GRAFIC Incidența cazurilor COVID-19 pe județe: București e aproape de limita de 3 cazuri la mia de locuitori care ar impune noi măsuri restrictive

de C.V.     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2020, 18:01 Actualitate | Coronavirus


Incidenta cazurilor COVID-19 - 16 octombrie
Foto: GCS
Indicele de incidență a cazurilor de COVID-19 la 14 zile se află sub limita de 3 la mia de locuitori în toate județele, limită care ar impune aplicarea de noi măsuri restrictive pe plan local. Bucureștiul conduce topul cu o rată a incidenței COVID-19 de 2,81 la mie, urmat apoi de Alba (2,56), Vâlcea (2,5) și Cluj (2,24).

Topul județelor cu rata de incidență peste 1,5 la mie:

București: 2,81
Alba: 2,56
Vâlcea: 2,5
Cluj: 2,24
Bacău: 2,13
Sălaj: 2,07
Harghita: 1,92
Teleorman: 1,91
Brașov: 1,69
Iași: 1,67
Timiș: 1,67
Arad: 1,66
Vaslui: 1,63
Prahova: 1,61
Mureș: 1,6
Neamț: 1,57
Ilfov: 1,54




Guvernul a aprobat miercuri, prin hotărâre, prelungirea stării de alertă cu 30 de zile și noile restricții stabilite de către Comitetul Național pentru Situații de Urgență.

Noile măsuri prevăd obligativitatea purtării măștii în spații deschise, dacă rata de infectare este mai mare de 3 la mie. Tot la o astfel de incidență, restaurantele și cafenele se închid.

În maximum 48 de ore de la atingerea acestei rate de infectare, comitetele judeţene/municipiului Bucureşti pentru situaţii de urgenţă constată situația, iar măsurile intră în aplicare automat.


Măsurile adoptate de Guvern, pe scurt:

  • Până la 3 la mie incidență, masca este purtată obligatoriu în spații aglomerate și la 50 m de școli.
  • De la 3 la mie incidență, masca este obligatorie în toate spațiile deschise.
  • De la 0 la 1,5 la mie incidență, restaurantele, cafenelele vor funcționa cu 50% capacitate.
  • La incidență între 1,5 si 3, restaurantele vor funcționa cu 30% capacitate.
  • De la incidență peste 3 la mie, restaurantele vor fi închise.
  • A rămas obligativitatea testării personalului din centrele rezidențiale de îngrijire și asistență, o dată pe săptămână.
  • Evenimentele private rămân interzise pe plan național.
  • Referința va fi la cifrele de la evidenta populației, care se actualizează săptămânal.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16192 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    ... (Vineri, 16 octombrie 2020, 18:21)

    tirolez [utilizator]

    vai, scade. Asta e nesimtire. Daca ar inchide macar liceele ar fi mai mica presiunea pe metrou pentru oamenii care merg la serviciu.
  • +13 (17 voturi)    
    Prostii... (Vineri, 16 octombrie 2020, 18:37)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Deci, ieri am avut calculată o rată a incidenței de 2.82. Astăzi, normal ar fi trebuit scăzute cazurile din 2 Octombrie (517) și adăugate cazurile de astăzi (592) și împărțit la populația Bucureștiului.

    Numar GDS poate mânări cifrele în așa fel încât să scădă 512 și să adune 592 și să îi dea rata de îmbolnăvire mai mică. Cât credeți că mai puteți mânări? Când vor ajunge peste 1000 de îmbolnăviri zilnice în București și spitalele vor da pe afară de bolnavi, atunci veți calcula rata voastră la 2.99? Cât credeți că veți mai putea face chestia asta?

    Școlile și restaurantele trebuiau închise săptămâna asta.
    • +7 (11 voturi)    
      k (Vineri, 16 octombrie 2020, 20:05)

      astf [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      nu vezi ca zilnic schimba metoda de calculare, ba cu cetatenii cu domiciliu, ba cu cei cu rezidenta, ba ca acum nu i mai calculam pe cei din anumite cartiere , de parca aia s de pe alta planeta si nu impart aceleasi autobuze cu noi si etc...halal insititutie
    • +6 (14 voturi)    
      Pai de, cum sa inchizi capitala. (Vineri, 16 octombrie 2020, 20:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      Cand s-a intamplat sa fie rata de 3 la mie in alte parti, gata, carantina. Cand a venit randul "capitalistilor", nuse mai poate, schimbam regulile, scoatem focarele, crestem populatia rezidenta, orice, doar sa nu nu se ajunga la 3 la mie. Gandire tipica "da" Bucuresti!
      • 0 (6 voturi)    
        Hai bogdanele (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 4:09)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nu te mai ofusca.. ca bucuresti nu e tandarei sa l inchizi 5 min..
        • 0 (0 voturi)    
          pai fix mentalitatea asta de cetateni superiori... (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 21:20)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          .... e problema.
          Adica daca am facut o regula dupa care unele localitati s-au inchis, de ce ea nu se poate aplica si cand e vorba de Bucuresti? E bucuresteanul mai cu mots? Sau cum? S-au putut inchide partial Madridul, Parisul, Manchesreul, si multe altele, da' nu se poate inchide orasul cu cetatenii cei mai cei de pe mapamond, "decat" Bucurestiul
    • +7 (13 voturi)    
      Ne iau de prosti! Sa va bagati voturile undeva (Vineri, 16 octombrie 2020, 21:30)

      Aidracucomunisti [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      Orban a zis aseara ca se asteapta ca in 7-10 zile sa se vada un trend descrescator ca urmare a masurilor noi, deci vor manari indicele cel putin atata timp. Tabletele le-au impartit ieri ca sa dea impresia ca este f iminenta inchiderea scolilor, gresit, vor trage de timp cat mai mult. Ne iau de prosti, e clar ca indicele e trecut de 3 , dar pentru ca au scos numarul infectarilor din calcul...sa scoata si mortii din statistica ca sa avem zero morti. La ora actuala oricum nici nu ar trebui sa se mai uite atat la acest indice pentru ca oricum infectati sunt MULT MAI MULTI. Daca s-ar face maine 60k de teste nu ar mai avea ce sa comenteze, dar nimic nu m-ar mira. Ce ma mai mira F MULT este ca niciun site de stiri/ televiziune nu pune la indoiala acest nou indice mai mic decat ieri, au luat de bun si-l prezinta ca atare. Oare de ce? pentru ca si-au luat bani pentru reclame de la guvern?

      In decembrie nu ne va fi gandul la vot si nici la brad de craciun,, ci la paturi de spital si masti de oxigen. Ce coeficient o sa fie atunci Orban?
    • +5 (7 voturi)    
      Azi n-au luat in calcul focarele (Vineri, 16 octombrie 2020, 22:55)

      Klaus_ [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      Mânărie națională:) Ieri numara intr-un fel, azi numara la fel dar scot focarele din centre rezidentiale, maine o sa impartă cazurile la toți locuitorii din zona metropolitană, poimâine nu îi mai numără p-ăia de merg singuri cu mașina... de fapt Covidu e rău dar parcă nu e chiar așa că morți sunt cam tot atâția ca la început. Bă eșnebun? Ăstia sunt normali la cap? Chinezii au inchis țara două luni, nu mergea nici pisica pe stradă fără mască în Wuhan, au terminat si s-au intors la lucru. Noi am cumulat de doua ori mai multe cazuri decat chinezii si ei sunt de 70 de ori mai multi ca noi. Acum chinezii se imbogățesc făcând măști și mănuși pentru destepții de europeni si americani. Chinezii au construit spital Covid în 10 zile iar noi de două luni nu reusim să găsim formula de calcul pentru rata de incidență?!
  • -4 (8 voturi)    
    Sa organizeze Referendum pentru Bucuresti (Vineri, 16 octombrie 2020, 21:54)

    marc.andre [utilizator]

    Sa intrebe pe bucuresteni daca vor sa fie inchisi.
  • -2 (2 voturi)    
    Capitala nu se inchide pana in 2021 (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 8:53)

    PowerIon [utilizator]

    cand se va face recesamamtul. Cum sa calculam fractia daca nu cunoastem numitorul?
    Penibil criteriu sa ne legam de acel conventional 3 la mie!
  • +2 (2 voturi)    
    ne cred prosti (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 9:34)

    Paul_ [utilizator]

    Astia ne cred prosti.

    "Ieri, Prefectura a comunicat o rată de incidenţă de 2,12 pentru municipiul Iaşi, dar această rată nu include şi focarele, conform instituţiei. "

    Stirea este de pe 13 octombrie.

    https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/covid-in-aceasta-saptamana-se-poate-atinge-pragul-de-3-la-mie-ce-ne-asteapta--267046.html

    Si nu este o greseala a celor de la Ziarul de Iasi.

    Acum inteleg ca au din calcul focarele. De parca cei din focare nu ajung in spitale! Si tot ei se plang ca sistemul medical este aproape de colaps.

    Daca mai asteapta inca o saptamana sa se ajunga la 3 in Bucuresti vor fi mai putini oameni in spitale?

    Singura explicatie este ca vor sa dea o lectie populatiei. Vor sa se ajunga la situatia in care sistemul medical va fi in colaps si apoi vor lua masuri.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai ne cred ei prosti (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 10:04)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      dar explicatia este lupta cu PSD pentru a mentine data alegerior.
      Daca iau masuri consistente le ie frica ca pierd alegerile, daca nu iau masuri nu se mai tin alegerile pe motive pandemice.
      PSD, frate cu idiotii poporului roman, e mai rau decat acest virus pacatos.