Coronavirus în România: Pentru prima dată este depășit pragul de 4.000 de îmbolnăviri: 4.016 cazuri noi/ Bilanțul a ajuns la 164.477 / Alte 66 de decese, 686 de pacienți la ATI

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2020, 12:43 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus in Romania
Foto: IPA / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia
Alte 4.016 noi cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul COVID-19 ajungând la 164.477, potrivit datelor publicate miercuri de Grupul de Comunicare Strategică. Este pentru prima dată când România depășește pragul de 4.000 de îmbolnăviri pe zi. De precizat că în ultima zi au fost făcute cele mai multe teste, de la debutul pandemiei - peste 31.300. În ultimele 24 de ore s-au înregistrat alte 66 de decese, în timp ce numărul pacienților internați la terapie intensivă crește și el alarmant, 686 de oameni fiind spitalizați la ATI.
Până astăzi, 14 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 164.477 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.016 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV - 2, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 894 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 5.601 de persoane diagnosticate cu COVID-19.

În intervalul 13.10.2020 (10:00) – 14.10.2020 (10:00) au fost raportate 66 de decese (38 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 de ani, 8 decese la categoria 50-59 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani. Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.439. Dintre acestea, 686 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 2.740.624 de teste. Dintre acestea, 31.318 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.899 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.419 la cerere.

Pe teritoriul României, 15.843 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.959 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 36.250 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 43 de persoane.

De la debutul pandemiei, 122.714 pacienți au fost declarați vindecați.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















43715 vizualizari

  • -8 (36 voturi)    
    e clar (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:00)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    ne vedem la coada la faina si malai
    • +7 (17 voturi)    
      Corect (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:25)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Parascheva off.
      La coada de faina ,malai si conserve problema este ca se termina banii mai intai nu alimentele.
      • -2 (6 voturi)    
        cand le spuneam ca 5% e neinteresant (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:55)

        gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        cand le spuneam ca 5% e neinteresant luam minusuri. Abia acum incepe sa devina interesant.. dar oricum nu e wow!
  • -19 (55 voturi)    
    supeeeer (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:02)

    mpx [utilizator]

    de la werner "Guvernul împreună cu mine ne-am mișcat bine până acum"
    la mai mare!!!
    • +1 (7 voturi)    
      Werner de de vina ? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 20:32)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui mpx

      ...ca tara (si lumea) e plina ochi de prosti ? Werner i-a impins pe cretioizii astia la moaste, la mare, in cluburi, nunti si alte agoleratii ? Werner le-a spus sa nu poarte masti si i-a incurajat sa protesteze impotriva "botnitei" ? Nu Werner e prostul, MPX ! Oglinda ta ce zice ?
      • -1 (1 vot)    
        zice ca esti oglinda prostului de la cotroceni (Joi, 15 octombrie 2020, 13:12)

        mpx [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

        cam asa
  • -18 (48 voturi)    
    Nu-i nimic (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:03)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Facem alegeri cat suntem pe val.

    Dupa alegeri,nu inainte, taiem ce se poate
  • -5 (31 voturi)    
    Cati sunt in Bucuresti? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:07)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ca sa vedem câți sunt la mie.
  • +12 (30 voturi)    
    The shit just hit the fan! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:08)

    mr_mojo [utilizator]

    Adică e cam nasol...
    • +4 (6 voturi)    
      inca nu (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:27)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      mai asteapta cateva zile cand la ATI va fi 100% full. cand vor decide medicii cine traieste si cine nu, atunci va fi rau ...
  • +18 (68 voturi)    
    Cu multumiri pt. acest nou record... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:11)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ..tuturor celor care luati in deradere riscurile pandemiei, in frunte cu politicieni sau trompete de ale lor...Exemplu : Dana Budeanu(sustinatoarea lui Firea), acum cateva zile incuraja pe toata lumea sa iasa sa se bucure de viata ca si cum nu ar fi nimic... Sau ar mai fi avocatelul Piperea, se pare viitor candidat PSD la Senat, etc. De ce liderii celor 3 partide : PSD, ALDE si ProRomania nu fac un apel clar si raspicat la populatie pentru respectarea regulilor ??? Le convine infectarea in masa ??? Spera astfel sa amane alegerile sau ce urmaresc???
    • -11 (49 voturi)    
      Guvernul PNL nu are nicio vina? Iohannis? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:41)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Sa te uiti doar intr-o parte si sa spui ca doar acolo este vina arata ori ca este postac ori ca esti.....
      • +16 (42 voturi)    
        Matale judeci cam simplist (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:22)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        De zis ce tre' facut zic de luni de zile si medicii si guvernul, doar ca idiotii pun la spate. In spinarea cui vrei sa pui raspandirea bolii?

        Ce sa faca guvernul? N-are cum sa puna cate-un politist in spatele fiecarui dobitoc care nu se pazeste. Politistii sunt doar cateva zeci de mii, laolalta cu jandarmii, idiotii sunt macar sute de mii bune daca nu milioane.
    • -1 (41 voturi)    
      Cat traiesti? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:18)

      Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Si ai impresia ca traim 1000 de ani ca sa ne permitem sa ratam ani intregi din viata? Mai sunt cateva luni si se face anul de cand suntem mai mult sau mai putin izolati / restrictionati. Cat sa mai dureze?
      In plus, evenimentele electorale sunt permise in continuare, dar petrecerile de botez, nunti etc nu mai sunt permise. Si mai zic unii ca nu e o dubla masura: politicienii si cei la putere fac ce vor, restul populatiei trebuie sa rabde. Corect, nu? Daca suntem prosti...
      • -1 (7 voturi)    
        Deh... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:57)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

        Viata-i grea, noroc ca-i scurta.
      • +3 (7 voturi)    
        bosule... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:12)

        relax1 [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

        vezi ca la nunta stai bot in bot 8 ore cu invitatii...la sectia de votare...eu am votat in 5 minute...si am iesit....cam intelegi ce inseamna timp de expunere?
        Asa ca lasa placa cu alegerile si poarta mai bine masca!
  • +13 (43 voturi)    
    daca mai ramanea o rezerva de isterie din primavar (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:11)

    Francisc 1 [utilizator]

    acum era buna , asa nimeni nu mai crede nimic , au urlat toti ca dracii la 100 de cazuri pe zi ca vine sfarsitul nu a venit si acum vine nota de plata a isterizarii artificiale de atunci.
    • -1 (5 voturi)    
      eu tot le spuneam ca 5% nu conteaza (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:00)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      cand era procentul de infectare in jur de 5% din nr de teste, se isterizau pe aici. Eu le ziceam ca e neinteresant. Uite ca abia de acum incepe sa devina interesant... dar inca nu e wow!
  • -20 (28 voturi)    
    mda (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:15)

    SoulSearcher [utilizator]

    4000 din 31.000 = aproape 8%

    hmm.. o fi bine.. o fi rau ?
    • +20 (26 voturi)    
      Sau (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:40)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Mai bine 12.8%, dacă ar fi calcule matematice, nu din burtă...
    • +15 (19 voturi)    
      aritmetica de 2 bani (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:54)

      tkd [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      bai matematicianule rata de infectare la cifrele astea e de 12.83%
    • +14 (18 voturi)    
      grea geografia (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:57)

      cont_nou [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      4016 din 31318 e 12.8%
      • 0 (2 voturi)    
        mda (Joi, 15 octombrie 2020, 12:00)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui cont_nou

        am rotunjit cifrele, buei matematicianu` fomist
  • -14 (42 voturi)    
    e spre bine (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:15)

    alfa1 [utilizator]

    mergem spre imunizarea in masa vrand nevrand si se termina psihoza...virusul scade in putere cu cat suntem mai multi ...
    • 0 (14 voturi)    
      Duminica a murit un copil (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:09)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Si nu am vazut de la tine vreun mesaj cu "Iarta-ma, Doamne, dar am fost un bou !"
      Incearca sa le explici parintilor copilului (si celor 5000 de familii care au pierdut pe cineva drag) ce bine este.... Si sa inceteze, naibii, odata, cu psihoza !
      De ce nu va imunizati voi primii, tu si ai tai ?
      Dar arata-le, intai, cele de mai jos :

      Dreptul la viata !

      Drepturile omului din prima generatie se impart in : absolute (5) si relative (19).
      Desi Dreptul la viata este considerat absolut, are , totusi, 3 derogari :
      1) legitima aparare
      2) opozitia violenta la o arestare legitima
      3) reprimarea unor tulburari violente sau a unei insurectii (EXACT ASA este exprimarea din Manualul D.O.  al APADOR-CH).

      ATAT ! Repetet, ATAT scrie despre derogari si exceptii de la dreptul la viata.

      NU SCRIE nimic despre :
      1) comorbiditati.
      2) varsta victimelor.
      3) starea economiei mondiale, nationale, judetene sau comunale/satesti.
      4) orice altceva

      Prin urmare, Dreptul la viata POATE fi invocat ( si TREBUIE invocat) in cazul tuturor celor decedati din cauza unor imbecili inconstienti, INCLUSIV IN CAZUL BATRANILOR MORTI IN AZILELE DE BATRANI DIN SUEDIA, tara in care au, si aia, un prost al satului lor...
  • +30 (62 voturi)    
    Hai la sf. Parascheva și sf. Dumitru!! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:17)

    MG [utilizator]

    Vom învăța pe plămânii noștri să respectăm știința.
    • -5 (33 voturi)    
      hai la vot (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:18)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui MG

      ca virusul e destept si ocoleste pelerinajul de la urne.
      • +1 (7 voturi)    
        Firea, Oprișan și Ciolacu nu vor alegeri. (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:22)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        Primii doi au picat. Urmează discipolul lui Omar Hayssam.
        Votul este important, oprește hoții. Pelerinajul l-ai mai făcut și o să-l mai faci.
      • +9 (13 voturi)    
        nu știu alții cum sunt (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:31)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        dar eu nu pup buletinul de vot și nici nu fac varice în secția de votare.
    • -2 (8 voturi)    
      Ei uite ca nu s-au tinut, nici de Paste nici acum (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:16)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Avem cumva vreo rata de infectare mai mica?
  • +20 (42 voturi)    
    Felicitari conducatorilor (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:17)

    vlad.pe [utilizator]

    Felicitari conducatorilor PSD dar si PNL.

    Ieri PNL vota bani in plus pentru angajatii ASF, intre timp in IASI exista doar 14 paturi la ATI dupa jumatate de an de Pandemie.

    Cum sa nu creasca numarul de persoane infectate cand DSP nu raspune de la telefon, nu exista proceduri, nu se testeaza masiv, nu exista carantinare obligatorie iar grupurile Anti Masca sunt foarte vocali si Politia nu ia masuri desi atenteaza la sanatatea publica.
    • -1 (19 voturi)    
      DSP-urile au o mana de oameni, ... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:26)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      ... pe care modificarile idioate la legea carantinei, fata de forma trimisa in parlament de guvern, pe care le-a operat PSD, i-a incaltat cu o caruta de birocratie inutila. (Printre altele modificarile alea au mutat decizii medicale de la medici la birocrati.) De azi pe maine, pe langa ceea ce faceau in mod obisnuit, s-au trezit incaltati cu o caruta de munca in plus. De unde sa mai aiba vreme sa raspunda si la telefon?

      In plus, scrie pe toate gardurile si s-a anuntat in toate felurile posibile: nu suni la DSP. Suni la medicul de familie, daca chiar nu raspunde medicul de familie suni la numarul de suport pus la dispozitie de guvern. Medicul de familie suna la DSP, daca e nevoie.
      • 0 (2 voturi)    
        vor prelua medicii de familie (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:29)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        hai că a zis Orban că vor prelua medicii de familie cazurile ușoare și asimptomaticii.
        Întrebarea este - medicii vor putea da decizii de izolare sau tot la DSP trebuie apelat? că atunci n-am făcut nimic.
        • +1 (3 voturi)    
          Medicii de familie pot doar sa indrume (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:48)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          Legea carantinei e clara: medicul din spital propune si DSP-ul aproba. Medicii de familie nici nu tre' sa se duca la bolnav acasa, ceea ce-ar fi oricum o prostie. In fapt, medicii de familie fac in continuare ceea ce faceau si pana acuma: consulta la telefon, si daca e cazul, trimit omul la urgente, anunta ei DSP-ul, sau ce proceduri au.

          A fost zilele trecute undeva un interview cu o doctorita care-a detaliat problema - culmea, a fost relativ articulat ce-a zis (facand abstractie de critici la adresa guvernului), chiar daca era membra PSD cu acte-n regula.
  • +9 (35 voturi)    
    Astept cu interes (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:20)

    Rebecka [utilizator]

    ,,recolta´´Paraschevei!Cred ca va fi edificatoare!
    • -1 (9 voturi)    
      Recolta alegerilor vrei sa zici? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:17)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

      Nu s-a tinut nici un pelerinaj anul asta.

      Dar azi sunt 4000 de cazuri... stai sa ma uit in calendar ce a fost exact acum 2 saptamani..... ah... da, alegeri.
      • +2 (4 voturi)    
        Terminati odata (Miercuri, 14 octombrie 2020, 18:33)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        Toata europa se incinge si n-au avut alegeri . E efectul inceperii anului scolar d-le Sherlock .
  • +3 (41 voturi)    
    e haooos, demisia Orban!! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:51)

    FFF T [utilizator]

    Felul în care este gestionată situația actuală este i-nad-mi-si-bil!

    Sunt sute de oameni infectați în București care nu reușesc să ia legătura cu DSP.

    DSP București nu răspunde la emailuri, nu răspunde la telefon, emite deciziile de izolare și face anchete epidemiologice DUPĂ O LUNĂ de la infectare, dacă nu ești luat cu ambulanța și dus la spital.

    Chiar așa greu este să angajezi urgent personal calificat? Chiar așa greu să sub-cpntractezi urgent serviiile de inregistrare a bolnavilor și contacților, să accelerezi procedura de luare în evidență, să te asiguri că sunt respectate măsurile de izolare în comunitate??


    Orban și Tătaru, e cazul să lăsați pe alții să se ocupe de situație, e clar că nu aveți capacitatea să țineți lucrurile sub control!!
    • +3 (25 voturi)    
      Hai sa reformulez putin (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:28)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Sunt sute de idioti in Bucuresti la care, desi publicata in toate felurile posibile, inca n-a ajuns informatia ca la DSP nu suni. Suni la medicul de familie sau la numarul de suport pus la dispozitie de guvern. DSP are mult prea multe pe cap, pe moment, ca sa aibe vreme sa raspunda la sute de telefoane. In plus, DSP n-are infrastructura de telefonie pentru asa ceva.
      • 0 (10 voturi)    
        Daca nu stii, nu vorbi! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:20)

        Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Daca ai un contact direct si are simptome, unde suni bai daasteptule sa vina sa-l testeze (daca omul e in carantina)?

        Iti zic eu, la DSP, medicul de familie nu trimite salvarea acasa sa te testeze, DSP-ul o face.
        • -1 (5 voturi)    
          Suni la medicul de familie (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:10)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

          Faptul ca matale nu te informezi, da' casti gura mare, nu te face musai destept. E regula neschimbata din martie. Daca incepi sa ai simptome, primul telefon il dai la medicul de familie. Ala iti zice mai departe ce sa faci. Daca considera ca e necesar, ia el legatura cu DSP-ul.

          Tot procesul mai in detaliu:

          https://ziare.com/stiri/coronavirus/ce-trebuie-sa-faci-daca-ai-simptome-de-covid-19-si-cum-te-poti-auto-evalua-1603251

          https://clickpentrufemei.ro/ce-sa-faci-daca-banuiesti-ca-ai-simptome-de-covid-19/a19313631

          Doua link-uri ca sa nu zici ca n-a fost publicata informatia.
      • 0 (6 voturi)    
        Cati angajati are bai, DSP Bucuresti? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:22)

        Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Daca sunt 600 de cazuri pe zi, si 100 de angajati DSP (dar sunt mult mai multi, fiind 6 sectoare), cati oameni trebuie sa sune DSP-ul intr-o zi?

        Cu ce sunt asa de ocupati angajatii DSP, cu Solitaire?
        • 0 (2 voturi)    
          Pai hai sa vedem (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:58)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

          Ai aici lista serviciilor oferite de DSP Bucuresti: https://dspb.ro/informatii-publice/servicii-publice-dsp/

          In plus, orice internare, carantinare, izolare, tre' aprobata de DSP. Anchetele epidemiologice cad tot in sarcina lor.

          Angajatii nu-s asa multi. Cati oameni lucreaza la DSP Bucuresti, de la director la portar, poti sa vezi din lefurile publicate aici: https://dspb.ro/dspb-uploads/2020/09/VENITURI-SALARIALE-SEPTEMBRIE-2020.pdf

          Pe baza aia poti estima si cam cati ar fi in stare sa faca suport pe probleme medicale - nici 40 dintre angajati nu-s medici, aia tocma' pentru ca DSP-ul nu e institutie medicala, ci in cea mai mare masura o institutie birocratica care doar controleaza si coordoneaza activitatea altor institutii.

          Ia zi, cam ce incarcare iti iese?
      • +1 (7 voturi)    
        tre să suni la DSP acum! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:40)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Acum așa e procedura - tre să suni la DSP care te ia în evidență și îți face evaluarea medicală. Aia cu medicii de familie încă nu este în vigoare. A zis Orban ceva, dar nu s-a dat nici o reglementare.
        • 0 (4 voturi)    
          Sa suni prima data la medicul de familie .. (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:08)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          ... e regula neschimbata din martie.

          A fost publicat si-n presa si online in mai multe locuri, si apare si pe site-ul ministerului sanatatii:

          https://ziare.com/stiri/coronavirus/ce-trebuie-sa-faci-daca-ai-simptome-de-covid-19-si-cum-te-poti-auto-evalua-1603251

          https://clickpentrufemei.ro/ce-sa-faci-daca-banuiesti-ca-ai-simptome-de-covid-19/a19313631

          http://www.ms.ro/coronavirus-covid-19/ - pagina 8, punctul 9.
        • +1 (5 voturi)    
          Sa suni prima data la medicul de familie ... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:11)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          ... nu e ceva nou, sau care urmeaza sa fie introdus, e regula din martie. Am mai scris de doua ori asta mai sus, si-am dat si link-uri la sursa de informatie.
    • +4 (26 voturi)    
      Vorbesti aiurea (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:30)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      personal calificat nu umbla pe toate drumurile, iar tu vrei sa fie angajat si urgent. Sa te vad pe tine cum faci fata la sute de cazuri pe zi in Bucuresti, cand fiecare caz are vreo 50 de contacti de urmarit si de luat la intrebari gen "unde ai fost, cu cine te-ai vazut" etc. Apoi ia la rand pe fiecare din cei 50 ori 500 si vezi ce faci cu ei. Si sa mai raspunzi si la sute sau mii de telefoane, unele din ele imbecile sau total aiurea. E usor de spus sa sub-contractezi. CUI sa sub-contractezi? Ai auzit tu de persoane calificate pt asa ceva? Dar din spatele monitorului cu tastatura in fata cu totii suntem viteji nevoie mare.
      Are you kidding me??
      • -2 (10 voturi)    
        exista software-uri (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:21)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Se poate face automatizat in mare parte acest proces, daca stii sa investesti cu cap. Altii au facut, noi de ce nu putem?
        • 0 (4 voturi)    
          Se pot automatiza putini pasi (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:13)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          Se poate automatiza partea de dispecerizare, se poate automatiza furnizarea de informatie statica, e mult mai dificil sa automatizezi o discutie fara scenariu prestabilit. Crede-ma, am lucrat pe proiecte de gen, nu se poate automatiza usor un helpdesk care sa faca o consultatie online.

          Informatia pe care ti-o poate furniza un sistem automatizat e mult mai usor accesibila prin pagini de web.
  • -3 (21 voturi)    
    inca putin (Miercuri, 14 octombrie 2020, 13:57)

    costelo999 [utilizator]

    mai avem 1000 de infectati pe zi si ajungem la 5000 pe zi, oricum suntem departe de europa, nici la virus nu ne comparam cu ei, vrem o tara ca afara, afara este mai bine, hai romanashi ca se poate, sa ne incordam putin , si asa se epuizeaza locurile la ati, se va ajunge pe holuri, in curtile spitalelor, vine vortexul polar cu temperaturi mici, si in cele din urma la loteria doctorilor care vor propune prin vot democratic cine va avea acces la masca cu oxigen si cine nu, ca in italia, atunci sa vezi spaga la doctori si la mecanicu care baga oxigen pe conductele spitalului....ce e virusul ca virusul trece
  • +2 (32 voturi)    
    .... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:15)

    sentenced [utilizator]

    Un virus cu o mortalitate estimata de OMS la 0.6% si care in 8 luni de pandemie a afectat ~ 0.8% din populatia totala a Romaniei. Eu zic ca se justifica un nou lockdown deoarece covid in sine nu poate face prea mult rau insa covid+lockdown = rampage.
    • -2 (26 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:28)

      Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      OMS chiar a afirmat asta, indirect, acum cateva zile, cand au declarat ca estimeaza ca aproximativ 700 milione de persoane au contractat virusul! Cei care au decedat din cauza virusului sunt putin peste 1 milion.
      DAR sunt mult mai multi care au decedat pentru ca nu au putut beneficia de tratament spitalicesc in perioada de restrictii din cauza covid!
      • +1 (5 voturi)    
        Nu bre (Miercuri, 14 octombrie 2020, 18:47)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

        Legenda asta a picat cand mortalitatea in primele 6 luni a fost sub cea de anul trecut . Normal , atunci aveam 10-20 morti pe zi prin top . Acum sa-ti zic ceva , virusul asta lasat liber in Romania asta poate sa toace cate 400+ / zi pana se sperie bizonii . Se poate si mai mult pt ca am luat ca baza Italia .
        0.6% din lume sunt 42 milioane , din Ro sunt 114 mii
        Hitler , Mao si Stalin au urmasi buni .
    • +4 (26 voturi)    
      Nu stiu de unde-ti iei matale cifrele (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:32)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Rata bruta a mortalitatii e estimata de OMS la intre 3% si 4%. R0 e estimat la intre 2 si 2.5. Gripa are rata bruta a mortalitatii de 0.1% si R0 egal cu 1.

      https://www.who.int/westernpacific/news/q-a-detail/q-a-similarities-and-differences-covid-19-and-influenza
      • +2 (16 voturi)    
        de aici, de pe site-ul OMS (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:53)

        Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        https://www.who.int/news-room/events/detail/2020/10/05/default-calendar/executive-board-special-session-on-the-covid19-response

        Session, de la momentul 1:01:33, cateva secunde dupa. Zice clar: Our current best estimates tell us that about 10% of the global population may have been infected by this virus.
        10% global population inseamna aproximativ 780 de milioane de persoane. De aici incolo poti sa calculezi singur.
        • -4 (4 voturi)    
          Session 1 (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:08)

          Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

          Session 1, nu am precizat care.
        • +1 (7 voturi)    
          Si ce-are ... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:36)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

          ... valoarea incorecta a mortalitatii mentionata de sentenced cu prin cata lume a trecut boala? Sau matale nu prea intelegi ce citesti?
          • -1 (7 voturi)    
            matale (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:41)

            Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            "Matale" ai impresia ca daca incerci sa fii ironic chiar iti reuseste?
            Ce nu poti sa intelegi? Daca se estimeaza ca 780 milioane de persoane au contractat virusul, dar avem cam 1 milion de morti, nu a fi asta o veste buna? Sau iti place asa de mult sa fii panicat incat refuzi sa mai accepti si vestile bune?
            La cifrele astea, inseamna ca rata mortalitatii scade sub 0.5%. Stiu, cel mai probabil sunt si persoane care au murit de covid si nu a fost inregistrata ca fiind asta cauza mortii, DAR: 1) sunt foarte multi asimptomatici, deci persoane care contracteaza virusul, dar se simt foarte bine; 2) daca iei Romania ca exemplu, unde se inregistreaza ca moarte de covid persoane care aveau extrem de multe alte boli deja, iti poti da seama ca asta s-a intamplat si in celelalte tari, DECI se prea poate ca numarul celor care au contractat virusul, au dezvoltat simptome si in final au murit, dar nu au fost inregistrati ca morti de covid sa fie FOARTE MIC!
            Asadar, cam cate persoane ar putea sa fi murit de covid, dar sa nu fi fost inregistrate ca moarte de covid? 2 mil? 10 mil? Nu se stie sigur, evident, dar pe baza diferitelor informatii pe care le mai poti gasi pe net, personal nu cred ca sunt prea multe.
            Si o ultima chestiune: lumea se contrazice pe net enorm de mult, dar cand apare o stire chiar imbucuratoare, parca sunt prea putini cei care vor sa o inteleaga. Aici nu e vorba de cei care sunt pro sau contra masca, pro sau contra vaccinare etc, ci de o informatie obiectiva, pe care ar trebui sa incercam sa o intelegem cat mai bine: OMS a declarat ca estimeaza ca 780 milioane de persoane au contractat virusul.
            • 0 (0 voturi)    
              Estimarile si cifrele exacte sunt chestii diferite (Joi, 15 octombrie 2020, 9:47)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

              Rata bruta a mortalitatii e calculata la numarul de morti pe care l-am avea in lipsa oricarui tratament, si pentru gripa si pentru COVID-19.

              Orice stire imbucuratoare e un lucru bun, cata vreme e corecta. Da' o stire imbucuratoare nu inseamna c-am trecut de criza. Pana la vaccin si/sau antiviral specific si eficient orice stire imbucuratoare nu schimba semnificativ situatia.

              Matale incerci sa te substitui medicilor, inventand modalitati de numarare a mortilor si de calcul a caracteristicilor bolii dupa ureche. Aia-i o prostie.
      • +2 (8 voturi)    
        d-aici (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:05)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        De-aici mi-am luat cifrele: https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24209657-covid-19-rata-mortalitate-estimata-0-6-experti-oms-inca-inalta.htm
      • 0 (6 voturi)    
        daca OMS a spus acum un an ca (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:50)

        bobo2 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        1+1=3, noi ne bazam pe asta pana cand OMS va reface calculele(le) si va recunoaste ca 1+1=2. Noi nu avem voie sa calculam, asteptam sa ne zica OMS.
        • -2 (2 voturi)    
          OMS isi actualizeaza datele periodic, ... (Joi, 15 octombrie 2020, 9:49)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

          ... bazat pe date din toata lumea.

          Poate fiecare sa calculeze cat vrea, cata vreme are habar ce calculeaza. Cata vreme n-are habar, ajunge la concluzii idioate. Ca de exemplu ca COVID-19 e doar un fel de gripa, asta in conditiile in care COVID-19, in Romania, a omorat mai multi oameni in nici un an decat a omorat gripa in total pe ultimii zece ani laolalta.
    • +2 (10 voturi)    
      Gresit! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:32)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Nu a afectat 0,8% din populatia Romaniei. Conform studiului de seroprevalenta, circa 5% din populatia Romaniei a trecut prin boala. Si asta in conditii in care am avut lockdown total timp de mai multe luni. Ce ar fi fost daca nu se facea DELOC lockdown, cu milioane de romani veniti din tari rosii ca Italia, Spani etc???
      Manipulati ordinar ca deobicei.
      • -3 (7 voturi)    
        mda (Miercuri, 14 octombrie 2020, 21:02)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Eu vorbesc de cifrele oficiale, nu speculatii.
        Iti zic eu ce se intampla daca nu faceam lockdown: inca mai aveam economie iar cazurile si decesele zilnice erau la valori considerabil mai scazute decat cele pe care le inregistram acum.
        Cat despre manipulari, singurele vin din partea celor care sustin retorica panicarda. Nu trebuie sa fii nici medic nici savant de renume mondial ca sa-ti dai seama ca un virus cu o mortalitate estimata la 0.6% nu este motiv de lockdown.
        Si asta vine din partea unui om care n-ar mai iesi din casa daca am avea printre noi un virus cu adevarat letal. Nu sunt nici vreun viteaz si nici cine stie ce imunitate de fier nu am.
        • +1 (3 voturi)    
          Aiurea (Joi, 15 octombrie 2020, 10:03)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          Fara lockdown cresterea era masiva de la bun inceput. La vremea aia aveam capacitate de testare de nici 1000 de teste pe zi, se stia foarte putin despre virus, rata mortalitatii si proportia celor ce ajungeau la terapie intensiva erau semnificativ mai mari.

          Fara perioada de urgenta am fi fost in situatia Italiei, care n-a putut trata toti pacientii. Aia ar fi insemnat de cateva ori mai multi morti.

          Economia nu e afectata atat de faptul c-au stat cluburile si restaurantele inchise cat e de scaderea increderii consumatorilor. Cand ti-e frica de ziua de maine, pui banii la ciorap, in loc sa-i cheltui. Aia lipseste economia de conbustibil.

          Compara evolutia a doua tari cu populatie comparabila: Noua Zeelanda si Suedia. Una a avut lockdown mai ceva ca-n China, cealalta s-a tras pe cur. Nici una n-a reusit sa scape de impactul negativ asupra economiei. In cazul Noii Zeelande insa explicatia e mai degraba externa - la ei o buna parte a economiei e turismul. Una insa a revenit complet la normal, chiar dac-a avut si ea un val doi cu nici 50 de infectii in total, in cealalta inca mor oameni, asta desi tara e in top mondial la numarul de infectii si de morti raportat la populatie. In plus, in Suedia, din cauza modului in care a fost tratata epidemia initial exista suspiciuni ca numarul mortilor la inceput a fost de fapt mai mare. (Spitalele au primit instructiuni sa nu interneze persoane peste 80 de ani sau excesiv de grase pentru ca se considera ca sansele de recuperare erau minime, si resursele medicale, la vremea aia, erau insuficiente.) Noua Zeelanda, desi mica si nu musai o tara foarte bogata, a testat si-a internat tot ce-a prins, a facut anchete epidemiologice la sange, a mers chiar pan-acolo incat a facut secventiere genetica pe virus la fiecare pacient, ca sa poata urmari caile de raspandire a infectiei.
  • -4 (26 voturi)    
    Rata de imunizare (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:23)

    Lukkian [utilizator]

    Acum vreo 2-3 zile a aparut stirea cu rata de imunizare de 4.6% daca nu ma insel, pe 11000 de subiecti. Extrapoland la populatia tarii, rezulta ca deja sunt peste 1 milion de persoane care au avut virusul. La un numar de 5600 de morti rezulta o mortalitate de 0.56%, care evident ca arata foarte diferit de 4%, nu? NIMENI NU VORBESTE DESPRE ASTA!!! ASTA AR TREBUI SA FIE STIREA ANULUI, PENTRU CA AR REZULTA CA TOATA ISTERIA ASTA ESTE FARA ROST, TOATE RESTRICTIILE FARA ROST! SA BLOCHEZI TARI INTREGI PENTRU UN VIRUS CU MORTALITATE DE 0.56% ESTE ILOGIC!
    • +1 (13 voturi)    
      este ilogic (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:40)

      cont_nou [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

      sa faci un calcul cu un nr extrapolat si unul real. Te-ai gandit ca poate sunt si mult mai multi morti de covid care nu a apucat nimeni sa ii testeze?
      • 0 (6 voturi)    
        dar (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:20)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui cont_nou

        te-ai gandit si ca sunt morti de alte boli trecuti din pix ca covid?!
      • 0 (6 voturi)    
        nu pot fi mai multi morti (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:21)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui cont_nou

        decat cei declarati oficial (de toate bolile insumate), care sunt ca numar aproximativ la fel ca si in anii anteriori. Pana unde poti merge cu dezinformarea.
    • 0 (14 voturi)    
      Aia-i rata fatalitatii (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:42)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

      Termenii tre' folositi in mod precis.

      Nu poti sa faci calculele asa simplu cum le faci matale. Pentru ca sa fie corecte calculele matale, grupul celor prin care-a trecut deja boala ar trebui sa fie un esantion statistic reprezentativ. Ceea ce in mod cert nu e. In mod cert in grupul ala persoanele mai tinere si fara alte boli sunt amplu supra-reprezentate.

      Ca sa fie calculul valabil, tre' sa imparti si cei 4.6% si toata populatia Romaniei pe grupe de varsta si boli pre-existente, sa vezi care-a fost mortalitatea pe fiecare grupa din cei 4.5%, s-o aplici la grupurile din toata populatia, si sa faci suma. Abia aia o sa-ti dea numarul de morti la care ne putem astepta daca nu apare un vaccin sau un antiviral eficient, pana cand trece boala prin toata populatia. Daca faci socoteala aia, cre' c-o sa te ingrozesti.
      • -1 (7 voturi)    
        Oare? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:05)

        Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        De unde stii ca persoanele tinere sunt amplu reprezentate in grupul resprectiv? Tataru a zis ca esantionul e reprezentativ. In plus, nu avea nici un interes sa fie nereprezentativ.
        Ca sa imparti populatia cum zici tu, ar trebui sa iei CHIAR TOATA POPULATIA, nu doar un esantion. Pe esantion vor exista marje de eroare intotdeauna.
        Poti sa te ingrozesti daca te uiti la populatia cu boli pre-existente SI in varsta, da. Restul populatiei va fi bine-mersi, dovada cei care s-au vindecat pana acum.
        • 0 (0 voturi)    
          Altceva am vrut io sa zic (Joi, 15 octombrie 2020, 10:06)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

          Esantionul pe care s-or fi facut testele serologice o fi fost reprezentativ. Esantionul reprezentat de cei prin care a trecut boala insa n-a fost in mod cert, tocmai pentru ca cei care se stiu vulnerabili se protejeaza mai atent. De-aia, nu poti aplica statistica ce-o poti calcula pe baza infectiilor si mortilor de pana acuma la toata populatia Romaniei.
    • +10 (14 voturi)    
      Stimate domn Lukkian (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:58)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

      Dvs aveti dreptate doar interpretand date care va convin . Hai sa va dau si datele urmatoare : in martie-aprilie cand sisteme medicale mult mai bune ca ale noastre au intrat in colaps ,mortalitatea a fot intre 10-22% !!! Luati-le de pe worldometers p perioada respectiva ,sunt informatii publice .Franta 19% ,UK 17% , regiunea Lombardia 22% ,regiunea Madrid 16% ,New York 12% .Mai tineti minte nava spital militara cu 1000 paturi care a acostat de urgenta in New York ? Dar generatoarele externe pentru oxigen din spitalul din Bergamo sau transformarea patinoarului din Madrid in morga ? Sau camioanele militare pline cu sicrie din Milano ? Mortalitatea redusa este valabila cand oamenii au acces la spital si tratament , nu cand se infecteaza simultan mii/zeci de mii de oameni/zi intr-o regiune/oras . De aceea e vital sa respectam regulile , ca sa castigam TIMP pentru a nu colmata spitalele .
      Plus ca la noi sistemul medical e varza . Sanatate !
      • -5 (7 voturi)    
        De acord! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:54)

        Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui festina

        Sunt de acord, de principiu, cu dvs, dar la momentul martie-aprilie, occidentul nu stia ce se intampla de fapt, nu stia mai nimic despre virus, nu exista nici o schema de tratament testata + Italia si Spania, cel putin, au fost arogante (in ideea ca noi reprezentam cea mai dezvoltata regiune mondiala, la noi nu se poate intampla ce s-a intamplat in China, sistemele noastre de sanatate sunt incredibil de bune). In mare parte, despre asta a fost vorba atunci. Ca un tren fara frana care a ajuns la captul liniei si in loc sa se opreasca pana sa intre pe peronul garii, a spulberat gara si strazile din jur. Franele au fost inventate mai tarziu, daca ma intelegeti.
        • +5 (7 voturi)    
          trenul n-a oprit in gara (Miercuri, 14 octombrie 2020, 20:35)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

          Din pacate .Tratament inca nu exista ,nici vaccin .Ceea ce medicii au invatat de cateva luni este doar sa trateze etiologic (simptomele) , nu cauzele . Si sa sustina organele afectate in speranta ca organismul va dezolta anticorpi . Am o verisoara medic ATI in Paris si mi-a spus ca si acum incepe sa se-mputa treaba la ei . Una e ca un medic ATI sa ingrijeasca 2-3 persoane si alta e sa ingrijeasca 10-15 persoane simultan .Si acestea in stare critica . Si ea imi spunea ce periculos e cand se colmateaza sectiile , acum spitalul ei e plin si a inceput din nou sa creasca mortalitatea Daca la ei e asa ,va dati seama cum e la noi ... Eu de asta pledez sa ne pazim reciproc. Sanatate !
    • +2 (10 voturi)    
      Depinde CINE moare. (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:59)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

      Unii sunt mai vulnerabili, ereditar, decit altii.
      Asa, se cistiga timp pentru producerea unui vaccin sau pentru colectarea plasmei.

      Pentru protejarea eschimosilor sau a arborigenilor nu s-ar fi isterizat omenirea.
    • +3 (7 voturi)    
      Si de sechele ce parere ai. (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:13)

      simonn [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

      Imunizare cu sechele la diverse organe incl creier (brain fog) ... esti cumva si tu imunizat/a sau cun ai ajuns la concluzia asta?

      Sau stai, probabil crezi ca sechelele sunt fake news. Caz in care poate ar fii bine sa vb cu doctori care se ocupa de asta.
  • -7 (31 voturi)    
    si daca sunt raciti/gripati 4000 de persoane ce? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:26)

    wweesstt [utilizator]

    oameni buni nu moare nimeni, mor doar cei care oricum mor! asa spun datele, cifrele, statisticile! faptul ca ne este prezentat cati sunt gripati cu un anumit tip de gripa zilnic nu inseamna nimic! tot atatia sunt si si tot atatia mor! daca ne-ar teroriza zilnic cu cati nor de cancer? sau de tuberculoza ,din cauza fumatului? cum ar fi?
    deci conform date oficiale INS (nu povesti sau impresii sau ce cred eu; sau stiu eu pe cineva care.. etc) anul acesta, cu apocalipticul covid, sunt mai putini morti decat anul trecut pe aceleasi luni! deci despre ce pandemie apocaliptica vorbim?! ei spun ca nu mai sunt locuri la ATI. e o informatie manipulatorie si scoasa din context! atentie, nu mai sunt locuri la ATI la sectiile tot de ei infiintate pt covid! nu la ATI in general! pt ca total pacienti ATI anul acesta, NU sunt mai multi decat total pacienti ATI anul trecut! deci daca nu -i nici o diferenta de total morti sau de total pacienti anul acesta fata de anul trecut, ba chiar sunt mai putini, atunci de ce am fost inchisi in casa? de ce se ingradesc drepturi si libertati? de ce se distruge economia? de ce milioane de someri? de ce sunt distruse afaceri de familii unele cladite cu mari sacrificii in familie? de ce sunt indatorati pana si copii nenascuti? de ce ne-au vanat pe strazi, in parcuri peste tot? de ce au scos pe strazi viitorii tineri pensionari speciali cu mitraliere si blindate pe strazi? sa ne umileasca? o chestie de minim bun simt este ca adeptii masurilor restrictive, ar trebui sa fie solidari si financiar in aceasta criza, pt ca aceste masuri, sa dea si ei macar un 20-25% din pensie sau salariu, ca nu poti toata ziua pe internet sa propovaduiesti apocalipsa in timp ce tu nu suferi financiar ca altii, atunci esti un ipocrit meschin! intai daca esti asa de speriat, contibuie si tu si abia atunci ai dreptul(moral) sa ceri asmenea masuri!
    • +5 (21 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:40)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Sunt 4000 de "raciti" zilnic pentru ca sunteti inculti, nu va spalati si toata vara ati stat si v-ati mirosit bashinile unii altora la Eforie.
    • +6 (20 voturi)    
      Matale interpretezi cum iti convine tie (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:52)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Nu pot fi alocate toate locurile la ATI pentru COVID-19. Nu poti amesteca bolnavi de COVID-19 cu alti bolnavi in sectii de ATI. Asa ca e o necesitate sa aloci anumite sectii exclusiv pentru COVID-19.

      Aia cu gripat/racit e asa o gogorita veche ca numa' un tampit care refuza sa se informeze mai poa' s-o aduca in discutie. Conform OMS, la COVID-19 rata bruta a mortalitatii (cati mor fara tratament) e intre 3% si 4%, si R0 e intre 2 si 2.5. LA gripa rata bruta a mortalitatii e 0.1% si Ro e 1. Adica COVID-19 omoara una peste alta de cateva zeci de ori mai multi oameni ca gripa. Chestie sustinuta si de date statistice: gripa nu omoara anual nici macar jumatate din cati oameni au murit pana acuma de COVID-19, desi COVID-19 nu bantuie global de-un an intreg.

      Despre impactul asupra economiei: trasu' de coada si trasu' pe cur, cum facem noi, e mult mai daunator decat masuri foarte hotarate dar pe termen scurt, cum a aplicat Noua Zeelanda. Imediat dupa declansarea epidemiei, ei au pus toata tara in carantina. Stricta. Pana cand n-au mai avut infectii mai multe saptamani la rand. Abia dupa aia au relaxat - treptat. Dupa mai bine de trei luni, iar au avut cateva infectii. De azi pe maine au carantinat toata capitala - unde au aparut noile infectii, si-au introdus restrictii in restul tarii. Dupa cateva saptamani au scapat si de astea cateva infectii noi. Dupa care iar au relaxat. In alea trei luni pana la minusculul val doi, si in momentul de fata, economia lor a functionat fara probleme si fara nici o restrictie. Costurile pentru sistemul medical au fost reduse la minim, impactul social si economic, chiar daca nenule, au fost mult mai reduse ca-n alte tari, comparativ cu ce-ar fi fost daca ar fi tras pisica de coada ca noi.
      • -1 (11 voturi)    
        stii ca noua zeelanda e o insula? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:09)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        cel mai aproape e australia la 2000 km? cam bati campii bai nene!
      • +2 (6 voturi)    
        n-am auzit (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:20)

        AMDATi [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        de rata "bruta" a mortalitatii. Exista si rata neta? Rata mortalitatii de covid era de 0,3-0,4% la inceputul anului, s-au facut o gramada de studii. Acum e mai mica.
        • +1 (3 voturi)    
          Terminologia si cifrele ... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:15)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui AMDATi

          ... provin de pe site-ul OMS. Cearta-te cu ei. Cifrele-s actualizate periodic.

          Rata bruta a mortalitatii e numarul de oameni pe care-i omoara boala raportat la numarul total de infectati, in conditiile in care nu se aplica tratament.
        • 0 (2 voturi)    
          o gramada de studii pe facebook? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:43)

          Denulu [utilizator] i-a raspuns lui AMDATi

          Nu am vazut nici eu "rata bruta a mortalitatii" pana acum. In alte parti am vazut discutii despre "case fatality rate" (CFR), adica proportia oamenilor care mor dintre cei care au fost dagnosticati si au simptome, si "infection fatality rate" (IFR), adica proportia oamenilor care mor dupa ce au fost infectati cu virusul, chiar daca sunt asimptomatici si nu s-au dus la spital. Cifrele lui Francisc 1 par sa se potriveasca cu coloana CFR de aici:

          https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_disease_case_fatality_rates

          Nu exista nici acum destule informatii ca se poata calcula IFR sau CFR cu precizie de 0.1%, cu atat mai putin nu existau destule informatii la inceputul anului. Au existat numai extrapolari gresite pe baza unor teste de anticorpi, fara sa se stie rata reala a rezultatelor fals-pozitive.

          In Romania, la o seroprevalenta de 4.6% si 5600 de morti, am avea IFR de aprox. 0.6%.
      • -5 (11 voturi)    
        Worldo (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:27)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        6 mil decese cancer, 7 mil decese foame anu ăsta, cui îi mai pasă de asimptomaticii covrig?...numa lu ăia care fac bani grei amu în numele covrig...dacă vreți să vă creadă lumea dați date științifice, statistici decese cancer, boli de inimă, etc, anu ăsta față de anu trecut...NU NUMA COVRIG, bate la ochi domnu First...dați statistici, lăsați poveștile cu 19 mil de proști, adica noi, și cîțiva geniali neînțeleși, adica guvernoii...sigur nu vom vedea statistici, dăcît numa reportaje de la ATI...sînt fan
        • -1 (7 voturi)    
          Nu-s 19 milioane de prosti (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:17)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          Din nefericire insa, sunt destui, si excesiv de vocali.

          Datele statistice apar zilnic, si apar peste tot in lume. N-o sa ma obosesc sa caut io pe goagal pt. matale. Nu de alta, da' din experienta mea, pe matale in particular nu te convinge nimeni si nimic, nici macar moartea.
        • +1 (5 voturi)    
          Covrig? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 18:57)

          vladm9 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          Ai o viziune scurta.

          In fiecare zi mor oameni din diferite cauze, dar covid-19 e ceva nou si necontrolat poate sa blocheze sistemul de sanatate.

          Si datorita covid o sa moara mai multi de foame.

          La ATI sunt cazurile grave, nu doar COVID(nu covrig). Nu poti sa pui in acelasi loc unul cu boli contagioase cum e covid si alte boli ca ii nenorocesti.

          Daca nu mai au locuri oamenii la ATI atunci incepe drama.
    • 0 (8 voturi)    
      "mor doar cei care oricum mor!" (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:04)

      cont_nou [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      genial.
      • +3 (3 voturi)    
        da (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:07)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui cont_nou

        si apa e uda :)
    • 0 (10 voturi)    
      Domnu' doctor... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:13)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      ....pe ce site ai studiat dumneata medicina ? Si tot cu Sanda Marin, ca atatia altii pe aici ?


      Dreptul la viata !

      Drepturile omului din prima generatie se impart in : absolute (5) si relative (19).
      Desi Dreptul la viata este considerat absolut, are , totusi, 3 derogari :
      1) legitima aparare
      2) opozitia violenta la o arestare legitima
      3) reprimarea unor tulburari violente sau a unei insurectii (EXACT ASA este exprimarea din Manualul D.O.  al APADOR-CH).

      ATAT ! Repetet, ATAT scrie despre derogari si exceptii de la dreptul la viata.

      NU SCRIE nimic despre :
      1) comorbiditati.
      2) varsta victimelor.
      3) starea economiei mondiale, nationale, judetene sau comunale/satesti.
      4) orice altceva

      Prin urmare, Dreptul la viata POATE fi invocat ( si TREBUIE invocat) in cazul tuturor celor decedati din cauza unor imbecili inconstienti, INCLUSIV IN CAZUL BATRANILOR MORTI IN AZILELE DE BATRANI DIN SUEDIA, tara in care au, si aia, un prost al satului lor...
      • +1 (7 voturi)    
        Plus constitutia Romaniei (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:26)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        In Romania cel putin, restrictionarea unor drepturi cetatenesti este explicit permisa de constitutie pentru protejarea sanatatii publice.

        ARTICOLUL 53
        (1) Exerciţiul unor drepturi sau al unor libertăţi poate fi restrâns numai prin lege şi numai dacă se impune, după caz, pentru: apărarea securităţii naţionale, a ordinii, a sănătăţii ori a moralei publice, a drepturilor şi a libertăţilor cetăţenilor; desfăşurarea instrucţiei penale; prevenirea consecinţelor unei calamităţi naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.

        Acuma na, daca esti sustinator PSD, te doare probabil tot atat de viata si binele cetatenilor Romaniei cum ii doare si pe parlamentarii si sefii de partid PSD. Si-atunci da, devine explicabil de ce ti se pare acceptabil sa moara mii de oameni doar ca sa poti tu face in continuare bani.
    • +6 (8 voturi)    
      aia care mor oricum (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:31)

      DonBosco [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Sa zicem ca o persoana de 59 de ani are greutate excesiva, diabet de tip 2 si hipertensiune. Persoana este medic chirurg si este fix medicul la care stai tu sau mama ta la rand pt un tratament, o consultatie, o interventie chirurgicala. Nu-l prinzi, te-ai ars.
      Ca el nu consulta sau opereaza cu forma sportiva, ci cu creierul si experienta, care, ce sa vezi, sunt bine mersi chiar daca omul are comorbiditatile enumerate mai sus. Face covid si moare. Pt toti pacientii sai si spitalul unde activeaza e totuna, murea oricum? Ce zici?
      La fel poate fi profesorul care iti mediteaza online copilul la matematica. Sau care e conducator de doctorat pe bune (nu plagiat) sau inginerul IT care face ca sistemele prin care tu postezi aici sau aiurea. Su unul care pur si simplu nu face nimic din toate astea, dar e bunicul, tata, mama sau apropiatul cuiva pentru care prezenta sa este inestimabila. Ce zici, mureau oricum? Sau cu tratament adecvat oamenii astia ar putea mult si bine fi printre noi, fiecare cu rolul lor social, economic sau moral. E ok sa moara de o infectie absurda care chiar ar putea fi prevenita si evitata prin cateva gesturi de minima civilizatie?
      Si lasa-ma cu balbele guvernului - clar ca sunt la pamant, dar la asa tara si la asa oameni, pe bune, la ce ne asteptam? Daca toti am fi mai civilizati, mai omenosi si am respecta cu strictete niste reguli care tin de bun simt nu de covid sau de guvern, chiar nu ar mai conta politrucii si chiar nu ar fi nevoie sa inchida restaurante.
    • +1 (5 voturi)    
      excesul de mortalitate in Europa (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:56)

      bobo2 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      poate fi verificat pe Euromomo (google it).
      A existat un varf prin primavara, dupa care totul a revenit la normal (inclusiv acum).
      Nu zic ca nu e posibil sa mai fie o crestere, dar in acest moment, in afara de aceste "cazuri", mortalitatea e in parametri normali.
  • -5 (21 voturi)    
    Interese (Miercuri, 14 octombrie 2020, 14:39)

    vodatepes [utilizator]

    Interese, interese. Cand s-a vrut politicul a facut alegerile. Dupa ce si au vazut saci in caruta acum vina este a populatiei ca nu poarta masca ca n se spala pe miini ca nu respecta distanta etc. Dar votarea s-a realizat. Cine a castigat? Politiceni pentru ciolan, restul la boala inainte.
    • +3 (13 voturi)    
      numai interese vezi (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:22)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ce treaba are realizarea alegerilor cu faptul ca populatia nu poarta masca si nu se spala? ca fac petreceri cu sute de oameni prin cluburi fara sa le pese, ca faceau hore la mare ca lor nu le e frica, ca ies cu sutele in piata si urla cu nostalgie "li-ber-ta-te!"

      avem doar ceea ce meritam, o situatie critica generata de o parte a populatiei indobitocita care cum aude de vreo regula abia asteapta sa o fenteze ca numai fraierii respecte reguli, smecherii se descurca pe smecherie
    • +2 (6 voturi)    
      Vezi ca va contraziceti (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:27)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      in punctejele de manipulare. Au trecut alegerile, dar urmeaza altele. Deci, cum ramane? Suntem dupa alegeri sau inainte de urmatoarele?
      Daca suntem inainte de urmatoarele, cum e cu sacii in caruta? Folositi-va neuronii, aia cati mai sunt.
    • +6 (8 voturi)    
      si ce vroiai? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 16:06)

      vladm9 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      sa nu se faca alegeri?
      sa nu se inceapa scoala?
      Alegerile in SUA sunt in 3 noiembrie. Nu cred ca se amana.

      Care sunt cei care pierd la alegeri? tot politicienii. Alegerile sunt necesare pentru ca valideaza sau schimba o majoritate, atat. "ciolanul" puterii nu e garantat pe viata.
      • -1 (5 voturi)    
        "ciolanul" puterii nu e garantat pe viata (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:25)

        Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui vladm9

        In Romanica se pare ca e. Numai ca se plimba de la stanga la dreapta si rertur.
  • 0 (12 voturi)    
    agitatilor de aici (Miercuri, 14 octombrie 2020, 15:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    uitati-va pe worldmeters , peste tot e valul doi pana si in suedia , e drept ca e mai mic si cu mortalitate mica , lasati alegerile ,pnl ,psd ,parascheva, nespalatii si alte prostii .
  • +1 (7 voturi)    
    vad ca s-au sucit dacii liberi (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:05)

    festina [utilizator]

    pana mai deunazi , ziceau fie ca virusul nu exsita ,fie ca li se incalca libertati ,fie ca vor fi cipati . Dar printre ei sunt si oameni mai pragmatici ,care isi asuma riscul infectarii ,zicand ca e o banala gripa .Acum ,cand se ingroasa gluma , fie dau vina pe guvern ca nu ai masuri (aici sunt de acord cu ei) fie ca oricum e valul doi in Europa si nu scapam nici noi (si aici sunt de acord cu ei) .Insa diferenta ENORMA intre restul Europei si noi este la mortalitate .Avem cea mai mare mortalitate din Europa cand inca nu sunt sufocate spitalele .Sa vezi peste cateva saptamani cate sute de decese/ZI vom avea (de altfel worldometers proiecteaza pentru Romania cca 30.000 infectari/zi si cca 250 deces/zi in Decembrie) . Mortalitatea e mare la noi din 2 motive : romanu' nu-i prieten cu doctoru" din principiu (nu-si face control/analize decat cand nu mai poate) ,dar in schimb e preten cu junk food-ul ,cu distractia si cu bascalia . Al doilea motiv e ca sistemul sanitar e praf , si asta de zeci de ani . Asa ca fratilor de-aia e important sa respectam regulile in Romania ,altfel fiecare cum ii e norocu' .si s-ar putea ca chiar si unii dintre cei tineri sa nu aiba "noroc" . Sanatate si paziti-va !
  • +6 (12 voturi)    
    Cum stau lucrurile (Miercuri, 14 octombrie 2020, 17:13)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Hai sa va spun doua chestii:

    1. Trebuie sa suni la dsp ca sa obtii avizul care iti trebuie pentru certificatul medical, fie cod 05 (covid) fie 07 (carantina). Altfel stai acasa pe banii tai.

    2. Am un client cu 78 de salariati, productie, capitala. La inceputul saptamanii trecute doi salariati s-au simtit cam rau. Au avut niste rude de afara in vizita. Desi s-au simtit rau au venit la munca si au participat la o aniversare, cu tort, cu lumanari, cu pupaturi si imbratisari, cum se face la romani, la locul de munca. Saptamana asta s-au testat toti pentru ca unul dintre cei doi e la ATI. Ghiciti ce? 30 de pozitivi, care mai de care, unii cu simptome, unii fara. Le-am dat zeci de notificari sa poarte masca, le-am dat avertismente, am avut zeci de discutii din martie pana acum cu ei. Patronul asteapta acum decizia DSP, daca ii suspenda sau nu activitatea. Oricum nu poate face mare lucru fara aproape jumatate din personal.

    3. Mai lasati-o moarta cu conspiratiile. Daca am avea minima decenta sa purtam masca si sa pastram distanta am trece de mizeria asta. Dar am vazut in vara asta nunti de peste o100 de persoane, organizate clandestin, am vazut oameni care se inghesuiau peste tot, la munte la mare. Sambata trecuta am avut drum la Ateneu si pe stradutele din spate erau oamenii unul langa altul la terase, abia aveai loc sa treci pe strada. O groaza de alte comportamente de copii razgaiati.
  • -3 (5 voturi)    
    Realitatea este in teren.... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 18:15)

    Tara_lui_Papura_Voda [utilizator]

    La birourile de la palate se vad lucrurile doar intr-o directie, aceea a restrictiilor, dar hai sa fim realisti deja am pierdut ultimul tren de circa 2-3 saptamani in directia stapanirii situatiei. Acum ne confruntam cu cifre de ordinul 4000 de cazuri confirmate oficial, dar realitatea in teren este probabil in genul a >10000/zi. Acum ne punem problema recarantinarii, dar fiti atenti mai vin alte alegeri si nici un partid nu isi asuma aceasta alegere pentru ca intra in gura lupului, omul de rand si asa are nervii intinsi la maxim si cei de la palate stiu ca cei care pun in discutie aceasta tema practic isi taie craca de sub picioare la alegeri.
    Solutia - masca refolosita de 90% din populatie de x ori, fara respalare, care devine ea un risc de infectie ingrijorator de mare dar pe care nimeni nu il vede.
    De aceea zic din nou am pierdut ultimul tren in directia controlarii situatiei, de acum singura solutie reala ramane vaccinarea masiva a populatiei sau imunizarea naturala prin eliminarea tuturor restrictiilor, lucru imposibil in gandirea actualei clase politice, dar care este totusi realitatea mult mai probabila din teren (ganditi-va doar la banii cu care veniti in contact zilnic, conform ultimului studiu durata de persistenta a virusului pe bancnote este uriasa)
  • -1 (9 voturi)    
    V-am spus eu săptămâna trecută... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 18:35)

    Nyk1 [utilizator]

    ...că săptămâna aceasta vom avea peste 4000 de cazuri!

    Voi plusa acum cu o nouă predicție: 5000 de cazuri noi săptămâna viitoare!
  • 0 (10 voturi)    
    saptamana viitoare ajungem la 100 decese/zi! (Miercuri, 14 octombrie 2020, 19:35)

    Antenistontel [utilizator]

    iar daca mai ramane mult pesedeul majoritar in parlament, mai adaugam un zero in coada!