Coronavirus: Criminalul în serie Peter Sutcliffe, supranumit "Spintecătorul din Yorkshire", a murit de COVID-19

de DP     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2020, 11:32 Actualitate | Coronavirus


Coronavirusul Covid-19
Foto: HotNews.ro
Criminalul britanic Peter Sutcliffe, supranumit "Spintecătorul din Yorkshire" după ce timp de cinci ani a înjunghiat şi a omorât în bătaie cel puţin 13 femei, a decedat după ce s-a îmbolnăvit de COVID-19, a anunţat postul Sky, citat vineri de Reuters și preluat de Agerpres.

Criminalul în serie a murit în spital, a declarat un purtător de cuvânt al Prison Service, citat de The Guardian. El a fost arestat în 1981 şi a pledat vinovat pentru 13 capete de acuzare pentru crimă şi 7 pentru tentativă de crimă.

Peter Sutcliffe şi-a petrecut restul zilelor în închisoarea Frankland din comitatul Durham.

Potrivit The Guardian, el a murit la Spitalul Universitar din North Durham, situat în apropierea închisorii.

Sky News a relatat că Sutcliffe a fost internat după ce s-a îmbolnăvit de COVID-19 şi ar fi refuzat tratamentul.

În vârstă de 74 de ani, Peter Sutcliffe a fost tratat în urmă cu două săptămâni pentru un posibil atac de cord şi a fost ulterior transportat înapoi în închisoare, însă a fost internat din nou după ce a fost testat pozitiv pentru coronavirus. Diagnosticat cu schizofrenie paranoidă, Sutcliffe avea o stare de sănătate precară, era obez şi avea diabet, notează The Guardian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4176 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Cât au fost costurile? (Vineri, 13 noiembrie 2020, 11:41)

    BEDE [utilizator]

    Cât au fost costurile cu detenția acestui criminal atâția ani?
    Se mai putea aștepta cumva o reabilitare? Cumva să mai facă ceva util pentru societate? Cred că nu, ci dacă ar fi fost pus în libertate, ar mai fi ucis dacă mai avea puterea și ocazia.
    De aceea, pentru asemenea indivizi cred că este cea mai potrivită pedeapsa cu moartea. Existența pedepseicu moartea poate i-ar mai și descuraja pe unii să comită crime.
    • -1 (3 voturi)    
      Dar (Vineri, 13 noiembrie 2020, 12:41)

      Geirge [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      De existența greșelilor judiciare tu ai auzit? Cât costă moartea unui om nevinovat, dar împușcat prin sentință judecătorească deoarece nu a avut bani pentru un avocat bun?
      • +2 (2 voturi)    
        Ce mai greșeli! (Vineri, 13 noiembrie 2020, 13:02)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

        La unul care a omorât atâtea persoane, a fost eroare judiciară, nu?
        La unul ca ăsta. Sau la un Breivik, sau la teroriști, sunt convins că pedeapsa cu moartea ar fi cea mai bună pentru societate.
        În nici un caz nu sunt pentru o aplicare a pedepsei cu moartea așa cum se face în China, și la o delapidare de cîteva zeci de mii de dolari.
      • +1 (1 vot)    
        nu in cazul asta si nici in general (Vineri, 13 noiembrie 2020, 14:35)

        tudormed70 [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

        In cazul lui lucrurile sunt clare si recunoscute. In plus vorbim de 40 de ani in care poate ar fi aparut niste probe daca el ar fi continuat sa pledeze nevinovat si cineva ar fi continuat sa cerceteze. Deci pentru asta a fost o aberatie sa-l tii inchis 40 de ani pe costul statului.
        In general pedeapsa cu moartea ar trebui reintrodusa pentru ca in ziua de azi, la tehnica pe care o avem greselile judiciare nu cred ca mai sunt posibile.
        • 0 (2 voturi)    
          Adica tu presupui (Vineri, 13 noiembrie 2020, 18:27)

          MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui tudormed70

          Ca in momentul in care unul e condamnat la moarte si executat exista totusi si lucruri "neclare si nerecunoscute"? Pentru ca daca nu presupui asta atunci nu ai avea cum sa spui "In cazul lui lucrurile sunt clare si recunoscute.".

          Adica pentru tine e suficient ca un condamnat sa isi recunoasca fapta pentru a fi executat?
    • -3 (5 voturi)    
      Just (Vineri, 13 noiembrie 2020, 12:55)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Dar cat costa viata unui om gasit vinovat, executat dar care ulterior a fost probat nevinovat de noi dovezi? Care este probabilitatea ca omul acela sa isi recupereze viata pierduta ulterior?

      Asadar da, moartea este cea mai potrivita si sunt de acord sa o si aplici cand vei fi 100% sigur ca nu vei comite erori sau ca daca le comiti le vei putea face reversibile.
  • -2 (8 voturi)    
    Straniu (Vineri, 13 noiembrie 2020, 11:45)

    feroviarul123 [utilizator]

    Cum dracu iei SarsCov2 în închisoare? Avea vizite conjugale? Gardienii aia nu stau la distanta?
    • +3 (3 voturi)    
      Pai tocmai asta e... (Vineri, 13 noiembrie 2020, 12:37)

      shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      "- Sefu', cum scapam de asta? Ca nu mai moare...
      - Ia adu-mi un test pozitiv de covid..."