Coronavirus Slovacia: Jumătate din populație a fost testată sâmbătă / Rezultat pozitiv pentru 26.000 de oameni

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 1 noiembrie 2020, 14:29 Actualitate | Coronavirus


Testare in masa in Slovacia
Foto: VLADIMIR SIMICEK / AFP / Profimedia
Aproape jumătate din populația Slovaciei a fost testată pentru Covid-19 sâmbătă, prima zi a testării la nivel național prin care guvernul vrea să întoarcă trendul de creștere a numărului de cazuri fără o carantinare generală, transmite Reuters.

Campania de testare, prima într-o țară de asemenea dimensiuni, este privită cu interes de alte națiuni ce caută metode de a încetini răspândirea coronavirusului și de protejare a sistemelor sanitare.

Ministrul Apărării, Jaroslav Nad, a declarat că 2,58 milioane de slovaci au fost testați sâmbătă, iar 25.850 (1%) au ieșit pozitivi, ceea ce înseamnă plasarea lor în carantină.

Această țară are o populație de 5,5 milioane de oameni și vrea să testeze cât mai mulți dintre ei, cu excepția copiilor cu vârste sub 10 ani.

Peste 40.000 de medici, soldați, polițiști, funcționari și voluntari au fost înregimentați la cele 5.000 de puncte unde sunt administrate testele de antigen.

Testarea este gratuită și voluntară, dar cei care nu participă trebuie să intre în carantină.

Slovacia a avut doar câteva mii de cazuri în primăvară și vară, după ce a impus rapid restricții. Dar numărul de infecții a sărit în ultimele săptămâni, apărând îngrijorări că țara va ajunge ca vecina Cehia, care are cea mai ridicată rată a deceselor din Europa în ultimele două săptămâni.

Campania desfășurată în acest weekend a fost criticată de unii experți, care fie au spus că nu are rost să fie făcută doar o dată, fie au subliniat că testele de antigen sunt mai puțin precise decât cele PCR făcute în laborator, ceea ce înseamnă că dau mai multe rezultate fals pozitive sau fals negative.

Guvernul intenționează să facă o nouă rundă weekendul viitor, pentru a descoperi cazurile ratate în prima rundă sau pe cei care s-au infectat între timp.

Duminică, Slovacia a raportat 2.282 de cazuri noi, relevate de teste PCR, totalul ajungând la 59.946, fără cei identificați prin campania la nivel național. Până acum, au fost înregistrate 219 decese atribuite pandemiei.

Premierul Igor Matovic a apreciat săptămâna aceasta că măsura va salva „sute de vieţi”.

„Aceasta va fi calea noastră către libertate”, a insistat Matovic, sugerând că restricţiile asupra pandemiei ar putea fi ori relaxate după finalizarea testelor, ori întărite dacă programul nu este implementat pe deplin.

„Avem mari şanse să arătăm Europei şi lumii că lucrurile se pot face diferit, fără a închide economia şi a lăsa milioane de oameni fără locuri de muncă”, a declarat el în ajunul campaniei de testare, citat de agenţia slovacă de presă TASR.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















52413 vizualizari

  • +15 (47 voturi)    
    Asta e calea! (Duminică, 1 noiembrie 2020, 14:40)

    Nyk1 [utilizator]

    Toată Europa are de învățat de la această țară!

    Prevăd că Slovacia va avea peste două săptămâni un număr de cazuri noi ridicol de mic comparativ cu restul Europei!
    • +17 (33 voturi)    
      Nu cred c-ajung doua saptamani (Duminică, 1 noiembrie 2020, 15:44)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Si ca sa functioneze, tre' repetata treaba. Da' si io cred ca masuri de genul asta au sanse sa reduca masiv rata de raspandire a infectiei.

      Chiar daca testele rapide, de antigeni, sunt mai putin sensibile si dau erori mai multe ca alea PCR, masuri din astea tot au o eficienta ridicata. E ca atunci cand folosesti o sita rara, sau o sita cu gauri, ca sa cerni faina. Mai trec si tarate, dar semnificativ mai putine decat daca nu cerni de loc.

      Nasoleala e ca taratele nu se inmultesc, pe cand virusul se propaga. De-aia, faina ajunge s-o cerni o data, da' ca treaba asta cu testele antigen sa functioneze tre' s-o repeti frecvent, sa nu dai vreme virusului sa se inmulteasca pe ascuns.

      Slovacia e o tara mica cu o populatie mica, da' o economie semnificativ mai solida ca a noastra, asa ca Slovacia isi permite asa ceva. Pentru noi, care suntem de aproape patru ori mai multi, si semnificativ mai saraci, ne-ar costa prohibitiv de mult. Da' si la noi s-ar putea face o chestie asemenatoare, dar doar in localitatile cu o rata ridicata a infectiei, gen Bucuresti, Timisoara, Cluj. Aia ar permite reducerea masiva a numarului de infectii noi zilnice cu cheltuieli proportional reduse. Alta analogie cu faina: n-o cerni pe toata, daca n-ai site destule, da' o cerni pe aia unde deja stii ca-s cele mai multe tarate. Cu cate site-ti permiti, prinzi un numar foarte mare de tarate.
      • +10 (18 voturi)    
        "ne-ar costa prohibitiv de mult" (Duminică, 1 noiembrie 2020, 17:51)

        nu.conteaza [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Ne-ar costa de x 4 ori mai mult.
        • +3 (11 voturi)    
          si (Duminică, 1 noiembrie 2020, 18:32)

          martel55 [utilizator] i-a raspuns lui nu.conteaza

          semnificativ mai putin decat toate restrictiile care afecteaza economia
        • -3 (5 voturi)    
          La preturile care-s pe piata, ... (Duminică, 1 noiembrie 2020, 19:38)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui nu.conteaza

          ... ca sa testezi toata populatia Romaniei cu teste de antigeni, la preturile actuale, ai bate undeva la o suta de milioane de dolari (posibil mai putin, ca incep sa produca tot mai multi, si daca creste cererea poate se ieftinesc putin testele, da' pana nu se termina epidemia n-o sa se ieftineasca nimic semnificativ).

          Cum o singura tura de teste n-ajunge, ci ar trebui sa retestezi cam o data la saptamana, pana ajungi din nou la doar cateva sute de cazuri pe zi, aia ar insemna spre jumatate de miliard de dolari pe luna, daca nu atata, macar cateva sute bune de mii de dolari pe luna. Daca nu-i prohibitiv de mult, pui matale banii aia?
      • 0 (0 voturi)    
        nu neaparat testele repetate (Marţi, 3 noiembrie 2020, 15:15)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Ci masurile de prevenire aplicate - practic este sistemul din S Korea care ajuns acolo.


        Asa au procedat sud coreeni care s-au vazut prima data atacati de virus - au testat rapid si masiv, au izolat bolnavii si au introdus masurile de protectie care la ei nu au fost contestate pentru ca mai trecusera printro bucurie similara.

        Este bine ceea ce face SLovacia - tine bine sub control virusul pana la aparitia in urmatoarele luni a vaccinului.
    • 0 (14 voturi)    
      ... (Duminică, 1 noiembrie 2020, 17:20)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      slovacia e o tara mica.
    • +1 (5 voturi)    
      Numai din testare (Duminică, 1 noiembrie 2020, 18:56)

      Pacala54 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nu are cum să scadă numărul infecţiilor, mai ales că copii sub 10 ani nu au fost testaţi!
    • +1 (13 voturi)    
      ba eu prevad ca asta (Duminică, 1 noiembrie 2020, 20:13)

      alfa1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      e cea mai mare aflare in treaba....chiar nu intelegeti ca virusul asta nu va disparea si va deveni o gripa ca vechea gripa ???
    • -1 (3 voturi)    
      Iti place dictatura, asa-i? (Luni, 2 noiembrie 2020, 12:19)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cum sa numesti testare voluntara cind refuzul testarii duce la interzicerea parasirii locuintei, mersului la scoala si la munca? De ce au avut nevoie de 8000 de militari?
      Frumoase masurile astea ruso-chineze, da. Oricit de justificate ar fi (sa zicem).
  • -16 (32 voturi)    
    1% (Duminică, 1 noiembrie 2020, 15:44)

    Mazeta [utilizator]

    1% testați pozitiv este o rată destul de bună, având în vedere că marja de eroare a testelor este de cel puțin 5%.
    • -2 (2 voturi)    
      In SUA e minin 99 5% (Duminică, 1 noiembrie 2020, 17:53)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu stim specificitatea testelor din Slovacia, dar 1% poate fi rata de eroare si atunci da, e fix pix testarea 8n masa.

      Daca testezi toata populatie cu un test cu senzitivitate 100% si specificitate 99.5% si gasesti 1% bolnavi, atunci stii sigur ca 50% din cei gasiti bolnavi, nu eun6 de fapt bolnavi.
      • 0 (2 voturi)    
        din Slovacia (Luni, 2 noiembrie 2020, 11:51)

        dddd4 [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        Din datele adunate in weekendul trecut (unde a fost derulata testarea in doar doua judete ale Slovaciei) testele positive prin antigen au fost confirmate prin PCR. Din pacate, testele antigen prezinte false-negatives deci cele 26.000 de teste pozitive reprezinta persoane care sunt foarte infectioase. Insa nu este un real total, fiind mai mutle persoane cu un false negative.

        Poate 1% pare putin, insa sunt 26.000 de persoane fara simptome! Care ar fi raspandit virusul fara sa stie.
  • +4 (12 voturi)    
    Daca s-ar repeta sa zicem la 2 saptamani (Duminică, 1 noiembrie 2020, 17:08)

    clint [utilizator]

    Ar avea efect.
    O parte din cei infectati probabil au infectat la randul lor altii, care abia in cateva zile se vor pozitiva.
    O alta parte, daca stiu ca au virusul, vor fi plasati in carantina si astfel se reduc sansele de trasnmitere.
    In ce masura va functiona, cat din evolutie se poate opri, nu vom sti decat daca s-ar aborda stiintific problema.
    Din pacate, majoritatea tarilor abordeaza populist-politicianist.
    • +1 (3 voturi)    
      mmoblogro@gmail.com (Duminică, 1 noiembrie 2020, 20:01)

      Dzan [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Repeta testarea weekendul viitor.
  • -7 (23 voturi)    
    Bravo Slovacia (Duminică, 1 noiembrie 2020, 17:29)

    t4v1 [utilizator]

    Suedia, nota 2 treci la loc.
    • +1 (7 voturi)    
      Dom' profesor.. (Duminică, 1 noiembrie 2020, 17:56)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      ...dom' profesor, te rugam nu fi atat de dur.. Te rugam, acorda Suediei nota de trecere, te rugam muuuult! Altfel o sa credem ca toate tarile din lume au facut ca Slovacia si doar Suedia nu a facut....
  • -5 (31 voturi)    
    Cu ocazia asta s-au infectat si ceilalti (Duminică, 1 noiembrie 2020, 17:50)

    D-or [utilizator]

    Stupid. Daca vor relua testarea peste citeva zile, vor gasi de zeci de ori mai multi. Si tot asa.
    • +5 (9 voturi)    
      nu s-au infectat (Duminică, 1 noiembrie 2020, 17:52)

      AMDATi [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ca au purtat masca...:)
  • +3 (7 voturi)    
    noi... nici o sansa! (Duminică, 1 noiembrie 2020, 18:28)

    andimi [utilizator]

    la noi e imposibil sa se faca asa ceva. Si asta pentru ca nu suntem in stare sa organizam ceva eficient si ordonat! No way! Ar iesi o panarama de nedescris, cozi, nemultumiri...
  • -1 (1 vot)    
    slovacia (Duminică, 1 noiembrie 2020, 18:34)

    Hell [utilizator]

    Si o sursa pentru informatia asta?
    https://korona.gov.sk/en/coronavirus-covid-19-in-the-slovak-republic-in-numbers/
    • -1 (1 vot)    
      korona.gov.sk (Luni, 2 noiembrie 2020, 11:53)

      dddd4 [utilizator] i-a raspuns lui Hell

      Site-ul pe care il aveti korona.gov.sk este siteul oficial pentru monitorizarea testelor PCR si a numarului de teste.
      Pentru testele antigen nationale puteti urmari www.somzodpovedny.sk
  • -3 (7 voturi)    
    Testare aiurea (Duminică, 1 noiembrie 2020, 18:53)

    Pacala54 [utilizator]

    Dacă copii sub 10 ani nu au fost testaţi şi şcolile nu sunt închise, nu au rezolvat absolut nimic!
    • -2 (2 voturi)    
      Daca nu se testeaza nu e bine (Duminică, 1 noiembrie 2020, 23:55)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Pacala54

      Daca se testeaza iar nu e bine!!! Hotarati-va fratilor, tratam virudul ca pe gripa si gata. Ce atatea cheltuieli cu mastile si parbrizele de plastic peste fata, teste di dezinfectanti, etc!!! Opriti-va din omorat bolnavii cronici si economia! Gata cu lockdown-urile si legile absurde, strazi/cartiere inchise, scoala online, etc! Aaa, nu se poate ca asa vor niste politruci, hahaha, Pandemie pt unii ciuma, pt cativa muma!!!
    • -1 (1 vot)    
      Scolile sunt inchise (Luni, 2 noiembrie 2020, 11:54)

      dddd4 [utilizator] i-a raspuns lui Pacala54

      Scolile pentru copiii peste 10 ani sunt inchise/ se invata online. Gradinitele si scolile primare sunt deschise.
      Acolo unde e posibil, lumea lucreaza de acasa.
      Pas cu pas, schimbarea e un proces. Iar in Slovacia, 26.000 de persoane stau acasa si nu raspandesc virusul.
  • +6 (8 voturi)    
    Cine fabrica/importa testele si de ce costa 400 le (Duminică, 1 noiembrie 2020, 19:07)

    D-or [utilizator]

    Acum vreo luna costau 200 lei. Dupa ce statul a anuntat ca deconteaza 200 lei, testele au devenit 400 lei.

    Deci, decontarea se duce direct la firme, nu la cetateni. Si nimeni nu urla pe tema asta.
    • 0 (0 voturi)    
      intreaba-te (Marţi, 3 noiembrie 2020, 15:19)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      cum se rotesc niste banutzi in buzunarele politicienilor

      din aia 200 lei cati se duc la politicieni frumos extrasi din diferite buzunare???? Ei aia afacere pe banul statului si la drumul mare!
  • 0 (4 voturi)    
    lel (Duminică, 1 noiembrie 2020, 23:09)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Slovacia are 1% infectaţi. România are 25°% . Cred că ori noi ori ei au teste defecte ;) cumpărate de la chineji :)
    • 0 (2 voturi)    
      procent (Luni, 2 noiembrie 2020, 11:25)

      gogabi [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Cum ai calculat ? Cifrele de la noi care apar la Tv arata cati au fost testati pozitiv dintre cei care au vrut sa testeze (o mica parte din populatie) dar nu avem de unde sa stim cati sunt infectati si stau acasa sau asimptomaticii.
    • 0 (2 voturi)    
      PCR vs Antigen (Luni, 2 noiembrie 2020, 11:56)

      dddd4 [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Slovacia are aprox 20% din testele PCR pozitive si 1% din 2.5 milioane testati. Comparati mere cu pere.
  • -1 (3 voturi)    
    Made in India (Duminică, 1 noiembrie 2020, 23:57)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Sunt curios cum ar arăta soluția asta în India.
  • -1 (5 voturi)    
    Desi stupid, acest experiment trebuia facut (Luni, 2 noiembrie 2020, 1:45)

    bobo2 [utilizator]

    Pentru a demonstra (celor care-si fac iluzii) ca testarea in masa e inutila.