Tătaru: Vom avea o creştere progresivă a cazurilor de COVID-19 şi în următoarele zile / Efectul restricțiilor, în următoarele două-trei săptămâni

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2020, 14:55 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, spune că și în următoarele zile România va avea o creștere progresivă a numărului de cazuri de COVID-19, iar efectele restricţiilor impuse de la 15 octombrie se vor vedea abia peste două-trei săptămâni.
  • "Rămânem în acelaşi registru al creşterii numărului de cazuri noi. Sunt aceleaşi judeţe plus municipiul Bucureşti unde avem o creştere a transmiterii în comunitate. Vom avea o creştere progresivă şi în următoarele zile, în măsura în care restricţiile impuse în urmă cu câteva zile vor trebui să-şi facă efectele în următoarele două-trei săptămâni. Dar ţine foarte mult de fiecare dintre noi", a spus ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, comentând noul bilanț de vineri, când au fost raportate din nou peste 4.000 de cazuri noi de COVID-19.
Întrebat dacă România a intrat în valul al doilea al pandemiei, Tătaru a spus că "am lipit toate valurile": "Cred că noi am lipit toate valurile în acest moment. În contextul în care Europa a intrat în valul doi, noi neieșind din valul unu l-am prins și pe al doilea. Suntem într-un moment în care avem o creștere a numărului de cazuri și în care în contextul european al valului doi ne lipim și noi acolo".

Alte peste 4.000 de noi cazuri COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, pentru a treia zi consecutiv. Bilanțul COVID-19 a ajuns la 172.516, potrivit datelor publicate vineri de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi au fost raportate 75 de decese cu COVID-19, iar numărul pacienților la Terapie Intensivă a atins o nouă bornă record: 726.

Capitala are în continuare cele mai multe cazuri noi de coronavirus - 592, în scădere totuși față de ziua precedentă. O situație gravă este la Cluj, unde au fost raportate 267 de noi îmbolnăviri. Alte 15 județe au raportat peste 100 de cazuri în ultimele 24 de ore.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4339 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    le stiu pe toate baietii (Vineri, 16 octombrie 2020, 15:05)

    Itsoc [utilizator]

    au stiut din martie ca va fi un al doilea val in toamna; a fost, acum stie dinainte ca vor creste numarul de cazuri si va creste.

    asa e cand modulezi nr de cazuri cum vrei tu in functie de cat de mult testezi. desteapta treaba si foarte convenabila pentru sforari.
  • +10 (14 voturi)    
    Care restricții? (Vineri, 16 octombrie 2020, 15:10)

    romi74 [utilizator]

    Ăștia sunt chiar proști! Nu se respectă nimic! Nunți și botezuri se fac în draci (chiar și cu 300 de persoane), restaurantele, cafenelele și barurile sunt deschise, iar amenzile sunt pentru majoritatea frecție la picior de lemn!
    • +1 (3 voturi)    
      Vai, mama nastra ! (Vineri, 16 octombrie 2020, 20:01)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui romi74

      Habotnica laica Românie, tara a mitului invencibilitatii native a nepotilor dacilor din muntii Bucegi
  • +1 (7 voturi)    
    „Creșterea” e influențată de nr. de teste PCR (Vineri, 16 octombrie 2020, 15:13)

    poxim [utilizator]

    Creșterea progresivă se va datora incapacității de testare sau, mai bine zis, capacității de testare în limita a 30 de mii de teste/zi. Până nu se va depăși borna asta de 30 de mii teste pe zi, nici cazuri semnificativ mai multe nu vor apărea.
  • +3 (11 voturi)    
    M-am cam saturat de limbajul de lemn (Vineri, 16 octombrie 2020, 15:15)

    clint [utilizator]

    al acestui politruc. Nu spune nimic concret, de prin august ne tot spune ca in 2-3 saptamani vom intra pe scadere si vad ca noi tot am crescut, accelerat chiar. Acum, daca spune ca va fi crestere, probabil va fi dezastru...

    Ce facem cu copiii, de ce nu se iau masuri, de ce nu se verifica daca cele luate se respecta, daca sunt de ajuns, etc.
    Acestea sunt raspunsurile pe car ele asteptam, nu "Rămânem în acelaşi registru al creşterii numărului de cazuri noi".
  • +5 (15 voturi)    
    de fapt (Vineri, 16 octombrie 2020, 15:21)

    panda_rosu [utilizator]

    suntem pe un val cu 3 cocoase :).

    lasand gluma la o parte, suntem pe un val mai grav decat primul, cam cum s-a intamplat in cazul gripei spaniole.
    • +3 (5 voturi)    
      Da (Vineri, 16 octombrie 2020, 17:08)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Doar ca gripa spaniola a ucis 50-60 milioane de oameni in plus, in rest ai dreptate.
      • 0 (0 voturi)    
        O sa mai ucida si virusul asta (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 14:39)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Si proportional numarul de morti mult mai redus se va datora avansului medicinei, nu faptului ca-i mai putin virulent sau mortal virusul asta. Cu ce conditii de tratament existau la vremea gripei spaniole, pana acuma aveam pe glob deja cateva milioane bune de morti - cam toti cei ce-au ajuns la terapie intensiva, plus poate inca odata pe-atatia care fara tratament tot acolo ajungeau.
  • +1 (3 voturi)    
    Off (Vineri, 16 octombrie 2020, 15:25)

    Almudena1925 [utilizator]

    Omul asta vorbeste de "efectul restrictiilor se va vedea in urmatoarele 2-3 saptamani",domnul Raed Arafat zice ca prin noiembrie ,decembrie vom ajunge la 7000-8000 de cazuri pe zi.......mi-e teama ca, Nelu este tipul omului visator
  • +1 (7 voturi)    
    grijă (Vineri, 16 octombrie 2020, 16:24)

    Devdas [utilizator]

    Cu cât mai multe restricții cu atât mai multe cazuri. Eu asta observ. Dacă mă uit în jur oamenii sunt supuși. Iar un eveniment excepțional nu este o regulă.

    Ușurel cu exagerările. În curând se vor prăbuși statisticile.
  • +3 (3 voturi)    
    la care restrictii se refera ?? (Vineri, 16 octombrie 2020, 17:20)

    alfa1 [utilizator]

    cele de la metrou sau cele de la nunti si botezuri ???
  • +3 (3 voturi)    
    :)) (Vineri, 16 octombrie 2020, 19:22)

    Gabr [utilizator]

    crestere progresiva :))) pai exista si crestere regresiva? :)))
    • 0 (0 voturi)    
      Nu. Da' exista si crestere liniara. (Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 14:41)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      Cresterea progresiva e mai rapida decat aia liniara.

      Cam asa se foloseste termenul, in mod uzual. Si la impozit e diferenta intre impozitul unic si impozitul progresiv.