Marea Britanie: Imunitatea de grup a scăzut în vară de la 6% la 4,4%

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2020, 12:33 Actualitate | Coronavirus


Test anticorpi
Foto: Hotnews
Anticorpii contra noului coronavirus au intrat în declin rapid în cadrul populației din Marea Britanie de-a lungul verii, arată un studiu publicat marți, ce sugerează că protecția după infecție nu e de lungă durată și că imunitatea de grup scade în timp, transmite Reuters.

Cercetătorii de la Imperial College London au urmărit nivelul de anticorpi din populația britanică după primul val de Covid-19 din martie și aprilie.

Studiul a descoperit că prevalența anticorpilor a scăzut de la circa 6% din populație, cât era pe la sfârșitul lunii iunie, la doar 4,4% în septembrie.

Această constatare indică o scădere a imunității populației înaintea celui de-al doilea val de infectări ce a impus restricții și carantine în ultimele săptămâni în Regatul Unit.

Deși imunitatea la noul coronavirus este o discuție complexă și încă plină de necunoscute – iar imunitatea ar putea fi ajutată de celulele T, dar și de celulele B ce pot stimula producția rapidă de anticorpi după re-expunerea la virus – cercetătorii spun că experiența cu alte coronavirusuri sugerează că imunitatea ar putea să nu fie de durată.

”Vedem prezența anticorpilor, vedem declinul lor, și știm că anticorpii pot proteja – singuri – destul de bine”, a spus Wendy Barclay, șefa departamentului de Infecțioase de la Imperial College London.

”Din punct de vedere al dovezilor științifice aș spune, pe baza a ce știm despre alte coronavirusuri, că se pare că imunitatea scade în același ritm cu declinul anticorpilor, iar asta indică o slăbire a imunității la nivel de populație”, a adăugat acesta.

Potrivit studiului, cei care au avut Covid-19, diagnostic confirmat cu un test PCR, au avut un declin mai puțin pronunțat al anticorpilor, comparativ cu cei care au fost asimptomatici și n-au știut că au fost infectați.

Pe de altă parte, nivelul de anticorpi a rămas neschimbat la lucrătorii din sănătate, probabil datorită expunerii repetate la virus.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3283 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Imunitate prin celule T. (Marţi, 27 octombrie 2020, 12:50)

    Marionette [utilizator]

    Anticorpii tin de imunitatea prin celule B, si stau in corp de la o luna la 7 luni.
    O imunitate nespecifica insa prin celule T se pare ca este mult mai remanenta - cativa ani si de aceea cei expusi anterior coronavirusurilor erau acum asimptomatici.
    Odata facuta boala simptomatic (deci nefiind expus la coronavirus in prealabil) faci imunitatea prin anticorpi si prin celulele T. Boala poate fi destul de grava, dar odata scapat ai anticorpi si imunitate prin celule T.
    Dupa 3 luni nu mai ai anticorpii, dar ramai cu imunitatea prin celule T si poate peste 8 luni faci iar boala. De data asta boala va fi mai usoara pentru ca imunitatea prin celule T deja lupta pentru tine.
    De aceea in primul val mortalitatea era de 30 de oameni la 300 de cazuri si acum mor 60 de oameni la 6000 de cazuri cand ar trebui sa moara vreo 600 de oameni.
    Acum un lucru extraordinar: vaccinul Oxford-AstraZeneca iti da imunitate prin celule B si prin celule T.
    Adica daca esti neexpus si cu risc de 10% de a muri, dupa ce faci imunizarea este posibil deja sa fii imun mult mai mult timp chiar daca nu repeti la 6 luni vaccinarea.
    • +1 (9 voturi)    
      ordin pe unitate ,schimbati placa? (Marţi, 27 octombrie 2020, 13:28)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      acu vreo dou trei luni cand aparuse un studiu suedez ce spunea acelasi lucru erau unii care ma puneau pe listele cu extradari daca aduceam vorba de el
      . Hai sa-l citez pentru cine vrea sa reciteasca:
      https://news.ki.se/immunity-to-covid-19-is-probably-higher-than-tests-have-shown.
    • -3 (3 voturi)    
      Foarte probabil ... (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:23)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ... si infectia in sine iti creeaza si celule T si celule B de memorie, doar ca pe celule B nu s-a axat nici un studiu de care sa stiu eu. Nici pe celule T n-am auzit de nici un studiu in afara celui suedez.

      Mai e insa o chestie care sustine ideea ca imunitatea e de mai lunga durata. La nivel mondial, la peste 43 de milioane de oameni infectati, documentate sunt doar cateva zeci de reinfectari. Alea-s mai putine decat rata de esec a unor vaccinuri aplicate pe scara larga.

      O ipoteza avansata la un moment dat de unii ce-au facut comparatie intre durata imunizarii la mai multi virusi asemanatori, bazat pe studii bibliografice, zicea la un moment dat ca sansele-s bune ca imunitatea dupa infectie sau dupa vaccinare la COVID-19 sa fie de vrei 3 ani. Asta coroborat cu constatarea ca virusul, desi face mutatii, nu face mutatii esentiale, care sa faca vaccinul ineficient, cum face gripa, ar insemna ca epidemia poate fi adusa sub control, prin vaccinare.

      Problema mare o constituie antivaxerii. Avand in vedere ca-s multi, o sa contribuie semnificativ la pastrarea in viata a virusului, oferindu-i gazde. De-aia, n-o sa se stinga epidemia asta prea curand. Doar ca in momentul in care vaccinul va deveni disponibil pe scara larga, majoritatea celor ce vor lua boala o vor lua din propria prostie.
  • +7 (9 voturi)    
    E gresit exprimat !!. (Marţi, 27 octombrie 2020, 13:04)

    Rahan5 [utilizator]

    Imunitatea nu a scazut, ci anticorpii. Ceea ce este foarte normal. Anticorpii nu stau in sange ca asa vor oamenii ci reapar doar atunci cand reapare infectia.
    Cei care au avut boala isi pastreaza imunitatea. Nu are cum sa scada semnificativ in doar in 3-4 luni. Trebuie sa treaca cel putin vreo 3-4 ani de zile.
    In realitate exprimarile astea prostesti cu ,,scaderea imunitatii" sunt din cauza ca Spitalele nu au aparatura sa testeze daca un om este imun sau nu. Pot sa masoare doar ramasitele de anticorpi din sange, care indica o infectie recenta: 2-3-4 luni.
    • -9 (9 voturi)    
      Esti medic ? (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:29)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Cei pe care-i contrazici sunt medici.
      Din nou : TU esti medic ?
      • +5 (5 voturi)    
        Nu e medic (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:52)

        n4c [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        dar probabil n-a chiulit de la ora de biologie, ca tine.

        Despre sistemul imunitar innascut si cel dobindit, cum functioneaza, prin ce se deosebesc, prin ce se aseamana ni s-a povestit in clasa a 9-a.
        • -2 (2 voturi)    
          Banuiesc ca toti medicii... (Marţi, 27 octombrie 2020, 17:12)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui n4c

          .....se opresc cu studiile in class a 9-a, in acest caz.
          Asa ....ca voi doi.
      • +2 (2 voturi)    
        Chiar daca nu-i medic, ... (Marţi, 27 octombrie 2020, 15:46)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        ... macar e capabil sa se informeze. Asta e mecanismul dupa care functioneaza sistemul imunitar, si e documentat de catre medici.

        Limbajul e relativ tehnic, posibil sa nu pricepi nimic, da' uite aici un studiu, deja destul de vechi: https://www.researchgate.net/profile/Innocent_Peter/post/How_long_do_memory_B_cells_keep_producing_antibodies/attachment/5abf375ab53d2f63c3c30cf8/AS%3A610130861244417%401522477941738/download/13263.full.pdf

        Studiul e din 2000, de la vremea cand epidemia asta era inca departe. N-a urmarit insa infectia cu un virus anume, ci reactia generica a organismului la infectii.

        Rezumatul pe foarte scurt, si mult simplificat: strict in ceea ce priveste mecanismele legate de anticopri: e nevoie de o expunere sustinuta si macar putin prelungita la antigen (chestiile care permit sistemului imunitar sa identifice/descopere virusul), ca sa organismul sa invete sa produca anticorpi. Dupa infectie, ramai atat cu celule B care produc in continuare din inertie anticorpi, da' a caror durata de viata e mai mica sau mai mare in functie de virus, si ramai cu celule de memorie, care produc prea putini anticorpi ca sa aibe vreo importanta, da' se multiplica exponential si incep sa producaa anticorpi in cazul in care antigenul apare din nou in organism. Alea din prima categorie raman multe si produc anticorpi doar daca expunerea la antigen e continua.
        • -2 (2 voturi)    
          Chiar crezi... (Marţi, 27 octombrie 2020, 17:14)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          ....ca internetul te face medic ?
          Crezi ca, oricate articole ai citi, poti fi in stare sa contrazici un medic ?
        • -1 (1 vot)    
          Mi se pare mie ..... (Marţi, 27 octombrie 2020, 22:22)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          .....sau ai inceput sa te iei in serios ? Chiar te crezi medic ?
          Ori iti place doar sa dai cu mucii-n fasole....
          1) intrebarea mea pentru Rahan5 era daca este medic. Atat. Si nu daca "este informat" . Ca de "informati" e plin pe aici. Acestia raman ceea ce sunt : ne-formati. Nu trec la nivelul urmator, cel de medic, oricat de informati ar fi.
          2) faptul ca tu citesti multe articole poate, eventual, sa impresioneze pe cine pune pret pe tine. Aici, esti un nimeni. Ca si noi ceilalti, de altfel.
          3) capacitatea mea de intelegere iti este necunoscuta. Dar capacitatea TA, mie imi este cunoscuta, deja : nu te-a ajutat prea mult in situatia data - postarea ta, in alte circumstante, nu ar fi fost decat un bâzâit suparator de musca : fleoşc ! un plesnet de coada si musca a disparut..... De ce raspund ? Fiindca imi place sa atac ingamfarea si sfertodoctii
          4) NU ma intereseaza nici ce ai citit, nici ce ai inteles. Nu esti medic prin urmare e lipsit de interes din punct de vedere practic.

          Pa !
  • +5 (5 voturi)    
    Perseverare diabolicum est (Marţi, 27 octombrie 2020, 14:34)

    n4c [utilizator]

    Aceeasi timpenie cu anticorpii, repetata la nesfirsit.

    Eu sint imun la VZV, virusul care provoaca varicela. Stiu asta pentru ca acu' 5 ani ambii nepoti s-au imbolnavit, i-am ingrijit si n-am dezvoltat simptome. Si pentru ca am facut boala in copilarie. Basca am fost vaccinat de comunisti in scoala, ca aveau si ei plan de vaccinari si nu-i interesa daca ai sau nu imunitate naturala.

    Ei, imi donez salariul pe un an de zile celui care-mi descopera UN SINGUR anticorp anti-VZV in corp.

    Dar imun sint in continuare.

    Si daca sint expus din nou la virus, vor apare si anticorpii.
    • +1 (1 vot)    
      comunisti nu te-au vaccinat de varicela (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:05)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui n4c

      iti spun sigur am aflat pe pielea mea cand am facut varicela de la copil , e naspa la adult !
  • 0 (2 voturi)    
    s-au gandit papusarii (Marţi, 27 octombrie 2020, 16:27)

    Mary80 [utilizator]

    ca la cate raportari baga, se depaseste populatia planetei, deci clar e nevoie de un reset, altfel trebuie s-o termine cu isteria.. si au gasit asta: imunitatea e doar de cateva luni.