Rafila nu exclude ca România să ajungă la peste 25.000 de cazuri de COVID-19 pe zi, până în decembrie

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2020, 14:49 Actualitate | Coronavirus


Rafila, candidat PSD
Foto: facebook
​​Medicul Alexandru Rafila nu exclude ca România să ajungă, până în luna decembrie, să depăşească numărul de 25.000 de cazuri zilnice de COVID-19, problema fiind, din punctul său de vedere cea a pacienților care trebuie internați și a celor care au nevoie de Terapie Intensivă.

Întrebat într-o conferinţă de presă la PSD dacă este posibil ca până în luna decembrie să se depăşească 25.000 de cazuri noi pe zi de COVID-19, Rafila, care e candidat la parlamentare a răspuns: "Da, este o variantă posibilă. Dacă astăzi avem aproape 10.000 de cazuri, vă daţi seama că am avut câte un salt de la o săptămână la alta şi mă refer la media cazurilor, nu la o zi nume, iniţial de 500 de cazuri, ulterior de 1.000, acum avem un salt de aproape 2.000 de cazuri de la o săptămână la alta şi atunci, în mod evident, dacă asistăm la intervale de 7 zile, 10 zile, că avem un salt major. Se poate ajunge la această situaţie".

El a adăugat că problema "majoră" nu este a numărului de cazuri, ci este legată de pacienţii care au forme medii şi care trebuie internaţi şi de cei care au forme grave şi trebuie duşi la terapie intensivă.

"Aceste două elemente dacă sunt nerezolvate - şi sistemul de sănătate nu este un elastic pe care îl întinzi la nesfârşit -, atunci aceşti pacienţii cu forme medii nu vor putea fi internaţi şi vor ajunge să facă forme grave, cei cu forme grave vor ajunge să devină pacienţi critici şi va creşte foarte mult mortalitatea. Acum am avut cel mai mult 146 de decese într-o zi. Noi deja suntem ca şi nivel în Uniunea Europeană, cu toate că incidenţa cumulată din ultimele două săptămâni ne plasează undeva pe locul 10-12, ca şi mortalitate suntem pe locul 3-4. Asta ne arată că în momentul în care eu, ca număr de cazuri, o să ajung la una dintre primele poziţii în UE o să explodeze mortalitatea, se va dubla, se va tripla", a explicat Rafila, citat de Agerpres.

Bilanțul zilnic al cazurilor de COVID-19 este în continuă creștere. Alte 9.714 de îmbolnăviri - cel mai mare număr de la debutul pandemiei - au fost raportate în ultimele 24 de ore în România. Bilanțul COVID-19 a ajuns la 276.802, potrivit datelor transmise joi de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi s-au înregistrat alte 121 de decese, în timp ce la terapie intensivă sunt internați 1.014 pacienți - un nou record absolut.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4022 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Oglinda sistemului sanitar romanesc (Joi, 5 noiembrie 2020, 15:01)

    bilbofil [utilizator]

    Mai mlte decese la mai putini blonavi decit in tarile normale.

    Nepasarea pacientilor, rutina lucratorilor,
  • 0 (0 voturi)    
    In realitate (Joi, 5 noiembrie 2020, 15:08)

    sentenced [utilizator]

    Suntem deja la > 25K cazuri pe zi, doar ca din cauza stigmei sociale multi isi vad de treaba lor.
  • -1 (3 voturi)    
    Covizi (Joi, 5 noiembrie 2020, 15:10)

    panda_rosu [utilizator]

    Haide no, de ce nu mai internati pe toata lumea cu forta? Hai, 200.000 de persoane internate dupa capu vostru, sau 500.000 daca vom avea 25.000 pe zi.
  • +3 (5 voturi)    
    de ce (Joi, 5 noiembrie 2020, 15:26)

    nahir [utilizator]

    o fi estimat doar 25.000?
    De ce nu 50.000? Sau asta a fost concluzia de la învățământul de partid din Kiseleff nr. 10?
  • +5 (5 voturi)    
    Noroc cu dumneavoastra, (Joi, 5 noiembrie 2020, 15:45)

    Rebecka [utilizator]

    domnule Rafila ca ati reusit sa-i convingeti pe retardatii psd de existenta vitusului!Cum ati reusit,nu stiu,dar tot e bine:ca de nu,ACUM nu mai aveati in partid decat vreo doi-trei ametiti..... ,,Floarea cea vestita``a psd,negand cu vehementa existenta Covidului, ar fi mierlit-o cam de multisor......Multumim dl Rafila si dl Sreinu-Cercel ca ati salvat,,maretul``psd de la extinctie!ASTA da performanta pentru doi ilustri( pe bune,nu in batjocura!) medici!hi hi hi.......
  • +5 (5 voturi)    
    Lejer.. (Joi, 5 noiembrie 2020, 15:57)

    pehash [utilizator]

    25000 doar varful sau 25000 x 31 de zile? Ca asa o sa ajungem sa avem jumatate de milion de cazuri active in acelasi timp. Caz in care nu mai ai cum sa tii sub control pandemia.
    Daca la 4000 de cazuri noi avem 100-120 de decese 2 saptamani mai tarziu, la 25000 de de cazuri vom vedea si noi cozi la morga si la cimitir, ca italienii in primavara.
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Joi, 5 noiembrie 2020, 15:59)

    SoulSearcher [utilizator]

    de modificat titlul in: PeSeDistul Alexandru Rafila este in campanie electorala si ne spune povesti...

    urmeaza si nea Cercelu` sa ne zica sa inchidem femeile si copii, sa otravim fantanile, sa parjolim ogoarele..etc

    apoi vine si nea caisa Musta de la Timisoara si zice sa ne facem teste la clinicile lor... ca asa e frumos, sa creasca si profitul lor nu ?
  • +6 (6 voturi)    
    Rafila nu mai este credibil. (Joi, 5 noiembrie 2020, 16:07)

    asavreau [utilizator]

    Are nesimțirea să se dea priceput și nu-și cere scuze pentru gafele spuse la începutul pandemiei-că este o formă de gripă dar mai ușoară și făcând mișto de măsurile de combatere luate de autorități.Acum a primit ordin de la Ciolacu să latre și execută ordinul.
  • +6 (6 voturi)    
    Acum o saptamana (Joi, 5 noiembrie 2020, 16:12)

    sipu [utilizator]

    spunea ca in decembrie or sa fie 10 000 (zece mii) dupa o saptamana a ajuns la 25 000 (doua zeci si cinci de mii) sunt curios cat a sa fie peste o saptamana ..........
  • +1 (1 vot)    
    OMSul vindeca PSDul ? (Joi, 5 noiembrie 2020, 16:21)

    Plagarus [utilizator]

    Sus / jos masca si sa ramanem sanatosi !
  • +5 (5 voturi)    
    posibil si la 100.000 (Joi, 5 noiembrie 2020, 16:30)

    cici balerina [utilizator]

    Cum sa ajunga bre la 25.000 de cazuri cand se fac 20-30.000 teste pe zi? O sa ajunga pozitivarea la 100%?
    Dar ceva sfaturi medicale, in calitate de reprezentant la OMS al Romaniei, trimis acolo de guvernarea PSD nu are?
    Vede numai probleme, dar nu ofera nicio solutie, ca altfel cum sa mai critice guvernul?
    • +5 (5 voturi)    
      ce solutie? (Joi, 5 noiembrie 2020, 17:13)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui cici balerina

      Domnul asta e ditamai profesorul univ. si s-a dat cu Ciolacu si compania sa prinda si el un os in Parlament. Ehe, poate ajunge si minstru sanatatii, orgoliile au otravit in istorie mintiile cele mai luminate!Adica daca madam Kati a putut, el de ce sa nu poata?
      Ce solutie sa dea? De asta ii arde lui acum? E in campanie electorala....
      Solutiile le avem fiecare cu noi : sa purtam masca, sa ne spalam pe maini ,sa nu ne bagam in aglomeratii , sa nu tragem chefuri acasa cu prietenii...ca ajungi contact imediat. ...
      Cum nu vrem sa respectam nimic, ca de aia sunt 10000 cazuri/zi, ce solutie sa dea Rafila? Pai nici prietenul lui Ciolacu nu respecta regulile, ca l-au prins unii si l-au amendat....Ludovic O la fel....cu votka in gura...la biroul guvernului...
      Astept sa il prinda si pe Rafila cu un mic gura intr-un restaurant inchis...ca afara e frig.
  • +1 (1 vot)    
    refila (Vineri, 6 noiembrie 2020, 13:25)

    boschetaru' [utilizator]

    Medicul Rafila s-a declasat ca OM! Fiecare are pretul lui cum bine se stie. Trebuia sa ramana neafiliat...probitatea sa morala a cedat la PSD.
    Nu mai trebuie pusa crezare pe vorbele lui, deja si-a nuantat discursul.
    Inca un "fular" la gatul politicii!
    • 0 (0 voturi)    
      Incantat ca va putea fi ministrul sanatatii...... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:53)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui boschetaru'

      ........peste ani si ani de slujit psdul.