Cât reduc împrăștierea coronavirusului măstile de pânză, chirurgicale și N95, potrivit unui experiment făcut de japonezi

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2020, 10:07 Actualitate | Coronavirus


Masca coronavirus
Foto: Pixabay.com
O echipă a Universităţii din Tokyo a demonstrat cu ajutorul unui experiment cum pot preveni măştile sanitare contagierea cu noul coronavirus, deşi protecţia este mai mică în cazul celor din pânză comparativ cu cele chirurgicale, relatează EFE, preluată de Agerpres.

Potrivit declaraţiilor acordate postului public de televiziune NHK de Yoshihiro Kawaoka, de la Institutul de Ştiinţe Medicale al Universităţii din Tokyo, nu s-au realizat anterior alte experimente similare în cadrul cărora să se folosească virusuri reale.

Experimentul s-a realizat folosind un simulator de infecţie cu virusul SARS-CoV-2 constând din două capete de manechine plasate în faţa unei vitrine. În cazul unuia dintre acestea, s-a folosit un spray pentru a împrăştia virusul, iar pentru celălalt, un ventilator imitând respiraţia umană.

Receptorul care era protejat cu o mască din pânză a avut o reducere cuprinsă între 20 şi 40% din absorbţia virusului şi între 47 şi 50% în cazul măştii chirugicale obişnuite.

În schimb, cu o mască N95, purtată corespunzător, reducerea a fost cuprinsă între 79 şi 90%.

Când emiţătorul a folosit o mască, din pânză sau chirugicală de unică folosinţă, reducerea contagierii în cazul receptorului a fost de peste 70% pentru ambele cazuri, comparativ cu masca N95 plasată în mod corect, care a beneficiat de o protecţie de aproape 100%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















60360 vizualizari

  • +34 (52 voturi)    
    Ei, da! (Joi, 22 octombrie 2020, 11:24)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Hai, cei cu “botnița e inutilă”, săriți și comentați acum...
    • +9 (27 voturi)    
      N-ai inteles nimic! (Joi, 22 octombrie 2020, 12:16)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Pedeserstii vor zice in contrinuare:
      "Purtarea mastii este inutila. Masca are aspect de botnita", indiferent cate studii se fac!

      1.Pentru dumnealor, nu exista pandemie, nu exista virus. De ce sa porti botnita?
      2. Studiul japonez a fost finantat de Big Pharama, nu esta credibil
      3. Covidioti suntem noi, cei care pastram distanta, purtam masca, ne spalam des pe maini, dezinfectam, etc. Dumnealor sunt cei intelogenti, pe care Oculta Mondiala nu poate sa ii pacaleasca cu pademia asta!
      • +5 (19 voturi)    
        ... (Joi, 22 octombrie 2020, 12:50)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Ba exista, au intors-o cu 180 de grade. Dintrodata masurile guvernului au devenit insuficiente, iar guvernul si Iohannis pun viata oamenilor in pericol pentru ca nu vor sa amane alegerile.
        • +2 (12 voturi)    
          Asta cu alegerile am priceput (Joi, 22 octombrie 2020, 13:45)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

          Dar cum ramane cu protestele anti-botnita din Piata Victoriei?
          Oana LOvin creda acum in virus, in pandemie?

          Ca masurile Guvernului au fost proaste, si trebuie demis, asta stiu bine votantii pedesereului, dar cu virusul cum ramane?!

          Deodata, a inceput sa existe?

          Sa ii sppune cineva si D-lui Bittman vestea asta!
          • +8 (14 voturi)    
            ... (Joi, 22 octombrie 2020, 13:58)

            a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

            Pai simplu, nu exista. Cand PSD-ul are interes exista, cand nu are, nu exista. Pare de neinteles, dar pentru ei are logica, iar pentru votantii lor nu conteaza pentru ca oricum nu inteleg nimic.
  • +20 (36 voturi)    
    good news (Joi, 22 octombrie 2020, 11:32)

    Kato01 [utilizator]

    Acest studiu ar merita un panou, un SecurityAlert.
  • +3 (21 voturi)    
    Da, sigur, (Joi, 22 octombrie 2020, 11:42)

    fokerul [utilizator]

    la comanda lui Soroş San, vor spune inteligenţii anti-mască
  • -6 (28 voturi)    
    Sunt pt protejare... (Joi, 22 octombrie 2020, 11:48)

    TheBlizzard [utilizator]

    ... prin toate mijloacele posibile. Inclusiv purtarea mastii. Dar...... acest articol poate fi interpretat si astfel: Purtati masti scumpe! Daca tot cumparati masti ieftine si le folositi pe termen nelimitat... macar cumparati masti scumpe! Doar am investit in niste linii de productie, utilaje... Speram sa le amortizam in 6 luni si sa intram pe profit. Ne obligati sa refacem calculele... ce naiba? Amortizam investitia in 11 luni in loc de 6...?
    • -1 (3 voturi)    
      masca scumpa (Vineri, 23 octombrie 2020, 17:08)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

      Da, iti recomand masca scumpa! Evident este mai scumpa pentru ca este mai greu de produs si foloseste materiale scumpe (si ele greu de produs).Din pacate noi nu am investit in liniile de productie pentru asa ceva ci pentru masca obisnuita, accesibila oricui, dar de care avem nevoie milioane. Iar tendentiozitatea ta este evidenta: nu am investit ca sa facem profit ci ca sa acoperim o nevoie stringenta. Adeptii teoriilor conspirationiste pun pe seama poducatorilor de masti realizarea acestei farse mondiale (Covidul in mintea lor) dar nu stiu aritmetica elementara: cate masti trebuie sa vinzi ca sa-i platesti pe toti medicii sa minta, pe pacientii nume cunoscute sa minta si ei, pe toti functionarii din administratie, toti cercetatorii sa minta, sa joace teatru etc.?
      Tu, daca ai fi medic, pentru ce suma ai minti ca exista Covid si ai lucra de juma de an numai in combinezon, masca, ochelari, manusi ?
      Nu puteti face o socoteala atat de simpla: nu ajung toti banii din lume sa pui pe picioare asa un fake mondial!
  • -1 (25 voturi)    
    Prea complicat, traduceti-le prostalailor! (Joi, 22 octombrie 2020, 12:10)

    Marionette [utilizator]

    Pe scurt studiul zice: prostilor ce sunteti, masca va protejeaza si pe voi sa nu luati boala, desi sunteti prosti si nu meritati sa fiti protejati, mai mult, daca vorbiti cu unul suficient de rafinat neuro-motor cat sa-si puna masca, atunci protectia se ridica spre 90-100%!
    Asadar, nu ganditi voi, stiu ca societatea va indeamna sa ganditi voi, a fost o greseala, nu si-a dat seama cat de tampiti sunteti, voi ocupati-va de strungarie sau bucatarie, sau care meserie necalificata mai aveti, sau chiar cea calificata, dar din alt domeniu decat medicina! Deci faceti-va meseria bine, nu va spun eu cum sa lustruiti bocancii, dar purtati dracului masca aia tot timpul!
    • +11 (11 voturi)    
      Era OK daca nu te legai de varii meserii (Joi, 22 octombrie 2020, 19:39)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Orice meserie, inclusiv cea de strungar sau de bucatar, daca e s-o faci bine, nu se poate face fiind prost.

      Sa desconsideri inteligenta altuia, chiar si-atunci cand e maturator de strada, e o dovada de oarecare limitare in gandire. Am cunoscut la un moment dat un cosar care avea o cultura literara mult peste cea a unui dascal de limba romana, de exemplu, si era capabil oricand sa-ti faca o critica de carte cu cap si coada. Doar atat, ca el prefera o meserie cu program fix, fara stress, care sa-i lase mai mult timp si mai multe resurse intelectuale pentru hobby-ul lui, care era literatura. Am cunoscut de asemenea eletricieni, frezori si strungari care chiar daca nu stiau ei despre spatii Riemann sau Banach, aveau pe de-a-ntregul capacitatea intelectuala sa invete, daca i-ar fi interesat.

      Nu alora care au o meserie si se pricep s-o faca tre' sa le zici ca-s prosti, ci alora care au o meserie da' o fac prost pentru ca-s prea prosti sa-nvete s-o faca bine. Sa faci o asociere intre anumite meserii si limitare intelectuala e o prostie in sine.
  • +3 (13 voturi)    
    ... (Joi, 22 octombrie 2020, 12:14)

    mihai_mi [utilizator]

    Foarte util acest studiu. Ar fi fost de folos si concluzia pentru cazul cand ambii poarta masti.
    • +9 (9 voturi)    
      Citește atent (Joi, 22 octombrie 2020, 13:04)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Articolul și vei avea surpriza să găsești și concluzia asta acolo...
    • +1 (3 voturi)    
      spune, 70% (Joi, 22 octombrie 2020, 13:47)

      emiliadragne [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      spune, 70%
      • +3 (5 voturi)    
        70% pe cazul cu masti de panza la amandoi (Joi, 22 octombrie 2020, 19:40)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui emiliadragne

        Daca amandoi poarta masti N95, deja gradul de protectie se apropie de 100%. Scrie tot in articol.
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Joi, 22 octombrie 2020, 13:58)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Am recitit. Intradevar spune ca purtarea de catre emitator reduce ADITIONAL cu 70%. Procentele acestea sunt incurajatoare.
  • -3 (11 voturi)    
    Fără date cu privire la vol. de particule virale (Joi, 22 octombrie 2020, 13:55)

    hic sunt leones [utilizator]

    studiul este inutil (sau poate că există și nu au fost prezentate de articol).
    Dacă o persoană transmite doar 10% din particulele necesare infectării altuia, înseamnă că poate să nu poarte mască; dacă transmite 200%, masca chirurgicală devine inutilă, iar dacă transmite 1000%, și masca N95 devine inutilă.
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Joi, 22 octombrie 2020, 14:55)

      Dor-El [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Vezi ca studiul e facut in Japonia. Acolo oamenii vorbesc mai intens, mai puternic, nu stiu cum sa zic. Adica mai tare si din diafragma , zici ca se rastesc unii la altii. Deci sufla destul de multe particule in mod normal. Eu cred ca aici la noi, masca ar fi mai eficienta decat la ei, ca noi vorbim mai domol si mai moale.
      • -1 (9 voturi)    
        Dacă vorbim mai domol, nu avem nevoie de măști (Joi, 22 octombrie 2020, 17:16)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Dor-El

        pentru că transmitem mai puține particule (cu sau fără virusuri în ele).
    • +5 (5 voturi)    
      Inca unu' ... (Joi, 22 octombrie 2020, 19:49)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ... care se crede mai destept ca cei de meserie.

      Articolul original aici: https://msphere.asm.org/content/msph/5/5/e00637-20.full.pdf

      Efectul emiterii de particule cu incarcatura virala se cumuleaza in timp. Daca stai langa unu' care emite particule virale putine - gen un asimptomatic - da' stai cu orele, tot te infectezi. Daca stai suficient de mult intr-un spatiu prost ventilat, chiar daca amandoi purtati masti N95, pana la urma virusul tot se transmite.

      Ce a masurat experimentul e procentul de virus care se transmite, la varii concentratii, distante si cu varii combinatii de masti. Nu cat dureaza pan te infectezi. Infectia, indiferent cat de bune-s mastile, e o garantie, daca timpul de expunere e suficient de lung.
      • +5 (5 voturi)    
        Mulțumesc pentru sursă, am să o citesc mâine (Joi, 22 octombrie 2020, 23:44)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Ce pot să-ți spun acum - din alte informații pe care le am, pentru că în lunile acestea, datorită faptului că m-am informat din surse foarte variate și de încredere, am devenit mai deștept decât mulți mincinoși de „meserie”, perindați prin media - e că, pentru a se infecta, un organism are nevoie de un volum minim (diferit de la un organism la altul, dar minim posibil) de particule virale pe care îl poate acumula ori prin expunere foarte rapidă, ori prin expunere pe un interval de timp dat.
        Un lucru este clar: un volum prea mic este neutralizat complet de organism - acesta ajunge pe tractul respirator superior unde mediul este foarte ușor influențabil de alimentație, deci orice picătură de SARS-COV-2 moare odată cu primul pahar de apă cu lămâie sau primul cățel usturoi mâncat (care ridică alcalinitatea) sau cu alimente care duc mediul în partea opusă (acidă) vinul sau banalul suc de portocale.
        Deci nu e ca și cum particulele de virus stau în sinusuri, așteptând să se adune mai multe și să coboare împreună, e nevoie de un volum minim într-un interval de timp dat și intervalul acela de timp a fost calculat (în cadrul altor studii) la 10-15 minute, alături de o persoană BOLNAVĂ (persoanele la care nu se manifestă simptome transmit foarte rar și doar în condiții de mare apropiere).
        Ceea ce am scris poate fi confirmat ușor de fiecare prin experiența pe care o are cu virusul gripal, care se transmite mai ușor decât cov-2.
        • 0 (0 voturi)    
          Bravo! (Vineri, 23 octombrie 2020, 17:14)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Tu demonstrezi ca nu trebuie masca pentru ca noi, romanii ori nu ne infectam ori ne infectam rau de tot asa ca nu mai are sens masca. Zona dintre situatiile astea nu exista la tine! Concentratie infectioasa care datorita purtatului de masca si de catre emitator si de catre receptor sa coboare sub linia critica, la tine nu exista?
          • 0 (0 voturi)    
            Acele situații sunt excepții și nu închidem țara (Luni, 26 octombrie 2020, 10:27)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            pentru excepții.
  • +3 (3 voturi)    
    mda, sfaturi utile- (Joi, 22 octombrie 2020, 18:35)

    richter [utilizator]

    un studiu bine documentat pt.cateva tipuri de masti omologate trebuia facut de mult si patentate acele tipuri si sa pastreze caracteristicile idiferent ce firma/tara care le fabrica, nu ce se intampla acum, masti necomforme cu zecile de mii si omul nu mai stie ce e bun sau nu si asi pierde increderea in purtatul mastii-
    • +4 (6 voturi)    
      Studii au mai existat (Joi, 22 octombrie 2020, 20:05)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui richter

      Chiar destul de multe. Doar ca cei care vor ei musai sa nu poarte masca gasesc intotdeauna pretexte ca sa le ignore.

      Chestia noua la studiul asta e ca compara cantitativ diverse tipuri de masti. Da' un studiu a verificat calitativ diferenta de transmisie cu si fara prezenta unui strat de material de masca chirurgicala intre doua populatii de hamsteri, alt studiu a analizat dinamica jetului de aer produs de respiratie in prezenta si-n absenta mastii, altele au analizat impactul purtarii mastii asupra ratei de raspandire, bazandu-se pe date statistice din varii colturi ale lumii.

      A existat o vreme scurta, la inceputul epidemiei, cand OMS-ul zicea ca nu exista inca dovezi ca masca ajuta la prevenirea infectiei, si ca lumea sa nu cumpere masti, pentru ca mastile-s necesare in spitale, si disponibilul e mult sub necesar, asa ca daca populatia se bate pe masti ramane personalul medical fara. Aia au interpretat-o o gramada de prosti ca pe-un indemn sa nu poarte masca, si ca pe-o dovada ca masca e inutila.
      • +2 (2 voturi)    
        pai da , inceputul ala cu balbe.. (Joi, 22 octombrie 2020, 21:02)

        richter [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        mai ales de la ditamai OMS-ul..era normal sa judece oricine ca o simpla bucata de panza e o bariera pentru niste virusi-nu totala dar era, si la 2 bucati de panza mai mult, si lamateriale mai speciale maimult..etc;si Coch cand a zil la vremea lui lamedicii chirurgi sa se spelebine pe mainiinainte de operatie si au saczut cazurile de infectii postoperatorii cu vreo 70%..
      • 0 (0 voturi)    
        Zi și că doar 3 hamsteri din 13 aveau particule (Vineri, 23 octombrie 2020, 0:08)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        virale în salivă deși 7 din ei s-au infectat la contactul direct - au stat bot în bot în aceeași cușcă; în cazul a 4 din cei infectați nici măcar nu au fost identificați a avea particule virale, așa că nu puteau infecta pe alții, expunerea rezultând doar ca urmare a testelor de seroprevalență.
        La expunerea prin picături niciun hamster nu a fost găsit cu particule virale în salivă (3 detectați la testul de seroprevalență), iar la expunerea (mai bine zis bombardarea) cu aerosoli au fost găsite particule doar în grupul celor care au fost ținuți mai mult de 25 de minute (deci, dacă stai 20 de minute într-o cameră plină de aerosoli cu cov-2, riscul să te infectezi este zero).
  • +1 (3 voturi)    
    Si? (Joi, 22 octombrie 2020, 20:19)

    Capbreaz [utilizator]

    Ce nu se spune in articol e distanta de la care s-au emis respectivele particule. Ceea ce e mai important decit toate procentele
  • +2 (4 voturi)    
    Covizi 19 (Vineri, 23 octombrie 2020, 0:09)

    Constantius [utilizator]

    Ce nu se spune in articol, e faptul ca, covizii, pot intra si prin ochi si prin urechi si prin piele ( mai ales daca sunt si rani), nu numai pe gura sau nas, daca mediul este infecatat! Masca nu e suficienta, chiar daca este N95!
    • 0 (4 voturi)    
      discutabil cu intratul (Vineri, 23 octombrie 2020, 1:05)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Constantius

      Cert e ca ies in general pe nas si gura. Deci daca cei infectati poarta masca, se limiteaza semnificativ raspandirea.

      Si cum nu ai de unde sti daca esti infectat sau nu, cel mai bine e sa poarte toata lumea.