Târgu Jiu: Trei doctorițe bolnave de Covid-19 au fugit din spital

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2020, 9:24 Actualitate | Coronavirus


Spitalul Targu Jiu
Foto: Facebook
Trei medici infectați cu noul coronavirus, internați în Spitalul Județean din Târgu Jiu, au fugit din spital. Polițiștii le-au găsit acasă pe cele trei femei și le-au dus înapoi la spital, transmite Mediafax.

Polițiștii gorjeni anunță, vineri dimineață, că s-au sesizat din oficiu după ce trei pacienți internati în Spitalul Județean din Târgu Jiu, secția Oncologie, cu diagnostic pozitiv de COVID-19, au părăsit spitalul fără acordul personalului de serviciu.

Polițiștii au constatat că este vorba despre trei femei cu vârste cuprinse între 31 si 55 ani, toate din Târgu Jiu, medici în cadrul Spitalului Județean Târgu Jiu.

Din verificări a reieșit că joi acestea au părăsit secția medicală unde erau internate fără a informa despre acest lucru.

Medicii au acum dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor.

Femeile au fost găsite acasă și transportate cu ambulanța secția Oncologie a Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10642 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    Reclamă pentru spitalele României (Vineri, 30 octombrie 2020, 9:36)

    BEDE [utilizator]

    Ce mai reclamă pentru spitalele Românieil! Dacă chiar niște medici preferă să nu stea în spital, ci acasă, oare cei care nu sunt medici să vrea mai curând să se ducă la spital? Dacă au o formă ușoară de COVID supraviețuiesc și acasă.
    Iar dacă este să moară, iată că unii preferă să moară acasă mai curând decât în spital.
    A! Nu spun că nu este posibil ca unii să fie salvați la spital. Cunosc pe cineva care a fost la ATI și a scăpat și este spre bine. Dar, în general este extrem de nasol în spitalele din România.
  • -6 (26 voturi)    
    Polițiștii știe ce e covidul (Vineri, 30 octombrie 2020, 9:37)

    Un cititor [utilizator]

    medicii, nu. lol
    • +11 (11 voturi)    
      medicii stiu ce e in spitale, politistii nu- (Vineri, 30 octombrie 2020, 10:33)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      asta este, si stiu si de la cunoscuti- poti sa mori de tratament, ei urmeaza protocolul, care este asa cum este-
  • +18 (28 voturi)    
    know how (Vineri, 30 octombrie 2020, 9:39)

    Kato01 [utilizator]

    Pai doctoritele stiau pericolele din spital... nu e loc sa stai cand esti bolnav de covid.... Daca nu-i lasam nici pe astia cate stiu situatia sa scape atunci pe cine...
    • +4 (12 voturi)    
      Gresit (Vineri, 30 octombrie 2020, 10:25)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      Folosesti gresit termenul de "know how". Acesta nu se refera la a fi informat in general, in genul: "stiu ca daca ma infectez atunci mor; stiu ca daca merg in spital ma infectez cu nosocomiale, stiu ca autobuzul nu mai vine astazi...", ci acest termen se refera la notiuni procedurale, notiuni tehnice, de a sti cum se face un anumit lucru... "ca sa asfaltezi o strada trebuie sa o decopertezi intai, apoi pui terasament de piatra, il compactezi, torni un strat de asfalt de baza, iar apoi torni si stratul de uzura... in ordinea asta, pentru ca altfel nu functioneaza:.
  • +16 (18 voturi)    
    mi-a scapat ceva ? (Vineri, 30 octombrie 2020, 10:23)

    jescu [utilizator]

    Legea nu le obliga sa stea in spital. Le obliga sa discute cu medicul de familie in momentul asta, si doar daca au complicatii sa stea in spital. Ceea ce e corect,.. cei care au nevoie reala de internare sa gaseasca un loc, si sa nu fie ocupate locurile cu asimptomatici sau de cei cu forme usoare.
    • +7 (9 voturi)    
      Nu ti-a scapat nimic (Vineri, 30 octombrie 2020, 10:39)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Lor le-a scapat.
    • +13 (13 voturi)    
      le-a scapat ... (Vineri, 30 octombrie 2020, 10:47)

      Fedora [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      marilor jurnalisti de la hotnews. Dupa ce am sapat in vreo 10 site-uri, am aflat ca femeile apareau ca internate, mergeau sa-si ia tratamentul si seara plecau sa doarma acasa (practica curenta in absolut toate spitalele din Romania - cel putin pana anul asta). Dar ce li se reproseaza acum e ca s-au internat fictiv, ocupand paturi care putea fi lasate altora.
      • +3 (7 voturi)    
        Poate au eliberat paturile pentru bolnavi grav (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:01)

        luciannn [utilizator] i-a raspuns lui Fedora

        Poate aveau forme usoare si au cedat locurile in spital pentru bolnavii mai grav. Nu asta e noua regula de cand a crescut numarul infectiilor zilnice?
    • -2 (10 voturi)    
      Gresit (Vineri, 30 octombrie 2020, 10:55)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      "Toți au obligația de a NU părăsi domiciliul declarat, în care se află de la momentul autoizolării."

      https://www.dsptimis.ro/data_files/content/prima-pagina/files/informatii-utile-2020-02-03-1.pdf

      Deci n-aveau voie sa plece pe strada, chiar si cu masina ... cu atat mai mult daca or fi mai avut si familie ... WTF.
      • +9 (9 voturi)    
        Nu zau?! (Vineri, 30 octombrie 2020, 11:56)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui dihania

        Inseamna ca au fugit de acasa, da?
  • +5 (11 voturi)    
    care e treaba? (Vineri, 30 octombrie 2020, 10:43)

    Mary80 [utilizator]

    nu mai e obligatoriu statul in spital. Ce inseamna panarama asta? Poate stiau sau vazusera niste lucruri si de-aia au fugit, se temeau pt viata lor?
  • +3 (7 voturi)    
    Internarea nu mai e obligatorie , (Vineri, 30 octombrie 2020, 11:25)

    kokos [utilizator]

    dar odata ce te-ai internat de buna voie, nu poti sa pleci din spital cand te taie capul. Daca vrei sa pleci , ceri sa ti se faca actele de externare si pleci pe semnatura , nu fugi din spital.
  • +3 (7 voturi)    
    parlamentarii (Vineri, 30 octombrie 2020, 11:41)

    adrhc [utilizator]

    pot părăsi postul fără sa vina poliția
    după ei, nu? mai ales de e PSD-ist
  • +6 (6 voturi)    
    Deci si medicilor... (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:32)

    gugurila [utilizator]

    ... le e frica de spitalele romanesti.

    Bun asa.