Vaccinul anti-Covid ar putea fi gata până la sfârșitul anului (OMS)

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2020, 22:05 Actualitate | Coronavirus


Vaccin
Foto: Profimedia Images
Un vaccin anti-Covid ar putea fi gata până la sfârșitul anului, a spus marți șeful Organizației Mondiale, Tedros Adhanom Ghebreyesus, făcând apel, totodată, la solidaritate și angajament politic al tuturor liderilor pentru a asigura o distribuire egală a vaccinurilor atunci când vor fi disponibile, relatează Reuters.

”Vom avea nevoie de vaccinuri și există speranță că până la finalul acestui an am putea avea un vaccin. Există speranță”, a spus Tedros, fără a elabora.

Nouă vaccinuri experimentale sunt în programul COVAX, al OMS, care vizează să distribuie două miliarde de doze până la finalul anului 2021.

Mecanismul COVAX, condus de Alianța pentru Vaccinuri (GAVI) împreună cu Coaliția pentru inovații în domeniul pregătirii pentru epidemii (CEPI) și OMS, urmărește să accelereze dezvoltarea și fabricarea de vaccinuri împotriva COVID-19 și să garanteze un acces corect și echitabil pentru fiecare țară din lume.

Aproximativ una din zece persoane ar fi fost infectate cu noul coronavirus la nivel mondial, majoritatea populației planetei fiind încă vunlerabilă în fața COVID-19, a anunțat luni Organizația Mondială a Sănătății.

Mike Ryan, directorul executiv al Programului OMS pentru Urgenţe Sanitare, a declarat în fața consiliului de administrație al organizației că numărul focarelor este în creștere în părți din sud-estul Asiei și că infecțiile și decesele cauzate de COVID-19 sunt în recrudescență în zone din Europa și estul Mediteranei.

„Cea mai bună estimare actuală [a OMS] ne spune că aproximativ 10% din populația globală ar fi fost infectată cu virusul. Procentul variază în funcție de țară, de mediul urban versus rural, și depinde de grupuri. Dar ceea ce înseamnă este că vasta majoritate a lumii rămâne în pericol”, a declarat Ryan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8300 vizualizari

  • -10 (18 voturi)    
    O veste bună (Marţi, 6 octombrie 2020, 22:02)

    Mazeta [utilizator]

    Probabil Sputnik-V.
    • -7 (7 voturi)    
      Si daca e gata nu inseamna ca e disponibil (Marţi, 6 octombrie 2020, 23:53)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      va fi gata prin ianuarie - februarie dar va fi in cantitati MICI si doar pt MEDICI si doar in anumite tari

      deci nu cumva sa va inchipuiti ca o sa mergeti la farmacia tei sa luati vaccin anti covid la pana cel putin in toamna lui 2021
      • 0 (0 voturi)    
        de unde stii tu ma? (Miercuri, 7 octombrie 2020, 15:32)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        esti cercetator?
        Evident ca totul fiind planificat, se stie si cand va fi gata vaccinul. Pana atunci trebuie crescuta isteria, sa fie top sale cand le scot pe piata.
  • -7 (13 voturi)    
    O fi Sputnik-ul (Marţi, 6 octombrie 2020, 22:29)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Ca si Ursula noastra spunea ca e gata la toamna (asta), altii tot asa...si chiar de-ar fi gata in laborator, dragii mosului ma tem ca mai e mult pana departe...sa ajunga la toti neica nimenii mai dureaza macar un an, 2. Asa ca mai lasati stirile astea mincinoase (politicieni (inclusiv astia de la OMS).
    • -3 (3 voturi)    
      o safie gata (Marţi, 6 octombrie 2020, 23:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      probabil la inceputul anului viitor. vaccinul dureaza mai putin decat un medicament.
  • +7 (7 voturi)    
    bai comentatorilor,,, (Miercuri, 7 octombrie 2020, 1:12)

    Wheelwright [utilizator]

    ai c....i rosii, nu au zis rusii ca ei deja au vaccinul si ca fiica lui Putin a fost deja impunsa cu el?
    Pai daca vaccinul lor e primul descoperit, de ce nu se vaccineaza oamenii? Nici macar in Rusia lor?
    OMS a fost anul asta purtatorul de cuvant al chinezilor si nu al rusilor vostri iubiti, probabil ca Beijingul le-a promis ceva, si nu m-ar surprinde ca aia sa aiba un vaccin, doar ei stiu primii ce e cu virusul asta (probabil o mutatie de la laboratorul lor din Wuhan).
  • 0 (0 voturi)    
    }ntreb și eu ca Moromete (Miercuri, 7 octombrie 2020, 6:09)

    BEDE [utilizator]

    Pe ce te bazezi?
    Se prea poate să fie gata un vaccin într-o lună sau două. Dar se poate și să dureze mai mult... Și se poate și să nu se ajungă să se obțină niciodată un vaccin, cum este cazul cu SIDA.
    Trebuie continuate cercetările și experimentele. Poate-poate, dar nu cred că este cazul să ne punem toate speranțele într-o anumită dată calendaristică.