Coronavirus în România: Alte 2.844 de îmbolnăviri noi, în urma a doar 8.709 teste. Bilanțul a ajuns la 212.492/ Alte 79 de decese, 823 de pacienți la ATI

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 26 octombrie 2020, 12:36 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Utrecht Robin/ABACAPRESS.COM / Abaca Press / Profimedia
Alte 2.844 de noi cazuri de coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, la doar 8.709 teste făcute, ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de peste 32%. Bilanțul COVID-19 a ajuns la 212.492, potrivit datelor publicate luni de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi s-au înregistrat alte 79 de decese, în timp ce numărul pacienților internați la terapie intensivă se menține ridicat - 823.
Până astăzi, 26 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 212.492 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.844 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV - 2, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 357 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 6.470 de persoane diagnosticate cu COVID-19.

În intervalul 25.10.2020 (10:00) – 26.10.2020 (10:00) au fost raportate 79 de decese (45 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Prahova, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și București. Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani. 76 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.726. Dintre acestea, 823 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.064.698 de teste. Dintre acestea, 8.709 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 6.229 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.480 la cerere.

Pe teritoriul României, 25.781 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.963 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.855 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 51 de persoane.

De la debutul panademiei, 151.811 pacienți au fost declarați vindecați.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11687 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    "frumos " (Luni, 26 octombrie 2020, 12:57)

    falcoind [utilizator]

    1 din 3 , oare câți au trecut prin boala deja ?
    • -5 (11 voturi)    
      articol neinteresant (Luni, 26 octombrie 2020, 14:02)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      .
      • +6 (10 voturi)    
        Sigur (Luni, 26 octombrie 2020, 15:01)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

        De asta ai două comentarii :P
        Neinteresant ești tu, disperat să arăți cât de interesant poți fi... LAME!
    • 0 (2 voturi)    
      Testarea a scapat de sub control. (Luni, 26 octombrie 2020, 17:00)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Trebuie facut ceva neaparat. :)))))
  • -6 (24 voturi)    
    Hmmmm. (Luni, 26 octombrie 2020, 12:58)

    Marionette [utilizator]

    Maine va fi esential sa vedem daca botnita functioneaza!
    Un 4000 de cazuri maine si restul saptamanii ar fi semn ca rapid, in toata Romania sa fie aplicata "legea botnitei". Cu toate ca domnii USL-isti nu s-au putut abtine sa o lase cum era, au bagat si "cu exceptia", numerele se vor duce in jos!
    • +10 (20 voturi)    
      Marioneta (Luni, 26 octombrie 2020, 13:26)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Nu știu cum sunt alții, dar eu știu să fac diferența între mască și botniță.
      • -2 (18 voturi)    
        sa va spun ceva: (Luni, 26 octombrie 2020, 14:34)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

        eu, desi nu fumez, mi-am cumparat un pachet de tigari la mine si-l tin in buzunar, daca vine vre-un viitor tinar pensionar special, sa ma intrebe de masca, ii cer un foc, ca nu mi se aprinde bricheta. apropo de militenii care pandesc pe cei care nu poarta sau o poarta necorespunzator masca, sunt curios de unde au fost ei detasati? de unde au fost luati? si nu se mai ocupa de tahlarii? de interlopi? au fost luati de la rutiera? nu mai stau cu radarul in boscheti si acum pandesc populatia pe motiv de masca? vrem o informare transparenta!
        • +3 (13 voturi)    
          Eu zic... (Luni, 26 octombrie 2020, 15:16)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

          ....sa nu mai dai banii aiurea pe tigari si s-o tii tot intr-o fugă, de dimineata pana seara !
          Ca nu te opreste politia nici din jogging...
          • -4 (8 voturi)    
            vreau sa mai spun ceva: (Luni, 26 octombrie 2020, 15:41)

            wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

            Carpa a fost redenumita “masca de protectie” si a devenit talisman si panaceu universal impotriva bolilor. Sustinatorii carpei rad de cei care folosesc usturoi impotriva strigoilor dar nu au argumente si nu stiu sa explice de ce isi pun carpa pe bot.
          • -3 (9 voturi)    
            si inca ceva: (Luni, 26 octombrie 2020, 15:49)

            wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

            musulmanele cum trenuie sa poarte masca peste burka? sau pe sub burka? sau daca ai burka mai trebuie masca/carpa?
        • +1 (3 voturi)    
          Jaroslav Haşek... (Luni, 26 octombrie 2020, 17:57)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

          ..... are o nuvela in care descrie progenitura unor nobili austro-ungari drept intruparea cretinismului.
          Era atat de cretin incat, odata trimis ambasador in Elvetia, a gasit potrivit sa se apuce de fumat, daca tot era acolo....
          Ca sa fii erou de nuvela, tie iti lipsesc ( pacat !!!!) doua lucruri : sa fii nobil austro-ungar si sa fii ambasador in Elvetia .

          In rest, zau ca ai ce-ti trebuie !
    • +3 (9 voturi)    
      stii ca 3-4 saptamani sunt necesare (Luni, 26 octombrie 2020, 13:54)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Sa vezi daca o masura e buna sau rau?
  • +1 (23 voturi)    
    De ce trebuie scris 'doar 8.709 ' ? (Luni, 26 octombrie 2020, 13:03)

    Gryphus [utilizator]

    daca ai spune '2.844 de îmbolnăviri noi, în urma a 8.709' (fara DOAR) nu e suficient?

    trebuie dramatizat textul ?
    nu aveti incredere in puterea de intelegere a cetatenilor?
    • +6 (16 voturi)    
      Nu (Luni, 26 octombrie 2020, 14:01)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      E dovedit stiintific ca jumatate din populatie are IQ sub 100 .
      • -1 (3 voturi)    
        Jumatate? (Luni, 26 octombrie 2020, 16:43)

        AntonH [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        Mai degraba peste 70%
        • -1 (1 vot)    
          Hehe (Luni, 26 octombrie 2020, 18:27)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

          N-are cum ,100 este IQ mediu iar IQ are distributie gaussiana .
    • +3 (11 voturi)    
      Păi da (Luni, 26 octombrie 2020, 14:28)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Tu ești exemplul viu, nu înțelegi și pace!
  • -10 (26 voturi)    
    cati din cei 800 de la ATI au nevoie de aer ??? (Luni, 26 octombrie 2020, 13:05)

    Gryphus [utilizator]

    sunt maxim 250 cei care au nevoie de aparate pt a respira, din cei 800 de la ATI

    e o cifra umflata.

    nu se poate ca in Anglia, care are 60 milioane de locuitori, sa fie acelasi numar de oameni la ATI ca in Romania
    • +9 (13 voturi)    
      I-ai numarat tu?! (Luni, 26 octombrie 2020, 13:20)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      I-ai numarat tu personal pe cei care au nevoie de oxigen?
      • +1 (9 voturi)    
        i-a numarat ministrul: "209 pacienţi intubati" (Luni, 26 octombrie 2020, 15:14)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

        9 Octombrie: "În spitalele suport COVID avem 1.050 de paturi de terapie intensivă complet dotate, în acest moment sunt 613 paturi ocupate, din care avem 209 persoane pe ventilator, cu intubaţie invazivă."
    • +10 (22 voturi)    
      cred ca Dvs (Luni, 26 octombrie 2020, 13:52)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      v-am explicat acu' cateva zile cum e cu internarea la ATI ( se monitorizeaza si alte organe pentru cazurile severe ,nu numai plamanii si nu numai cei intubati) . Ca ii tin pe oameni cu forta la ATI chiar nu cred ,medicii si-asa putini la ATI nu cred ca sunt masochisti.
      Nu stiu exact cum e in UK , dar in Franta au niste sectii asa-numite "pre-ATI" ,dotate cu oxigenare ne-invaziva si monitorizare alti parametri , si pacientii respectivi (cazuri "serioase" dar "ne-critice" ) nu sunt mentionati in statistici la ATI . Poate asa o fi si in UK ,nu stiu , dar in Romania clar nu exista aceste sectii "filtru" , pt ca nu exista aparatura de monitorizare si oxigenare non-invaziva in afara ATI.
      Oricum , fiti pe pace , in cateva saptamani n-o sa mai raporteze nici la noi internari mai multe la ATI ,pt ca n-o sa mai fie locuri ,inclusiv dupa ce se transforma tot ATI-ul aproape exclusiv in sectii Covid.
      Dar tot atunci o sa observati cresterea mare la nr de decese .

      In Elvetia deja medicii ATI au primit un protocol in care pacientii batrani nu vor mai avea acces la ATI.Cand introduci astfel de criterii e deja medicina de razboi.
      Parerea mea este sa nu ne mai canalizam pe controverse de acest gen si sa vedem fiecare dintre noi cum putem sa nu ne imbolnavim , ca sa nu "umflam" statisticile.
      Important ramane un singur lucru : sa ne protejam pe noi si pe ceilalti .Simpatiile sau antipatiile politice , cum se gestioneaza criza la noi vs alte tari (mi-e clar ca la noi e varza,nu suntem pro-activi ,suntem permanent in urma situatiei), balbele politicienilor nici nu mai conteaza . Conteaza ca acum problema e "groasa" si depinde de fiecare dinte noi sa nu devina tragica .Sanatate !
      • +3 (3 voturi)    
        oxigen (Luni, 26 octombrie 2020, 15:34)

        Erwin [utilizator] i-a raspuns lui festina

        Oxigenare neinvaziva se administreaza in mod sigur si in salon in Romania. Nu e necesara internarea la ATI.
      • -2 (10 voturi)    
        Cidat e ca pui cratima cum trebuie (Luni, 26 octombrie 2020, 16:09)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui festina

        Dar arunci aiurea punctul si virgula. Let me guess, scrii in rusa si dupa aia treci textul prin translator?
        • +2 (6 voturi)    
          nu va mai raspund (Luni, 26 octombrie 2020, 16:26)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

          eu incerc sa port discutii civilizate ,inclusiv cu cei a caror parere difera de a mea . Inteleg sa discutam in contradictoriu ,fiecare are dreptul la o opinie , in felul asta oamenii devin mai informati .Daca tot ce stiti e sa injurati cand ajungeti in pana de argumente , atunci folositi-va "inteligenta" cu cei de nivelul Dvs. E ultimul reply la ce postati Dvs si va rog frumos sa nu-mi mai raspundeti nici Dvs. La revedere !
      • +2 (2 voturi)    
        exista un protocol semnat de Arafat pt asta (Luni, 26 octombrie 2020, 18:00)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui festina

        nu tin medicii cu forta pacientii dar ei trebuie sa respecte un protocol (o lege) pt pacientii de covid iar acest protocol e facut de cineva care coordoneaza tot show-ul: arafat

        as vrea sa stiu si eu care sunt acele conditii medicale pt care 800 de oameni sunt tinuti la ATI

        dispenee, febra peste 37.4, tuse ???? ce conditii medicale a deci grupul ala strategic ca trebuie sa existe pt ca cineva sa fie intgernat la ATI cand are covid?
        • +2 (4 voturi)    
          eu nu stiu (Luni, 26 octombrie 2020, 20:04)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          de niciun protocol de internare la ATI , dar daca Dvs il stiti e ok . Simptomatologia fiind atat de diversa in covid cred ca e greu sa stabilesti protocoale si tind sa cred ca decizia de internare la ATI se ia de la caz la caz de catre medici .In fine , poate ma insel .Exista intr-adevar un protocol pentru internare si analize standard in covid (hemoleucograma, test D-Dimeri ,trombocite ,transaminaze ,glicemie si eventual CT pulmonar).Dupa rezultate se recomanda internarea (care poate fi refuzata) sau te trimit acasa . Ce stiu este ca un prieten a fost internat la ATI pentru ca avea dispnee , saturatia de oxigen ii scazuse la 86% si nu aveau oxigenare non-invaziva in salon . S-a dovedit in cazul lui ca a fost decizia corecta ,intrucat ,desi starea i s-a agravat initial , au reusit sa-l stabilizeze si sa castige timp pana ce organismul a produs anticorpi .
          Un alt prieten n-a avut norocul lui si a pierdut lupta (amandoi sub 50 de ani) . Avand aceste experiente personale , ingaduiti-mi sa incerc sa conving cat mai multa lume sa se protejeze.
          Sanatate !
  • +3 (11 voturi)    
    De fapt 50 % (Luni, 26 octombrie 2020, 13:11)

    feroviarul123 [utilizator]

    Daca calculezi testele făcute de spitale la suspecți si nu le iei in considerare pe cele făcute la cerere pentru cei care de fapt nu sunt suspecți dar au nevoie de internare sau de plecat pe afara. Eu am făcut 5 teste pana acum si au ieșit negative deci apar la statistica degeaba.
    • -1 (7 voturi)    
      ce sa mai calculezi, dle!? (Luni, 26 octombrie 2020, 13:35)

      yotta [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      indicele de prostie crasa coroborat cu cel de superstitii, ignoranta si nesimtire, au atins cota paroxismului absolut.
  • +5 (7 voturi)    
    75% pozitivi, din cei testati pentru prima data (Luni, 26 octombrie 2020, 13:46)

    andruz99 [utilizator]

    Avem asa:
    6229 teste in baza definitiei de caz (nu la cerere)
    -357 teste pe cei reconfirmati
    -2070 teste pe cei declarati vindecati
    = 3802 teste facute pe pacienti noi, din care
    2844 imbolnaviri noi
    Rezulta 75% pozitivi, din cei testati pentru prima data
    • -7 (15 voturi)    
      asa.. si? (Luni, 26 octombrie 2020, 14:06)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui andruz99

      cu totii racim.. altceva nou?
      • +2 (12 voturi)    
        raceala (Luni, 26 octombrie 2020, 15:13)

        bgd20 [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

        Daca tu inca mai crezi ca COVID e ca o raceala sau gripa, atunci ai face bine sa te mai documentezi din surse sigure.
        • +2 (8 voturi)    
          Pt marea majoritate asta si e (Luni, 26 octombrie 2020, 15:56)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui bgd20

          Pt destui nici macar raceala nu e. Pt Unii, batrani sau bolnavi e moarte sigura!
  • +1 (11 voturi)    
    Polonia (Luni, 26 octombrie 2020, 13:59)

    soundtrack [utilizator]

    are 10 241 de cazuri azi si 45 de decese si 999 la terapie itensiva!
    Romania-azi, 2844 cazuri, 79 morti, 823 la ATI- are prea multi morti zilnic. Nu-i trateaza nimeni; se vede un dezinteres general din partea corpului medical pt. ca cei cu covid nu dau spagi.
    Mai sunt si nozocomialele!
    • +4 (10 voturi)    
      Romania (Luni, 26 octombrie 2020, 15:11)

      bgd20 [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      De ce nu spui ca in Polonia in ultimele zile au fost peste 150 de decese? Deci nu stau nici mai bine nici mai prost.

      Daca vrei sa sugerezi altceva, atunci cifrele indica cat de sanatosi sunt romanii.
      Stiam cu totii in ce stare e sistemul de sanatate de zeci de ani, dar am preferat cu totii sa ne facem ca nu vedem:
      -ma tratez acasa singur;
      -ma duc la particular
  • -7 (15 voturi)    
    fiti atenti la titlu (Luni, 26 octombrie 2020, 14:58)

    Itsoc [utilizator]

    "Alte 2.844 de îmbolnăviri noi, în urma a doar 8.709 teste"

    deci daca ai fost testat si ai iesit pozitiv esti bolnav?

    nu mai bine declarat mort direct? pozitiv = mort.

    asta ar da si mai multa legitimitate guvernelor totalitare care matura democratia pentru a pregati locul pentru noul sistem social si economic chinezesc.