După București, județul Alba intră în scenariul roșu. Indicele de infectare cu coronavirus în fiecare județ din țară

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2020, 13:23 Actualitate | Coronavirus


Rata infectare judete, 20 octombrie
Foto: grupul de comunicare strategica
​​Județul Alba a depășit, marți, pragul de 3 cazuri de COVID-19 la mia de locuitori, cu 3,06 fiind al doilea după București unde indicele a ajuns la 3,23. Aproape de scenariul rosu este Harghita, unde rata de infectare e de 2,84, potrivit datelor publicate marți de Grupul de Comunicare Strategică.

În total 23 de județe și municipiul București au depășit indicele de 1,5. Peste 2, se află, pe lângă Harghita, Brașov -2,09, Cluj -2,52, Sălaj -2,2, Timiș - 2,12 și Vâlcea - 2,52.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16020 vizualizari

  • +6 (34 voturi)    
    covid si iar covid.... (Marţi, 20 octombrie 2020, 13:26)

    wweesstt [utilizator]

    numai despre covid? toata ziua de dimineata pana seara despre covid?! despre pensiile speciale nu se mai vorbeste nimic?! despre salariile bugetarilor nimic?! despre solidaritate financiara a 'bugetarilor eroi' nimic? despre indatorarea copiilor nenascuti?! despre reducerea nr de primarii si judete nimic? despre depolitizarea institutiilor nimic? despre reforme nimic? ati uitat de ele? nici macar o vorba? nimic nimic?!
    • +5 (17 voturi)    
      Din (Marţi, 20 octombrie 2020, 13:39)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      45 minute de stiri, 35 sunt legate de covid.. de 9 luni.
    • +6 (8 voturi)    
      Hotnews nu produce stiri (Marţi, 20 octombrie 2020, 13:40)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Doar scrie stirile, trebuie sa fie inainte cineva care sa ridice problema pensiilor speciale, reducerii numarului de primarii etc. pentru ca Hotnews sa poata scrie despre asta.

      Pe de alta parte, desi sunt din Alba, nu mi se pare deloc relevanta stirea asta, pentru ca decizia de inchidere a scolilor etc. se face la nivel de municipiu/oras/comuna, nu de judet.
      • +1 (5 voturi)    
        Decizia a fost data de sus. (Marţi, 20 octombrie 2020, 14:47)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        Dar pentru a nu afecta alegerile parlamentare a fost delegata al nivel local, dar cu grija sa nu fie implementata inainte de alegerile locale. Doar nu crezi ca ala 3 la mie e din stiinta.
    • +5 (11 voturi)    
      Corect... (Marţi, 20 octombrie 2020, 13:42)

      hamangiul [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Tot ce spui e perfect adevarat..ai scapat scaderea nr.de parlamentari la 300 sute.. Un program de guvernare corect pentru un popor normal.
    • -2 (12 voturi)    
      Deocamdata... (Marţi, 20 octombrie 2020, 14:22)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      ....e vorba despre sanatate si boala, despre viata si moarte. Orice altceva poate sa astepte.
    • -4 (12 voturi)    
      Fa un drum la Balaceanca... (Marţi, 20 octombrie 2020, 14:25)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      ai nevoie urgenta.
    • 0 (4 voturi)    
      de ce nu se implementeaza global (Marţi, 20 octombrie 2020, 16:01)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      asteptam sa creasca indicele ala definit tot de ei la 3, si luam masuri pe rand, pt fiecare localitatate? De ce nu se iau aceleasi masuri peste tot? Ca sa mentinem psihoza? Oamenii circula dintr-un loc in altul, localitatile nu sunt izolate.
  • +7 (9 voturi)    
    gadea si a3 au gasit solutia (Marţi, 20 octombrie 2020, 13:47)

    ics_11 [utilizator]

    "dl." gadea de la a3 a spus c-a gasit solutia la covid, si ca autoritatile (inclusiv psd-istii rafila, cercel si arafat) trebuie sa faca ce s-a facut in noua zeelanda.
    chiar dadea o poza cu un stadion plin de oameni fara masca.
    simplu nu ?!
    solutia data de gadea (mare jurnalist !) ar trebui aplicata nu doar de autoritatile romane cum zicea el aseara, ci in toata lumea. dansul ar trebui propus la premiul nobel pentru medicina pentru popularizarea acestei solutiei salvatoare !
  • +1 (1 vot)    
    harghita (Marţi, 20 octombrie 2020, 20:35)

    ras-putin [utilizator]

    cum de a ajuns harghita la 2.84? parca era unul din judetele cu cea mai mica rata de infectari?!
    • +1 (1 vot)    
      ii spune incidenta cumulata. (Marţi, 20 octombrie 2020, 23:15)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      Asadar nu are legatura cu cazurile in timp real ce ocupa spitalele ci doar cati sunt in total. E un numar crescator prin excelenta.