Profesoară care predă la două școli din Oradea, cercetată penal pentru că nu poartă mască la ore și a instigat și alți dascăli și părinți

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 3 noiembrie 2020, 13:54 Actualitate | Coronavirus


Masca de protectie
Foto: pixabay.com
O profesoară care predă la două școli din Oradea este cercetată de procurori pentru că nu poartă mască la ore, fiind acuzată că a instigat să nu poarte mască și alți dascăli și părinți.

Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, pe numele profesoarei a fost dechis dosar penal pentru infracțiunile de zădărnicire a combaterii bolilor, nerespectarea măsurilor de securitate şi sănătate în muncă şi abuz în serviciu.

Procurorii spun, într-un comunicat de presă transmis marți, că de la începutul anului şcolar, respectiv din 1 septembrie, profesoara, titular la Şcoala Gimnazială nr.1 Bulz, care predă și la Şcoala Gimnazială Dacia din Oradea, nu a purtat mască de protecţie, fiindu-i atrasă atenţia în repetate rânduri, fără a se conforma.

Conform sursei citate, profesoara a instigat şi alte cadre didactice şi părinţi să nu poarte mască și să îi lase pe copii fără mască la orele ei.

eBihoreanul scrie că Inspectoratul Judetean Scolar a reclamat-o procurorilor pe profesoara de limba engleză încă din luna septembrie, la scurt timp de la debutul anului şcolar. Între timp, femeia a participat şi la protestele împotriva purtării măştilor de protecţie organizate în Oradea.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8443 vizualizari

  • -9 (13 voturi)    
    este cumva o apoclipsa in acest moment?! (Marţi, 3 noiembrie 2020, 14:10)

    wweesstt [utilizator]

    cred ca nici daca era razboi nuclear nu ar fi fost atatea ingradiri de drepturi si libertati. si pana la urma pt ce toata aceasta distrugere a societatii a drepturilor si libertatilor, a economiei(asta cu problemele economice, nu e valabil pt speciali si bugetari), a vietii si a sanatatii fizice si mentale a oamenilor?! pt ce? mortii mai putini decat anul trecut, spitalizari mai putine decat anul trecut, doar la sectiile inventate anul acesta pt covid, cica ar fi pline, daca sunt pline de ce nu inventati mai multe sectii? ca inrest nu ai voie in spital. paractic cei care isi pun intrebari logice si de bun simt, sunt terfeliti de media sponsorizata, sunt facuti rusofili, sau sunt abonati la stat, sunt cu BOR etc. esti terfelit in ultimul hal dar nimeni nu e instare sa raspunda la aceste intrebari! singurul raspuns este: "asa fac si altii" eu cred ca nu se poate ca cineva sa nu deconteze aceste masuri, si pana la urma mamaliga va exploda!
  • -9 (13 voturi)    
    Pai, (Marţi, 3 noiembrie 2020, 14:15)

    CezarN [utilizator]

    Tocmai ce au aparut datele statistice care ne spun ca in primele 8 luni din 2020 au murit mai putini romani decat in primele 8 luni din 2019, cu cateva sute, ce-i drept, dar mai putini.
    Deci, ce avem noi aici? Avem acelasi numar de morti (aprox. 700-800 de morti pe zi, cam asta este media in Romania) doar ca o mare parte din ei sunt trecuti pe seama covidului pentru a se semana panica in randul populatiei.
    Sa ne rugam sa nu primeasca astia de la anonimul Grup de Comunicare Strategica plan de 900-1000 de morti ca vor fi obligati sa iasa la drumul mare sa omoare oameni ca sa-si faca planul. :)
  • +9 (11 voturi)    
    Fa ce vrei cu viata ta (Marţi, 3 noiembrie 2020, 14:18)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar nu-ti bate joc de sanatatea si viata altora... "Lasa-ma sa te las" nu merge mereu cu unii se pare...
  • -10 (14 voturi)    
    Aici la mine (Marţi, 3 noiembrie 2020, 14:19)

    vasile-roaita [utilizator]

    In Suedia nu se poarta masca pe nicaeri nici la scoala si sintem bine mersi. Nu te infiereaza nimeni in stil bolsevic.
  • +11 (13 voturi)    
    Cum ne pricipem noi romanii la orice (Marţi, 3 noiembrie 2020, 14:26)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Cand o sa priceapa roamnii ca atunci cand muncesti la un angajator, fie el de stat sau privat, ai niste atributii de serviciu pe care trebuie sa ti le indeplinesti. Punct.
    Nu trebuie sa gandesti nu trebuie sa ai idei, trebuie sa iti faci datoria exact cum ti s-a cerut.
    Cum este in armata: sa indeplinesti ordinul intocmai si la timp.

    Aceasta profesoara este platita sa isi faca treaba la ore, in conditiile impuse de catre scoala si de catre minister. Nu ii convine, are dreptul sa plece.
    Vrea sa schimbe ceva, o face pe cale legala.
    Parerile ei, pe care nu are decat sa le aiba, nu are voie sa le predea, sa le sustina sau sa le promveze la scoala.
    Dupa ce a iesit pe poarta scolii nu are decat sa mearga in fundul gol pe strada daca doreste (si sa suporte consecintele).
    Asa cum astazi duduia promoveaza nepurtatul mastii, maine va putea promova nepurtatul hainelor, pentru ca asa crede dansa. Sau cine stie ce alta trasnaie ii mai da prin cap.
    • -3 (9 voturi)    
      Dar e OK sa vorbim copiilor de 10 ani de LGBT :) (Marţi, 3 noiembrie 2020, 17:08)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Sunt oameni cu scoli inalte (epidemiologi, nu zidari) in lumea asta care spun ca masca este frectie la picior de lemn in lupta cu covid. Ce-i drept, ei nu scot bani din importul de masti.
      Insusi ministrul sanatatii spunea acest lucru acum cateva luni.
      https://www.youtube.com/watch?v=GmvD1aYgqKk (si cred ca aici spune adevarul, sincer, fara ordine de sus)

      https://www.youtube.com/watch?v=uggAMllgBn0

      O dovada indirecta ar fi si cazul tarilor cu un sistem sanitar foarte bun si cu o populatie mai ordonata decat a noastra (Franta, UK) in care epidemia a reizbiucnit mai virulent decat in primavara dupa luni de zile de purtat masca.
      • +1 (7 voturi)    
        Da' e ,,ochei" sa indoctrinam copii de 10 ani (Marţi, 3 noiembrie 2020, 18:21)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Religios ?
        • +2 (4 voturi)    
          Totul este indoctrinare la scoala (Marţi, 3 noiembrie 2020, 19:19)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          Si cand ti s-a spus ca atomul este format din protoni, neutroni si electroni ai fost indoctrinat, si cand ti s-a spus ca atomii pun in comun electronii care stau cuminti pe orbitale ai fost indoctrinat, si cand ti se spune ca universul a aparut in urma bigbang ai fost indoctrinat, si aia cu curentul care circula de la plus la minus este indoctrinare.
          Problema este ca unele indoctrinari sunt utile, altele nu, iar unele (cum este ideologia de gen) sunt de-a dreptul nocive.
      • +1 (5 voturi)    
        Mere si pere (Marţi, 3 noiembrie 2020, 20:08)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Pe principiul "daca ala fura, eu de ce sa nu fur?". Atat puteti ca postaci... singurele idei proprii. Restul copy-paste primite la comanda de la Nea Putin.
  • -11 (13 voturi)    
    e cumva apocalipsa?! (Marţi, 3 noiembrie 2020, 14:26)

    wweesstt [utilizator]

    cred ca nici daca era razboi nuclear nu ar fi fost atatea ingradiri de drepturi si libertati. si pana la urma pt ce toata aceasta distrugere a societatii a drepturilor si libertatilor, a economiei(asta cu problemele economice, nu e valabil pt speciali si bugetari), a vietii si a sanatatii fizice si mentale a oamenilor?! pt ce? mortii mai putini decat anul trecut, spitalizari mai putine decat anul trecut, doar la sectiile inventate anul acesta pt covid, cica ar fi pline, daca sunt pline de ce nu inventati mai multe sectii? ca inrest nu ai voie in spital. paractic cei care isi pun intrebari logice si de bun simt, sunt terfeliti de media sponsorizata, sunt facuti rusofili, sau sunt abonati la stat, sunt cu BOR etc. esti terfelit in ultimul hal dar nimeni nu e instare sa raspunda la aceste intrebari! singurul raspuns este: "asa fac si altii" eu cred ca nu se poate ca cineva sa nu deconteze aceste masuri, si pana la urma mamaliga va exploda!
    • +7 (9 voturi)    
      >>>> (Marţi, 3 noiembrie 2020, 17:54)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Am dat cautare dupa textul tau, l-ai postat la fel in mai multe locuri site-uri. Esti un trol prapadit platit cu o sauorma pe tura
      • +3 (3 voturi)    
        Interesanta idee ai avut, bravo si un plus! :) (Marţi, 3 noiembrie 2020, 19:22)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        :)
  • +7 (11 voturi)    
    >>> (Marţi, 3 noiembrie 2020, 14:33)

    GemstonePig [utilizator]

    Desfacut contractul de munca, data afara din invatamant imediat, chiar daca va castiga in instanta tot va dura 2,3 ani acum important este exemplul.
  • 0 (2 voturi)    
    Masca e chiar foarte utila (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 3:02)

    radu19811 [utilizator]

    Purtarea mastii nu e “frectie la piciorul de lemn” asa cum sustinea o persoana mai sus. Este demonstrat ca masca diminieaza incarcatura virala (numarul de virusi) pe care am inhala-o daca am intra in contact cu virusul. In aceasta situatie o persoana care poarta masca la contactul cu virusul, ori nu ar face boala, ori in cazul unei expuneri mai prelungite ar face o forma usoara, deoarece organismul ar trebui sa se lupte cu o cantitate mai mica de virusi.
    Totusi multi oameni nu au un nivel intelectual suficient pentru a intelege aceste chestiuni relativ simple si logice si prefera sa aleaga si sa sustina nepurtarea mastii din comoditate, ignoranta si egoism. In realitate putini sunt cei care au purtat masca corect si au respectat distanțarea sociala fara exceptie in toate aceste luni si din aces motiv s-a ajuns aici.
    Ar trebuie ca fiecare dintre noi sa actionam si sa facem observatii persoanelor care nu respecta legea, poate asa ar intelege si ele.