Donald Trump, nemulțumit de modul în care se raportează morții de Covid în SUA

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2020, 14:51 Actualitate | Coronavirus


Donald Trump
Foto: Shutterstock Editorial / Profimedia Images
Președintele american Donald Trunp este nemulțumit de modul în care se raportează morții de Covid-19 în SUA. Cei care mor din alte cauze sunt raportaţi decedaţi din cauza Covid, susține liderul de la Casa Albă, potrivit Mediafax.

Preşedintele Donald Trump spune că sistemul american de raportare e „pe dos” faţă de cum e în alte ţări.

În Statele Unite, dacă o persoană are o situaţie de sănătate critică şi se infectează cu coronavirus, decesul va fi pus pe seama Covid. În acest fel, spitalele şi doctorii iau mai mulţi bani, spune preşedintele.

„Sistemul de raportare în această ţară nu e în regulă. Dacă cineva e grav bolnav de inimă, aproape de moarte, şi se îmbolnăveşte de Covid, America raportează moarte de Covid, alte ţări raportează decesul din cauza problemei de inimă. Trebuie să investigăm lucrurile, sunt un pic pe dos”, a declarat Trump.

Preşedintele le-a spus suporterilor din Wisconsin care a fost tratamentul minune care l-a pus pe picioare, în urma infectării cu coronavirus. „Mi-au dat Regeneron şi m-am trezit următoarea zi simţindu-mă ca Superman. Mi-am rupt cămaşa. ”, a adăugat președintele american.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5816 vizualizari

  • +12 (44 voturi)    
    Aoleo! (Duminică, 25 octombrie 2020, 15:00)

    anton_carpati [utilizator]

    O rupt cămașa! Pleznește de sănătate boiernașu, are nevoie de o cămașă mai puternică, de forță.
    • +6 (18 voturi)    
      Hahaha (Duminică, 25 octombrie 2020, 17:41)

      treos [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      buna asta :)))
    • +7 (17 voturi)    
      Sunt steroizi... (Duminică, 25 octombrie 2020, 18:06)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      nu sanatate. Sa vedem cand le trece efectul.
  • +3 (49 voturi)    
    Logica de urangutan (Duminică, 25 octombrie 2020, 15:00)

    Milka Man [utilizator]

    pe principiul ca oricum mureau din alte cauze, nu? Intaiul mascarici al planetei care nu se pricepe la nimic, de la limba engleza, la politica...
    • -6 (42 voturi)    
      Decesele covid (Duminică, 25 octombrie 2020, 15:28)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Sunt numarate la intamplare.. asta e realitatea. Daca esti pozitiv si mori dintr o alta cauza.. se pune ca ai murit de covid. Nimeni nu stie cu cat a contribuit covid sau nu.. poate doar daca s ar face autopsii.
      • +2 (32 voturi)    
        Vise (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:00)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

        Incearca diversi politicieni sa ii numere dupa cum vor ei ( In realitate nu pot fi ascunsi ,cov-ii neraportati s-ar fi vazut prin cresterea suspecta a mortilor de alte boli ) .

        Cat despre autopsii , ideea asta e atat de idioata ca nici nu ma obosesc sa explic de ce , n-are rost . Ce poti pricepe e ca azi mor cu 10% mai multi romani decat in mod obisnuit . In NY pana s-au resetat bizonii mureau si 1000 pe zi , dublul normalului . Poate trebuiau numarati si aia altfel , nu-i asa ?
        • -1 (27 voturi)    
          De unde (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:16)

          Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui gamma

          Ai scos alea 10%? Am tot incercat sa gasesc niste date relevante si nu am reusit. Daca ai gasit tu.. sharuieste te rog cu noi. Nu neg existenta covid, ci doar ca datele care ni se transmit nu sunt transparente. Mereu se folosesc cifre de referinta diferite. Daca tie ti se pare normal ca un om pozitiv covid, dar asimptomatic sa fie numarat deces covid dintr o alta afectiune, atunci discutia nu cred ca mai are sens..
          • +5 (21 voturi)    
            In mod normal (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:42)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

            Mor cam 700 in Romania . Cei 70 din ultima vreme pica cam pe la 10 % .
            • -1 (11 voturi)    
              700 pe ce? pe luna? pe saptamana? (Duminică, 25 octombrie 2020, 21:45)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gamma

              Pe zi?
              Sau raportam la "ultima vreme"?
              Pe bune, cand folosim cifre hai sa dam raportul fiindca exact asa apar exagerarile sau subaprecierile
              • +1 (7 voturi)    
                Pe zi (Luni, 26 octombrie 2020, 7:05)

                gamma [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                Nr de morti covid se dau pe zi , cred ca si pisicile cunosc asta . Ce 700 sunt tot pe zi altfel procentajul nu ar fi fost adevarat . Bungabunga ?
        • -5 (19 voturi)    
          De exemplu (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:18)

          Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui gamma

          https://www.google.co.uk/amp/s/m.zf.ro/amp/eveniment/statistica-in-primele-sase-luni-din-2020-numarul-deceselor-a-fost-19493391
          • +4 (18 voturi)    
            Foarte corect (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:47)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

            In primavara am avut maxim 30 si doar cateva zile in medie garantat sub 10 pe zi per perioada analizata . Fata de 700 e normal ca nu se vad , e rezultatul restrictiilor . Acum au cam scapat-o de sub control - vedem noi unde ajungem . Ce pot garanta e ca a doua jumatate o sa fie diferita de prima
            • -7 (11 voturi)    
              la un astfel de rationament (Duminică, 25 octombrie 2020, 19:52)

              AMDATi [utilizator] i-a raspuns lui gamma

              nu poti decat sa nu comentezi, ca atunci cand auzi o tampenie si e clar ca emitentul nu are capacitatea necesara pentru intelegerea subiectului.
              • +1 (5 voturi)    
                Desen ? (Luni, 26 octombrie 2020, 7:18)

                gamma [utilizator] i-a raspuns lui AMDATi

                In primavara am avut restrictii si putini morti de cov . Ca urmare mortalitatea yoy a vost chiar mai mica decat in 2019 . Acum avem multi morti de cov si ca urmare ma astept ca mortalitatea yoy pentru ultimele 6 luni sa fie mai mare . Bungabunga ?
            • -2 (6 voturi)    
              hooo (Duminică, 25 octombrie 2020, 23:29)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui gamma

              avem 6-700 de decese pe zi, de multi ani, fara efecte de la Covid
              • +1 (5 voturi)    
                Da (Luni, 26 octombrie 2020, 7:13)

                gamma [utilizator] i-a raspuns lui srpc

                Ma mir ca nu stii ,este normalul . Pun pariu ca ai uitat ca in Bergamo in varf mureau de 3x normalul .
    • +5 (29 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 octombrie 2020, 17:17)

      [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

  • 0 (28 voturi)    
    exact la fel e si in Europa (Duminică, 25 octombrie 2020, 15:42)

    bobo2 [utilizator]

    Cu exceptia Germaniei
  • +1 (35 voturi)    
    Pai si in Romania au disparut Infectiile (Duminică, 25 octombrie 2020, 16:10)

    Savitar [utilizator]

    cu Stafilococi de prin spitale. Al dreaku Covid, a papat pana si stafilococii. Pe de alta parte, o femeie care si-a rupt un picior a luat covid in spital si a murit, de covid of cors nu de Prostia Umana. Bagati postaci, nu va uitati in jur ca pute, dati in Trump la 10000km de voi, ca sa va racoriti!
  • +5 (21 voturi)    
    Al naibii de inteligent (Duminică, 25 octombrie 2020, 17:08)

    ipolitic [utilizator]

    virusul asta. Ca sa-si asigure raspandirea, cum urca din mers pe careva, ii numara neuronii si daca gaseste doar unul, instituie silentio stampa adica individul nu va mai crede nici in mama virusului. Se pare ca pe aia cu doi sau mai multi(?!) neuroni ii lasa in pace, oricum sunt putini.
  • +3 (23 voturi)    
    Teribilul Trump a descoperit cum sa scape (Duminică, 25 octombrie 2020, 17:35)

    Dilematic [utilizator]

    de numarul mare al mortilor Covid, care il deranjeaza cumplit in campania electorala !
    Sa nu se mai numere cei cu comorbiditati !
    E simplut, nu ?
    • -1 (7 voturi)    
      daaaa (Duminică, 25 octombrie 2020, 23:31)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      mai bine cum a ordonat Misterul Bolilor de la noi: "nu se accepta ca diagnostic pentru deces metastazele, leucemia, infarctul samd daca pacientul era pozitiv la Sars-Cov-2"; logica de metal, praleo :))
  • +3 (25 voturi)    
    Prost pana la capat (Duminică, 25 octombrie 2020, 17:46)

    treos [utilizator]

    pandemia e scapata de sub control si idiotul sustine ca doctorii umfla cifrele ca sa-si umfle buzunarele. Acum cateva luni ii acuza ca umfla cifrele ca sa-i faca lui rau. Apoi ca daca nu testezi scad cazurile...sau ca epidemia va disparea...sau ca leacul minune hidroxi...sau clorul...dar cate prostii nu a zis acest ignorant nebun.
    • +2 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 26 octombrie 2020, 1:03)

      [anonim] i-a raspuns lui treos

  • +6 (16 voturi)    
    Corect ar fi (Duminică, 25 octombrie 2020, 18:07)

    Kepler [utilizator]

    sa se anunte statistica de morti pe zi pt trei dintre cele mai mortale boli, nu numai covid. Atunci totul ar fi mai clar atit pt populatie cit si pt autoritati.
    • 0 (10 voturi)    
      exclus (Duminică, 25 octombrie 2020, 23:31)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      ar demantela intreg esafodajul acestei operatiuni la nivel mondial
  • 0 (10 voturi)    
    Eu zic sa inchida ziarele (Duminică, 25 octombrie 2020, 21:22)

    piros [utilizator]

    Fara presa nu mai stie americanul de rand cati oameni a omorat oranjutanul. Problem solved.
  • 0 (2 voturi)    
    Some people are going to miss him (Luni, 26 octombrie 2020, 10:41)

    John M. [utilizator]

    He is the funniest guy on the planet. No other American president has ever made it so big !