Tătaru: Luăm în calcul ca pacienții cu COVID-19 asimptomatici să nu mai ajungă în spital și să fie supravegheați de medicii de familie

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2020, 17:34 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, spune că ia în calcul modificarea ordinului actual astfel încât pacienții cu COVID-19 care sunt asimptomatici să nu mai ajungă în spital și să fie supravegheați de către medicii de familie.

Nelu Tătaru a fost întrebat vineri dacă ia în calcul o decizie privind modificarea ordinului de ministru, astfel încât asimptomaticii să nu mai ajungă în spital şi să fie sub supravegherea medicului de familie.
  • "Luăm în calcul o astfel de decizie .(...) Noi avem evaluarea asimptomaticului sau relativ asimptomaticului până în 48 de ore. El nu trebuie să stea neapărat internat în spital. Trebuie să facă acea evaluare, apoi, urmând cu un aviz de la DSP şi cu decizia medicului curant care l-a evaluat, să meargă în izolare la domiciliu. Orice pacient trebuie evaluat, fiindcă această boală are o evoluţie imprevizibilă", a spus Tătaru, potrivit Agerpres.
Premierul Ludovic Orban i-a cerut joi ministrului Sănătății ca medicii de familie să fie implicați mai mult în monitorizarea cazurilor de COVID-19.
  • "În plus, DSP-urile trebuie monitorizate mai atent. Odată ce se emit deciziile de către DSP-uri, privitoare la persoanele care sunt diagnosticate pozitiv, ele trebuie monitorizate, trebuie urmărite. Aici, vă recomand să găsiţi o soluţie - aşa cum am discutat - şi de implicare a medicilor de familie pentru pacienţii, mai ales care au cazuri uşoare, să se asigure o monitorizare a evoluţiei stării de sănătate. Pentru că nu pot numai medicii din spitalele COVID şi suport COVID să asigure monitorizarea stării de sănătate, iar medicii din DSP-uri sunt ocupaţi cu o mulţime de alte lucruri, anchete epidemiologice. În continuare insistați nu numai cantitativ, ci și calitativ pe aceste anchete epidemiologice, pentru că asta e forma de luptă cea mai bună: izolarea persoanelor de contact, cum am fost și eu", a spus premierul la începutul ședinței de guvern.
Ordinul de ministru în vigoare prevede ca persoanele infectate să stea 48 de ore în spital pentru evaluare, iar după acest interval asimptomaticii pot pleca acasă pentru a sta în izolare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4645 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Intelege si Arafat ce tampenie a facut? (Vineri, 9 octombrie 2020, 17:40)

    PrivireCritica [utilizator]

    Din cauza internarii fortate a asimptomaticilor, decizie supertampita a lui Arafat, am avut noi multe cazuri grave si rata a deceselor mai mare ca in UE. Exemplu din presa: salon de 5 persoane internate 7: 4 pozitivi, 2 neconcludenti, 1 negativ ... cea mai sigura solutie pentru infectarea grava a celor 3. Ambulantierul la putere! Poate in sfarsit e demis si ajungem si noi la protocoale europene
    • +6 (8 voturi)    
      Arafat? Mai are cineva incredere in el? (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:26)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Pe mina ma mira cum multi l-au luat in brate pe Arafat ca pe un erou, chiar si unii dintre comentatorii care viziteaza acest site, unde faptele lui erau binecunoscute de ani de zile... Chiar credeti ca oamenii se schimba atat de radical?

      Mai lipsea sa ii ridice statuie lui Cercel si puteam sa ne mutam toti, ca mentalitate, pe Antena 3.
  • +10 (14 voturi)    
    Traim in tara lu' Papura Voda doar! (Vineri, 9 octombrie 2020, 17:46)

    Dromikete [utilizator]

    Aceste masuri ''NOI'' se aplica in occident de la inceputul pandemiei dar la noi abia acum s-au trezit din 'somnul cel de moarte'. Iti vine sa o iei sa sanatoasa din tara asta cand vezi ce masuri se iau ...asa cu o seriozitate de parca pasim primii pe Luna!!!
  • -5 (11 voturi)    
    Genial (Vineri, 9 octombrie 2020, 17:57)

    pallst [utilizator]

    Toti ceilalti oricum nu mai aveam cum sa ajungem la spital, pentru alte probleme de sanatate. Acum nu ne vom mai duce nici la cabinetele medicilor de familie. Stam acasa, daca ne tratam singuri si ne vindecam bine, daca nu, vesnica pomenire ...
  • +14 (16 voturi)    
    In sfarsit! (Vineri, 9 octombrie 2020, 18:13)

    Luk [utilizator]

    Daca nu de voie, macar de nevoie ajunge ratiunea si prin mintile lor.
    Nu mi-e clar ce soi de idioti interneaza preventiv in vremuri de pandemie (cu aerul ca sunt extrem de seriosi si ca stiinta e de partea lor).
    Poate ca era mai bine sa va ocupati de cresterea capacitatii de testare prin facilitati fiscale sau de alta natura si de operationalizarea spitalelor de campanie in loc sa internati indivizi perfect sanatosi pentru fumurile voastre de spalatorese chioare.
    Tataru oricum n-are niciun merit si nici n-a avut, dar Arafat a reusit sa ne scoata pe nas orice soi de merit pe care l-ar fi avut vreodata prin tara asta.
    Care-i diferenta medicala/clinica dintre asimptomaticii care stateau cate trei saptamani prin spitale (asteptand al doilea test negativ) si astia de azi? E alt SAR COV? Alt Covid? Alta planeta?
    Nu, e doar realitatea care spune ca Arafat si Tataru au stat mai mult decat trebuia in functiile lor.
    • -4 (4 voturi)    
      aimptomaticii (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 8:50)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      bolnavi la care simptome grave pot apare oricand; au fost cazuri nenumarate si chiar decese !
      "Supravegheati de medicii de familie" inseamna de fapt lasati la mila Domnului ! E un semn ca sistemul de sanatate e pe cale sa fie depasit, o situatie grava care-ar trebui sa ne ingrijoreze pe toti. Inclusiv pe postacii inconstienti sau rau intentionati !
        #showComment()
    • +2 (4 voturi)    
      intrebare ? (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 10:47)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Nu inteleg unde sunt alarmistii la acest articol. Vad numai plusuri la comentarii. Oare se mobilizeaza numai la unele articole ?
        #showComment()
  • +8 (14 voturi)    
    aha, după șapte luni (Vineri, 9 octombrie 2020, 18:21)

    di livio [utilizator]

    în care ați băgat asimptomaticii în spital cu mascații, ca-n North Korea...noroc cu CCR și avocatu poporului, altfel și amu era vînătoare de asimptomatici...poate și articolu lu Tolontan cu costurile decontate de spitale v-a ajutat...oameni ținuți zece zile în spital și tratați cu paracetamol, atît...nu puteau lua paracetamol acasă?...puteau, da cum mai decontau spitalele mii de euro
  • +9 (9 voturi)    
    Voi inca-i mai internati fortat?! (Vineri, 9 octombrie 2020, 19:19)

    andipetre [utilizator]

    Deci ministerul "sanatatii" din Romania inca mai "evalueaza" o chestie evidenta aplicata de toate tarile din lumea civilizata inca de la inceputul pandemiei? Incredibil cat de ramasi in urma suntem ca natiune, tara si mentalitate! Retard organizational generalizat: obsesia de control sovietic si gandirea inceata, mioritica, ne trag in continuare inapoi.

    Domnule ministru, ma intreb cam peste cate secole o sa evaluati si celalalt lucru evident pe care il fac tarile civilizate tot de la inceput: internarea se face doar pentru cazurile care AU NEVOIE, la cerere...

    Ar fi distractiva "evaluarea" asta indelunga a unui lucru atat de banal, daca nu ar fi vorba de o crima: internand asimptomatici si forme usoare, chiar si pentru 2 zile, au aglomerat spitalele si ne-au adus in situatia in care cei care au nevoie spitalizare nu se pot trata!
  • -1 (3 voturi)    
    ministrul bate câmpii (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 13:47)

    Andrei57 [utilizator]

    Lucrul ăsta deja de întâmplă de mai multă vreme și sunt o mulțime de oameni care au stat acasă până s-au vindecat, având simptome ușoare. Și nu doar că au stat acasă, dar nici măcar nu au ajuns la spital. Iar asta cu știința autorităților care le-au spus că așa trebui să procedeze.