Fostul polițist Eugen Stan, condamnat definitiv la 20 de ani de închisoare pentru agresiuni sexuale

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2020, 13:15 Actualitate | Coronavirus


Agentul de politie Eugen Stan, acuzat de pedofilie
Foto: Agerpres
Fostul politist Eugen Stan, acuzat de mai multe agresiuni sexuale, a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel București la 20 de ani de închisoare, transmite Digi 24.

În primă instanță, Judecătoria Sectorului 6 îl condamnase la 19 ani de închisoare.

Procurorii de la Parchetul General au precizat în 2018, când l-au trimis în judecată pe Eugen Stan, că fostul poliţist ar fi agresat sexual 18 persoane, cu vârste între 5 şi 38 de ani.

„Modul de operare al inculpatului viza, în general, urmărirea victimelor în drumul lor spre blocurile în care locuiau, infracţiunile fiind săvârşite, sub constrângerea exercitată de inculpat, în scara imobilelor sau în liftul acestora”, au spus procurorii la acel moment.

Stan a fost cel care a declanşat un adevărat scandal în Poliţia Română. La acel moment, în 2018, opinia publică a reacţionat şi a ridicat semne de întrebare vizavi de modul în care Poliţia Română îşi gestionează resursa umană având în vedere că asupra lui Stan au mai fost lansate astfel de acuzaţii fără ca cineva să ia o măsură. Drept urmare, la nivelul MAI s-a luat decizia ca la IGPR să se demareze o anchetă.

La scurt timp Corpul de Control al Ministerului Afacerilor Interne a cerut cercetarea disciplinară a 18 angajaţi ai Poliţiei Române, printre care se număra şi fostul inspector general, Bogdan Despescu (în prezent, secretar de stat în MAI). La acel moment, Despescu a fost demis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6785 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    mda... (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:20)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Bogdan Despescu ... doar un alt sclav al partidelor politice... in special al PSD si sateliti.
  • -2 (12 voturi)    
    hehehehe (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:28)

    john70 [utilizator]

    Nici o grija, o sa iasa pana in 2030, ca, deh, suntem in UE, tzatzo! Asta daca nu face recurs la CEDO si il elibereaza la anu'.
    • +2 (4 voturi)    
      CEDO NU JUDECA CAZURILE PE FOND (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:27)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Este treaba instantelor judecatoresti nationale sa judece pe fond (adica sa judece vinovatii conform codului penal din tara respectiva). CEDO judeca doar cazurile in care se incalca drepturile si libertatile omului, in care acestea sunt ingradite fundamental. Te duci la CEDO daca demonstrezi ca nu ai conditii in inchisoare, daca demonstrezi ca ai fost judecat abuziv, daca statul ti-a confiscat casa. Nici Dragnea nu a castigat la Cedo, si tu vrei sa castige un fost militian?
  • +6 (8 voturi)    
    Despescu... (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:38)

    dekar [utilizator]

    ...dospeste acum voios in minister ,practic in Guvern, gratie inaltelor sale calitati morale si profesionale dovedite prin obladuirea unei jigodii.Cu un salariu baban,puteti fi siguri,cata vreme functia de secretar de stat poate fi asimilata ,in anumite conditii,celei de ministru.Doamne,in ce lume sinistra traim. Si nu e chiar sigura orbire ,sanki ,a lui orbanescu...
  • +10 (10 voturi)    
    20 de ANI ? (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:04)

    gibon47 [utilizator]

    A scăpat justiția de la ATI, s-a făcut bine ?!
    • +4 (4 voturi)    
      N-avea pile, (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gibon47

      nu e om politic..Daca era, scapa mai usor.
    • +2 (4 voturi)    
      Pai asta n-a furat sa aiba de unde da spaga (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:13)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui gibon47

      ca se mai judecat vreo 10 ani si apoi lua cu suspendare si prejudiciul nu era recuperat niciodata.
      Dar facand parte din birocratia/administratia PSDizata romaneasca a facut ce-a vrut ani de zile fiind acoperit de sefi lui aia corupti sau incompetenti.
      Votez USRplus ca lucrurile sa se schimbe in bine!
  • +11 (13 voturi)    
    Ar trebui sa aflam: (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:40)

    mr_mojo [utilizator]

    - de ce dureaza 2 ani procesul cu atâția martori și victime?
    - de ce nu și-a dat demisia fostul sau șef din Poliție
    - de ce nu cumulăm pedepsele? Nenea ăsta in 5 ani va fi liber și va dori “acțiune”.
    • +5 (5 voturi)    
      Pentru ca asa isi justifica (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:29)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      "volumul mare de munca" si le se cuvin si pensiile alea speciale. Si da, sunt convins ca va fi eliberat urgent pentru buna purtare. Ce era asa mare filozofie sa fie condamnat pe viata?
  • +9 (9 voturi)    
    ALO Justitia Romana ! (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:57)

    Ibit [utilizator]

    De ce dureaza atat timp un proces clar ?
    De fapt , probabil , trebuie sa traiasca avocatii , procurorii , judecatorii - a se vadea Costiniu......
  • +8 (10 voturi)    
    da (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:10)

    rei [utilizator]

    sper sa aiba viata usoara in inchisoare.....exact cum e legenda privind violatorii/agresorii sexuali si pe deasupra politist