (Joi, 19 noiembrie 2020, 16:43)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      daca tu si prietenii tai va intelegeti sa va aruncati de pe bloc
    • +2 (2 voturi)    
      vreo sugestie (Joi, 19 noiembrie 2020, 16:45)

      hobbes [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      legata de inlocuitori? e clar ca sunt f multe situatii care depasesc competentele guvernului actual. sunt doar curios in cine ar avea incredere poporul in acest moment, in ipoteza ca PNL pleaca de la guvernare.
    • -1 (5 voturi)    
      Care miliarde ? (Joi, 19 noiembrie 2020, 16:46)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Iohannis a vandut gogosi " buget UE " , care nu este adoptat inca .
      Acum vinde gogosi " vaccin anticovid " , vaccin care inca nu este pe piata .
    • -1 (3 voturi)    
      Sapca (Joi, 19 noiembrie 2020, 16:47)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      De la Trump , COOSTAAA miliarde de dolari .
      Ii platim noi , stai linistit .
  • +3 (7 voturi)    
    Prioritati gresite! (Joi, 19 noiembrie 2020, 16:08)

    mike123 [utilizator]

    O aeronavă militară de tipul C-27J Spartan ....este echivalentul unui spital!
    • +1 (3 voturi)    
      nu stiu daca va amintiti (Joi, 19 noiembrie 2020, 16:31)

      panduru [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      cand se vorbea despre constructia spitalelor regionale, iar vasilica si cu pintea ne tot spuneau ca nu trebuie sa luam fonduri europene, ca europenii-s rai, ca fac ele ceva parteneriat public-privat, dar nu inca, ci peste cativa ani, si alte bazaconii de-astea.
      Erau bune acum acum niste spitale regionale, nu?
  • 0 (4 voturi)    
    Ce pacat (Joi, 19 noiembrie 2020, 16:24)

    ipolitic [utilizator]

    ca nu avem un avion-cisterna, Spartanul cu covizii ar putea ramane in aer tot timpul. Orban s-ar putea lauda ca tratamentul pentru bolnavii de COVID e in aer.
  • +1 (3 voturi)    
    Iohannis (Joi, 19 noiembrie 2020, 16:42)

    Ibit [utilizator]

    Unde sunt cele 123 de paturi ATI pe care le-ai trambitat in 27 Octombrie ca vor fi gata in 10 zile ?
    Mincinos ordinar , daca aceste paturi nu au fost asigurate pana la 7 Noiembrie .
    Astept raspunsul lui Tataru .
    • +2 (2 voturi)    
      tataru (Joi, 19 noiembrie 2020, 17:42)

      mkv13 [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Salut! Sunt Tataru. Imi pare rau, dar nu sunt gata paturile.