Coronavirus în România: Record absolut pe linie - 8.651 cazuri noi / 146 decese în ultimele 24 de ore / 1.001 pacienți la terapie intensivă

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:40 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: Agerpres
Alte 8.651 de cazuri de infectare cu noul coronavirus - cel mai mare număr de la debutul pandemiei - au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, în urma a 35.964 de teste. Bilanțul COVID-19 a ajuns astfel la 267.088, potrivit datelor transmise de Grupul de Comunicare Strategică. De asemenea, în ultima zi s-au înregistrat 146 decese, iar la terapie intensivă s-a marcat un nou record negativ: 1001 pacienți cu COVID-19.

Până astăzi, 4 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 267.088 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 186.260 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.651 cazuri noi.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.341.867 teste. Dintre acestea, 35.964 de teste au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.808 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.156 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 594 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 4 noiembrie.

Până astăzi, 7.419 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS–CoV–2 au decedat.

În intervalul 03.11.2020 (10:00) – 04.11.2020 (10:00) au fost raportate 146 decese.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 51 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 48 decese la categoria de peste 80 de ani.

138 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.867. Dintre acestea, 1.001 sunt internate la ATI.

Pe teritoriul României, 33.630 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.373 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.339 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 18 persoane.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.853 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2, dintre care doar 797 au fost declarați vindecați.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















39072 vizualizari

  • -25 (67 voturi)    
    lockdwon obligatoriu pe 7 dec... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:46)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dupa ce guvernatorul isi satisface hatarul cu alegerile si obtine parlamentul "meu".
    • +3 (49 voturi)    
      deci acu e pe bune? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:12)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nu mai sunt masluite cifrele? Exista Corona Virus?
      Aha.
      Deci sa luam masuri : suspendam alegerile pana la toamna si mai sta PSD la butoane un an.
      Asa mai merge.
    • -11 (45 voturi)    
      !!! (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:07)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      nu e nici-o apocalipsa in romania, conform datele INS(dati un serch pe google si cautati nr de morti, cu cifre oficiale) si veti vedea ca nu-i nimic deosebit in acest an. si vom vedea si la sfarsitul anului, ca nu sunt mai multi morti decat in anii trecuti, nu e nimic apocaliptic! incetati cu paranoia! voi ati mai auzit in limbajul medical sau in societate pana acum cuvantul „infectat” (poate, dar foarte rar); pana acum cand mergeai la doctor ori erai bolnav si stateai acasa ca sa nu imbolnavesti pe altii sau sa-ti treaca boala mai repede ori erai sanatos si mergeai la lucru, la treburi, nu se folosea cuvantul infectat! sanatos sau bolnav! acum acest cuvant „infectat” este chiar abuzat, ca sa poata sa arate niste cifre gen 7000 de infectati si sa sperie lumea, infectati care 99% nu fac nici macar ‘hapciu’! de ce trebuie sa gandeasca pt voi politicienii, sa va protejeze ei?! ca stiu ei ce e mai bine pt voi?! ei. politicienii ii obliga si pe doctori, prin legi, sa nu faca autopsii, si sa declare orice om care a avut aceasta ‘infectie’ covid, ca fiind morti de covid chiar si daca au facut infarct sau alte boli grav. DA SUNT OBLIGATI! prin lege! https://www.economica.net/covid-19-trebuie-raportata-ca-si-cauza-a-decesului–chiar-daca-medicii-nu-stiu-sigur-daca-infectia-cu-noul-virus-a-cauzat-moartea-pacientului_183595.html
      • +13 (31 voturi)    
        lasa-ne (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:42)

        bgd20 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        1. Adica se iau masuri de preventie (bune sau rele nu conteaza) ca sa nu ajungem in scenarii apocaliptice, si ne plangem pe urma ca nu e nimic apocaliptic? Mai stai cateva zile, si incet incet ne apropriem. Sa vedem de ce ai sa te plangi cand ai sa suni la 112.si nu te baga nimeni in seama?

        2. 99% nu fac nici hapciu? De unde iti obtii informatiile? De pe biletele de autobuz?

        3. Nu o mai da cu exemple de articole scrise de pustoiace de 20 de ani, dintr-un site de economie. Au valoare cat negrul de sub unghie. Poate ar fi bine sa afli ce au spus de atatea ori medicii legisti.
        • +6 (12 voturi)    
          raspuns la 2. (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 19:57)

          fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui bgd20

          sigur din alta parte isi ia informatiile. nu pare genul care cumpara bilet cand merge cu autobuzul.
      • +1 (1 vot)    
        De ce? (Joi, 5 noiembrie 2020, 9:17)

        GNG [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        De ce comntati pe net daca nu stapaniti problema? Daca invatati cand trebuia, adica in timpul scolii, stiati ce este un virus, cum se inmulteste, de ce este periculos si cum trebuie sa te protejezi. In acest caz nu puneati coment-uri care arata ce faceati la ore... cand profa se chinuia sa va explice...
    • -8 (22 voturi)    
      Lockdown inseamna concedierea a 1 milion (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:02)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      lockdown inseamna sa iti asumi


      - concedierea a 1 milion de oameni
      - reducerea pensiilor si salariilor bugetariloor
      - 10 RON = 1 EURO
      • -4 (14 voturi)    
        Alooo....doamna Mafalda ? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:18)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Puteti sa imi spuneti si mie cand ajunge RAPID in divizia A ?
        Dar cat o sa fie abonamentul, in acest caz ?
        Dar in euro, va rog...
      • +4 (10 voturi)    
        economia este numai despre incredere (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:20)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        asta scrie in orice manual de economie... Daca oamenii nu au incredere nu consuma,nu se duc la restaurante ,nu iau credite pt case ,auto ,electro-IT,mobila etc , iar cei care au bani ii economisesc si asa mai departe. Vi se pare ca nu se vor pierde mai multe joburi si afaceri in urmatoarele 6 luni in conditiile de acum (cand nu se iau decizii mai dure ,dar de scurta durata) decat daca se face lockdown ? Mie nu ! Pentru orice activitate,investotor ,multinationala,IMM sau o famile obisnuita incertitudinea este cel mai mare dusman. Nu stiu unde lucrati ,dar ia incercati sa faceti un buget pe 6-12 luni in conditiile actuale. Totu' e pus pe hold , iar asta inseamna si mai rau decat un lockdown de 4 saptamani .
        • -3 (3 voturi)    
          Money changing pockets (Joi, 5 noiembrie 2020, 5:55)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui festina

          Asta inseamna economie. Cu cat mai multi in circulatie cu atat mai bine. Daca toti isi tin banii la saltea, acestia nu mai au nici o valoare si intri in Anarhie!
  • +34 (60 voturi)    
    1514 cazuri in Bucuresti! (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:50)

    Remarque [utilizator]

    Dublu fata de cel mai sever rezultat de pana acum! Ieri erau undeva peste 700 de cazuri nou diagnosticate.
    Deja nu mai ajuta masurile implementate de autoritati, este transmitere comunitara extinsa. Ne depaseste, din pacate.
    • -9 (33 voturi)    
      da (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:31)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      toate masurile au fost inutile si este necesara eliminarea lor completa DE URGENTA: deschiderea scolilor, a barurilor, restaurantelor, cafenelelor, toata lumea la munca FIZIC in coada la metrou de 10.000 pe peron. A, si guvern PSD cu domnul acela fiu de securist imediat, ca doar asa se mai poate rezolva ceva in tara asta.
    • +3 (21 voturi)    
      Transportul public (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:47)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      e probabil cauza principala. Trebuie umblat acolo.
      • +4 (16 voturi)    
        ... si horeca .... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:05)

        _Sherlock_ [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        Sigur nu exista nici un control la igiena restaurantelor,
        cum nu se faceau nici in trecut!! Comanzi o pizza,
        iei si un pic de covid de pe cutia cu care a venit.
        Mananci o salata, doamne ajuta sa nu fi stranutat
        cineva pe ea cand au preparat-o. Si exemplele pot
        continua.

        Si nu vorbim de rea intentie, e foarte simplu in
        industria aia sa transmiti. In plus stim cu toti
        ce indolenta crasa exista in anumite localuri, nu
        cred ca exista un om in tara asta sa nu se fi lovit
        macar odata!!
        • -1 (1 vot)    
          Bagi la microunde si gata boss e mort COVIDu (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 21:42)

          MDK [utilizator] i-a raspuns lui _Sherlock_

          Daca nu bagi mamaliga.
    • -7 (19 voturi)    
      mai cu talent (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:50)

      kukiiiii [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      vezi pe 29 octombrie cati au fost in bucuresti, las-o moale cu dublu fata de cel mai sever; 34% nu e 100%
    • +6 (18 voturi)    
      din pacate (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:50)

      bgd20 [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Din pacate, greu ne mai putem reveni.

      Sa fiu sincer, nici un lockdown nu e solutie, caci chiar daca la inceput obtii o scadere a cazurile, dupa aceea trebuie sa ridici restrictiile, si ....o luam de la capat.
      Nu cred ca putem rezista la prea multe lockdown-uri, caci si cu vaccinul, multa lume se va opune.

      Instrumentele care ajuta la scaderea numarului de cazuri le avem deja: masca, distantare sociala si in primul rand responsabilitate

      Nu cred ca scapam neinfectati, asa ca va urez la toti (scuzati expresia): sa va fie COVID-ul usor.
      • -4 (12 voturi)    
        si mai ai un instrument (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:04)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui bgd20

        poate cel mai puternic - selectia naturala (dar din pacate acolo sunt multe victime colaterale ...)
      • +11 (17 voturi)    
        lockdown-ul e o solutie (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:24)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui bgd20

        Nu obtii stoparea totala a pandemiei.

        Dar dai timp departamentelor de ATI sa mai rasufle. Ca am trceut de 1000 de oameni in AT. Deja sunt pacienti care mor pe paturi prin camerele de garda, ca nu mai sunt locuri la terapie intensiva. Iar personalul medical e si el cam la limita puterilor.

        Un lockdown de 3-4 saptamani reduce dramatic numarul de cazuri noi si da timp de respiro pentru ATI..

        Si trebuie sa faci jocul asta repetat pana ajunge un vaccin la noi (aparent pana in mai-iunie 2021). O sa mai fie probabilnevoie de inca unul prin februarie 2021.
    • -9 (19 voturi)    
      Dintre oamenii testati, cati sunt la a 2-a testare (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:08)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      intrebari

      ca eu nu cred ca DSP e in stare sa gaseasca atatia oameni NOI in fiecare zi si sa-i si testeze
      • +6 (8 voturi)    
        Analfabetism functional (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 21:52)

        zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        "8.651 cazuri noi". Scrie. Nu se aduna retestatii, nu s-au adunat niciodata.
  • -16 (62 voturi)    
    mda (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:52)

    SoulSearcher [utilizator]

    de gripa sezoniera aveti ceva date ?
    ca toata lumea are acum doar covid19...

    gripa sezoniera a disparut din spitale...

    la fel si decesele cauzate de infectii nosocomiale..
    nu mai moare nimeni nici din astea.. ci doar de covid19..

    intreb si eu, cu masca pe fata evident...
    • +11 (33 voturi)    
      Asta se poarta acum (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:09)

      gigiduru_ [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Daca nu vrei sa fii mainstream, baga o gripa si o sa rada lumea de tine
      • +1 (11 voturi)    
        mda (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:02)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

        got it :D
    • +19 (35 voturi)    
      Intreaba-te mai bine cand a umplut gripa ATI-ul (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:33)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      In ce am am avut simultan peste 1000 de oameni la terapie intensiva din cauza de gripa.

      Sa imi spui si mie care a fost anul ala.
      • +5 (15 voturi)    
        mda (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:58)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        nu ca sunt adeptul conspiratiilor covid bla bla

        dar am niste exemple de colegi care i-au tinut prin spitale desi nu era necesar.. adica oameni care nici febra nu aveau, se simteau bine, aveau bun nivelul de oxigen

        si tot bagau in ei plaquenil.. ca asa e ordinu` de la minister..

        asa ca eu zic sa o lasam mai moale cu datele astea despre ATI si spitale.. ca stim cu totii ce haiducie e prin spitalele romanesti pline de incompetenti si de doctori nesatui sa traga cati mai multi bani..

        citeste articolul despre nea Musta de la Timisoara, care acum o luna zicea sa inchimde toata tara...

        aproape toate testele din Timis trec prin clinica lui... bani bani bani
      • +3 (13 voturi)    
        Raspund eu! (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:07)

        n4c [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        1968, tot noiembrie.

        Faceam armata la Sibiu, a venit gripa asiatica, jumatate de regiment era in infirmerie: pe jos, pe podele, printre paturi, iar in paturi cite doi.

        Pe atunci nu exista facebook, hotnews, digi24 sau chiar ATI; ma rog, era ceva, un proto-ATI, dar nu prea semana cu ce avem acum.

        Si-au murit si atunci oameni, chiar multi. Pe tot globul, citeva milioane in 1968-1969.

        Daca nu ma crezi, citeste ziarele din epoca. Le gasesti in arhiva bibilotecii judetene din judetul tau, daca nu s-o fi milostivit careva sa le scaneze si sa le faca accesibile pe internet pentru generatiile X, Y, Z si C.

        Si da, nu s-a purtat masca, nu s-a practicat distantarea sociala. Am mers la munca si in posturi asa rupti cum eram. A fost cu adevarat o imunizare de turma.

        A iesit si un vaccin, dupa doar sase luni de la inceputul epidemiei, dar din cite tine minte pe la noi n-a ajuns. Eu, cel putin, n-am fost vaccinat.
        • 0 (6 voturi)    
          vezi daca nu respecti noua religie? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 23:11)

          eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui n4c

          iti iei minusuri de la covitalibani. iar daca mai si prezinti fapte verificabile care le contrazic narativul, e si mai grav - esti considerat de-a dreptul eretic. pentru aplaudacii puscariei globale trebuie sa fii isteric si panicard ca sa meriti un plus.
        • +1 (1 vot)    
          crezi ca (Joi, 5 noiembrie 2020, 10:35)

          GNG [utilizator] i-a raspuns lui n4c

          ... pe vremea aceea a interesat pe cineva cate victime au fost? Avea balta peste, Ceauseii bateau la usa, doar au interzis avortul. In perioada mentionata a fost cea mai mare natalitate. Cine te asteptai sa te protejeze? Partidul?
        • +1 (1 vot)    
          Si ce sugerezi? (Joi, 5 noiembrie 2020, 11:49)

          bgd20 [utilizator] i-a raspuns lui n4c

          Si ce sugerezi? Sa ne intoarcem la anii '60? SA vedem daca reusim sa depasim vechiul record?

          Poate a fost mai periculoasa acea gripa, nu am de unde sa stiu, dar atunci nu prea aveai multe optiuni, dar acum avem.
          S-ar putea spune ca suntem mai informati, ca am invatat din trecut, ca am evoluat ca popor si ca omenire, ca prin actiunile noastre putem controla rezultatul. Dar se pare ca nu. Doar avem mai multe pretentii.
    • -6 (16 voturi)    
      Pai nu cred că mai e gripa (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:40)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Deoarece e mai puțin contagioasa, chinezii sunt țintuiți la ei. Nu cred că mai sunt cazuri de gripa. Ar fi o chestie sa fie eradicată. Gripa e produsă în fermele de pui și de porci din anumite țări, în special China. Statele astea trebuiesc puse la punct. Trump sau Biden ar putea sa facă asta.
    • +10 (22 voturi)    
      . (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:46)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Gripa se transmite mai greu decit covidul si cum lumea poarta masti... nu e exclus sa fi disparut gripa. Parca Rafila spunea ca la noi nu circula gripa.
      • 0 (2 voturi)    
        La noi circula covidu (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 23:28)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        Noaptea! Prin parcuri!
    • +7 (11 voturi)    
      gripa (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:53)

      bgd20 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      S-a vazut in emisfera sudica in timpul verii la noi, ca datorita masurilor luate, numarul cazurilor de gripa era foarte mic.
    • -1 (3 voturi)    
      Gripa (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 21:55)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      In sezonul trecut de gripa, incheiat in aprilie, au fost 73 de decese. Primul caz de gripa anul asta a fost acum 5 zile. Ce vrei sa spui cu gripa?
  • +16 (48 voturi)    
    200MORTIx150 ZILE=30.000 MORTI. (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 13:53)

    Marionette [utilizator]

    Deci pana in primavara cand vine si caldura si ar veni si vaccinul mai avem cam 150 de zile.
    Facand vizite la prieteni si vizite in familia extinsa si nepurtand masca la munca intrucat "prietenii nu se pot imbolnavi de covid", "familia extinsa nu poate avea covid" si "colegii de munca nu au cum sa faca covid" si crescand asa ca o stea vom avea o medie de 200 morti pe zi si deci 30.000 morti doar in iarna asta.
    Asa ca va recomand sa:
    -nu va faceti vaccinul cand va veni
    -mergeti la petreceri in familie
    -mergeti la petreceri cu prietenii
    -la munca nu purtati masca si nici nu spuneti colegului care nu o poarta sa o poarte intrucat el nu are cum sa fie bolnav.
    • -6 (38 voturi)    
      Ms pentru sfaturi (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:21)

      sysrq [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Le voi urma întocmai! Pentru vaccin voi da o șpagă babană ca, scriptic, să apar că l-am făcut dar nu-l voi face, sâmbătă fata mea are o petrecere într-un apartament cu 8 copii și vom fi și câțiva adulți, în mini-vacanța de 1 decembrie merg la casa din Bucovina cu prieteni, copii, Crăciunul și Revleionul așișderea (doar nu crede cineva că ratăm sărbătorille), am imprimantă si cartușe pentru mii de declarații daca e cazul, la muncă ar fi și culmea să port mască o zi înmtreagă, ne cunoaștem de atât de mult timp, sunt sigur ca cine se simte în pericol nu-i va pune și pe ceilalți.
      Sănătate să-ți dea Dumnezeu pentru sfaturile pertinente!!
      • +9 (21 voturi)    
        R u guys for real? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:05)

        LauraBalaura [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        .... sau e trolling maxim?
      • -1 (13 voturi)    
        Acum... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:11)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        .....vreo cateva saptamani (vreo 3-4) spuneai ca cei mai importanti sunt copiii. Si ca "voi (adica cei ce vor respectarea masurilor) ati pierdut, crede-ma!" si ne explicai cum tu, alaturi de cativa parinti si educatori scolari, NU respectati restrictiile.

        La vreo cateva zile s-au inchis scolile...

        Intre timp, au murit si vreo 2 copii iar alti vreo 2 au fost bolnavi si s-au vindecat.
        Nu am vazut vreo postare de-a ta spunand : "Doamne, iarta-ma, dar am fost o vita !"

        7400 de familii au pierdut pe cineva drag din cauza unora ca tine.
        • -1 (11 voturi)    
          Sau poate din cauza Ta (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:41)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          Pt ca umbli de cateva zile cu aceeasi masca, mizera!!!
          • -6 (8 voturi)    
            Ati facut ochi,.... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:13)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

            ....stimata doamna ?
            Cum am mai zis : v-ati trezit dar nu v-ati desteptat !
            Din cultura dumneavoastra de net, asta e concluzia pe care o comiteti ?

            Permiteti-mi sa va dau o idee de afaceri : spalati mastile oamenilor ! Nu doar ca veti castiga un banut dar va faceti si utila cum n-ati mai fost niciodata.

            Stiti cantecul "Constantine, Constantine" ? Strofa a doua e foarte interesanta :

            "Marioară, Marioară,
            Ia-o 'tale de mi-o spală
            Cu săpun de sălcioară,
            S-o usuci la sân diseară.
            Si pentru atâta lucru
            Nu ti-o mai putrezi trupu' ".

            Spor la afaceri !
            • +1 (5 voturi)    
              Scrii exact ca un analfabet (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 20:11)

              Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

              Dar nah, n-am pretentii de la trolli ordinari. And FYI, unde traiesc eu nu sunt spalatori de masini, si daca ar fi, nu-ti fa iluzii ca te-as lasa sa te atingi de masina mea!!!
        • -1 (7 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:48)

          [anonim] i-a raspuns lui Valtran

      • -2 (6 voturi)    
        vorba lu' bgd20 (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:15)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        Atunci iti urez Covid usor . Dar din cati vei frecventa D-ta , statistic nu toti vor avea aceeasi soarta blanda...
      • +1 (3 voturi)    
        te doare in basca (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:52)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        ca se inchid afaceri mici/mari ? da-i in paispe, sa fie la ei.
      • +1 (5 voturi)    
        bravo boss (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 20:01)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        sa va fie tarana usoara!
    • +22 (38 voturi)    
      200? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Numarul mortilor urmeaza proportional numarul infectarilor cu 2-3 saptamani intarziere. Asta pana cand se vor umple paturile la ATI si procentul de morti se va dubla/tripla.

      Deci daca nu se face nimic, in 2 saptamani vom avea 400, in 4 saptamani 800, si tot asha. Si pana-n primavara nici nu mai e nevoie de vaccin.
      • -4 (20 voturi)    
        Exact! (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:36)

        shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Matematic vorbind se depopuleaza romania!!!
        Ahhh, am uitat: oamenii mor si din alte cauze...si altii se nasc...
        • +1 (7 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:49)

          [anonim] i-a raspuns lui shobolanul de santina

        • 0 (8 voturi)    
          Mor si din alte cauze... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 18:26)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui shobolanul de santina

          ... dar una e sa moara de boli incurabile, alta e sa moara pentru ca niste berbeci nu suporta sa nu iasa in club cateva luni...
      • -2 (16 voturi)    
        mda (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:04)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        da asa este

        e posibil ca pana la vara viitoare sa mai supravietuim doar jumatate, ceea ce nu e rau neaparat... va fi mai putin aglomerat pe strazi si pe la mall

        cel putin daca ne apucam de calculat.
        • -2 (8 voturi)    
          Sa nu exageram.... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 18:32)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

          9 din 10 nici nu stiu ca au avut covid, iar din restul , 3-4% mor. Cand nu vor mai fi locuri la ATI, se va dubla rata de decese, daca e sa credem medicii care spun ca din cei care intra la ATI can 50% ies cu picioarele inainte.. Chiar de-ar fi mai mult, sa zicem 10% din 10%, tot nu ai mai mult de 190.000 de morti.

          Deci nu ne injumatatin, nici pe departe. Au mai fost pandemii, unele chiar mult mai grave, si lumea a mers inainte. Problema e ca marea majoritate a acestor decese ar putea fi evitate daca s-ar respecta niste reguli de igiena si distantare care nu se respecta. Oamenii aia mor in primul rand pentru ca unii sunt prea nepaatori sau prea limitati intelectual sa inteleaga ca prin purtatul mastii sub barbie si iesitul in club sa crasma de fapt omoara niste semeni vulnerabili.
    • 0 (2 voturi)    
      Cum mai marionell (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 23:26)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      200x150? Pai trendul crescator unde e? Ne extermina covidu pana in primavara..
      Ati luat o razna
  • -5 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:07)

    [anonim]

  • -1 (31 voturi)    
    Aviz coronascepticilor (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:07)

    oxbridge [utilizator]

    - 267.088 persoane infectate înseamnă între populația rezidenta la 01.07.2018 in județul Sălaj (245.320) și in județul Giurgiu (273.011)
    - 7.419 persoane decedate înseamnă între populația rezidenta la 01.07.2018 in Teius AB (7.348) și Câmpeni AB (7.466).
    • -2 (24 voturi)    
      infectati?! (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:43)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui oxbridge

      din 146 de decese 138 aveau comorbiditati, dintre care 100 de persoane intre 60si 80 de ani. Dumnezeu sa-i odihneasca! Sa le fie tarana usoara! dar ce este ouau?! sunt cifre normale in romania, ca si in anii trecuti! nimic deosebit! nu mor nici mai multi nici mai putini! nu este nici-o apocalipsa! iar daca nu-i apocalipsa atunci nici masurile sa nu fie apocalitice!
      • +5 (13 voturi)    
        lasa-ne (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:05)

        bgd20 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        Ai citit tu in stele ca 138 cu comorbiditati erau la limita? Si ca nu mai aveau ani de viata? cine esti tu sa decizi cine traiesti si cine moare?

        Sunt milioane de oameni in tara cu comorbiditati: diabet, HTA, cancere. si care duc o viata normala, merg al serviciu, Trebuie sa moara toti ca sa poti iesi tu la o bere?

        Inca de la inceput s-a pus problema protejarii persoanelor vulnerabile, si se pare ca acest virus a facut mai mult decat sa omoare oameni. A scos in evidenta caracterul oamenior.
        • -2 (6 voturi)    
          exact (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 23:23)

          eyesopen [utilizator] i-a raspuns lui bgd20

          a scos in evidenta caracterul ovin al multora. pe cale de consecinta, veti trai in tarc si cu botnita mult timp de-acum incolo, poate forever. cine-si mai face iluzii ca in primavara sau in vara se va renunta la restrictii, e exemplul perfect pentru prima propozitie. o sa ti se spuna "pericolul nu a trecut" (sau "a trecut, dar poate aparea oricand altul, asa ca noi te protejam"), iar tu o sa crezi.
          • +1 (1 vot)    
            caracter? (Joi, 5 noiembrie 2020, 11:25)

            bgd20 [utilizator] i-a raspuns lui eyesopen

            E caracter ovin sa vrei sa protejezi persoanele vulnerabile? Atunci voi continua in caracterul meu "ovin", pana in momentul in care apare vaccinul sau alte tratamente mai eficiente. Din acel moment, fiecare e responsabil de propriile decizii.
  • -8 (30 voturi)    
    Alegeri cu orice pret. (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:17)

    gv [utilizator]

    Sica Mandolina, hai mai repede cu alegerile, pana nu se fac 20.000 de cazuri si 1.000 de morti pe zi !
    In curand vor depozita bolnavii de covid pe jos in holurile spitalelor.
    Dar oricum nu conteaza ca nu mai e nici un loc in spitale, pot sa fie si mii de morti pe zi, ca Lukasenco Retard de Sibiu nu renunta nici in ruptul capului la mult-doritele alegeri si la visul de a avea si parlamentul lui, ca guvernul lui nu-i mai ajunge, vrea omul o jucarie noua.
    Ca sa citez din clasici, "a trebuit sa moara mii de oameni ca sa aia parlamentul lui".
    • -2 (10 voturi)    
      Macar daca ar misca mai cu talent pina atunci (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:50)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Sunt practic pasivi, in afara de ceva la ATI, la UPU, in rest asteptam... cuminti... sa ne imbolnavim cit mai multi!?! Chiar asa, inainte de alegeri, guvernul intra in stare de paralizie? Chiar nu se poate face ceva?
  • +5 (21 voturi)    
    asa da (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:18)

    costelo999 [utilizator]

    bravo romanashi, sunteti pe drumul cel bun
  • -15 (39 voturi)    
    mda (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:21)

    SoulSearcher [utilizator]

    in Germania la decedati daca are si diabet sau alta boala, si are si covid

    cauza decesului nu e trecuta covid... ci boala de care omul oricum suferea...

    numai la noi se trec toti mortii la covid..

    "138 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent."

    deci practic doar 4 oameni au murit efectiv de covid.. ca alte boli nu aveau...
    • +2 (20 voturi)    
      Acum am inteles (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:51)

      ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Acum am inteles de ce au asa de putini morti pe sosele...ca daca aveau diabet...erau trecuti ca morti de diabet...nu ca au fost spulberati de tir...
    • +3 (15 voturi)    
      de fapt 0 au murit de COVID, nu-i asa? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:15)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Avand in vedere ca si cei 4 fara comorbiditati ar fi murit candva peste zeci de ani, indiferent daca aveau sau nu COVID, cum sa zici ca din cauza COVID-ului au murit? Au murit pentru ca nimeni nu e nemuritor, logic. Nu din cauza COVID-ului.

      Ca sa-l citez pe John Cleese: “Life is a terminal disease, and it is sexually transmitted.”

      Evident sarcasm, dar poate asa pricep si cei care bat campii cu aceasta problema falsa ca nu au dreptate.

      Ideea este ca acest COVID le-a scurtat viata celor decedati, chiar daca si alte boli existente au contribuit. Cu cat scurteaza speranta de viata, depinde de la caz la caz.

      Studiile estimeaza in jur de 11 ani scurtare a sperantei de viata, daca am avea COVID-ul in fiecare iarna, cum avem gripe, si daca 70% din populatie s-ar infecta in fiecare an.

      Ti se pare putin, SoulSearcher? In primavara erau erau excese de mortalitate de pana la 50% in tarile cel mai puternic afectate. Poti sa apelezi la sofisme cat vrei, nu vei schimba realitatea.
      • 0 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:52)

        [anonim] i-a raspuns lui TheBorg

        • 0 (0 voturi)    
          da (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 23:18)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui

          dar eu am inceput? :)
  • +4 (20 voturi)    
    O lună de carantină (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 14:37)

    Traian2015 [utilizator]

    Va reseta creșterea. Întrebarea este dacă sa includă sărbătorile sau nu. Cred că pentru România ar trebui sa includă. 5 Decembrie - 5 Ianuarie
    • 0 (4 voturi)    
      daca n-ar fi alegerile (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:49)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      A fost o recomandare foarte serioasa din partea unor epidemiologi din Anglia, sa fie carantina undeva de la mijlocul lui noiembrie pana la mijlocul lui decembrie. Astfel incat coronavirusul sa dispara aproape complet si toata lumea sa poata petrece cu familia extinsa sarbatorile. Treaba era sa fie anuntata cu mult timp inainte sa-si faca planuri firmele, populatia sa faca stocuri de ce le trebuie. La noi ar pica alegerile la mijloc. Ar putea fi carantina pana in alegeri, dar n-ar mai alege nimeni PNL :)
  • +14 (20 voturi)    
    Calarasi, tot 8 teste? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:06)

    feisbuk [utilizator]

    Verzi ca bradul
  • +8 (12 voturi)    
    Si-n timpul asta, jurnalistilor (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:11)

    lp [utilizator]

    li s-a pus pata sa convinga autoritatile sa deschida scolile, atentie - indiferent de rata de transmisie. Din pacate suntem in perioada de campanie electorala, cand toate idioteniile jurnalistilor care se cred cel putin "constiinta natiei", au mare trecere la cei ce iau hotarari. In Bucuresti colcaie covidul, iar ei vb despre idei marete, "sansa pt educatie" si alte tampenii fara legatura cu realitatea. Deci: drumul spre iad e pavat cu intentii bune, dragi jurnalisti, tineti-o tot asa...
  • -5 (9 voturi)    
    numarul de morti va creste exponential (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 15:12)

    Zentrix [utilizator]

    Sa fim realisti, va mai dura probabil 1 an.
    La o medie de 1000 morti pe zi, inseamna 3-4 sute de mii de cadavre. Oricum, marea lor majoritate ar fi mierlit-o relativ repede fiind persoane care avea deja boli nasoale. La razboi se mai si moare

    Alta intrebare ?
    • +2 (2 voturi)    
      De unde stii? (Joi, 5 noiembrie 2020, 7:31)

      shobolanul de santina [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Ai glob de cristal?
      Si Cercelush zicea ceva prin martie de patru milioane de imbolnaviri si vreo doua milioane de morti..Aaaaa, ia stai asa: tu esti Streinule?!
  • +1 (7 voturi)    
    5085 vindecați, nou rekord absolut (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:09)

    di livio [utilizator]

    HN i-a uitat pe vindecați, nu zic că i-a discriminat...sau cașchetarii gecesei îi uitară pe vindecați?...nu vom ști never, ăia e secreți ei, cașchetarii gecesei
    • -1 (9 voturi)    
      Nu asta contează (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:38)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Contează (nr. infectați noi - nr. vindecați). Fiindcă sistemul de sănătate nu poate face față unei creșteri necontrolate.
  • +3 (3 voturi)    
    Va dau inca o suta de Lei! (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 16:25)

    ideinoi [utilizator]

    Ca muncitorii adevarati si pensionarii speciali, sa fie cat mai invidiosi, si indignati , s-a promis medicilor !00 (una suta de lei) pe luna!.. pentru urmarireas bolnavilor Covid zilnic...Va doresc insanatosire grabnica! La minte.
  • +1 (7 voturi)    
    Record absolut Iohannis / Orban / Guvernul MEU (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:10)

    Ibit [utilizator]

    O strategie infantila , fara perspectiva pentru poporul Roman .
    Ce ne asteapta ? Alegeri pentru parlamentul LUI si apoi , probabil , o dictatura .
    Asta este democratia liberala si a lui Iohannis promisa poporului Roamn !
    Ce a spus Charlie Michel , Presedintele Consiliului Europei , la videoconferinta CE din 29.10.2020 :
    Every day counts. What we need now is determined action on an unequivocally European level, based on two pillars: testing and contact tracing, and vaccines.

    First, testing. While the PCR tests that have been favoured so far – the much talked-about ‘nasal swabs’ – are reliable, they are cumbersome to administer and to process in a laboratory, and getting the results back to the patients is also no easy matter. On a very large scale – that is to say, when the rate of infection is high – the system is difficult to manage. That is why this technique needs to be supplemented through the implementation of antigen tests, which – although currently regarded as less reliable – are more efficient, yielding results within 15 minutes, and therefore make it faster and easier to identify, on a large scale, individuals who are carriers of the virus and contagious, in particular when they are asymptomatic.
    Ce ne spune Iohannis ?
    Ne minte prin omisiune , nespunand nimic din ce s-a discutat la acel consiliu .
    Toata strategia anti-COVID a Romaniei este facuta la Cotroceni !
    Si este facuta PROOOST !
    Responsabil :
    IOHANNIS !
    Primul PRIMMINISTRU !
    • -1 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:53)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Si ne mai minte cu ceva....

      Ne spune ca putem sa stam nespalati cat vrem iar la Eforie pe plaja putem sta atat de aproape incat ne putem mirosi bashinile unii altora.


      Jos Johannis, Jos Dicktarura Medicala!!!
      Pace pe Pamant!!!
  • +1 (9 voturi)    
    Iese Covidannis la 18:00 pe post (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:37)

    Nyk1 [utilizator]

    Să ne spună că e totul OK, situația este urmărită cu îngrijorare, dar nu este cazul să facem ceva.
  • 0 (12 voturi)    
    Amenzi (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 17:47)

    cristinelu [utilizator]

    Pe Mihalache, aproape de str Sandu Aldea e un loc de joaca unde se strang seara o mare gramada de copii cu parintii lor care nu respecta nici o regula.
    In Piata Charles de Gaulle, la Bob coffee, sau mai bine zis la parterul inalt al cladirii se strang n fiecare seara ciorhine, si nu am vazut decat o singura data o masca.
    In timpul asta la Matei Bals se lucreaza 12 ore pe zi + wekenduri.
  • +4 (6 voturi)    
    Despre numarul de decedati (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 18:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pe locul 2 in UE, raportata la nr de infectati, nimic? De
    ce asa multi? Ori asta e un adevar care trebuie ascuns de presa sub pres. Poate vine iarasi Tolontan ca sa ne explice ce si cum e cu mizeria si incompetenta din sistemul nostru asa-zis de Sanatate.
  • +2 (10 voturi)    
    Afacerea COVID! (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 19:22)

    mike123 [utilizator]

    Exista teste de 5 euro, dar Guvernul promoveaza testele de 100 euro!
    • +1 (7 voturi)    
      Adevarat ...dar (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 21:53)

      MDK [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Exista teste si la 15 si la 25e la fel cum exista medicamente antivirale cum ar fi Avigan,Arbidol, Covifor, Cipremi, Fabiflu, Favivent, Ciplenza , Faviton, Favivir cu preturi incepand de la 2 lei pastila, bineinteles in Romania se foloseste cu predilectie medicamentul care NU SE GASESTE adica Remdesivir si care costa 2350$/pacient. Multumim dragilor conducatori pentru munca asidua din ultimele 8 luni.
  • +3 (3 voturi)    
    bah... (Joi, 5 noiembrie 2020, 10:51)

    GNG [utilizator]

    ... da multi specialisti avem in tara si ministrul se plange ca duce lipsa de personal. Doar aici, pe hotnews, gaseste sa angajeze pentru un spital, ture complete... Fratilor, de curiozitate, ce studii aveti? Stiti la ce adresa este Facultatea de Medicina?
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:55)

      [anonim] i-a raspuns lui GNG