Primarul din Brăila nu vrea ca masca să fie obligatorie în toate spațiile deschise: ”De ce să o port atunci când vin noaptea acasă și sunt singur pe stradă?”

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2020, 11:07 Actualitate | Coronavirus


Marian Dragomir
Foto: Facebook
Primarul orașului Brăila, Marian Dragomir, este împotriva măsurii privind purtarea obligatorie a măștii în toate spațiile publice din municipiu. El susține că mască trebuie să fie purtată doar în spațiile aglomerate și critică decizia Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, transmite Mediafax.

Primarul Marian Dragomir a reacționat după ce Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a decis să introducă obligativitatea purtării măștii în toate spațiile publice din Brăila. El a scris un mesaj pe Facebook prin care critică decizia.

„Pot înțelege obligativitatea purtării măștii în spațiile aglomerate .... dar nu pot înțelege obligativitatea purtării măștii când te plimbi singur pe stradă, când te plimbi doar cu soția, copilul sau prietena pe stradă, când cobori din mașină, intri in scara blocului sau in curte și nu te întalnești cu nimeni. O să ne interziceți să deschidem și geamul în ritmul acesta?”, a scris Dragomir pe Facebook.

Primarul orașului Brăila consideră că legea poate fi interpretată ceea ce duce la abuzuri și la nerespectarea prevederilor actului normativ.

„Legile interpretabile nu pot fi aplicate. Ce înseamnă pe teritoriul Municipiului Brăila în acestă hotarâre deloc clară? Pe stradă, în mașină, în apartament sau în casă, în restaurant la masă? De ce să port masca atunci când vin noaptea acasă și sunt singur pe stradă?”, a precizat Marian Dragomir, la solicitarea Mediafax.

Concluzia primarului din Brăila este că măsurile luate rapid, fără o consultare a populației și fără un studiu real nu vor avea impactul așteptat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4849 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    are dreptate... (Marţi, 13 octombrie 2020, 11:10)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. in sfarsti un politician care pare ca are ceva in scafarlie.
  • +4 (12 voturi)    
    pt ca (Marţi, 13 octombrie 2020, 11:14)

    cont_nou [utilizator]

    Virusul ramane in aer de la cateva minute pana la cateva ore. Arges a gestionat bine situatia prin obligativitatea purtarii mastii si are rezultate foarte bune.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce a gestionat bine Arges? (Joi, 15 octombrie 2020, 15:43)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui cont_nou

      Au avut o explozie a cazurilor si apoi, ca peste tot in lume, o scadere. O sa creasca din nou, in curand, dupa o pauza, asa cum e peste tot.
  • -4 (12 voturi)    
    Pentru ca unii nu gandesc (Marţi, 13 octombrie 2020, 11:15)

    Victtor [utilizator]

    Este mai usor sa aplice restrictii decat sa gandeasca logic.
  • +2 (10 voturi)    
    Noaptea te poti intalni cu un grup pe strada (Marţi, 13 octombrie 2020, 11:39)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Infectarea se face printr-o singura intalnire cu un purtator, care vine cand vrea el, nu cand il astepti tu, fie si pe o strada goala.... aparent...
  • +5 (11 voturi)    
    >>>> (Marţi, 13 octombrie 2020, 11:41)

    GemstonePig [utilizator]

    Ce te faci dom primar daca va fi obligatoriu sa gandesti inainte sa vorbesti?! ce o sa faci atunci? o sa ai o lungaaaa tacere
  • -6 (12 voturi)    
    mai contează primaru ales de oameni? (Marţi, 13 octombrie 2020, 11:49)

    di livio [utilizator]

    nuuu, contează esperții secreți gecesei, cjsuei, cnsui, ccciei, toți secreți, nu știm cine sînt, în ce sînt esperți...meri singur pe o stradă pustie și ești obligat la botniță, aberația, mileniului...da cel mai grav îi că presa tace, cîinele de pază al democrației nici nu mai latră, d-apăi să muște...alio, presa, diktatura-i aci pă noi, nu mai conduc organele alese, ne conduc niște entități secrete
    • +2 (2 voturi)    
      Cainele este la masa (Marţi, 13 octombrie 2020, 16:35)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Nu il deranja cand mananca, te poate musca.