​​VIDEO Covid-19: Viaţa oamenilor va reveni la normal peste un an, spune creatorul vaccinului BioNTech-Pfizer

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2020, 0:17 Actualitate | Coronavirus


Vaccin coronavirus
Foto: SILVIO AVILA / AFP / Profimedia
Unul dintre creatorii vaccinului împotriva Covid-19 produs de companiile BioNTech-Pfizer susține că viața oamenilor va reveni la normal peste un an. Cercetătorul a analizat impactul vaccinului asupra societății.

Impactul noului vaccin împotriva Covid-19 va începe să îşi facă efectul în timpul verii, iar viaţa ar trebui să revină la normal până în iarna viitoare, a spus unul dintre creatorii săi într-un interviu la BBC, potrivit Mediafax. Profesorul Ugur Sahin, co-fondator al BioNTech, estimează că vaccinul ar putea reduce la jumătate transmiterea virusului, ducând la „o reducere semnificativă a cazurilor”.

Săptămâna trecută, BioNTech şi co-dezvoltatorul Pfizer au declarat că analiza preliminară a arătat că vaccinul lor are o eficienţă de peste 90%. Aproximativ 43.000 de persoane au participat la teste.

Într-un interviu la BBC One, Sahin a spus că se aşteaptă ca analizele suplimentare să arăte că vaccinul va reduce transmiterea virusului între oameni. „Sunt foarte încrezător că transmiterea între oameni va fi redusă printr-un astfel de vaccin extrem de eficient”, a spus el.

După ce a venit luni anunţul primului vaccin eficient din lume, Sir John Bell, profesor de medicină la Universitatea Oxford, a sugerat că viaţa ar putea reveni la normal până în primăvară. Cu toate acestea, Sahin a spus că va dura mai mult. Dacă totul ar continua să meargă bine, a spus el, vaccinul va începe să fie administrat la „sfârşitul acestui an, începutul anului viitor”.

El a mai spus că obiectivul este de a livra peste 300 de milioane de doze în întreaga lume până în luna aprilie. Profesorul Sahin a precizat că impactul mai mare se va întâmpla peste un an. „Vara ne va ajuta, deoarece rata infecţiei va scădea vara, şi ceea ce este absolut esenţial este să obţinem o rată ridicată de vaccinare până sau înainte de toamna, iarna anului viitor”.

Sahin a adăugat că este esenţial ca toate programele de imunizare să fie finalizate înainte de sezonul rece din 2021.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15742 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    Cum asa? (Luni, 16 noiembrie 2020, 0:20)

    panda_rosu [utilizator]

    Parca pana acum spuneau expertii ca viata nu va mai fi niciodata ca inainte, chiar si cu vaccin.
    • 0 (10 voturi)    
      - (Luni, 16 noiembrie 2020, 8:54)

      andrei9999 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      ca inainte garantat nu va mai fi
      s-a schimbat deja mentalitatea oamenilor in privinta calatoriilor sau a lucrului de acasa, de exemplu
      mastile vor fi purtate in continuare probabil, voluntar, si vor deveni ceva normal
      • +1 (5 voturi)    
        Bari campii... (Luni, 16 noiembrie 2020, 20:49)

        filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui andrei9999

        Ce om normal ar purta benevol masca, dupa ce dispare pandemia?

        Ma refer la lumea libera, nu la China sau Coreea de Nord.
        • -1 (5 voturi)    
          Oare?.. (Luni, 16 noiembrie 2020, 23:37)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

          Ca fapt divers, in Wuhan poti sa mergi in club zilele astea si sa te distrezi, fara masca.
          Tot ca fapt divers, milioane de japonezi umblau cu masca si inainte de pandemie. Ce oameni anormali!.. :)
          • +1 (3 voturi)    
            De unde apareti? (Marţi, 17 noiembrie 2020, 0:02)

            filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Argumentul meu era contra purtarii mastii, in conditiile in care dispare pandemia.

            Tu vii cu exemplu din Wuhan, in care oamenii nu poarta masca. Daca asa o fi, imi intaresti argumentul.

            Referitor la Japonia, nu cred ca exista grad de comparatie intre un stat industrializat cum e Japonia si unul preponderent rural, cum e Romania.
        • -2 (4 voturi)    
          Multi vor purta masca dupa pandemie... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 2:22)

          Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

          Degeaba te superi, are dreptate andrei99. Nu e vorba ca benevol sau fortat, ci de frica vor purta masca, deoarece virusul va fi tinut sub control, dar nu va disparea si oricand vom putea lua boala.
        • 0 (0 voturi)    
          - (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 16:26)

          andrei9999 [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

          la cati abia abia absolventi de liceu nu se vor vaccina "ca stie ei mai bine domne" prefer sa-mi port mascuta in continuare o perioada. ma consider destul de normal...am 2 ochi si o gura...chakrele mele sunt cam aiurea si mai si injur mult dar na...
  • +4 (16 voturi)    
    Suspect (Luni, 16 noiembrie 2020, 0:27)

    lazarus101 [utilizator]

    Cum CEO-ul Pfizer isi vinde jumatate din actiuni imediat dupa ce au facut publica informatia ca au finalizat testarea. Daca avea incredere in vaccinul asta nu ar fi facut-o pentru ca daca e atat de bun cum sustin ei actiunile ar creste exponential.
    Fie acest vaccin se va dovedi a fi ineficient (o sa o dea pe aia cu "tulpinile diferite" ca si la gripa) sau mai grav are cunostinte de efecte secundare ale acestui vaccin!
    Eu cu siguranta n-o sa ma grabesc sa-mi fac acest vaccin!
  • -4 (10 voturi)    
    haha (Luni, 16 noiembrie 2020, 1:50)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    compania asta vorbeste numai prostii si milioane de investitori chiar cred!
  • +6 (16 voturi)    
    ufff (Luni, 16 noiembrie 2020, 2:14)

    cartman_3006 [utilizator]

    Cred ca creatorul vaccinului a cercetat doar impactul vaccinului asupra societatii, nu si impactul societatii asupra vaccinului. Mie frica ca scepticismul si frica oamenilor de un vaccin nou care va fi amplificata din plin de antivaxeri si conspiratii apocaliptice despre bigpharma o sa duca la un numar redus de vaccinari.
    Multi zic ca nu mai vor izolare, dar o masca le ingradeste libertatile, limitarea temporara a circulatie le distruge viata si un vaccin va fi ori plin de microcipuri ori o schema malefica de a tine oamenii bolnavi pentru a imbogati corporatiile.
    • +1 (3 voturi)    
      din pacate asta va arata (Luni, 16 noiembrie 2020, 19:57)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui cartman_3006

      cat de mult intelegem noi ca oameni sa ne aparam viata proprie si celor de langa noi.

      pentru un om de stiinta care s-a straduit sa livrezein timp record un vaccin nu este de inteles, cel putin prea usor, pentru ca domnia sa lucreaza cu evidente.

      este evident ca masca ne protejeaza chiar daca ne ascunde nasul si gura si ne reduce din libertate

      este evident ca reducere a numarului de contacte in plina pandemie ne este de folos noua si celorlalti chiar daca ne reduce din libertate

      tot la fel este evident ca vaccinul va aduce imunitatea dorita, cel putin pentru o limita de timp, daca ne vom vaccina

      Viata mereu a avut constrangeri/limitari de care ar tebui sa tinem seama - nu suntem liberi sa mergem goi pentru ca in primul rand racim, nu suntem liberi sa nu mancam, si bine ar fi sa mancam sanatos, pentru ca murim.

      toate constrangerile/limitarile au fost intelese de om in timp si preluate spre binele lui personal si cred ca si vaccinul care poate parea pentru unii o limitare este extrem de util pentru fiecare dintre noi.

      este util sa iti intelegi limitele, pe care evident poti chiar sa le depasesti, si evident ajungi la altele, pentru ca odata limitarea inteleasa iti ofera sansa de a te intelege mai bine cine esti si de a progresa
  • 0 (2 voturi)    
    Aha (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:45)

    JohnR [utilizator]

    Pai atat a tinut si gripa spaniola, mult mai mortala si fara vaccin.